SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý den koupil jsem si svárečku güde ge 145w,ale nenapsali na štitek zatežovatel,a nenasel jsem ho ani v manuali ani nikde tak prosim o radu jestli ho nekdo nevi za vase rady dekuji.svářečka je usmernene trafo.
Offline
Např. na https://svarecky.heureka.cz/gude-ge-145 … e/#section vidím zatěžovatel 20%, Ale třeba to někde bude lepší. U těchto svářeček na hraní se moc relevantních údajů neuvádí. A určitě jste si na zdejších stránkách něco o těchto typech přečetl, než jste vyhodil peníze za takový výrobek. Zde bohužel platí rovnost, že levný = šmejd.
Nevím, kde jste vzal informaci, že je to usměrněné trafo. Nikde to usměrnění nevidím a ani na svorkách žádné označení není. Kdyby tam bylo + a - bylo by možné svařovací kabely přehazovat pro používání bazických a rutilových elektrod.
Ale přiznávám, že tuto svářečku neznám a vycházím jen z informací u prodejců na internetu.
Offline
https://www.mall.cz/svarecky-invertory/ge-145
Editoval bourač (09-01-2019 17:03:11)
Offline
Dobry den dekuju vam za vase rady zistil jsem to tak ze sem skousel svářet bazickymi elektrodmi a pokud dobře vím tak ti fungujou jen na jednosměrne napěti.nebo ne?
Offline
Dobry den dekuju vam za vase rady zistil jsem to tak ze sem skousel svářet bazickymi elektrodmi a pokud dobře vím tak ti fungujou jen na jednosměrne napěti.nebo ne? A ma plynulou regulaci proudu a pokud dobře vín tak plynulou regulaci maji jenom invertori ospravedlnuju se kdiz to je spatne nejsem v tom uplnej profík
Offline
Regulacia sa prevadza vsuvanim jadra. Je to obycajne trafo vystupom je striedave napatie.
Tak ze bazicke nie.
Navyse vinytie bude asi hlinikove.
Tak ze cim skor vratit predajcovi a za100E kupit invertor.
Offline
Kedysi dávno som ten zázrak tiež kúpil.Vydrží tak max dva a pol 2,5mm rutilky potom vypne a treba čakať minimálne pol hodinu pokial vychladne a znovu zapne termostat.Potom zvládne max 1 eldu a znovu vypne.To mne stačilo a predal som ho kolegovy.
Offline
Mne to staci na doma a podle mne pro mne to je postacujici moc dekuji za vase poznatky a radi.to s tim vsouvanim jadra jsem nevedel.dekuji vsem.
Offline
Když budete používat tenší elektrody, třeba 2mm nebo 1,6mm, tak samozřejmě svářečka vydrží déle. Tohle je ale klasické hooodně poddimenzované trafo, nízké zapalovací napětí atd.
Online
DANKO2: Píšete, že Vám to stačí, ale zkoušel jste svařovat s bazickými elektrodami a nějakým invertorem? Pokud ne, tak není problém si to někde vyzkoušet, buďto u místního prodejce (ale pak člověk může mít blbý pocit, když tam jde s tím, že nic nekoupí) a nebo napište odkud jste a možná by se tu našel někdo ochotný (nabídl bych se, ale bohužel v zimních měsících jsem bez dílny). Na fóru o zbraních si lze takto domluvit přípravu ke zkoušce na zbrojní průkaz - zapůjčení zbraní na střelnici, naučení bezpečné manipulace atd.
Offline
Ano s ivertorem jsem zkousel pracovat a bazickimi myslim asi taky ale moc mi to neslo mel jsem hezči svar u trafa.
Offline
Zkousel jsem taky co2 ale to bilo zase pro mne obtizne tak jsem si nakonec koupil tu güde ge145w
Offline
Chod to vratiť a kup si invertor napr, na www.chobola.cz najdeš lacne invertory.
Offline
Tohle je jeden z nejvetsich smejdu co se daj koupit!A pokud tvrdis ze je Mag slozity a s invertorem neudelas tak pekny svar jako s touhle hrackou tak jsi asi udelal dobre ze jsi si ji koupil.
Editoval Honza007 (09-01-2019 22:41:51)
Offline
zatěžovatel je cca 14kg xD
Offline
No, za 15 stovek, po slevě v tom Mallu, to nejspíš za to stojí.
Správně zvolené rutilové elektrody s nízkým zapalovacím napětím by měly fungovat dobře a nějaký stojan či rám plotu a podobné věci s tloušťkou materiálu od 2 mm se tím svaří v dostatečné kvalitě.
A pokud se jedná o kutila, který svařuje dvakrát, čtyřikrát za rok, je trafo možná lepší než invertor, protože trafo má na "doživotí". Pokud ho dlouhodobě nedá do vlhka a nekvalitní hliník ve vinutí se rozpadne. Invertor do 5, kvalitní do cca 15 let obvykle schcípne a musí se kupovat nový
Trošku problém vidím v té regulaci proudu šuntováním magnetického toku trafa magnetickým bočníkem, nejlepší svařovací charakteristiku a nejvyšší napětí bude mít při nejvyšším nastaveném svařovacím proudu. Kde ale má velmi nízký zatěžovatel. Když se nastaví nižší proud pro elektrody menšího průměru, bude to sice vařit déle, než se to přehřeje, ale bude se to hůře zapalovat a možná to bude i hůř držet oblouk. Jak moc, se bude muset vyzkoušet.
Jinak zatěžovatel hodně závisí na vnější teplotě, za horkého letního poledne na slunci by měl být výrazně horší než třeba na podzim či na jaře při teplote třeba + 5 st C. Takže i na tuto věc je podle mne vhodné dávat pozor a podle toho s takovým malým svařovacím trafem pracovat.
Offline
Souhlasím s Radimem. Co jsem si kdysi hodně dávno dělal svou první svářečku na 220V, asi nijak lepší nebyla a svařil jsem, co jsem potřeboval. Byla jen tak na 80A a kdoví, jestli, brala jenom dvojky elektrody, často se muselo svařovat navíckrát. Díval jsem se, že ta Gude je už od 1398 Kč, časem si do ní může vestavět nějaký 12 cm ventilátor do PC, dají se koupit za stovku. Invertor na DC proud je určitě lepší, ale nemyslím si, že by ty nejlevnější byla nějaká extra výhra co do jeho životnosti nebo kvality svarů.
Offline
mě by zajímalo kde berete životnost invertorů.
Je jasný že se sem tam nějakej odporoučí....pustí to na centrálu bez AVR,spadne z lešení, nabrousí dotoho tolik bordelu že je to o 5kg težší, ale na to kolik se toho vyrobí je umrtnost minimální i po 30ti letech ... Ano mnoho výrobců dělá více než 30 let invertory a fungujou do dnes.
Naopak takové trafo za 15 stovek umře už jen tím že stím někdo chce svařovat a určitě má větší umrtnost než laciný invertor .
Offline
Musím se připojit.Vlastním svařovací invertor z roku výroby 1992 a běží dodnes bez problémů, kromě závady způsobené mnou, která byla odstraněna zhruba před deseti lety. Od té doby svařuje bez jediné poruchy. Jole.
Offline
Průměrná životnost elektroniky všeobecně je dneska kolem 6 let, je to k dohledání na zahraničních webech. Dřív to bylo podstatně víc, dost k tomu přispělo i používání bezolovnatého cínu, zaplavený trh nekvalitními komponenty a zákazy nebezpečných látek ve všem možném. Srovnávat 25 nebo 30 let starý výrobek s dnešními nejlevnějšími asijskými výplody je mimo mísu.
Offline
UZ vidim ako hobik kazdy tyznen vyvari 20 elektrod, to potom hej, to mozno vijde na tych 6 rokov.
Ale pokial to nebude hadzat o zem, a skladovat vo vlhku a zime, vydrzi mu do penzie.
Editoval Atlan (16-01-2019 15:35:46)
Offline
Juggernault napsal(a):
...nabrousí dotoho tolik bordelu že je to o 5kg težší, ale na to kolik se toho vyrobí je umrtnost minimální i po 30ti letech ... Ano mnoho výrobců dělá více než 30 let invertory a fungujou do dnes...
Minulý týden jsem od podniku odkoupil dva neopravitelné invertory Selco Genesis 140.Bylo to za výkupní cenu toho hliníkového chladiče ve sběrně, tudíž nebyl důvod je nevzít. Jeden tedy posloužil jako dárce orgánů. Za ty peníze nemělo cenu shánět odřachlé výkonové fet tranzistory, když v druhém bratrovi je jich za cenu jednoho rovných 9ks. Co mě ale hlavně zaujalo, bylo celkové provedení chladícího kanálu, který je tvořen obráceným chladičem dnem vzhůru a tvoří v podstatě polovinu obsahu skříňky invertoru. Vzduch, hnaný ventilátorem tak proudí jen spodní polovinou invertoru, kdežto nevýkonové polovodičové prvky jsou proudícímu vzduchu ( a tedy proudícímu bordelu v podobě železných pilin a prachu, který invertor luxuje) ušetřeny a skoro hermeticky uzavřeny, v horní polovině pod plechovým deklem (pro zájemce mohu případně vyfotit). Jeden byl výroby 2003, druhý 2005. Ani v jednom nebylo tzv. "nasviněno" tolik, jako když kolega opravoval stejně odkoupený a stejně porouchaný žlutý invertor tuzemské výroby. Tam proudí vzduch de facto celou skříní invertoru a vodivý prach byl úplně všude.
Myslím tedy, že koncepce vzduchového kanálu a tím pádem zanášení tištěných spojů vodivým sajrajtem zde hraje velikou roli co se životnosti invertorů týče. V práci mám tu čest to totiž pozorovat na obdobných zařízeních a toto mě jen utvrzuje.
Offline
Jenže někde to neřeší a je to celé nalakované takže ani bordel nevadí.Je fakt přoč to neudělat 2x ... vzduch jinudy + lak xD
Offline
Jo, to máš pravdu, díky laku to nevadí. Netuším, nakolik vletující bordel funguje jako abrazivum v pískovačce, tady i kdyby, tak se tam napřímo nedostane. Pokud i ty čínské invertory jsou poctivě zalakované, tak taky pohoda. Ale nadchla mě ta úplně jiná koncepce, než co je vidět na většině fotek odkrytovaných invertorů. Žebro chladiče je souměrně chlazené, žádná "zatáčka, smyk" Potenciometr je tomu prachu taktéž ušetřen a i ellyty nebudou tepelně namáhané. A půlka invertoru jako chladič, to už je nějakej chladič. Zkušebně jsem po opravě vyhulil hned za sebou 2 eldy 3,2mm na 120A a z mřížky šel jen vlažný vzduch. Prostě se mi to líbilo, někdo myslel hlavou. A díky tomu, že je elektronika rozdělena do dvou desek nad sebou, je invertor i hezky hubenej. No a když jsem si s ním vyzkoušel všechny možný eldy co jsem doteď trápil na trafu Telwin, tak byla radost o to větší.
Offline
Daj sem foto ako to vyzera.
Offline
Stránky: 1 2