SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
asis to nějak blbě zkopíroval, myslel si toto?
https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2008091103
zalévání děr nebo jejich tvoření zavísí taky na připojení elektrody jestli je na + nebo -
kde má být připojena je napsáno na krabici elektrody
rutilové na -
bazické +
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=509
Editoval Kramlik (16-05-2019 14:04:20)
Offline
No kdyz nejhorsi na tom je skutecnost ze ja varim nejcasteji drzaky motoru coz jsou vlastne vsechny typy svaru (svisle, vodorovne i zespoda) a delam to tak 1x za 2 mesice takze elektrody stihnou zvlhnout co jsem se naucil stihnu zapomenout a kukla se v aute pocochni. Do nedavna jsem tahal mig mag a tim to dovedu v klidu nicmene soucasny mma me nejak vic bavi. Super napad s horkovzduskou lze si ususit co budu aktualne potrebovat fakt dobrej napad.
Jo k elektrodam jsem krabici nemel proud odhadoval a myslel ze jsou bazicky takze proto moje neznalost, chyba, omyl. I tak jsem zavaril vse potrebne a kupodivu celkem drzi.
Offline
Mozna uz to tady padlo, necetl jsem toto vlakno uplne do detailu a mnozi machri tady to samozrejme vedi lepe nez ja. Problemu s vlhkymi elektrodami je nekolik. Mozna horsi zapalovani, rozstrik, ale ten uplne nejpodstatnejsi, ktery ma vliv na vysledne vlastnosti je syceni svaru vodikem (hydrogen embrittlement). To zvysi krehkost i obycejne uhlikove oceli, kde je to riziko jeste nejmensi na rozdil od ruznych chromovych oceli (duplex). Muze dojit k popraskani svaru a pokud si dobre pamatuju tak i po nejakem case, kdy je zdanlive vse v cajku. Pracuju ve firme, kde svarujeme potrubi pro tezbu a toto se dost resi. Ja teda primo se svary nedelam.
Jedna moznost rychleho vysuseni, kterou drive pouzivali stari pardalove bylo elektrodu prilepit na nizsi proud. Jakmile se elektroda zahreje a prestane kourit muze se zacit svarovat. Kdo ma invertor bude mit smulu, vetsina a prave tech vymakanych toto nezvladne, pac to vyhodnoti jako zkrat. Jde to u trafa nebo mozna tech levnych cinskych invertoru bez zkratove logiky.
Editoval Jakobo (11-07-2019 17:51:39)
Offline
Praskani svaru me docela zajima protoze jsem nedavno videl uplne rozpraskane svary (nevim po kom) a resil jak udelat aby se nestalo to same.
Nicmene uvadel jsem ze svareno invertorem laston coz je cina a prave elektrodu jsem ze zacatku prilepil a chvilku nechal. Do cervena se jako od trafa nezahrala ale rozhodne studena nebyla.
Offline
Jakobo napsal(a):
tak i po nejakem case, kdy je zdanlive vse v cajku. .
tak nad tímto se musím zamyslet, doporučoval jsem tady zkusít vařit elektrodou právě vytaženou z kýble s vodou.
Nikdo na to nereagoval, rutilbazická elektroda fy Oerlikon úplně v pohodě dělá housenku, jen se cca o 50% víc rozlévá do stran.
Svár drží a je i vzhledově OK, žádný vruby ani bubliny. Ten zkušební kus asi nenajdu, ale až budu něco vařit zas elektrody namočím a svar budu dlouhodobě sledovat.
Offline
Také mám lastona, když je třeba elektrodu usušit přilepením, je třeba zvýšit proud, pak se elektroda rozsvítí, trafosvářečka při přilepení díky své charakteristice přidá "sama".Takto se dají nouzově sušit obyč. elektrody, niklová se tímto postupem zničí. Trubka na sušení k horkovzdušce pasuje akorát od luxu (jen musí být kovová a vyrábí se dva průměry).
Offline
No uvidime svaril (spis uprskal) jsem svar co drzi na brane sponovani retezu od motoru prave s eb 123 ktere byli vlhke a s hodne korozi, barvy a zinku takze pokud neupadne tohle da se tomu verit. Kazdy rozjezd to za svar poradne skubne a jezdi to asi 50xdene. Kdyz to upadne jen se povoli retez drzi to jeste jinde na sroubech tak se nema co stat. Neni to ten co jsem daval fotku protoze byl hnusnej nechtel jsem si delat ostudu.
Offline
U svařování jakoukoli metodou je velice důležité nepodcenit přípravu. Odrezit, spasovat, vysušit, úkosovat, atd. To je základ úspěchu. To ostatní je už brnkačka.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
U svařování jakoukoli metodou je velice důležité nepodcenit přípravu. Odrezit, spasovat, vysušit, úkosovat, atd. To je základ úspěchu. To ostatní je už brnkačka.
Přesně tak! Dokazovat zde opak tím, že mokrou elektrodou dokážu udělat prvotřídní svár na rezavém materiálu, když každý výrobce electrod doporučuje electrody sušit je zcestné. Asi se ne nadarmo tím zabývaly už dávno týmy vědců a techniků.
Offline
Jo to je bez debat ocistit odmastit jasne. Jsou ale mista na svete kde to proste nejde. No a elektroda narozdil od ostatnich metod vari treba i do barvy a treba i za vetru. No navic teda pokud varim zinkovane profily (malo a nerad) musel bych zinek odstranit i zevnitr protoze vypeni a jeste radnej kus od svarovaneho mista. Pokud ale toto neudelam jsem schopen mensim svarem vyhovet csn pro zinkovani - ochrana proti korozi protoze plochy do 2cm2 jsou opravnou barvou brany jako zarovy zinek a zakaznik na to nemuze mit zadny problem
Offline
Adamw140 napsal(a):
Praskani svaru me docela zajima protoze jsem nedavno videl uplne rozpraskane svary (nevim po kom) a resil jak udelat aby se nestalo to same.
Nicmene uvadel jsem ze svareno invertorem laston coz je cina a prave elektrodu jsem ze zacatku prilepil a chvilku nechal. Do cervena se jako od trafa nezahrala ale rozhodne studena nebyla.
Do červena to ani není moc žádoucí-"mrví" to jak materiál elektrody tak obal a taky to pak při odlepení popraská a opadá.svařovat mokrou je naprd(vodíková křehkost, porozita, nevyzpytatelné hoření, rozstřik).Svařuje tady někdo přímo pod vodou(opravy plavebních komor,doků, hrázových těles apod.)?
Editoval Ládes (13-07-2019 16:06:19)
Offline
Týmy vědců a učenců jedou podle zavedených klišé - aby si neudělali ostudu. Občas svoje oponenty i upalují.
A přece se točí!
Pod vodou nevařím ani neřežu, řezat lze ale je to maximálně obtížné (obyčejným plamenem) voda materiál ihned ochlazuje pod teplotu hoření.
Je třeba zapálit nad hladinou a pak opatrně postupovat řezem pod vodu aby okolí bylo neustále ofukováno plamenem, jak se zaklepe ruka voda se dostane k řezu, materiál ochladí a je konec.
Offline
Ládes napsal(a):
.Svařuje tady někdo přímo pod vodou(opravy plavebních komor,doků, hrázových těles apod.)?
Tak přímo ne, ale ono se elektrodou pod vodou svařuje. Musí to však být speciální elektrody pro tento účel. Na př. zde:
https://www.americandivingsupply.com/Br … /uw-ss.htm
Popis
Brocoote proprietární formulace firmy Broco, která zlepšuje tok, je tajemstvím spolehlivosti a snadné obsluhy elektrody SofTouch. BroCote činí tuto elektrodu obzvláště nepropustnou pro pronikání a denigraci vody a zajišťuje osvědčitelnou kvalitu svařování pod vodou s nižšími náklady na pracovní sílu a časovou náročností. Elektrody SofTouch se používají pro opravy na místě v mnoha aplikacích, kde musí být ocel připojena pod vodou podle specifikací kódu. Svazky SofTouch konzistentně splňují nebo překračují specifikace AWS D3.6-98 pro svary typu B, standard společnosti American Welding Society pro certifikaci podvodních svarů. SofTouch je navržen tak, aby vyhověl všem požadavkům na zkoušky AWS, včetně rentgenového snímku, ohybů a tvrdosti, a dává přednost technikům svařování elektrod pro mokré svařování a potápěčům.
Od roku 1989 byly elektrody SofTouch specifikovány v manuálu kapitoly 11 „Podvodní mokré a suché svařování v komorách“. US a Navy potápěčské příkazy, loděnice a dodavatelé používají SofTouch pro opravy a údržbu námořních plavidel po celém světě.
Elektrody SofTouch jsou k dispozici v různých velikostech a slitinách pro měkkou i nerezovou ocel. Mírné elektrody SofTouch jsou k dispozici v průměru 1/8 palce, 5/32 palce a 3/16 palce. Nerezové elektrody se prodávají ve velikostech 1/8 palce a 5/32 palce.
Selektivní svařovací elektrody SofTouch jsou utěsněny v fóliovém obalu Mil-Spec, aby se zabránilo kontaminaci. Elektrody jsou pak zabaleny do tuhé opakovaně uzavíratelné plastové trubky, která poskytuje maximální ochranu. Barevně označený konec označuje mírné nebo nerezové elektrody. Provozní pokyny jsou vytištěny na štítku.
Offline
Díky mně spíš zajímalo jestli tu je nějaký takový svářeč specialista,nějaké postřehy z praktické činnosti,co se dá a co nedá-víceméně rozdíly v samotné činnosti pod vodou oproti práci na suchu....
Offline
Ja ne ale jeden co jsem ho znal tak to delal a rikal neco o starych amalganovych plombach ze nejak pak nefungujou. Nevim co je na tom pravdy je to ale 20 let zpet.
Offline
nesusil som, ale toto forum ma donutilo
zapalenie je take iste ale ta husenka je dajak krajsia....a to maju cez 20rokov (eb121,123)
Offline
Já jsem si vyzkoušel (v roce 1962) pálení larsen pod vodou. Byl na to benzin-kyslíkový hořák, zapalovalo se to elektrikou pod vodou. Dnes už to bude asi jinak.
Offline
Ládes napsal(a):
,nějaké postřehy z praktické činnosti,
kdybys byl slovák popřál bych ti k dnešním jmeninám, ale protože jsi čech musíš si počkat do května
Psal jsem tady o tom mostě přes řeku, nechtěl jsem nic zanedbat tak jsem předem najmul poloprofesionální potápěče aby prozkoumali dno, provedli pouze obhlídku - žádné práce neprováděli.
Vařit pod vodou ani neuměli, ale měl jsem s nimi na toto téma poučný rozhovor. Lidí v ČR kteří toto zvládnou je jen pár, jsou to profesionální potápěči kteří mimo jiné jako doplňkovou činnost i svařují. Svůj obor si žárlivě střeží a pokud zjistí že se jim někdo montuje do kšeftu podnikají právní kroky.
Taky bych uvítal kdyby sem někdo z nich zabrousil a přispěl.
Já jsem musel kvůli jednomu řezu zastavit řeku.
Protože jsem s tím preventivně počítal bylo to jednoduchý, jezný z povodí na telefonu zavřel jez proti proudu a úplně otevřel jez po proudu.
To se mohlo jen na pár minut, ale Jizera v MB (3metry hloubka) odtekla skoro do sucha.
Offline
Rozhodně se nehodlám do ničeho montovat ani pouštět. Přijde mi to jako technicky náročná zajímavá činnost. Nic víc, nic míň. Zkusím se optat nějakého ženisty potápěče.
Editoval Ládes (25-07-2019 00:03:23)
Offline
Kvuli rezani me napadlo co takhle pneuflexa?
Offline
Adamw140 napsal(a):
Kvuli rezani me napadlo co takhle pneuflexa?
Voda bude rychle se otáčející díly brzdit mnohem víc než vzduch.
Offline
čau Radime ale má to výhodu že nepotřebuje ochranné brýle
Offline