SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli na orbitální svařování je taky kurz nebo jen školení? Popřípadě jak dlouho trvá a jaká je jeho cena?
Díky za odpovědi.
Offline
Kurzy dělá ALFA- in.
Online
Orbitální svařování je po dokonalém zvládnutí vynikající záležitost. Z hlediska současných předpisů je problém využití na tlakových systémech, protože předpisy vyžadují WPS na základě provedené a schválené WPQR. Vyžadují se obvykle i mechanické zkoušky (trhačky, lámačky), což může být docela problém.
Přesto mohu jedině doporučit. Zavařili jsme možná tisíc svárů při uvádění do rutinního provozu v jedné velké firmě někdy po roce 1992. Po vychytání všech mušek i masařek pak dokázaly dvě mašinky nahradit 4 svářeče. Systém orbitálního svařování ale není jen o svárech. Daleko důležitější je zvládnutí přípravy svárů, všech potřebných manipulací a hlavně toku výroby. Jinak to nahradí s bídou jednoho zručného svářeče TIG.
Offline
Orbitální svařování je poddruh, metody (nejčastěji) MAG - ne? Mechanizovaný způsob ne?
Takže určitě nejprve kurz pro MAG dle předpokládaných a uvažovaných trubek?
Offline
Bourači, ono je to trochu složitější. Naprostá většina zařízení na orbitální svařování pracuje metodou TIG. Je ale pravdou, že se už povedlo firmě KEMPPI uvést do rutinního provozu i zařízení pro metodu MIG/MAG. Předpokládám, že tak do roka budou tuto orbitální technologii MIG/MAG nabízet i další renomované firmy.
Offline
U plynařů jsme měli orbitální svařovací mašiny jako MAG, ale na trubičkový drát s ochranou plynem. Vše od Lincolnu.
Offline
Jen bych doplnil,
ke svařování orbitalem jsem se dostal v roce 1996 a to Polysoudem dále pak Technodata, Orbitec, Orbimatic, Axxair, Hobbart - přesně již nevím americká mašinka, Alfa-in, Fronius, vše bylo metodou 141 a s drátem metoda bez drátu je 142.
kulatá trubka i eliptická - Trubka trubkovnice s drátem i bez, z čela, zevnitř a zezadu. nerez, černý i TITAN, trubka trubka s otevřenou hlavou i uzavřenou hlavou s drátem i bez pro nerez a černý.
Pro svařování potřebujete zkoušky operátora.
Zařízení se dělí na zdroj a samotnou hlavu, která je výměnná, nekdy je i zamostatně počítač s programováním, dálkové ovládání nepočítám. Vždy je dobré zvážit k čemu přesně dané zařízení potřebujete od toho se pak odvíjí cena, od poměrně levných až o poměrně sofistikované a vymakané, ale také i cenou. Všechny mašinky, které jsem používal mají své mouchy, ale i vychytávky. Neodsuzuji ty levnější jednoúčelové které splní své poslání, ale raději pracuji s těmi kde se lépe rozšiřuje a hlavy se dají lehce měnit na různé trubka trubka i trubka trubkovnice oboje jak s drátem i bez drátu.
Vše je o přípravě a následně o programu kterým to zavaříte. Pokud nemáte uzavřenou hlavu není vhodné pracovat někde v průvanu či na otevřeném prostoru.
Nechápu v čem je problém pro využití pro tlakové aparáty a problém WPS či WPQR??
Cena lidi, kteří ti ty papíry udělají a ty to zavaříš před dozorující organizací, předáš do laborky a pak čekáš až ti přijdou certifikáty v podobě WPQR.
Ano, orbitální svařování je a bylo i metodu 135, 131
Editoval Fučík (06-10-2022 13:40:14)
Offline
vítej na tomto fóru pane Fučíku. Choď častěji.
Offline
Stránky: 1