SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Na délku 6-7m bych už použil raději kabely 25mm2.
Offline
Děkuji
Zapomněl jsem dodat 99% sváření 2 elektroda maximálně 2,5 ale tou spíše výjmečně potřebuji svářet kostry dřevníků nic seriového asi tak 2-3 ks s 3metrovými je to opruz neustále přemísťovat svářečku neb se nedostanu teoreticky by měli stačit i 5 m ale chtěl jsem rezervu tak metr až 2 na kleště k eldě
Offline
Zvaž, jestli opravdu potřebuješ tak dlouhé kabely, jestli není lepší přenést celý invertor. Volil bych ke kleštím 5m 16mm2
Offline
No teoreticky by 5 metrový měli stačit s 3 metrovýmy to jde ale je to opruz furt přenášet
Co to udělat takto se zemnící svorkou 4m a 6m ke kleštím Teď sem přišel z venčí a a zkoušel se špagátem na tom co jsem svařoval loni to by plně vyhovovalo případně by se ještě nechal o metr zkrátit kabel se zemnící na 3 a nechat stávající co mám a dokoupit jen ke kleštím a to 6 m
Já vím zkouším to šetřím nyní každou kačku ale s 3m je to na mašli
Offline
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006082402
Na tento invertor by kabely 16mm2 v celkové délce 10-12m neměly být problém, ten by mohl být až u silnějších strojů, třeba na 4mm elektrodě při 180A.
Editoval Zdenek11 (13-04-2019 10:44:00)
Offline
Je jedno jak se celková délka rozdělí. 3m je málo, když se sváří na př. vrata.
Offline
To sem si počet teoreticky bych mohl mít 15 metrů svářím cca 60 až 70 ampéry
vezmu 5 metrů kabely a holt to raději přenesu přeci jen to nebude seriová výroba na každý den
Pokud je ještě nějaký názor děkuji a napište své zkušenosti třeba na zvolený držák elektrod či jiné připomínky
Offline
Carls napsal(a):
zemnící 3 a kleště cca 6 až 7 m
samozřejmě to tak udělej, mám to taky tak a všichni montéři kteří vaří v terénu. Přenášet invertor je nesmysl. Nevím proč výrobci takto kabely nedodávají rovnou.
Asi že je testují jen v laboratorních podmínkách.
Invertor to vůbec nepozná, a pokud ano neřekne ti to. Na vaření 2 (2,5) elektrodou je to úplně jedno. Nanejvýš si přidáš na potenciometru 2-5A když se ti bude zdát že to málo vaří.
Offline
Použití kabelů větší délky je užitečné nejen z hlediska pohodlí při práci, ale samotná svářečka méně trpí odletujícími oharky a případnými nečistotami z oklepávání strusky a prachem z broušení.
Pro sváření do 100A by průřez 16 mm2 neměl činit problémy do celkové délky 10 m. Protože jde pouze o úbytky napětí na vodičích, není důležité, zda budou stejně dlouhé, nebo každý jiný.
Určitou výhodou je použití invertoru, kde se bude úbytek na vodičích projevovat méně, protože má vyšší zapalovací napětí než je u klasické střídavé trafosvářečky.
Offline
Děkuji vezmu 6 až 7 metru ještě proměřím a bych nemusel přenášet invertor an věší bude jen plechová kolna 3x2 metry a 2,5 metrů výška tam holt občas budu muset přenést
Všem moc děkuji
Offline
Ja dávam na kostru 4 a na držiak 5 metrov.Vätšinou to vystačí.ak by trebalo dlhšie tak mám zrobený predlžovací kábel.dávať 2-3 metrové káble je blbosť trochu potiahneš a invertor je na zemi.
Offline
Tak sem to ještě jednou přehodnotil a spočítal finance a vezmu kabel 9 m https://www.svarecky-elektrody.cz/svaro … mm/d-12528
A rozdělím na 3 a 6 m trochu sem se podíval na place co budu svářet a bude to plně vyhovovat bez nebezpečí že bych převrátil nebo shodil invertor z podstavce
Na menší věci mi budou stačit ty 3metrový co byly ke svářečce16mm
Ještě se zeptám na tuhle magnetickou svorku Má cenu? nebo budou lepší klasika kleště https://www.svarecky-elektrody.cz/svaro … mm/d-12528
svařuji jen občas ne dnes a denně Už sem i uvažoval vyrobit si šroubovou svěrku možnosti na to mám a nebyl by to problém ji udělat třeba i z bronzu nebo z mědi
Offline
Ja bysom dal toto https://www.svarecky-elektrody.cz/zemni … -a/d-13507
Offline
Ok díky za radu ona bude stačit asi bude i lepší jak magnet zas tak velké věci nesvařuji aby nebyla kam chytit=)
Offline
Klidně dej na zemnící kabel 25 mm2 a ke kleštím 16 mm2. Pokud použiješ kvalitní kabely, tak na elektrodě 2.5 mm s tím rozhodně nebude problém.
Používám to tak a nemám s tím nejmenší problém ani při 120A. Jednou jsem s tím i řezal drážkovací elektrodou nějakou silnou traverzu, kdy jsem tuhle mašinku (viz podpis) dal zcela na max (čtyři elektrody rychle za sebou) a také jsem si nevšiml žádného problému.
Offline
Já to mám taky tak. Zemnicí kabel 4m/25mm2 a ke kleštím 6m/16mm2. Ta 16 je příjemně měkká na manipulaci, používám elektrody v naprosté většině 2 a 2,5, jednou jsem s touto kombinací něco navařoval na íčko na 160A čtyřkou elektrodou a bez problému, kabel byl jen mírně vlažný. Do povoleného oteplení měl hodně hodně daleko.
Offline
Ono když už mají kabely teplotu, že je neudržíme v ruce, tak jim moc dobře není, byť je to ještě v rámci povoleného oteplení.
Jednoduchá pomůcka z praxe. Zatěžování měděných vodičů podle způsobu použití.
6A / mm2 trvalý provoz
10A / mm2 přerušovaný provoz (např. svářecí kabely pro běžné sváření)
15A / mm2 krátkodobý provoz s velkými přestávkami (např. startovací kabely)
Toto platí pro kabely s přiměřenou délkou, pro dlouhá vedení je třeba propočítávat už úbytky napětí.
Tato pomůcka má své chyby vyplývající ze zjednodušení, ovšem je použitelná pro každého, kdo umí odhadnout průřez nebo najít popis na kabelu a v rámci násobení, které se dá spočítat i z hlavy, dává použitelné výsledky pro domácí nebo dílenské použití.
P.S. Kolegové elektrotechnici, zde se vyskytující, budou mít možná námitky, ale moje zkušenost je, že pro elektrotechnické laiky je to jeden ze způsobů, jak příliš nepřestřelit ani na jednu stranu.
Offline
Souhlas, ty proudy se takhle dají uvažovat. Jenom nesouhlasím s tou teplotou kabelu, Eproflex (H01N2-D) má udávanou trvalou provozní teplotu -25 až +85°C, krátkodobá teplota jádra je povolena +250°C. Těch 85°C v ruce neudržím, ale pro dnešní kvalitní pryže (namátkově třeba v pračce, kde snášejí var) by to neměl být žádný problém. Pokud bude svařovat v létě na slunku, to bude spíš vypínat svářečka, než aby poškodil kabely. Bavím se teď o tom Eproflexu, ty čínské kopie dodávané k levným strojům neznám a co vydrží nevím.
Offline
Takže kabel je doma s tím co jsem dostal k svářečce se nedá srovnat krasně měkký zatím chvála Objednán byl tento https://www.svarecky-elektrody.cz/svaro … mm/d-12529
Svařuji maximálně 2,5 eldou převážně 2 eldou takže těch 10 m rozdělěných na 3,5 a zbytek na kleště
Podle výpočtů atad co jsem našel na netu prakticky nepřetržitý provoz ale bude přerušovaný takže zátěž z 90 procent okolo50až60 ampér
Tím bych chtěl všem poděkovat za rady
Editoval Carls (16-04-2019 18:46:13)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Jenom nesouhlasím s tou teplotou kabelu, Eproflex (H01N2-D) má udávanou trvalou provozní teplotu -25 až +85°C, krátkodobá teplota jádra je povolena +250°C. Těch 85°C v ruce neudržím, ale pro dnešní kvalitní pryže (namátkově třeba v pračce, kde snášejí var) by to neměl být žádný problém.
Kabel to vydrží, ovšem podstatně se zkrátí životnost isolace. Příliš často přehřívané gumové kabely jsou přesušené a isolace praská. Málokdo dnes regeneruje gumové kabely potíráním glycerinem.
Některé dnešní kabely s isolací z PVC mají (alespoň pokud jsou nové) v černé barvě velice podobný vzhled i omak jako guma. Ty ovšem nevydrží ani 150°C i když to většina výrobců deklaruje. Dochází k protavení isolace, k jejím deformacím i při malých tlacích a manipulaci. Ke svářečkám jsou nevhodné zásadně, dochází k zatavení oharků do isolace. Vysoké teploty jader vodičů by měly být krátkodobé záležitosti v okamžiku poruchových stavů, nikoliv stav provozní.
Gumové prvky v pračce jsou materiálově dost odlišné, musí vydržet hlavně působení chemikálií a teploty v pračce nepřesahují 90°C a dnes ještě hospodyně perou nejvíce s programy na 40° a 60°, protože více zase dnes nevydrží většina prádla.
Offline
Ono dnes mezi gumou a ostatními plasty není žádná ostrá hranice.
Dřív to bylo jasné, guma byl defakto přírodní materiál, ztuhlá míza z kaučukovníku nebo perčovníku v nějaké fabrice znova ztekucená a zhomogenizovaná se sírou a dalšími příměsemi , potom vylisovaná do žádaného tvaru a zvulkanizovaná.
Jenže lidi se naučili jednak uměle z fosilních surovin vyrábět základní monomer gumy, izopren, potom se ho naučili modifikovat různými chemickými skupinami z jiných plastů či jiných organických či anorganických (chlór) látek, naučili se uhlík v gumě nahradit křemíkem a vytvořit tak silikonové kaučuky a nakonec se naučili už takhle vyrobený kaučuk homogenizovat s jinými plasty.
Takže dnešní "guma" je vedle vlastní gumy taky směs jiných plastů s cílem dosáhnout žádaných vlastností , u obalu kabelů elektroizolačních, potom dlouhodobé pružnosti a mechanické stálosti, za co nejnižší cenu.
Nebo se na ty izolace kabelů může jít z druhé strany, ze strany plastů. Většina plastů, pokud jsou úplně zpolymerizované, jsou tvrdé křehké látky. PVC, polyetylen, polypropylen... pokud se zpolymerují jen částečně či selektivně a zhomogenizují se změkčovadly, které bývají většinou kapalné látky, získá se ohebný měkký plast s podobnými charakteristikami jako guma.
Nekvalitní asijské PVC kabely pak mají izolaci jen čistě z plastu se změkčovadly, dražší PVC je třeba do určité míry ještě nahraženo levnějším polyetylénem nebo polypropylénem. Za nějaký rok pak z toho PVC vyprchají změkčovadla a materiál tak ztratí průtažnost, ztvrdne a začne praskat.
Kvalitní PVC kabely pak třeba mají jednak selektivněji a pečlivěji zpolymerované PVC a třeba pár procent příměsi, nějakého materiálu na bázi gumy. Takže tam nemusí být tolik těkavých změkčovadel a izolace kabelu z takového materiálu si dlouhé roky udržuje stále určitou ohebnost, pevnost a odolnost proti praskání.
Offline
Tak první zkušenosti s novými kabely 1++ dva dny sem svářel cca po6 hodinách konstrukci dřevníku Kabely jsou 3m zemnící a 7m ke kleštím
No řek bych že to i líp svářelo než s původními kabely Jsou krásně ohebné a ne jak původní aby se kroutili
Takže pokud někdo chce invertor a kabely doporučím koupit zvlášť a kabely po dílech a udělat si je Nalisování očka a dutinek vám udělá skoro každý elektrikář za krabičku sparet nebo kamarád za děkuji
Jinak mohu doporučit si na zástrčky nechat nalisovat příslušné dutinky a ty pak teprve nacpat do rychlospojek a dotáhnout přes tu jejich dutinku v rychlospojce
Offline
za par krabiciek spariet si mozes kupit rovno aj klieste a este aj posetris zdravie
https://www.aliexpress.com/item/Multi-T … c3cdd0f3e4
funguju od 6 do 50mm2
Editoval rcp (22-04-2019 21:04:31)
Offline
Dík další krám do baráku co pak nevyužiji myslím že tyhle kabely mi do důchodu vydrží (za 5 let ) a co bude potom čert ví zda vubec ještě svářečku budu potřebovat
Offline