SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Potrebujem poradit mam trafo do ceočky ktore som si sam spravil a ked som meral vystup na trafe ukazuje mi to 19V to je v poriadku.Ake ked som odmeral vystup trafa s kostrov tak mi to ukazuje že je tam napatie 58v až 198v ta hodnota sa meni.Aj skušačka mi svietila ked som priložim na vystup trafa, je to len indukcia?.Ked som jeden vystup trafa uzemnil tak už to bolo v poriadku a otazka znie aky kondenzator mam dat medzi kostru a trafo tak aby som nemal vystupne napatie trafa na kostre.
Editoval TOMY199 (02-12-2009 14:02:15)
Offline
Pokial máš dôkladne odizolovaný primar od sekundáru,tak to bude jedine indukcia.
Rozpraval som sa aj z kamarátmi elektrikármi a tvrdili,že je to bežný jav.
Skus napr uzemniť jadro transformátora.
Neviem či to pomôže,ale za pokus nič nedáš.
Offline
Ale ved vytup trafa nemozes merat proti kostre. Ved to je v podstate oddelene napetie a to nema s kostrou nic spolocne.
Offline
Nema a aj má.
Ja si tento jav tiež neviem vysvetliť ,ale ak zoberieš voltmeter a zmeraš sekundar oproti nulaku v zásuvke , nameraš tam napätie ako TOMY píše.
Ako by prerážala fáza z primaru do sekundáru.
A samozrejme,keď sa chytíš sekundarného vynutia,stači jedného konca a budeš sa držať alebo stať na niečom kovovom ,dostaneš ránu.
Osobne som sa z tymto javom stretol , ale väčšina transformátorov to nerobí.
Skôr by som išiel po zlej izolácii vynuti a take to trafo by som na zváranie určite nepoužil.
Stači zvárať niekde vonku po daždi a zvárač ma o kopanec postarané.
Editoval m.evil (03-12-2009 11:44:42)
Offline
No jestli se ti "proráží fáze" nebo jestli tam vůbec něco teče a nejedná se jen o rušení měřáku zjistíš poměrně snadno... ampérmetrem .
Offline
Pruduch: Chyba neni v meraku , lebo taký to transformátor "kope".
Mam to osobne vyskušané.
Offline
Podle mně se jedná o kapacitanci neboli izolované vinutí mezi primárem a sekundárem vytváří kondenzátor určité kapacity a přes ten střídavé napětí 50 herz prochází. Je to běžný jev u všech kovových spotřebičů, nejenom traf , které mají větší kovové díly nepřipojené na nulák. Stačí menší neuzemněná lampička s kovovým držákem a kolikrát ten držák proti zemi rozsvítí doutnavkovou zkoušečku na síťové napětí. Ten proud by ale i u velkého svařovacího trafa neměl být velký aby trafo proti zemi kopalo. Podle starých norem to bylo tuším omezeno na 12 nebo 22 miliampér. Pokud je vyšší, zřejmě se k té kapacitanci přičítá ještě proud z nějaké vodivé cestičky v izolaci trafa. Izolace se tak může, ale nemusí časem prorazit a trafo zničit.
Podle mně to chce svářečku v první řadě rozebrat a trafo pořádně vyčistit od nečistot, třeba se potom ten proud zmenší pod dovolenou velikost. Pokud se to nezlepší, já bych uzemnil na nulák výstupní svorku trafa, která jde na uzemnění svařence. A doufal, že izolace ještě dlouho vydrží.
Ćasem možná , jestli se rozšíří ochrana proudovým chráničem místo nuláku na všechny zásuvky, nejenom ty v koupelnách, tak se stane používání takových spotřebičů s větším svodovým proudem docela "zajímavé"
Offline
Presne Radim , je vydieť , že ti to logický myslí
Vynutia trafa a izolácia vlastne tvoria jeden veľky kondenzátor a preto to "kope" .
Offline
Pokud mě paměť neklame, dnes již musí být proudovým chráničem jištěny veškeré rozvody v domě. Řikal mi to elektrikář, když jsme doma něco předělávali. Ale to já jen tak, že jdu kolem
Offline
Uzemnil som jadro ale nepomohlo meral som pri zopnutom stykači medzi sekundarom a kostrov je tam 90v a 34.4 mikroamperov na vystupe trafa 19v.A pri vypnutom stykači ked trafo nejde je medzi sekundarom a kostrov 168V a 64 mikroamperov v obydvoch pripadoch pri dotkyku sekundarneho vynutia ma nekoplo.Ak som zapojil foliovy kondenzator 0,22uf tak som nameral pri zopnutom stykači 19v ktore prechadzaju cez kondenzator a 1,15mA. A pri vypnutom stykači -0.5V 39 mikroamperov. Ešte asi skusim nejake ine kondenzatory.
Offline
Začnu reagovat na příspěvky od začátku, proto nebude číslování souvislé, ale nepravidelné. Jak jsou cívky trafa vůči sobě? (dvě kostřičky nebo jedna, cívky na sobě nebo vedle sebe) Mě takhle "blbnou" odrušovací a přepěťové prvky u spínaného zdroje videa 1)když naměřím nějaký takto divný výsledek, je to otázka k zamyšlení. Většinou je špatný rozsah (ac-dc) nebo přepínač měřáku v mezipoloze. Chtělo by to změřit ručkovým měřákem, netrpí tolik na magnetické pole od jádra, statiku a můj měří ac-dc dohromady 3)teoreticky pravda, ale praxe je trochu košatější. 6) m:evil byl jste u toniho? Trafo kopne a drží, nebo kopne a pustí? Co by stálo za zkoušku: Prohodit fázi a nulu, změřit kapacitní svod (žárovku 220V,7W , ampérmetr , primár , sekundár vše v sérii připojit na 220) , před toto zapojení dát usměrňovač a filtrační kondenzátor, čímž se změží činný odpor mezi vinutími.
Offline
Za bezpečný proud procházející tělem, stejnosměrný nebo střídavý se považuje proud do 10 a do 20 miliampér. Už nevím který je který a kolik přesně, ale nějak kolem té hodnoty to bude.
Naměřený proud 34 a 64 mikroampér je proto úplně v pořádku a vůbec nemá smysl ho nějak řešit. Víceméně od oka odpovídá svodovému kapacitnímu proudu dobře izolovaného spotřebiče s neporušenou izolací. Maximálně je vhodné jednou za nějakou dobu tento proud proměřit a pokud by se začal nějak výrazně zvětšovat, je třeba zpozornět. Pokud by se zvětšil nad řekněme desetinu povoleného proudu, nad 1 miliampér, já bych provedl preventivní opatření, sekundár bych uzemnil.
Neznám současné elektrikářské normy, podle těch starých je, co si pamatuji, svářečka spotřebičem třídy 1, to znamená, že kovový kryt svářečky i sekundární vinutí by mělo být chráněno proti průniku síťového napětí pospojováním s nulákem. V takovém případě by se všechen svodový kapacitní proud uzavřel nulákem a problém by se vůbec neobjevil.
Raději bych ale byl, kdyby to pospojování s nulákem tady potvrdil nějaký elektrikář, jestli to odpovídá současným předpisům, ty já bohužel neznám.
Offline
Neviem to ani ja ,keď som pred dvoma rokmi bol na pravidelnej skuške spôsobilosti a vyučujúceho som sa pýtal , či je možne považovať zváračku za oddeľovaci transformátor ,povedal že zváracie zdroje su niečo ine a platia pre nich ine normy...
Ale určite by to nebolo rozumne riešenie ale skôr nebezpečné.
Ak by bolo na výstupe zváračky napätie,ktore je v určitom priestore nebezpečné,nebolo by to rozumne.
Zvárač by v podstate stal na jednom pole (zemi) a dotkol by sa držiaku elektrody a už by bol úraz na svete.
Mam na mysli zváranie niekde vonku po daždi z mokrými topankami a pod...
Offline
Toho je ale právě docíleno nízkým svařovacím napětím, u traf těch 45 nebo kolik volt, maximálně do 80 nebo 100 volt naprázdno a u moderních inventorů mimo svařování těch 15 nebo kolik voltů. V suchém prostředí by toto napětí naprázdno nemělo být na náhodný dotyk problém. Co se týká svařování někde venku po dešti s mokrými botami, nedá se nic dělat, běžná svářečka pro takové mokré prostředí není určena a kdo takhle po dešti svařuje, dělá to na vlastní nebezpečí a proti předpisům.
Jinak když svařuji, mám svařenec zemnicím kabelem trvale k trafu připojený, musím tedy v první řadě zajistit, aby na uzemňovacím kabelu bylo proti zemi nulové nebo nízké napětí. Abych se mohl bez nebezpečí i případně dotýkat i svařence. I proto, protože svařenec je často položený nebo přímo spojený se zemí a proto, že svařence se při práci běžně dotýkám. Živé svařovací napětí je potom na druhém svařovacím kabelu s kleštěmi a elektrodou. Kabel a kleště jsou izolované a na upnutou elektrodu se obvykle nesahá, takže kontakt s živým svařovacím napětím není. Pokud se nestane nějaká mimořádná věc, jako třeba že se při svařování uvolní zemnicí kabel a elektroda se naopak ke svařenci přilepí. Pak bude svařenec pod svařovacím napětím naprázdno, ale zase v přiměřeně suchém prostředí i tak dostanu po dotyku jen mírnou prakticky neškodnou ránu.
Offline
Pre- KMU1 trafo nekope a ani nekopalo a je to odmerane spravne podrobnosti o tom trafnsformatore su tu- http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 04&p=1
Offline
Dakujem všetkym za vaše nazory trafo necham tak ako je sekundarne vynutie nebudem uzemnovat a niekedy to ešte raz skontrolujem.
Offline