SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobry den a respekt místním,
dlouho sleduji toto forum, avšak vždy jsem jen sosal informace pro svařování jako koníčka.
Potřeboval bych pomoci s legislativou.
Shanim do firmy ochotneho svařeče, ktery by se nebál i jiných prací.
Děláme upravy a výstavby čerpacích stanic, uložiśť paliv atd. Tedy práce ve vybušnem prostředí.
Otázka : jakým "papírem" by měl svařeč disponovat pro tuhle práci.
Děkjuji Vám za reakci
P.S. Kdyby měl někdo zájem, jsme z Brna. Práce po celé ČR. Nic pravidelného. Nárazovky ale potřebuji to řešit vlastními lidmi. Po zbytek casu prace na dilně nebo jine prace na ČS
Revizaka mam.
Offline
Jestli nebude vědět p. Jirkati nebo slečna Evita.
Offline
Musíte vědět jaké máte strojní zázemí,zařízení dílny a možnosti,pro koho budete svařovat jaké materiály,papíry a certifikáty požaduje.
Offline
Dobry den,
dekuji za reakce. Zazemi pro svařovani vyrobim, jake bude potřeba. To pravě očekavam že si řekne ten svařeč. Material klasicke ocelove trubky. Max bralen. Dvouplášť.
Žadna věda, žadne speciality. Kolegove co je najimam svařuji vše MMA. Max plamen pro ohybani něčeho.
Na material tedy žadne specialni pozadavky nejsou. Spis jestli treba existuje svarecsky prukaz, ktery rika ze ten clovek muze svarovat v EXu. Proste cim se mi muze svarec prokazat, abych vedel, ze on to muze delat. Nevim jak lepe to popsat /
Diky za RE
Offline
Mi se třeba líbí ,že revizáka máš a tady na foru se ptáš ,co vše je třeba. Ty si děláš srandu ,že jo Tedy já mám na facebooku nějaké stránky a tam když někdo hledá svářeče je tam za kolik a co přesně se po něm bude vyžadovat za kvalifikaci. Pak dojede a dělá příjímací testovací svary.
Offline
revizaka mam jako tlakare... kterej to pak otlakuje a pusti do provozu. se svarovanim nema nic spolecneho. srandu si nedelam. kdybych to vedel tak sem nepisu. A ty kdyby si to asi vedel, tak to sem napises, nemam pravdu ?
Ja vim co po nem budu chtit za praci. A jelikoz ja svarec nejsem, tak potrebuji zjistit, jakeho svarece mam chtit. To je to vazne tak tezke pochopit?
Offline
No nic já to nechápu a asi nejsem sám ,tak hodně štěstí v hledáni. To o čem tady píšeš Ti asi svářeč nevyřeší, je to na úrovni svar technologa.
Offline
Možná napíšu blbost, ale do výbušného prostředí svářeč se státnicemi, technologie podle toho, co přesně chcete svařovat. Pořád jste nenapsal nic konkrétního jak psal pat. Třeba jaký průměr trubek, jakou tl. stěny, v jakých pozicích apod. Je totiž svářeč a svářeč.
Offline
Doporučuji pečlivě prostudovat normu ČSN EN ISO 9606-1.
Offline
Státnice připraví svářeče na kvalitní zavaření svaru. Já když jsem vařil ve firmě Tawesco v Kopřivnici a bylo to trochu problém tak tam celou dobu seděli dva hasiči a po skončení práce tam mněli hlídací službu. Vedoucí vystavil doklady k práci a já bez svařečáku jsem vařil takové šílené plotny pod lis. Usazení těch ploten na ně se daly šílene pružiny na kterých skákal ten lis. Tedy já mám základní kurz na ceočko ale vařil jsem to eldou .Věděl to i projektant ale on mě také trochu zná , tak to bylo v klidu. Vařil jsem pro tu firmu dlouho. Ale možná ,že na stáři si udělám papíry na Tiga aspoň základ .Ted nějak ve Varoocku blbnou s kontrolama
Offline
Zacinam rozumet ). Netusil jsem ze to muze byt az tak konkretni....
Prostuduju....
Dekuji Vam za trpelivost ))
Offline
Jestli to jsou trubky menších průměrů s tenší stěnou, asi bych já osobně uvažoval o TIG technologii. Nebo alespoň kořen a zbytek eldou. Sice je to nákladnější a zdlouhavější, ale když je šikovný svářeč, tak je svár tip ťop.
Offline
Jinak Ti ogaři co je najímáš asi nejsou žádní pitomci .Starý dobrý švajc a eldu na to co se špatně nahřívá švajc jako předehřev . Tady( RCP )je potrubář ,nevím kde se toulá?
Offline
No já jsem donedávna pracoval taky v jedné firmě kde se dělá potrubí, ale bohužel jsem svařoval málo. Nejsem hold tak šikovný.
Offline
Varoku, měl bys vědět, že metodou TIG nelze pracovat venku, kvůli nestabilní ochraně argonem. Ani metoda MIG/MAG není ve venkovním prostředí moc dobře použitelná. Pro "venkovní" potrubařinu je nejspolehlivější autogen a nebo obalovaná elektroda.
Offline
No tak někde se Tigem vaři i venku
https://www.youtube.com/watch?v=LD3Q0HOFYs4
Offline
Ale máš pravdu dělá to problémy také kořen je lépe chráněn u Eldy není to jako na povrchu ale struska zůstává i od spodu. Taková sklovina. Svar je tím lépe chráněný.
Offline
jirkati napsal(a):
Varoku, měl bys vědět, že metodou TIG nelze pracovat venku, kvůli nestabilní ochraně argonem. Ani metoda MIG/MAG není ve venkovním prostředí moc dobře použitelná. Pro "venkovní" potrubařinu je nejspolehlivější autogen a nebo obalovaná elektroda.
Asi máte pravdu, ale v praxi se to běžně používá a rtg jsou v pohodě.
Offline
Tak já jsem ještě generace učící se na Škodovkách a vyvařováni podobných popelnic. Ceočka ještě byla nedostupná a plyn v té době nikomu nescházel. Ač jsem nikdy papíry na švajc nevlastnil ,tak někdy páni instalatéři raději došli abych to za ně zavařil. Mněl jsem velice dobrého učitele, vždy jsem hleděl jak na plech přes který šlo skoro vidět přivařil druhý. Tak mám pocit že dnešní generace už na autogen moc není. Vlastně se ani nemají na čem vyvařit.
Varku s tím RTG venku a ještě nemít chráněný kořen tam bych byl trochu skeptický, ale jak hlásá (Toyota Nic není nemožné). Právě jak jsem začal s Tigem tak to v ruce s toho autogenu trochu zůstává .Jen volba materiálu a věci týkající se vyloženě Tigu mám někdy problémek. Hlavně ten AL
Evito kolik děláte svařečáku na autogen?
Offline
Zdravim vsechny diskutujici.
predem dekuji za diskuzi, bo prave z diskuze se clovek dozvi nejvice.
Kluci co je najimam ,no kluci, svarec je PAN svarec - je to pan v duchodu, a k sobe ma druheho co mu to chysta. Ten stary pan se dokaze namotat do sachty hore nohama a jeste tam neco zavarit jako panbuh. Dokonce dost casto musi varit na zrcatko, a to tedy .... to je dle meho borec. Ja mam problem si pred zrcadlem vytrhnout chlup pinzetou a on tohle ... :-))).
taky me vzdy zajimalo, proc vari jen eldou, diky tomuto vlaknu uz to vim. Kdyz sem se ptal jeho, rikal ze to jinak neumi/nejde. Takze na tom neco bude.
takze jen dal... zatim mi vychazi tedy, jak uz tu nekdo psal ELDA plus ohen na ohybani a nahrivani.
Offline
Tak starý pán asi opravdu ví o čem mluví a je dobré dělat tak jak povídá a snažit se naučit podle něj. Jinak to zrcátko je opravdu pakárna, ale jak vaříš ve zdi nic jiného není. No starý pán by nás tu mohl učit
Offline
jirkati napsal(a):
Varoku, měl bys vědět, že metodou TIG nelze pracovat venku, kvůli nestabilní ochraně argonem. Ani metoda MIG/MAG není ve venkovním prostředí moc dobře použitelná. Pro "venkovní" potrubařinu je nejspolehlivější autogen a nebo obalovaná elektroda.
Vsetko ide osetrit, existuju rozne stany a pod.
Napr. take COV-ky sa dnes uz takmer vyhradne robia z nerezu a zvaraju sa prave tigom - nie ze by elektrodou neslo zvarat nerez, ale zvarat elektrodou ponad hlavu, alebo vo vykope trubku s 2mm stenou asi tiez nebude "to prave orechove"....
Samozrejme suhlasim, ze elektroda je najmenej narocna na pripravu, prostredie, pociatocne financne investicie...
Editoval rcp (15-12-2018 19:32:54)
Offline
Jak už jsem psal, potrubí jsem na rtg nesvařoval, nejsem tak šikovný. Ale dělal jsem svářečům přípraváře, jedna velkofirma na ostravsku. A byl jsem tudíž u toho, jak chlapi svařovali TIGem kořen a zbytek MMA. Při menším průměru potrubí všechno TIGem. Ochrana buď velké deštníky nebo stany. RTG normálně vyšly, samozřejmě občas nějaká chyba byla.
COčkem se dá taky, ale tady už opravdu jen ve stanech. Kořen chráněn tím, že se zadeklovaly konce potrubí.
Offline
pat napsal(a):
No tak někde se Tigem vaři i venku
https://www.youtube.com/watch?v=LD3Q0HOFYs4
Tak toto je parodia na zvaranie TIGom (predpokladam ze to dali niekomu do ruky len tak zo srandy a nemysleli to vazne)
Offline
Michal84 no také jsem se díval že mu to moc nejde.
Offline
Stránky: 1 2