SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
.
Editoval crosby (10-11-2009 14:21:31)
Offline
Chtěl bych se zeptat, co konkrétního mi vlastně hodnoty zatěžovatele říkají o mašině?Pokud se nemýlím mělo by to vypovídat o jejích "vnitřnostech" nebo ne?Děkuji za osvětlení.Laďa
Offline
Ako sam názov hovori ,je to čas ako dlho môže byť zváračka zapnutá a ako dlho musí chladnuť.
Čím je vyššie číslo , tým je zváračka lepšia (nezahreje sa tak skoro , ako ta z nižším číslom).
Napr. zváračka zo zaťažovateľom 25%/140A vydrži dlhšie zvárať ako zváračka zo zaťažovateľom 10%/140A
Ak by sme si to rozdelili na 10 minút (10min=100% času) ,prvá zváračka by mohla 2,5 minúty zvárať a a zvyšných 7,5 minút by musela chladnuť.
Druhá zváračka by mohla zvárať len minutu a 9 minút by musela chladnuť.
Offline
s tím přehříváním jsem se setkal u aparátu UTA200, když jsem 4elektrodama vařil dlouhé (cca 1m) sváry měla dost a musel jsem práci opravdu přerušovat. Poslední dobou vařím pouze invertorem (čína) a krátké svary 2/2,5 elektrodou. Zdá se mi to nebo se invertor už s principu neohřívá? Též se u invertorů uvádí zatěžovatel?
Offline
samozrejme aj invertoroch sa uvádza zaťažovateľ.
Doplnil by som Evil-ové vysvetlenie ktoré je velmi dobré, len treba dodať že ten zaťažovateľ sa meria až po zohriatí zváračky na pracovnú teplotu.
A prostredie musí byť pri teplotu 40C, čiže ak vyberete zváračku zo skrinky a vonku je 10C, tak pred prvím vypnutím(prehriatím) dosiahnete možno až dvojnásobný zaťažovateľ, ako udáva štítok
Offline
Děkuji,
tohle všechno chápu,ale u některých strojů jsou propastné rozdíly-je to díky méně výkonému ventilátoru nebo průměru drátů vinutí na cívkách?
Offline
Skôr by som povedal že oboje.
Slabe trafa ,tenšie drôty , zly odvod tepla...
Aj z malého transformátora sa dá vytlačiť veľky prúd ,ale nie trvalo...
Ja som minule z 20A trafa vytlačil 100A
Samozrejme som vyvaril take 5 elektrody a cievky sa už nedali udržať v ruke...
Ale inak v pohode , ochladlo a vari sa ďalej .
Offline
Ládes napsal(a):
Děkuji,
tohle všechno chápu,ale u některých strojů jsou propastné rozdíly-je to díky méně výkonému ventilátoru nebo průměru drátů vinutí na cívkách?
Je třeba si dát pozor na údaj výrobce, při jaké teplotě je jeho zatěžovatel měřen. České firmy Omicron (Gama) a Kühtreiber (KITtin) udávají zatěžovatel při 20stupních, třeba Tuson zase při 40stupních. Proto ty velké rozdíly v zatěžovaleli. Pokud by všechny byly měřeny při 20stupních, žádný velký rozdíl při srovnatelných strojích a ceně by nebyl. Jen je třeba hledat informace, ne střílet hodnocení od pasu.
Offline
Ono taky laková izolace drátů vinutých na trafu může mít rozdílné teplotní třídy neboli teplotní odolnost. Ovšem pro konkrétní údaje, jaká to izolace na těch drátech na trafech bývá, by bylo třeba odborníka.
Takže jedno trafo se může ohřát víc a nezhavaruje, druhé ne. A čím teplejší povrch trafa, tím víc tepla se z něho uchladí , takže obojí způsobí , že na pohled stejné trafo bude mít podstatně příznivější zatěžovatel.
Mluvím tady hlavně o klasických trafech s jádrem z plechů, u feritových traf mohou být ještě omezující parametry feritu. Curieho teplota, při které indukčnost feritu prudce spadne a potom rovnoměrnost pnutí, kdy větší teplotou může feritové jádro prasknout. Což zase znamená určitý pokles indukčnosti trafa.
Jinak ale trafo může být taky v tom směru vykostované. Neboli teplota tepelné pojistky, která vypíná mašinu, může být nadstavena na maximální možné maximum, kdy trafo za normálních provozních podmínek ještě nezhavaruje. Mašina má potom jakoby vyšší zatěžovací činitel, ale životnost takového trafa bude dost snížena.
Editoval Radim (11-03-2013 15:49:26)
Online