SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdar páni, potrebujem radu skúsenejších, nakoľko ja tápam, pretože nevenujem sa zváraniu nereze. No teraz je to potrebné. Jedná sa o výrobu zábradlia do interiéru. Pätka 4,5mm plocháč, stojky jokel 1,5mm na fotkách, ale bude požitý 2mm hrúbky.
Problém nastáva počas zvárania s prídavným materiálom. Zvary sú načernalé a matné. Pri zváraní natupo vyzerajú zvary ok, s prídavným už nie. Nemám prehľad o špecifikáciách, preto som povedal predavačovi ku čomu potrebujem pridavný, dal mi OK Tigrod 16.10 . Ako určím správnosť?
Ja osobne si myslím, že je nevhodný, viete mi to potvrdiť, vyvrátiť, usmerniť? Ako odstránim namodralosť bez zásahu do štruktúry materiálu?
Skúšal som variť aj pulzom aj bez, rôzne nastavenia, avšak s prídavným to nieje dobré za každej okolnosti.
http://ttomash.rajce.idnes.cz/Nerez/
Offline
Přídavný materiál záleží na tom, z čeho vaříš to zábradlí. A to jsi nenapsal...
Tak jo, na fotkách to je. Ty jäckle jsou stejná jakost? Místa svaru odmaštěné/obroušené?
Editoval davor (09-02-2019 21:39:43)
Offline
ttomash napsal(a):
Ako odstránim namodralosť bez zásahu do štruktúry materiálu?
nijak, použít mořidlo + broušení lamelovým kotoučem + vyleštit celý zábradlí. Když to má být jednotné.
Toto na stavbě nikdo nedokáže, zábradlí se připraví na dílně a na stavbě už se jen montuje bez svařování.
Samozřejmě se na stavbě i svařuje ale struktura (povrch) už nebude stejná.
Offline
ttomas - pokial mas zvar pri anticore cierny, tak mas nedokonalu ochranu chladnuceho zvaru. Pokial ti zvar chladne, musi byt neustale v ochrannej atmosfere argonu. Samozrejme pri zvarani musis vniest do zvaru minimum tepla a mat popri tom co najvacsiu postupovu rychlost s tym, ze zvar ktory chladne musi byt chraneny co najdlhsie argonom.. Na prvy pohlad to vyzera ako subor nesplnitelnych podmienok, ale ver ze tu zalezi na kazdom amperi ktorym zvaras.. Na zaciatok ti mozem poradit, aby si si nastavil co najdlhsi dofuk, a pokial vidis ze zvar prepalujes, jednoducho zastav, a zvar dochlad dofukom s tym, ze po dochladeni nesmie byt cierny, maximalne bude mat nejaku krajsiu farbu. Postupne si skus uberat po amperoch prud s tym, ze zvysujes postupovu rychlost, ale tak aby si nemal cierne zvary ked odides s horakom od chladnuceho zvaru.
Offline
Tak to mi je jasné, že pri fabrikácii to nebude už vo finalnom stave, avšak chceme zachovať tú brúsenú štruktúru, nie lesk.
Čo sa týka zvárania, bolo tam laborovanie s ampérmi, ale musím sa hýbať medzi bodom odtavenia tenšieho materiálu a prehriatím k zváraniu hrubšieho. Samozrejme to všetko funguje, teplo akurat vnesené čo vidno namodraním, pri zvare na tupo. No akonahle sa tam pridal prídavný, je to zvarené, ale povrch je nepriateľný.
Samozrejme zachovaná čistota, hrany rezané pásovou. Aj prietok s dofukom a dobehom som prispôsobil potrebám.
Materiál profilu/jokla je ten najbežnejšie dostupný, pozriem číslo, označenie materialu pätky vidno na fotkach a prídavný som popísal hore.
Jednoznačne s prídavným je to horšie, pretom som sa dotazoval o správnosti prídavného materiálu, nakoľko bez neho sú tie zvary s tými istými parametrami zvárania skoro ukážkové.
Offline
Podle těch fotek mi připadalo, že jsou nekteré sváry přejety podruhé. Dále mě překvapily kuličky na sváru, kde se vzaly? Důležité údaje jsi neposkytl, tloušťka stěny, proud, velikost hubice, průtok plynu. Na tomto videu je ukázáno podstatné:
https://www.youtube.com/watch?v=z86cWH6ZFTA
Offline
Mne to pride spalene. Aj ked sa pozriem na foto tej zvarenej patky tak na to ze ma 4,5mm hrubku je pekne pokrutena -vela amp...
Offline
Profil/jokel je na fotkách hrúbky 1,5mm (iny nebol na sklade) ale už sa dokúpil 40/40/2. Na fotkách sa ladilo na odrezkoch. Varil sa profil o plocháč a plocháč ku plocháču. Pri akomkoľvek nastavení to černalo ak sa pridal drát.
Elektŕda ružová 2,4, hubica 7, plyn 8-9L na hubici. Zvárané to bolo tuším okolo 80amp, nakoľko pätka má 4,5mm.
Áno, miestami som to prešiel aj druhýkrát ešte ale prepol som už na pulz, tak tam je usporiadaná kresba rovnomernosť viditeľná.
Editoval ttomash (10-02-2019 18:02:50)
Offline
No jestli to je tig tak se moc nepovedl .Nerezová elektroda by to tak nějak vypadalo Mi to příjde že to TIG není
Offline
Este ma napada jedna vec. Obcas sa mi stalo ze som si doniesol do dielne flasu so znecistenym argonom. Potom zvary vyzerali dost podobne. Po vymene flase to zase islo tak ako malo. V plyne chyba byt nemoze (znecistenie/zmeska)?
Offline
A co ty kuličky , také ty nečistoty kolem je to cele očazené tedy já udělám lepší svar elektrodou. Žádná kresba
Offline
Nějak mi to celé svařování nesedí. Pomohlo by zřejmě zodpovězení několika otázek.
1, Jaký argon je použit jako ochranná atmosféra?
2, Jaký typ wolframové elektrody je používán?
3, Jaký materiál - jeho značka, složení - je vlastně svařován?
4, Je přídavný materiál vhodný pro značku a složení použitých trubek?
Konstatování, že je to nerez je velmi málo vypovídající, totéž platí o přídavném drátu. Velikou roli hraje svařovací praxe. Stačí malé nedodržování stále přesné vzdálenosti špičky elektrody od svařovaného materiálu a už bývá problém ve vzhledu i kvalitě sváru.
Povrchově kartáčovaný materiál se samozřejmě také dá svařovat, ale po vyčištění a vybroušení sváru se musí kartáčování obnovit. Existují kotoučky do brusek, dobrý řemeslník to dokáže i smirkovými papíry. Jen upozornění - kartáčované trubky jsou ošetřeny mikronástřikem, jinak by díky zvětšenému povrchu na jemné kresbě víc korodovaly - zešedly.
Offline
To, jakou barvu bude svár mít záleží na teplotě jakou má svár (povrch) když přestane být chráněn argonem. Ta teplota záleží na tom, kolik se do sváru tepla vloží a jak rchle z něj utíká. Když máš slabý materiál a hodně to prohřeješ a nabliješ hodně svarového kovu, tak dlouho trvá než se svarový kov ochladí. To už ale jseš s hořákem dál. A barva bude podle toho, jaká teplota ještě zůstává. Pak bude když je hodně vysoká, tak černá, šedá. Když modrá, zlatá, tak je to nejlepší. Při čočkách velkého průměru zůstane bez zabarvení. Jekl 1,5mm a tak mohutný svár, to se nemůže ochladit. Větší průser je ale tzv. přepálený svár, který nastane pokud vysoká teplota trvá déle. Pak reaguje chrom s uhlíkem a vyloučí se jako karbid chromu. Protože to sníží obsah chromu, tak ta nerez potom rezne.
Offline
Hmota hezky se na to kouká. Jestli máš toho více já osobně jsem rád za zveřejnění. Asi budeš daleko od N Jičína šel bych třeba do učení je fajn když někdo něco zvládá
Offline
na tych fotkach je defacto zhrnute to, co napisal famater - male zvary, ked to ide zvarane bez pridavneho materialu = male mnozstvo vneseneho tepla = male deformacie, neprepalene, pekne ....
zakladom je perfektna priprava, pokial by tam vyvaral nejake medzery, uz to take nikdy nebude ...
kutaky na kratsich stranach jaklov ma zvarane bez pridavneho materialu - tam by ani vlas nevosiel
Editoval rcp (11-02-2019 20:29:51)
Offline
A na těch delších svarech je přidavný materiál? Nebo je to pusem?
Offline
myslim, ze zvary na dlhsich stranach jaklu su bez pulsu a s pridavnym materialom - puls by mal trosicku inu kresbu
aj pridavat material treba vediet a hmota vie .....
ale mozno hmota napise, ze je to pulsom a ja som to zle odhadol .....
Editoval rcp (11-02-2019 21:39:34)
Offline
Také si nejsem jistý právě pro to se ptám ale Ty máš více zkušeností
Offline
Hmota, děkuji, že jsi sem ty fotky dal. Já si myslím, že to bylo pulsem. To jak jsou okraje sváru rozlity, svědčí o velkém proudu, při kterém by bylo těžké vytvořit takovou kresbu. Prozradí to Hmota?
Offline
Ďakujem za dobré rady, vezmem si toku srdcu a budem tak postupovať najbližšie. Prax asi žiadná, čo by stála za slovo. Hmota to dal na pána ozaj.
Offline