SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, v práci používáme (krom TIG) MAG svařování nerezi (AISI 304, 316) různé tl. plechů s ochranným plynem Cronigon 2 (97,5% Ar a 2,5% CO2). Ze zajimavosti jsem chtěl vyzkoušet kvalitu svarů při použití ochraného plynu Ar 4.6. Výsledek viz obr. s popisky.
Svařovací stroj MIGATRONIC OMEGA 270. Máte někdo podobné zkušenosti? teoreticky by přeci neměl být problém, možná upravou svařovacích parametrů by se kvalita MIG svarů mohla zlepšit. Děkuji za jakékoliv reakce.
Fotky v plné velikosti na uložtu - https://uloz.to/!woxPP6YwJ0C8/desktop-rar
heslo: Svar_pokus
Editoval LukS (21-01-2019 13:40:47)
Offline
Hmm, hezký, ale zbytečný.S argonem to opravdu nejde, dobrej by byl impuls nebo trubička, ale ta je na silnější matroš.
Offline
Souhlasím s Evitou...škoda Argonu. Sám používám trubičku 0,9 od Bohleru a je to nádhera s tím svařovat....struska ultra tenká sama z 95% po zchládnutí opadá a svár je nádherně bílý lesklý. Jen cena není zrovna nelepší za 5kg cívku i tak stojí za to.
Svařuji tím jakle se stěnou 2mm a jde to...člověk si musí pohnout...
Editoval Discovera (21-01-2019 18:18:18)
Offline
Takhle vypadá svár nerezi s použitím směsného plynu 92%Ar+8%Co2 https://rellik.rajce.idnes.cz/Alfin_Peg … 071029.jpg Správně by měl být nicméně plyn kolem 98%Ar+2%Co2. Čistým argonem u MIG/MAG svařování to nepůjde. Čistý Ar je potřebný jen u MIG svařování hliníku...
Offline
Pro svařování většiny nerezů metodou MIG je nejvhodnější směs 98% Ar + 2%CO2, verze s 2,5%CO2 je také přijatelná. Podstatné je to umět. Je potřeba držet krátký výlet drátu a to velice stabilně. Nepřesné, nestabilní vedení oblouku je dostatečně předvedeno na obrázcích v 1. příspěvku.
Offline
Já v práci také semo tamo vařím migem Mám odzkoušeno že Cronigonem to jde hůře než cogonem. Ale já jsem to vařit Alfinem 320 a ten nemá nadstavení plynu.
Offline
Jak jsem psal, chtěl jsem to vyzkoušet čistě ze zajímavosti, jak dopadne kvalita svaru (zejména povrchová čistota), jaký bude rozstřik a rychlost svařování.. ale skočil jsem v podstatě, jak je možné vidět na obrázcích, u první housenky při použití čistého argonu.
Co mi říkal bývalý spolužák, tak ve firmě ke svařování běžné nerezi používají plný drát a právě MIG (tedy s čistým argonem) kdy čistota povrchu svaru je v porovnání s MAG (např. právě Cronigon) výrazně lepší. A následně když jsem mu posílal tyto fotky tak mě upozorni na správnou polaritu
Ten impulz mě též napadl, jen s tím nemám zkušenosti. Svařečka má funkci Duo plus což představuje pulzní svařování. Ale jak řikám nemám s tím zkušenosti.
Děkuji však za reakce.
Offline
Ještě k té trubičce.. V porovnání s plným drátem tvoří se menší deformace nebo to výjde tak na stejno? Bavíme se stále o běžné nerezi. Svařování jeklů s tl. 3 mm k plechům podobné nebo vetší tloušťky. Jdem mi o částečné nahrazení TIGu u svarů kde precizní vzhled není nutný, upřednostněný je čas svařování a možná úspora argonu
Offline
Len aby ta uspora argonu nesla za cenu dratu.
Offline
právě, že spíš než úsporu argonu bych čekal úsporu časovou
Offline
U plného drátu nemohu říct bo jsem to kdysi zkoušel jen jednou pod Argonem (a to byl děs samozřejmě) a následně jsem měl po ruce pouze klasiku směsku M21 ( 82/18) a to taky nebylo dobré (tou dobou jsem o tom věděl ještě kulový). Pak jsem rovnou přešel na trubičku a tím sem vyřešil vše co jsem potřeboval i za cenu vyšších nákladů. Svařuji materiál do tl. 8mm max a jakle se stěnou 2mm a jde to pěkně a rychle. Jen dělám malé sváry a deformace jsou podle mě stejné (prostě nerez )....člověk musí přemýšlet, kde a jaké sváry udělat. Poradí snad lepší svářeči jako Rellik a jiní co mají nasvařováno kilometry v nerezu. Každopádně pokud chci pěkné sváry beru TIG a pokud svařuji třebas nerezové stoly vezmu trubičku a sváry jak lusk a je to rychlé...u těch stolů si každopádně vše kompletně naboduji, a až poté co ho mám "v kuse" svařuji.
Používám BÖHLER EAS 2-FD
Editoval Discovera (22-01-2019 19:18:35)
Offline
Škoda, že jsem dnes nevyfotil nerez plechy (tloušťky 3+8mm), které jsem svařoval plynem 92+8. Byly modrozlaté, které téměř nevyžadovaly moření kyselinou. Je to všechno o dobrém nastavení svářečky a postupové rychlosti. Myslím, že pokud bych nebyl líný a přehodil si na těch pár svárů u plyn za 98+2, tak by sváry nebylo nutné čistit vůbec...
Offline
Rellik napsal(a):
Škoda, že jsem dnes nevyfotil nerez plechy (tloušťky 3+8mm), které jsem svařoval plynem 92+8. Byly modrozlaté, které téměř nevyžadovaly moření kyselinou. Je to všechno o dobrém nastavení svářečky a postupové rychlosti. Myslím, že pokud bych nebyl líný a přehodil si na těch pár svárů u plyn za 98+2, tak by sváry nebylo nutné čistit vůbec...
Těch 8% O2 nebo CO2 ve směsce je už ale asi za hranou (pro nerez)? Jaké máš zkušenosti s korozivzdorností svarů pod 92/8 ochranným plynem? Tuším, že barva hodně napoví, ale "neokysličí" se příliž?
Offline
S tou 92+8 svařujem normální ocel. Pokud ale má udělat pár svárů na nerezu, tak přehodím jen drát. Plyn už se mi nechce... A jelikož vím, kam dál jdou tyto díly, tak nějaké "rezivění" je mi šumafuk... Ono to pak jde totiž přišroubovat k obyčejné oceli pozinkovanými šrouby. Jinak občas tak něco svařuju doma pro sebe z nerezu a nemůžu říct, že by to nějak korodovalo nebo něco...Nicméně tato směska je podle mě hraniční (ne-li trochu za) u svařování nerezu.
Offline