SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Otec je vašiný modelář a potřebuije svářet malé věci , u kolegy v USA se zamiloval do mikro TIG svářečky, která takové věci umí , bohužel cena v řádu mnoha tisíc $ je pro důchodce trochu mimo realitu.
V práci se věnuji vývoji spínaných zdroju a myslím, že by neměl byt problém některý z našich zdrojů přihnout. Bohužel nejsem svařeč a tak mi chybí základní informce o napětí na elektordach, pči ruznýcxh proudech.
Poradíte nebo lze někde vyčíst jaké je napětí na elektrodch TIGu při zvoleném prpoudu, idelně od malých po velké proudy?
Děkuji za pomoc
Offline
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 16&p=1
a
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=10504
Editoval ihlan (09-02-2019 11:26:01)
Offline
Děkuji, také jsem mohl použít Search, nenapadlo mě, že někdo řeší podobné věci :-)
V každém případě, s potěšením konstatuji, takové zhruba byly mé odhady, vystačím s tranzistory pro 80V a zdrojem max 50V. Pro samotnou regulaci proudu použiji buck synchronními konvertory v paralelní kombinaci to vyjde male i pro velké proudy odhadem cca 4 cesty po max 25A každá = 100A max.
Nelenil jsem, takhle nějak bude vypadat výstupní H můstek pro AC svářeni a PWM kouzla s výstupním proudem.
I když počítám s max 100A, můstek by měl zvládat i násobně vyšší proud. V každém spínacím prvku je použita dvojce 300A MOSFET s RdsOn 1m Ohm tj 500uOhm/spínač.
Cele to řídi MCU s high precision timeremerem ( krok 217ps) a je navrženo pro provoz v plně statickém režimu, čili libovolné nastavení frekvenci i střídy v rozsahu 0Hz až x Hz, prakticky počítám do 1kHz, frekvence je omezena jen uchlazením spínacích ztrát a odporem výstupní cívky oddělující zdroj od HF zapalování na výstupu.
Mám několik dotazů, k TIG kabelům a elektrodám. Připomínám nejsem svářeč a tak se dopředu omlouvám za možná triviální dotazy.
1. Kabely + hořák. Táta má doma nějakou HF TIG, sice Čína, ale proud až 180A , nemohu si pomoct, když uvážím, že v v černém šlauchu k hořáku vede i hadice s plynem přijde mi, i podle ohebnosti a hmotnosti, že jsou dráty samotné silně optimalizované. Jak je to u drahých TIG jaké průřezy vodičů používají v kabelu s hořákem?
2 Hořák. Díval jsem se na nabídku hořáku pro TIG na ebay a Ali, je nějaký, který byste přímo doporučili na precizní práce s malými proudy a vařením malých věcí?
3. Elektrody. Jako nejuniverzálnější mi přijde modra případně zlata. A jelikož to je pro malé až velmi malé práce, často pod mikroskopem tak průměr 0,5mm, 1mm a 1,6mm , což už vidím spíše na velké věci , táta tento průměr používá se stávajícím velkým TIGem. Nač se ptám , jako laik netuším co se tím pak dá svářet. Pochopím, čím slabší elektroda tím ostřejší hrot a tím ostřejší oblouk., ale nic si pod tím reálně nepředstavím.
Jde se někde dočíst, k čemu je vhodná 0,5mm, k čemu 1mm, 1,6mm? Jaké proudy, na jakou elektrodu a pro jaký materiál s důrazem opět na malé elektrody. Je jasné, že je to hodně o zkušenostech, ale jistě je již někdo někde sepsal
Děkuji za pomoc.
Offline
Stuart napsal(a):
Jde se někde dočíst, k čemu je ...
Offline
Stránky: 1