SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím.
Pořídil jsem za účelem opravy a následného používání Svářečky WP180 - jedna částečně rozkradená, druhá kompletní ale nefunkční.
Je to klasický odbočkový stroj - MIG/MAG poloautomat, třífázový, poměrně kompaktní. Trafa jsou funkční, paketové přepínače rovněž.
To je asi celá aktuální hodnota těch svářeček
Dotaz je směřován takto. V rodině již jeden kus běhá a je velká spokojenost s výkonem a svařovacími vlastnostmi, ale zároveň
jsou neustále drobné potíže po celou dobu provozu s regulací posuvu (někdy ubírá, trhá). Jaké jsou tedy zkušenosti s původní regulací?
Původní regulace je řešena tyristorem. Podavač je dvoukladka se stěračovým motorem na 24V, stykač je ovládán rovněž 24V
Má smysl tu původní opravovat a vylepšovat (náhrada původních dnes již nesehnatelných) relé lepšími,
nebo spolknout červa a vyřešit to deskou KT112 za 1000kč jednou pro vždy?
Má deska KT 112 předfuk/dofuk? Stačí pevný někde jsem se mezi řádky dočetl že asi ano, ale jistý si nejsem,
jednoznačně uvedeno je to až u PK024.
Schmea regulace i svářečky mám, ale scanner protestuje...
Předem děkuji za zkušenosti.
Offline
pokud nefunguje pouze posuv, tak stačí koupit i ten nejlevnější PWM regulátor z číny... např:
https://www.aliexpress.com/item/PWM-DC- … e30dd123fa
Offline
Což holé PWM tu mám možná ještě někde nasyslené to co jsem dělal dřív do Einhella... Tam jsem ho dal spolu se separátním zdrojem, dořešil předfuk, zlepšil chlazení, Einhell když se udrží objetivita tak na poměry jednofázovky to vaří dobře a nejsou s tím potíže... Jenže třífázovka je holt zase vyšší liga...
Offline
V první řadě bych doporučil zkontrolovat mechaniku, bowden, průvlak, stav kladek a funkčnost přítlaku. Dále pak zkontrolovat stav ložisek, komutátoru a uhlíků v motorku a vyčistit, popř. prořezat drážky komutátoru. To vše může zhoršovat až znemožńovat správnou funkci tyristorové regulace posuvu.
Relé lze stále sehnat v různých firmách zabývajících se doprodejem starších elektrotechnických součástek (Buček, Denkl, RaC Vonka, EPA elektronika).
Offline
Vašek: hořák je nový, motor je OK, byl tam problém s tím že hnané kolo podavače bylo pod osou, už není... Mechanika je OK, i potenciometr se měnil, relátka taky.. a stejně to nekdy houpe, stejně to někdy škube...
Jde mi právě o to, jeslti je to nějaká vlastnost konkrétní regulace, nebo elektronická závada... Pokud by regulace byla principelně dobrá, přestavel bych to na dnešní vakuová relátka lepších parametrů i životnosti.
LUNka se sice někde vyškrábnout dají,a le jsou už stará, kontakty jsou zčasto zčerrnalé... Podobnou zkušenost jsem udělal s isostaty, ony byly od Vonky nové, super že je dodnes má, ale musel jsem si jich koupit pytel a vybrat si ty co neměly přechoďák, jenom proto, že zrovna přežily ty desítky let skladování.... Než kupovat pytel LUNek, přijde mi lepší koupit dvě patice a dvě lepší relátka s náklady 250kč... Na druhou stranu když za 1000kč se dá koupit kompletní řídící deska s procesorem - mohlo by to být konečné řešení problémů, když napětí všeho sedí...
Když koukám do schématu, tak předfuk/dofuk ta svářeka nemá, protože jeden výstup ovládá paralelně zapojené cívky stykače trafa a plynového ventilu...
Zde schémata:
Editoval pech (28-05-2019 03:23:31)
Offline
Než začnete vrtat do všeho možného tak si zkontrolujte, zda čistě náhodou (velmi pravděpodobně) nedělá binec samotný drát. To se zjistí snadno prstem na kolečku podavače při spuštěném posuvu. Stačí i moc utažená brzda na cívce a projeví se úplně stejně. Správně seřízený posuv je takový, když silou prstů udržíte drát vycházející z průvlaku. Větší i menší přítlak je špatný. A teprve při zjištění, že samotný motor "cuká" má smysl podávací systém případně změnit.
Offline
Zdravim, pozadal bych o foto svarecky a ridici jednotky
Offline
Zde požadované fotky:
Offline
Když tak koukám na nečistoty kolem pohonu drátu, tak bych to nejprve důkladně vyčistil a nejen tam, také konektory a svorkovnice!
Jirkati nadhodil špatný (hrbatý, rezavý) drát, já ještě mám špatnou zkušenost se starým průvlakem. Někdy je starý doopravdy, někdy za nic nestojí po chvíli vaření.
Offline
Dik za fotky, pokud je v poradku napajeci silova cast tak bych svarecku vycistil a zapojil do ni nejakou chytrejsi RJ (predfuk, dofuk, priblizeni dratu) a bude to stroj na urovni.
Offline
Jsou v plánu dvě alternativy... Jednu nechat s původním řízeník a to opravit/vylepšit, do druhé nacpat nějakou lepší jednotku (hodil by se 4T) a pak porovnat, lepší řešení si ponechat :-)
Offline
Tak mám poznatky: opravil jsem jednu původní řídící jednotku a ta chodí, druhou následně taky (mezi sebou se dost liší, jedna je udělaná celkem slušně a druhá ta je nějaká "vývojová" či co, protože přeškrabané cesty, drátové propojky, jinak osazená relé, byť výsledné schema je takřka shodné a pinout taky, takže první jsem vyzkoušel v oživené svářečce a dobrý, druhou jsem tam potom dal taky. Fungovala akorát byla příliš vysoká minimální rychlost posuvu, tak jsem jí trimrem snížil, stav se zlepšil, ale následně jednotka fungovat přestala, nicméně při malé rychlosti posuv šel trochu trhaně (že by to co trápí strýce?).... pochází ze svářečky která byla dosti vybrakovaná - musím zjistit proč přestala jít a když je ta deska takováhle překopávaná, začíná to pro mne býti adeptem na vytvoření jednotky s pwm řízením plug-in záměnné s původní jednotkou... jednu jednotku nechám původní a tu vybrakovanou svářečku do které pršelo přestavím na KTC112, pokud to "skladování" přežil motor posuvu (Trafo je OK).
Offline
Takže další posun. První svářečka je přestavěná na řídící jednotku omicron. Druhá se jeví býti funkční s původní řídící jednotkou kterou jsem opravil, ale je na ní ještě spousta práce, vyměnit potenciometry, které byly poškozené, ale ty získám z té přestavěné. zkompletuji nebo vyměním hořák a bude zkouška. Takže nyní na přestavěné svářečce fungují funkce, posuv reguluje, stykač spíná (po zjistění že kontakty na ř.j. nenapájejí civku stykače, ale jsou jen připojené na kontakty relé přepojeno), je zachovaná tepelná ochrana a zkompletovaný hořák. Takže až bude zase chvíle času, vyřeším plyn a zkusím svařovací proces. Ještě jsem tam doplnil vypínač, aby se nemuselo jet při každém zapnutí svářečky z nuly až na požadovaný astupeň a zase zpátky... Dosti se uleví přepínači odboček. Pomocné trafo napájení je OK, dává i na větvi 24V skoro 4A, to pro motor a ovládání svářečky stačí, větev 38V používaná pro původní tyristorovou regulaci je nevyužitá. Z přestavené svářeky mi zbyde jedna opravená řídící jednotka do rezervy.
Offline
Stránky: 1