SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím pánové.vím že to tu zas až tak nepatří,ale můžou se konce drátů na prodlužju cínovat,nebo je fakt lepší dutinka,jelikož je nemám a nemám ani ty kleště na dutinky,jeví se mi lepší řešení ten cín.Díky za názory.
Offline
Ked spájaš nejaký tenký drát medený s medeným, ktorý sa neohrieva(max 70C) tak použi cín, ale ak schcš spájať hrubé sekundáre ktoré sa ohrievaju tak určite dutinky, ak ak spájjaš med s hliníkom tak sa tam dáva špecialná medená sieťka..
Offline
Slovi má na mysli výrobu síťového prodlužovacího kabelu a ukončení vodičů pro montáž zásuvky a zástrčky. Zde ale pocínování nedoporučuji. Pocínovaný kabel má totiž s dutinou zásuvky či zástrčky jen málo bodových dotyků. Naproti tomu roztřepený vodič v dutince má mnoho bodových dotyků a jak známo mnohonásobný paralelní odpor vede k minimálnímu přechodovému odporu. Dalším problémem je to, že když se licna pocínuje, tak ztvrdne a často dojde při i při malém namáhání k ulomení pocínované části.
Tím nechci říci, že to nejde. Jde to, ale dutinka je prostě lepší.
Offline
Tak si seženu dutinky,děkuji za vysvětlení,tohle jsem pochopil dobře.
Offline
sorry, nečítal som asi poriadne
Offline
Souhlas s adminem, pocínované spoje se používaly v dřívější době, jejich realizace je o dost pracnější a velkou nevýhodou to, že se povolují , kdežto dutinka drží
Offline
Mně připadá pocínování lepší. Když necínuju, jednotlivé měděné drátky časem na povrchu zkorodují, zčernají a jejich kontakt je potom kvůli té korozi stejně problematický. Cínování ale nesmí být stylem vytvoření tlustého cínového klacku. Drátky před cínováním nijak moc nekroutím a přebytečný cín nechám odtéct, takže výsledek je svazek pocínovaných drátků spojených dohromady cínem jen někde uprostřed. Jako tavidlo používám čistou kalafunu, hlavně u nových s neskorodovaným drátkem úplně stačí. Po zašroubování do kontaktu se pocínované drátky zmáčknou a jejich kontakt je dokonalý.
Offline
Neviem, možno sa mýlim, ale pre spoje do svoriek (teda aj pod skrutkové spoje) nie je vhodné scínovať lankový vodič. Cín (spájka) časom "tečie" a tým sa postupne uvolňuje spoj, vzniká prechodový odpor a tým teplo, čo má nepriaznivý vplyv na cín.
Jednoznačne doporučujem dutinku (v katalógoch aj "zlaňovacia" koncovka.
Na zalisovanie väčích prierezov sa dá použiť aj zverák za pomoci doma vyrobeného aplikátora (už to tu bolo), menšie prirezy stačí stlačiť kliešťami. Je potrebné zvoliť vhodný prierez dutinky a vodiča.
Pozrite http://www.jorksk.sk/data/43-CEMBRE.pdf strana 13.
Offline
robim to podobne dufam ze to staci
Offline
Já myslím, že obojí, když se provede pořádně, je dostačující. Jako podstatně důležitější potom vidím dohled a kontrolu. Při větších proudech, 8 - 10 a víc ampérů občas šáhnout na zásuvku, jestli moc nehřeje, občas ji rozebrat, utáhnout šrouby, vyčistit kontaktní dutinky a kolíky v zásuvce a podobně. Podle mých zkušeností obyčejné zásuvky a zástrčky sice mají povolený proud do 16 ampér, ale už od nějak těch 8 ampér začínají už nějak po půl roce, roce, některé málo kvalitní i nové, hřát. Takže když se používá častěji větší proud, jsou namáhány opakovaným zahřátím na takových 50 st C a chladnutím. Po nějakém roce, když se neudržují, se zahřátí stále zvyšuje až nakonec koncovky shoří. Když se udržuje, tak i při nějakém trvalém zapojení třeba nějakého teplometu, se udržuje to zahřátí v rozumných hodnotách do těch cca 50 st C třeba 10 let, i když se třeba prodlužka používá venku nebo ve sklepě ve vlhku a v podobném prostředí.
Offline
Dutinka ma byt slisovana "plynotesne", jinak hrozi koroze vodicu v dutince a spatny kontakt.
Pocinovani je problemticke pri mechanickem namahani. Tvrdost pajky je nizka a vodic se namaha bodove. S oxidaci vsak byva mensi problem.
Dobre nalisovana dutinka je lepsi nez cinovany spoj. Cinovany spoj je lepsi nez spatne nalisovana dutinka
Offline
Tak jsem nakoupil dutinky,dokonce jsem si pořídil i kleště na dutinky za 305Kč,myslím že je upotřebím,z elektrikou doma čaruju furt,ale jedna věc mě na těch dutinkách zarazila,mám takový dojem že jsou z hliníku.......ale ten přeci už není používaný,nebo se pletu?
Offline
Dutinky bývají z pocínované Cu. Není nic snazšího jak ověřit jestli to je Al nebo Cu než na to zkusit šáhnout pájkou... na Al se nechytneš (bez specielní vodičky).
Offline
Udělal jsem do ní rýhu pilníkem,vypadá to na hliník....
Offline
Až taku vedu by som z toho nerobil.
Odizolujem vodič ,strčim ho pod podložku ,utiahnem skrutku a hotovo.
A keď chcem aby to malo aj dobru pevnosť proti vytrhnutiu , rozpletiem vodič na 2 polky,strčim medzy to šrubovak ,urobim z toho očko a prišrubujem (samozrejme zas pod podložku).
Je to 100 krat lepšie ako ta dutinka.
Osobne k nim citim odpor.
Dutinky sme použivali do rozvadzačov ,k pripojenu na stykače (použivali sa tam lankove vodiče).
Ale na jednu domacu predlžovačku......Lepšie pridrži obyčajné očko ako ta dutinka.
Offline
Ale šéfe,nynější koncovky už nemají klasické šroubky na spoj,nýbrž jen červík který je v mosazném válečku,takže žádné knutlování,je vidět že to děláte jednou za XX let,nic proti.
Offline
Jinak asi je to fakt měd,propiloval jsem to pořádně,ale vypadá tak napůl s tím cínem,je to jen žluté,jako mosaz.....ale pájka to bere,takže žádný hliník.
Offline
Nejlepší spoj je takový, který není a když už musí být, měl by být dobře udělaný.
Když je podložka, jak píše m.evil, tak je nejlepší samotnou licnu, pokud je šroub, považuju za nejlepší dutinku, takové spoje se nepovolují, pokud je spoj přetěžovaný, tak shoří, ať je tam dutinka nebo něco jiného
Offline
Slovi napsal(a):
Ale šéfe,nynější koncovky už nemají klasické šroubky na spoj,nýbrž jen červík který je v mosazném válečku,takže žádné knutlování,je vidět že to děláte jednou za XX let,nic proti.
Dobre opravujem sa : Odizolujem vodič, strčim ho tam kam patri ,dotiahnem červika a hotovo.
Zbytočne tam pchať dutinky....
Offline
Jestli to je hliník se pozná přece okamžitě, když se to potěžká v ruce. Nebo sáček toho, pokud to je drobné, potěžká v ruce. Rozdíl v hmotnosti je okamžitě znatelný. Nebo pokud to je větší kus, stačí to nechat spadnout na dlaždice nebo na kovovou desku nebo do toho praštit šroubovákem, hliník má úplně jiný zvuk dopadu než jiné kovy. Kromě snad zinkových slitin, ty jsou ale znatelně těžší.
Jinak jsem asi před 14 dny kupoval novou koncovku na domácí prodlužku a byly tam šroubky, žádné červíky. Ćervíky jsou možná u těch superošizených čínských...., já jsem se zatím s žádnou takovou koncovkou nesetkal. Kromě koncovky na třífázový kabel ještě toho starého provedení s oválným průřezem, tyto koncovky ještě používám v baráku.
Offline
Ne nemáte pravdu,koupil jsem zrovna super drahé a jsou to koncovky Legrand,myslím že jsou hodně kvalitní,kolíky jsou z mosazi a je to celé gumové a odolné vodě,však také dvojitá zásuvka stojí cca 280Kč,takže nic levného.A k těm dutinkám,je to tak malá věc že potěžkání je uplně na nic.......nebo jste je ještě neměl v ruce?
Offline
Tož jestli jste se s takovou nesetkal,tak asi kupujete zrovna ty čínské....
Offline
Slovi napsal(a):
Tož jestli jste se s takovou nesetkal,tak asi kupujete zrovna ty čínské....
Zajímavá úvaha kupuji jedině Kopp , ABB a žádný červík !!!
Offline
Dutinky sú z mosadze potiahnuté cínom alebo možno zinkom to presne neviem ale určite nie sú z hliníka.
Offline
Stránky: 1 2