SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Mám problém s letováním SK plátků na ocel. Občas dojde k upadnutí. Může to být způsobeno i prošlou dobou životnosti letovací pasty?
Může-li někdo poradit.
Děkuji za odpověď
Offline
Tady těžko někdo poradí. Základem tavidel je buď borax (tetraboritan sodný) nebo fluoroboritan draselný, obojí jsou v čistém stavu celkem stabilní sloučeniny, ale nikdo neví, jaké další přísady výrobce do past dává a co v té směsi mohou časem udělat.
Edit.: pro velmi kvalitní spoje SK s ocelí jsou nějaké speciální pájky se zvýšenou přilnavostí ke SK a s vysokou pevností. Přesný druh neznám, nepotřeboval jsem to, vím jen že existují a že jsou se stříbrem.
Editoval Zdenek11 (03-11-2018 15:26:38)
Offline
tu by vedel dobre poradit "Jarda" ten ma velmi slusne znalosti pajok...ale uz dlhsie som ho tu na fore nevidel
Offline
pavol.sk napsal(a):
tu by vedel dobre poradit "Jarda" ten ma velmi slusne znalosti pajok...ale uz dlhsie som ho tu na fore nevidel
Jojo, neviděl. Vždy se na základě některých příspěvků a reakcí rozhodnu sem už nechodit, ale protože mě tento obor pořád baví a také zvědavost mi nedá, vydržím to sotva dva týdny
Ale k věci. Prošlou životností to být může.
Máte pájku a tavidlo-pastu, nebo pájecí pastou myslíte směs práškové pájky s tavidlem?
V prvním případě se to stává zejména bylo-li tavidlo znečištěno. Stále se pájka namáčí do dózy, místo aby se trocha tavidla odebrala a zbytek se v původní dóze těsně uzavřel a správně skladoval.
Nebo když se pasta ředila. Dále zejména tavidla pro stříbrné pájky nesmí přemrznout. A časem se samozřejmě účinnost snižuje také, jde o chemické sloučeniny, které mohou různě reagovat, rozkládat se, apod. Většinou doporučuji po roce pasty vyhodit.
V druhém případě hraje stáří pasty ještě větší roli. Kromě výše uvedených problémů navíc nastává oxidace kovového prášku ve vlhkém chemickém prostředí. Tady je životnost max. 3-6 měsíců.
Offline
Taky může dojít k hromadění vlhkosti v tavidle a tím k chemickým reakcím, zvláště pokud se tavidlo ředilo nějakým alkoholem, který vždy obsahuje nějaké množství vody. Nebo prostým mnohonásobným otvíráním plechovky s větším volným prostorem.
Nebo dochází k zvětšování zrn pasty, tím se zhoršuje tekutost a manipulovatelnost s pastou, případně schopnost nanášet pastu do úzkých štěrbin. Pokud se kvalita pasty zhoršila pouze nějakým fyzikálním procesem, neproběhly tam chemické reakce, dá se v malém množství pasta trochu oživit, zvýšit její tekutost a zpracovatelnost utřením v nějakém hmoždíři, ideálně nějakém laboratorním porcelánovém. Ale kvality nové pasty se už nikdy nedosáhne.
Offline