SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Koupil jsem nedavno Gamu 141 a jsem zklamán jak blbě se s tím chytá oblouk elektrody mi prodal 2.5 asi rumunský (bílomodrá krabice) zkusil jsem i staré elektrody E-B 121 pr.2mm .lepí se to jako ku.va z deseti zapalení se to 5krát přilepí na tvrdo,a to jsem kdysi slyšel že u invertoru neexistuje přilepit elektrodu.Tak se chci zeptat je li to normální(snad ne) nebo to chce jiný elektrody,nebo je vadný invertor.Máte někdo s tím zkušenost? Podotýkám že nejsem ve svařování nováček ,ale s invertorem začínám.V práci vaříme s křemíkovými sv.nebo CO.Dík.
Offline
Pokial maš invertor napojeny na predlžovačke , tak to môže robiť ona.
Vtedy zvyknu invertory len lepiť elektrodu.
Čo sa týka prilepenia elektrody ,"že vraj to nieje možne" , nieje to pravda.
Elektrodu ti normalne prilepi , akurat invertor automaticky stiahne prud na minimum , aby si ju mohol bez problemov odlomiť a aby nebola zváračka v kuse v skrate.
A ešte odporučam prečitať tento článok : http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009082501
Editoval m.evil (15-01-2010 01:00:07)
Offline
Zkoušel jsi nastavit větší proud? Pokud jsi již svařoval s něčím jiným bez problémů bude chyba buď v přívodním kablu (moc dlouhý) nebo v inventoru. Zkus ho zapojit někde jinde do jiné zásuvky. Jinak elektrodu přilepit lze bez problémů :-) ale jak píše m.evil, jde i bez problémů utrhnout.
Offline
No bez problémů ta elektroda ulomit nejde,sice tem proud asi system odstaví páč se dál elektroda nežhaví,ale většinou i opatrný pokus o odlomení končí odrolením strusky.Ale jak je ta elektroda zahřátá tak se oblouk chytá o něco líp . Co se týká prodlužovačky,teoreticky když multimetrem naměřím na konci 230v tak by to měko fungovat ne?Jaký je Váš názor?No ale pročtu pozorně ten odkaz doporučený výše a překontroluji to.Zvíšit ampéry jsem zkusil a to u 2ky elektrody až na 70A a nic se nezlepšilo.
Editoval Tomáš (15-01-2010 13:48:59)
Offline
No ono tam naměříte na prázdno skoro vždycky správné napětí ale na dlouhé prodlužce to při zatížení rychle klesá i pod 200V a v tom je problém.
Offline
Skus to vyskušať bez predlžovačky a uvidiš či to pomôže.
Čiste môj teoreticky názor je taký , že pokial chceš merať multimetrom je to v poriadku,ale musiš merať zaťaženu predlžovačku (počas zvárania).
Offline
>pkougl;I to je možný; myslíš že ten úbytek za provozu změřím klešťákem ?Jo tak v tom člámku to je popsáno.prověřím a poreferuju jak jsem dopadl. Zatím dík za rady.:-)
Editoval Tomáš (15-01-2010 14:05:41)
Offline
Kleštákem změříš proud a né mapětí, jak píše m.evil měřit voltmetrem na konci a zatížit svářečkou nebo jinym spotřebičem třeba 2* přímotop tj. 4kW a to už něco vypoví.
Offline
Bezproblémové zapálení oblouku je částečně reklamní tah, u starých velkých křemíkových strojů se stačí přibližovat elektrodou k materiálu a sama chytne.
U invertoru je potřeba mít kvalitní a suché elektrody a musí se opravdu škrtnout, pravdou na té reklamě je, že je tam funkce hotstart, bez které by se chytal oblouk opravdu dost špatně, a napadá mě, není přepnutá do tigu?
Offline
Tak jsem provedl test; nejdříve jsem použil fungl novou prodlužovačku pr.2.5mm delka 5m. zkoušel jsem i přímo do zásuvky. v síti mám 237V,instalace v domě rel nová v mědi pr.2,5,16A jistič;při svařování el 2.5 a 85A;jsem naměřil před vidlicí svářečky odběr proudu 9-13A ;při přilepení elektrody 0,1A;ubytek napětí na 216-210V (kolísá). elektroda se přilepuje dál víc než je mi milé,zlatá KS200 nebo moje trafo Telvin(ale to zase zavařovalo strusku) vynikající trafo bylo MEZ Brumov vařilo jak víno (to jenom na okraj) Co mi navrhujete ? Mám to reklamovat?Do tigu přepnutá není to vím že se to muže stát:-) ale už jsem to zkusil i s přepnutím na Tig a nezměnilo se nic.Stejně vaří na Tig jak na MMA
Editoval Tomáš (15-01-2010 17:52:57)
Offline
Mám také invertor. Když jsem potřeboval vařit na dlouhém prodlužováku (spojené 3 do sebe průměr 1,5 délka celkem 110m), dalo se vařit už jen 2mm elektrodou, vařil jsem jen materiál 2-3mm silný, žádné náročné spoje. Pak jsem vařil na půjčeném prodlužováku 70m pr. 1,5mm a lepil jsem jak vlaštovka. později jsem zjistil, že na něj asi něco padlo a byl zeslabený. Dneska už mám svůj dělaný gumový 50m pr. 2,5mm, to je pohádka. Zkus vzít svářečku a zajít k někomu, kdo je ve vsi blíž k trafu nebo svařuje a nemá problém s obloukem.
Offline
jirkalesik: tady bych problem neviděl tak 3 roky u nás dělali nové vedení z důvodu poddimenzovanosti tak snad by to napětí tu mělo být.
Offline
A jaké je napětí na výstupu invertoru bez zatížení?Jinak ne všechny stroje maji ochranu proti přilepení elektrody.
Offline
Uplně stejný problém mám z Gama160,přesně jak píše zakladatel,je to katastrofa,ale nemám asi vysušené elektrody,což může být problém.Měl jsem možnost koupit Uta200,dneska lituju že jsem volil gamu
Offline
ppavel>napětí naprázdno je přes 60V minimálně ,měřil sem zo tež ale teď si nevzpomenu přesně.
Sovi >Taky mě to se.e měl sem trafo za 3500kč to dobře chytalo oblouk ale udělat koutovej svár byla vysoká škola jak to zavařovalo strusku.Bylo mě vysvětleno že to dělají všechny nový trafa skrz novou normu kdy musí být napětí na prázdno pod 50V měl sem tam 48V.Koupím tedy invertor značkovej český výroby za 6000kč že budu mít konečně v chalupě kloudnou svářečku a prdlajs,kdyby mě někdo viděl jak chytám oblouk tak řekne že sem učeň.Elektrody sem sušil na kamnech a moc to problem neřešilo,a vařil jsem i s elektrodama co jsem je koupil hned se svářečkou a špatny stejně.Začínám mít dojem po tom co píše Sovi že značka Gama nebyla dobrá volba.
Offline
Zkusil bych jinou zásuvku a jinou elektrodu, asi nejjednodušší způsob diagnostiky, může být někde chrasťák na spoji a už je problém, potom servis. Ten pokles napětí na 210V je taky dost
Offline
Mám GAMA 165, když je špatná elektrika, oblouk jde zapálit hůř, vezmu 2ku elrktrodu, jinak svařuji i na centrále, má 5kW, tak není problém. S trafem se dá svařovat nebo lepit i při nižším napětí, invertor to zkrátka nechce pochopit stejně jako ty. Jinak s ním svařuji i na 10 A jističi, to vezme i 2,5 elektrodu, svařuji i v paneláku, máme 2,5 hliník přívod.
Offline
Ještě mi napadá...kdysi mi pěkně potrápilo, když jsem na inventoru omylem přepnul na dálkové ovládání. To pak bralo uplně nepochopitelný nastavení proudu a vařit se nedalo. Jinak si nemyslim, že by GAMA byla takto špatná
Offline
Kdyby byla každá gama taková jak píšeš, tedy nepoužitelná, tak by se to rychle rozkřiklo. Bude to spíš kusem a nerozumím proč nejít k prodejci a nepředvést mu závadu. Jen pro info: mám gamu a to jednu z nejprimitivnějších gamu 145 ze stavebnice, vařím s ní metodou MMA i TIG a zcela bez problému.
Offline
Mám to v plánu jít s tím k prodejci.netvrdím že každá je taková jak píšu o té mé.právě proto se tu pídím po zkušenostech ostatních abych zjistil zda je to jen kusem.
Offline
Nejzajímavější je,že někdy chytá dobře a jindy ne....prostě jako by kolísalo napětí v síti,či co
Offline
Dnes jsem to zkoušel v zásuvce která je 1.5m od rozvodné skříně,(před 6ti lety nová instalace a revize),žádná velká změna jen sem vypozoroval že když dáš o 10 A víc než je obvyklé (na každý pr.elektrody) tak to je lepší,že by blbě nastavená regulace? Jeden známej to ted má tež v reklamaci že odešla regulace(furt plný A).Zítra jedu na prodejnu reklamovat,su zvědav co naznají.
No jestli je to tak kur.vsky citlivý na sebemenší zakolísání napětí, tak to by bylo teda na to století který máme v kalendáři trochu nedokonalý zařízení :-(
Editoval Tomáš (17-01-2010 19:18:17)
Offline
Myslím, že s GAMAmi mám docela dost zkušeností a mohu konstatovat, že se jedná o jedny z nejspolehlivějších invertorů, se kterými jsem se setkal. Ale pochopitelně se vždy může vyskytnout problém. Troufám si říci, že z 99% je to problém skryté vady některé součástky. Asi nejzáludnější jsou vstupní elektrolytické kondenzátory. To by mohl být i problém u Tomášovy svářečky. Pokud má některý z kondenzátorů malou kapacitu, u svářečky při chodu naprázdno se to nepozná. Problém se projeví právě při pokusu o zapálení, kdy kondenzátor není schopen vykrýt požadavek na dodání energie v něm uložené (trochu laicky a polopaticky řečeno).
Ještě před odnosem do servisu doporučuji následující:
1) Změřit napětí naprázdno a zkontrolovat s tabulkovou hodnotou na štítku či v návodu (myslím, že je to 80-90V).
2) zkontrolovat svařovací kabely (upevnění kabelů v konektorech a kleštích, jestli nejsou povolená oka, jestli nejsou přelámané žíly, jestli není elektroda v kleštích volná, apod.)
3) kontrola napájení, nebo vzít svářečku někam, kde je prověřená a dobrá elektroinstalace a zapojit ji tam přímo do zásuvky, bez prodlužováku. Ještě předtím zkontrolovat, že síť je v rozmezí cca 220 - 240V
4) Zkontrolovat, jestli je přepínač Elektroda/TIG v poloze Elektroda
5) Vyzkoušet více typů elektrod, nepoužívat elektrody vlhké a rezavé.
Pokud budou všechny body splněny a nebude to zapalovat, nemá smysl nad tím bádat. Jen se ztrácí čas. Šup s tím do servisu, nebo prodejny.
Offline
Zdravím po delším čase všechny přítomné.
Chci zde zakončit toto mnou založené téma a popsat jak vše dopadlo s výše popsaným problémem.
Jak jsem výše napsal,rozhodl jsem se odnést invertor (v záruce) k prodejci; ten ho vyzkoušel s 2.5 elektrodou a naznal že vaří normálně; říkám na to že na90A to umím taky ale např na 70se oblouk mizerně chytá;řekl mi že to je normál že musím vařit na A uvedené na obalu elektrod,tj. v př.2.5mm 90-110A .
Tím má reklamace skončila a jí už plánoval kam Gamu zahodím.Nicméně jsem se ještě poptal u kamoša co má zámečnictví zda je to vlastnost inv.že vaří jen na vyšší Amp, a on že se svou Alfou normálně vaří i na 65A s 2.5mm el. Pak jsem se poptal v jednom servisu svařecích strojů a tam mi potvrdili že by to měl invert. umět a dodali že Omikron jaksi kulhá ve vývoji.
Po těchto informacích jsem se rozhodl obrátit se na výrobce Omikron Třebíč. Zaslal jsem email jednateli firmy(servis tam email neměl) a popsal jsem své potíže ,jak jsem pochodil v prodejně s reklamací,zkušenosti ze zámečnické praxe s invertory konkurenčního výrobce i názor nezávislého servisu včetně jeho výroku o fi. Omikron
Druhý den mi tel.zavolala slečna z Omikronu že se se mnou spojí servisní technik,což se další den stalo.Opět jsem vše popsal do tel. Technik se vyjadřoval ve smyslu že to bude asi v pořádku atp. ale jestli teda chci tak ať to pošlu k nim jestli chci dát love za poštu a že se uvidí.Tak jsem to tedy poslal.
Asi za 5 dní mi inv. došel zpět s protokolem o servisu v němž stálo že vše bylo odzkoušeno , prověřeno a zkontrolováno s výsledkem tím že nebyla shledána žádná závada.Rezignovaně jsem začal přemýšlet kam půjdu koupit nový inv. ovšem už od fi.Alfa či jiné s dobrými recenzemi. Avšak jak říká klasik naděje umírá poslední.Znovu jsem zapnul Gamu a vyzkoušel ji; jaké bylo mé překvapení když jsem zjistil že vaří úplně jinak než dřív;oblouk se dobře chytal a to i na 70,60A dokonce jsem to zkusil na 50A(s2.5mm el) na 1.5mm silném plechu a v pohodě- milé to překvapení.
Vše by se dalo uzavřít hapyendem konec dobrý všechno dobré,jenže je tady pro nás šťouraly jedna zásadní otázka -kdo opravil přístroj když v Omikronu nebyla zjištena vada?
S přáteli (též svářeči) jsme u piva dumali jak to je možné: variantu že by se svářečka opravila pouze dopravou jsme záhy zavrhli,sama se též neopravila (tak šikovná určitě není a i kdyby ,tak by se spravila už dříve když jsem jí nadával do zmetků) zůstává jediná možnost a to že při putování poštou ji nějaký elektrohobík- zaměstnanec České pošty rozbalil,přečetl přibalený popis závady,následně opravil,opět zabalil a poslal na původní místo určení.To bude ten hlavní důvod proč asi specialisté v Omikronu žádnou závadu nezjistili a mě se vrátila svářečka opravena.
No na závěr bych jen dodal škoda člověka s takovými schopnostmi na místě kde se tahá s těžkými balíky na poště a koníčka kterého má a dokonale zvládá musí dělat potají ;-)
PS. Znění posledního odstavce jsem opět napsal emailem jednateli Omikronu - Třeba toho chlapíka najdou a zaměstnají ;-)
Editoval Tomáš (01-09-2010 20:13:01)
Offline
Třeba byl uvnitř jen povolený nějaký šroubek nebo blbě nadstavený nějaký regulační trimr. Je otázka, proč to není v protokolu, když minimálně by si mohl servisák vydělat nějakou stovečku navíc za třeba nadstavení a seřízení elektroniky svářečky a ani by v tom případě v podstatě nelhal....
Těším se na vyjádření odborníků na to svařování při 65 ampérech s elektrodou, kde je předepsaných 90 - 110 ampér.......
Offline