SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jirkati: psal jsem profisvářeč, myšlen člověk, který se svařováním živí a svařuje skoro denně, tak asi svařovat umí, ne?
Offline
varok napsal(a):
Jirkati: psal jsem profisvářeč, myšlen člověk, který se svařováním živí a svařuje skoro denně, tak asi svařovat umí, ne?
Ale zvykl by si za chvíli.Ono pokud si odjakživa "vozíš zadek v Mercedesu taky brbleš když ti ho vezmou a místo něj dají 120 a jeď".Za čas si ale zvykneš a naučíš se s ní.Druhou stránkou mohla být nedostatečná finanční nebo jiná motivace.(profík to přece dělá především pro peníze a benefity).
Editoval Ládes (13-09-2019 13:48:53)
Offline
salora napsal(a):
Aha ,jj děkuji za odpovědi no trochu jsem zaskočen tou druhou reakcí že se dá svařovat solidně obloukem až od 3mm elektrody .
papír (a monitor) snese všechno, varok by měl místo radění na internetu jít dodělat ten kompresor, poličku nad ponk, topení v garáži nebo aspoň vrata.
Samozřejmě že lze elektrodou i 3,15 průměr vařit 1mm plechy - ale to už musí mít ten svařeč vyvařených pár balíků elektrod.
Nečetl jsem celou diskuzi ale vařit držadlo sekačky 3,15 elektrodou jako začátečník nemohlo dopadnout dobře.
Navštívil bych prodejnu svářečských potřeb, nechal si předvést nějaký invertor s tím že se ještě rozmyslím.
Pak bych se podíval na internetu v e-shopech za kolik se dá stejný stroj koupit jinde.
Na chalupářské svařování to bude chtít elektrody průměr 2, maximálně 2,5. 3,15 už jsou na opravdu "velké" vaření.
Elektrody je potřeba skladovat v suchu, né je nechávat ve vlhké chalupě.
Zkušený svařeč svaří i mokrými elektrodami ale začátečníku se bude lépe zapalovat přesušenými.
Já mít chalupu do které lezou zloději vykopal bych ve sklepě díru vyložil jí tlustými plechy ze šrotu, na místě posvářel + bytelné víko s visacím zámkem utopeným v rouře - aby nešel přeštípnout.
Ještě bych to zamaskoval obyčejnou podlahou. Nemusíš nic vozit domů.
Offline
Ano tod problém u mě aspon tady někde v okolí dokonce Opavska či Bruntálska najít nějakou tu prodejnu svářečských potřeb s tím aby se dala vyzkoušet či nechat předvézt v tomto vidím trochu nedostatek především zmíněných prodejen specializujících se touto oblastí ,myslím že je to škoda jak pro zákazníka aby si to mohl ošahat ale také prodejců samotných protože tím částečně přicházejí a kšeft jelikož zajíce v pytli moc potencionální kupci nepreferují .
Ono invertor samotný koupit to problém není těch je jako máku na staromáku ale právě proto že se jich nabízí žř v tak přehršlém množství a v cenově obrovském rozdílu by se o to víc na to měl klást větší důraz.Přece jen to není míchačka na beton kde netřeba umět ale jen vědět kde je vypínač aby šla spustit.
Offline
Už jsou posány 3 stránky a dosud nejsi ani rozhodnut, jestli nějakou svářečku vůbec chceš. V Opavě jsem našel hned 3 specializované obchody, jeden dokonce provádí servis, kalibraci a revize svářeček. Tady padla doporučení Jasik 140 a Laston 140 (160)HT. Pak tu jsou gamy, omi, a kuehtreibry. Nemá smysl šmejdit po internetu a hledat mezi těmi různě barevnými krabicemi jejichž střeva stejnak pocházejí většinou z jedné fabriky v PRC. Nedalako má prodejnu i Chobola, který ty Lastony a Jasicy prodává.
Offline
Chobola má prodejnu přímo v Opavě na adrese Nákladní 30 746 01 Opava a není problém si pod záminkou koupě svářečky jednotlivé stroje přímo vlastní rukou vyzkoušet. Lepší variantu asi salora nenalezne.
Offline
Ouha tak jsem se přeci jen trefil na hlavičku byt admin /To:jirkati/ jak se dívám a vídím pochází až z Liberce čili daleko od Opavy ale asi jeho kontakty sahají i za jeho okres.
No takže děkuji moc za tuto informaci a uvidí se ,určitě tam až pojedu do Opavy zajedu a hodím očko to je jasné.
Offline
Tady nejde o kontakty p. Jirkatiho, ale o kontakty na stránkách Chobola.cz, kam má přístup každý kdo chce.
Offline
Zdravím opět všechny co se podíleli na osvětlení situace kolem svářeček a sváření invertní svářekou,chtěl bych se zde podělit o mou zkušenost na kterou jsem po dobu naší komunikace zapoměl sdělit .
Právě jsem si na chalupě potřeboval vyrobit držák na zed pro reprobedny s ohledem na rekonstrukci pokoje z úhelníku 25x25mm s mým stávajícím trafem a rutilovou elektrodou které jsem si loni sehnal od jednoho bývalého svářeče z Ostravska vyrobené sice ještě z dob totality ,nicméně s kladně hodnocenými recenzemi i nyní o to tehdejšího za totáče výrobce ZAZ Vamberk s ozn. E-R 117 síly 3.2 mm skladované na půdě kde suším jinak houby ,zeleninu apod.
Titoiž po asi cca 2 min. datlování a neustálého slepování elektrody na svářeném materiálu se jakoby mé stávající /klasická/trafo svářečka nakonec jakoby umoudřila a jak naběhne oblouk tak už to drží a jde s tím docela slušně svařovat ,dokonce když dokončím dané svár a /pokud možno/přejdu rychle na jiný tak bez problému oblouk napoprvé hned naskočí a jedu dál.Samozřejmě pokud přestanu svařovat na delší dobu ,tak se tanec s datlováním a slepováním opakuje.
Má tu někdo pro to vysvětlení ?
Jaký negativní vliv na sváření má vlhká elektroda a jak se to dá poznat ?Přece pokud ji dejme napoprvé /slepím/než ji odervu od svař. materiálu tak se natolik musí prohřát že se v momentě vysuší ne ?
Ještě na závěr bych se chtěl nechat poradit ,která z těchto níže dvou svářeček je lepší ?Ta první má dokonce v příslušenství i svař. helmu a obě mají docela slušnou délku kabelů cca 4-5 m což u nás moc běžné a obvyklé není jak jsem si povšimnul
Dokonce i ceny v té dané kategorii nejlevněji hodnocených inv. svářeček jsou jak vidím v německu o dost levnější než u nás což moc dobře nechápu ,tak kde je více peněz mají levněji u nás naopak.
https://www.amazon.de/gp/product/B076D9 … b9f01e8485
https://inverter-schweissgeraet.test-we … issgeraet/
Offline
Vysvětlení je jedno: trochu ses to naučil, to je obvyklý průběh. Na následujících videích je velmi dobrý tutorial sváření obalenou elektrodou. Doporučuji ke shlédnutí každému kdo se o MMA pokouší
https://www.youtube.com/watch?v=FvvzjbibNsE
https://www.youtube.com/watch?v=UP8hh0yQibM
Offline
Pokud je místo svařování horké až žhavé, oblouk další elektrodou se zapaluje mnohem líp. Pravděpodobně taky má menší vliv izolace špičky elektrody okujemi z minulého svařování nebo u nové elektrody nějaká koroze, třeba i málo viditelná na špičce elektrody.
Offline
Ten průměr elektrody 3,2 mm na takový úhelníček je moc! Tam by plně vyhověla 2 mm elektroda stejného typu a svařovalo ba se mnohem snadněji. Zkušený svářeč si stejně oklepne špičku elektrody vedle třeba na cihle, nebo na svářečském kladívku, aby měl zapálení oblouku plně pod kontrolou. A je pak jedno, jestli to je elektroda kyselá, nebo při svařování ss proudem bazická. (Samozřejmě vím, že existují bazické elektrody, schopně svařovat i střídavým proudem.)
Offline
salora osobně bych pokud chceš invertor porozhlédl zde na foru je tady toho napsáno dost a co se týká trafa skoč si do nejbližšího železářství mají určitě rutilky a balený po pár kusech pak uvidíš rozdíl mezi starou a novou eldou
Co se týká Invertoru je pár osvědčených co se tu probírali již mockrát a nejsou až tak zas moc drahý navíc máš zaruku a v kamený specialce třeba i vyzkoušet
Offline
To:Radim ,no asi jsem to blbě či nedostatečně popsal či jsi mě nepochopil ,u toho mého trafa ne že tou další elektrodou už se lépe svařuje já se bavil jen u té jedné /první/ eldy co prostě musím jako datel klepat a slepovat asi tak půl min. nejméně než mi to hodí oblouk víš ?Pak už at přejdu kamkoliv ale musí to být hned v krátkém časovém rozpětí cca do 5 sek. tak už mi to nahodí oblouk snad i když budu mít v sobě 5 promil. alk. či budu slepý v tom je ta /záludnost/ resp. záhada v jednom pro mě zatím nevysvětlená ,jinak se to prostě lepí a lepí a než mi to hodí oblouk a mohu už normál sařovat tak je to podobané jako od vrabců a s nervama v kyblu .
Offline
Pokud je elektroda ještě horká, tak se ještě vytvářejí plyny lehce ionizovatené. Proto to hned zapálí. Tady ale ještě číhá jedno nebezpečí. Pokud tukneš elektrodou, která ještě je natavená, tak ji přilepíš. To se stává, když sváříš v těsném koutě. Také se mě stalo v koutě, který se při sváření naplnil ionozovanými plyny, že elektroda sama chytne jen při přiblížení bez dotyku.
Offline
Hm no to je mi docela alchymie to ti teda řeknu ,co tak je různých záludností a možností které ovlivnují nejen nahození oblouku ale a svařování samotné to už aby byl člověk narozený kouzelníkem .No proto se asi vyvinuli Co čka tak jak jsem se díval když jsem si jednou nechal něco svařit ve firmě že se jen dotknul a jel prostě jsem nepostřehnul že by se mu něco slepiilo to už nemůže být o umění svařovat ale o určité metodě čí dodržení zásad které mi asi jsou zatím neznámy.
No úplně ideální by asi bylo si tu ke mě na chatu přizvat nějakého zkušeného svářeče a dát mu do ruky mé trafo to by mě rádo a moc zajímalo jak by on si s tím poradil a jak by mu šel nakopnout oblouk ,nejsem zase úplný antitalent jsem vyučený stav. klepíř a v učení jsme se učili svařovat jak s plynem tak elektrikou nj jenže tam byla triodina a s tou asi nemusí být člověk odborník nebo už fakt nevím.Pokud by se ale takto měl chovat i ten invertor no tak potěš pánbůh to raději zůstanu a doklepu do hrobu s tím trafem.
Ještě mě napadlo že by to mohlo mít na svědomí samotné trafo ,totiž kdysi jsem se dozvěděl od jenoho elektrikáře co opravoval komusi tu trafosvářečku s tím že ta /šroubovice /kterou se nastavuje proud díky pohybujícímu se magntojádra uprostřed trafa a že mu to nereguluje i když se to točením ta ukazující ručička pohybuje a je docela možné že je to i můj podobným případ že prostě at točík kde točím je to nastaveno či to vidí na nějaké dejme tomu stálé stejně /asi slabší hodnotě nastavení/a pak je to ta alchymie nj ale jak to poznat či zjistit už jsem to měl kolikrát rozdělané ale ničeho jsem se tam neohledal co by mě přivedlo ke zjištění že je tam něco špatně s tou regulací ale už mě to tam směřuje,protože jsem na stopro jistý že i super svářeč s tou mou potvorou by pochodil stejně .
Offline
Jaké to je trafo?
Offline
strávil jsem asi hodinu čtením všech příspěvků. do nedávna jsem měl ASIST invertor z penny ,stálo mně to asi 1700kč jedinou vymoženost co to mnělo byla tepelná pojistka. nebyl problém tím svařovat celý den v 40°c na 20m prodlužováku 3,15 bazí zábradlí kolem celého balkonu.(5x15x5m) Tím že je to DC tak nebyl problém dokoupit hořák a argon a škrtat si i na nerezu. vyrobilo to nespočet kovaných prvků, a tigovkou byly vyráběny výfuky se stěnou 0,8mm. nejvíc je to rukama. Být pánem to trafo už dávno zahodím na těch jeho 80cm sváru za rok mu poslouží jakýkoliv nejlevnější MMA invertor a odpadnou mu starosti se zapalováním. PS: kdyby byla regulace ve stavu rozbitém tak zmenšením průměru elektrody se to výrazně zlepší i kdyby z elektrod kapala voda. PS: ASIST mi vydělal na něco modernějšího během dvou let. TIG AC/DC pulz
Editoval ctiteljan (30-09-2019 21:09:53)
Offline
Tak nakonec to dopadlo s tím pořízením nového invertoru tak že jsem se chystal zajet za Chobolou do Opavské prodejny a po sdělení mému synovi mi odepsal že tam nemám jet a nic kupovat že tam právě byl po 2 dnech přijel na chatu s tím invertorem co si nechal Chobola vyrobit u čínanů
Laston Mini-160ht
zatím jsem s tím nesvařoval ,nebyl čas ale dle recenzí to nevypadá špatně a docela příjemně mě překvapilo osazení Nippon elektrolytama což je na životnost svářečky ale defakto jakékoli elektroniky dost klíčové :
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 18&p=1
jinak ale už dodáno s 2,5 m kabely což je myslím si dostatečné ,je malinká a lehká takže snad bude pro běžné práce na nějaké ty 2-3 sváry ročně ok
Editoval salora (09-10-2019 20:06:31)
Offline