SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Chtěl bych se zeptat , zda má někdo zkušenosti s převíjením cívek.Například z velké 15kg. cívky K300 na malé K200 případně K100.Také třeba z poškozené cívky na nepoškozenou apd.
Offline
nikdy to nemamotas poriadne,a budes s tym mat problemy,lebo sa ti bude drot zarezavat medzi ostatne vrstvy.
Offline
Dík za odpověd. Není tedy možno nechat si převinout cívky u nějaké firmy,která se tím zabývá profesionálně?Neznáte někdo takovou?Hledal jsem trochu na internetu, ale nic jsem nenašel.
Offline
zajdi si někam kde převíjejí , nebo vyrábí transformátory nebo motory.
Offline
Já bych měl spíš jinou otázku....proč bych měl převíjet drát, když cena není nikterak vysoká?.....neřeknu, kdyby cívka stála několik tisíc...byť i litr za K200....) myslím, že je to zbytečné řešit, kde to nechat převinout....nestálo by mi to za ty problémy...i kdybych jí měl doma (K300)
Offline
A čo tak to poriešiť takto : http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008102701 ???
Offline
No Discovera nemáš tak úplně pravdu. Tak třeba 15 kg. cívka pro migové pájení drát CuSi3 průměr 0,8 mm stojí cca 10 000kč , stačí aby se poškodila / třeba neodbornou manipulací / a už úvaha o převinutí není tak marná.To se týká i nerezu, hliníku, trubičkových drátů apd.
Offline
Zkuste f CHOBOLA V Brně. Ta prý svařovací dráty převíjí.
Offline
To Kája: To máš sice pravdu, ale drtivá většina hobby svářečů svařuje drátem SG2 a něco hliník něco nerez....a pokud to mám pro své svařování tak si nekoupím už tak drahou velkou cívku nerezu pač to stejně nevypálím....a raději (paradoxně) si koupím jednou za uhry malou ač drahou cívku nerez drátu a hliníkový drát na D200 cívce kupuji za 680kč AlSi5 1mm a tu samou v AlMg5 za 1300kč a mám to "do smrti" ....prostě beru to z pohledu spíše domácího kutění....
Offline
U hliníku je také problém v tom, že stárne a mění parametry. K horšímu. Zkoušel jsem jednou porovnat "čerstvý" drát AlMg5 se stejným drátem, který byl skladován asi 10 let (za podmínek výrobce). Hrůza. S tím starým se nedalo pořádně svařovat. Oblouk byl velmi nestabilní a i s podáváním byly problémy. Proto je lepší častěji kupovat malou cívku, než doma léta sušit velkou.
Offline
To admin: ...Jsem rád, že se o tom zmiňuješ....tohle jsem nevěděl měl jsem za to, že při správném skladování (sucho bez vlhka atd...) se nemůže nic stát. A moje potřeba hliníku je orientovaná jen na dodělání mé lěštěnky nyní rozdělané v garáži na špalcích...pak možná už ani hliník svařovat nebudu....možná nějaké občas drobnosti, takže by mne zbylý drát Al na cívce nikterak nenaštval....
Tady přemotávání se vyplatí určitě jen tehdy, pokud získám za pakatel 15kg cívku (a je teď jedno čeho) a přitom mám relativně velkou spotřebu drátu a taky hluboko do kapse....pak bych to přivítal....ale kolik lidí tohle dělá?....Čemu jsem nevěřil je fakt, že přemotaný drát na prázdnou cívku dělá opravdu bordel při svařování.....a to mám klasický profi podavač celokov pohon dvoukladky....
Editoval Discovera (13-01-2010 17:55:53)
Offline
admin napsal(a):
U hliníku je také problém v tom, že stárne a mění parametry. K horšímu. Zkoušel jsem jednou porovnat "čerstvý" drát AlMg5 se stejným drátem, který byl skladován asi 10 let (za podmínek výrobce). Hrůza. S tím starým se nedalo pořádně svařovat. Oblouk byl velmi nestabilní a i s podáváním byly problémy. Proto je lepší častěji kupovat malou cívku, než doma léta sušit velkou.
To by ale neměl Jedná se o stejného výrobce toho drátu? Míním před deseti lety a teď. Pokud je celá cívka uložena v originál obalu a suchu, neměly by se parametry materiálu nijak změnit.
Neustále mne tady však překvapujou ty ceny tam v ČR. Za cívku bronzu 15 kg 10000 kč? To je strašná cena. Cívku toho samýho bronzu tady koupím za cca 200 dolarů, tedy nemá 15 kg, ale jen 13,6
Editoval Frank (13-01-2010 18:44:29)
Offline
Frank tu nato urcite mame ... hmmm
Offline
Franku, byli to různí výrobci. Ten starý drát se ke mě dostal už vybalený, ale podle slov majitele byl opravdu skladován dobře. Testoval jsem to proto, že drát byl zakoupen zákazníkem a ten jej vrátil z důvodů, které popisuju výše (špatné svářecí vlastnosti). Dotazoval jsem se i dovozce drátu a ten mi potvrdil informaci, že dlouhé skladování hliníkovým drátům neprospívá, a že se toho taky bojí, a proto udržují jen minimální zásoby.
A co se týká cen u nás? Franku, tady je předražený všechno. Auta, která si sami vyrábíme máme nejdražší v regionu. Bankovní poplatky, telefonní spojení, internet, dálnice, svařovací dráty, elektroniku, potraviny, léky, oblečení, prostě skoro všechno... Bohužel jsme národ, kterej si to všechno nechá líbit a nechá se ždímat jak to jen jde. A nikdo moc neprotestuje, protože kdekdo má ulitou nějakou korunku z šedý ekonomiky a myslí si, že má bůhvíco, a tak je raději zticha. Ale to je na jinou diskusi na jiném fóru. Brostě bronz tady stojí desítku a hotovo
Offline
že se do toho pletu....
Elekronika, digitály a podobně je třeba v Německu znatelně levnější než u nás, z různých důvodů. Třeba to je tak i s dráty? Je nějaký problém s tím zakoupit to třeba v tom Německu, zaplatit třeba bankovním převodem a nechat si to poslat? Celá EU je dnes přece jeden ekonomický prostor... Jestli si někdo myslí, že koupí tu cívku za 5 tisíc, doveze ji do ČR a bude prodávat za 15 tisíc, tak ať mu to zhnije v regálu.
Offline
K ceně toho bronzu:
Je bez DPH nebo vč. DPH ? Např. Fontargen A 202 M 0,8 stojí 482,- Kč/kg + DPH, tj. 7230,- Kč + DPH za cívku 15 kg, tj. 8676,- Kč vč. DPH.
Ke skladování:
Hliník by se měl i v nepoškozeném originálním balení skladovat max. 12 měsíců. To jak dlouho opravdu vydrží, závisí na kvalitě povrchu, na povrchové úpravě. Někdo vyrábí tak, někdo jinak. Např. jsme dodávali Union AlSi5 a Union AlMg4,5Mn skladovaný přes 2 roky, za sníženou cenu, zákazník to odzkoušel a pak vybral zásobu do nuly. Po této, ale i pár dalších zkušenostech vyřazujeme obvykle až po dvou letech.
K Chobolovi:
Převíjí dobře, 200 i 100 cívky
Offline
K těm hliníkovým drátům: To je pro mne nová informace. Pokud vím, hliník je velmi reaktivní materiál, který se však ihned na povrchu potáhne tenkou vrstvičkou oxidu Al, která jej chrání před další oxidací. Tento stav se na vzduchu za normálních podmínek nijak výrazně nemění. Pokud je tedy skladován v originál obalech, míním zejména ty vakuové, tak by měl teoreticky vydržet velmi dlouho bez jakékoli změny. Pochopitelně, když bude obal porušen, může vysoká vlhkost okolí a přítomnost určitých látek ve vzduchu způsobit změny na povrchu a tím parametry pro svařování. Zde v USA na to není norma, po jaké době by se měl vyřadit.
Co se týče cen - naprosto souhlasím s adminem. Spousta věcí vyloženě předražených. Navíc spotřební daň 20%. A nikdo neprotestuje. Tady ve státě co žiju je 6%, jinde až 8%, ale existují i státy, kde není žádná daň. Já jsem tam v ČR před dvěma lety zkoušel štěstí, myslel jsem si, že bych tam dožil ve své původní vlasti. Dokonce jsem tam sehnal práci v jednom výrobním družstvu jako svářecí technik s platem 30 000kč...
Ale státní uspořádání, nesmyslné buzerace, arogantní úředníci, nesmyslné poplatky všude za všechno a vyhrožování za kdeco (dokonce i za to, co jsem nespáchal) ihned exekucí majetku, mně odradilo tam žít. A to raději nebudu rozvádět fakt, že realitní kancelář mne tam okradla o víc než 100 000kč. A dovolat se práva v nedohlednu. Takže jsem se vrátil do Ameriky. Ale potraviny tam máte skvělé a za skvělé ceny. To zase USA by se mohly učit. Ale to je fakt na diskuzi jinde.
Offline
Tak už to mám vyřešeno.Díky všem za rady. Dostal jsem totiž poškozenou velkou cívku nerezového drátu 0,8 /308 Lsi/ a bylo mě ji líto vyhodit.Taky se nevešla do mé svářečky.Ve výše uvedené firmě ji převinuli na tři pětikilovky /za tři stovky/.Zřejmně na nějaké mašině, protože je to vinuté přesně závit vedle závitu.Do smrti mám asi s nerezem vystaráno.
Offline
kolik metrů drátu je na 15kg cívce?
Offline
Dle mně několik kilometrů. Typl bych asi 7 /průměr drátu 0,8 mm/
Offline
Musím se omluvit za nepřesný odhad délky drátu.Nedalo mi to a tak jsem se trochu zamyslel a zjistil jsem, že se to dá lehce spočítat.Měrná hmotnost železa je 7,85 kg na decimetr kubický , z toho plyne že 15 kg je 1,9dcm kub.Drát je vlastně válec u něhož známe objem a poloměr , ale neznáme výšku/což je vlastně hledaná délka/.Dosadímeli naše údaje do výpočtu objemu válce vznikne jednoduchá rovnice z níž plyne že NA 15KG CÍVCE JE CCA 3800 M DRÁTU PRŮMNĚRU 0,8mm.
Offline
Tak jsem zkoušel svařovat nerez tím převinutým drátem.Mám hoby stroj mig -mag dual 155 od f. telwin.Drát je navinut perfektně ochranný plyn argon , ale svary nic moc. Oblouk je nestabilní a svar nevzhledný. Síla svař. materiálu je cca 2 mm.Taky se mi zdá, že je jakoby přepálený. Nevíte někdo co s tím ? Co by se stalo, kdybych použil místo Ar Co2?
Offline
Kája napsal(a):
Tak jsem zkoušel svařovat nerez tím převinutým drátem.Mám hoby stroj mig -mag dual 155 od f. telwin.Drát je navinut perfektně ochranný plyn argon , ale svary nic moc. Oblouk je nestabilní a svar nevzhledný. Síla svař. materiálu je cca 2 mm.Taky se mi zdá, že je jakoby přepálený. Nevíte někdo co s tím ? Co by se stalo, kdybych použil místo Ar Co2?
Myslím že čistý argon se používá jen při svařování Al na nerez by měl býe ten směsný plyn.
Offline
Správně se při vaření nerezu používá argon s dvěma procenty kyslíku.Je zřejmé, že pro člověka ,který chce občas svařovat nerez , hliník a železo se jedná už o třetí druh plynu který by měl mít doma k dispozici a to je v české republice normálně neřešitelná záležitost.Zkoušel jsem svařovat nerez trubičkovým drátem BOHLER EAS 2-FD o průměru 0,9 mm.Je to super.S plným drátem se to nedá srovnat.Svar není tak začernalý a i vzhledově je mnohem lepší.Nejlepší na tom je , že jako ochranný plyn stačí obyčejné CO2.Většímu rozšíření tohoto geniálního drátu mezi nás hobisty brání fakt , že kilo stojí cca 700kč a dodává se na 12,5 kg cívkách.V tomto pčípadě by převíjení na menší cívky nebylo zase tak marné.
Offline
To ZDENÁL: Jaký je vliv použítí čistého ARGONu (4,6) na nerez podle tebe? ...Pro mě je dost neřešitelné shánět další směsný plyn...už tak jsem rád, že "nějakým"
způsobem seženu trochu ARGONu (neznámého čísla čistoty) ....
Jak to myslíš s tím trubičkovým drátem versus CO2 plyn??? nedegraduje náhodou CO2 svár?.....vysvětli to pokud můžeš...tohle slyším poprvé...
Offline
Stránky: 1 2