SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-09-2009 20:22:03

koník
Člen
Místo: Velvary
Registrovaný: 05-01-2009
Příspěvky: 63

sváření a pájení směsí propan butan+kyslík

...chtěl bych požádat o radu,jak používat při pájení stříbrem již výše zmíněnou směs...mohl by mi někdo poradit,jaké přídavné materiály používat (dodnes používám technické stříbro od firmy Chemweld),jak nastavit hořák(neutrální atd...) a jestli se musí při práci s obaleným přídavným materiálůem používat např.respirátor...


...kovář zdraví pány svářeče...

Offline

 

#2 23-09-2009 20:13:11

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: sváření a pájení směsí propan butan+kyslík

Je mi líto, pájím pouze mosazí. Zrovna dneska dostal tento způsob spojování přednost před TIGem smile vyjímečně.


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#3 24-09-2009 16:30:55

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: sváření a pájení směsí propan butan+kyslík

koník napsal(a):

...chtěl bych požádat o radu,jak používat při pájení stříbrem již výše zmíněnou směs...mohl by mi někdo poradit,jaké přídavné materiály používat (dodnes používám technické stříbro od firmy Chemweld),jak nastavit hořák(neutrální atd...) a jestli se musí při práci s obaleným přídavným materiálůem používat např.respirátor...

Plamen se nastavuje obvykle neutrální. Pokud pájíte menší tloušťky a máte pájku s nižší teplotou tavení, stačí pro oceli i jen samostatný PB.
Velmi univerzální stříbrnou pájkou je např. bezkadmiová obalená Fontargen AF 320. Tyčky 2,0x500 stojí momentálně 5 650,- Kč/kg, v kile jich je asi 50 ks.
Respirátor jsem u páječů dosud neviděl, to ale samozřejmě neznamená, že ve zplodinách nejsou žádné škodlivé látky. Spíše by je beztak nezachytil. Obecný pokyn je jasný, větrat případně odsávat
Dále je to o způsobu pájení. Pokud někdo plamenem ohřívá základní materiál a po dosažení pájecí teploty přidá pájku, tak má zplodin jen nepatrné množství oproti tomu, kdo plamenem pálí pájku a tavidlo až je spálí a materiál má stále studený.

Offline

 

#4 24-09-2009 17:20:21

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: sváření a pájení směsí propan butan+kyslík

Chlapi ked uz to tu rozoberate, bolo by mozne pouzit PB horak alebo PB+O2 ako nahradu za acetylen + O2 pri prilezitostnom rovnani mensich ocelovych konstrukcii a plechov? PB je predsalen lacnejsi ako acetylen a aj trosku "bezpecnejsi". Dakujem


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#5 25-09-2009 21:21:56

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: sváření a pájení směsí propan butan+kyslík

PB+O2 určitě, oproti acetylénu má nižší teplotu plamene, nelze použít hořáky od autogenu.


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#6 15-11-2009 10:43:02

koník
Člen
Místo: Velvary
Registrovaný: 05-01-2009
Příspěvky: 63

Re: sváření a pájení směsí propan butan+kyslík

...JardoK,díky...ptal jsem se proto že i když mám odsávání,tak je mi po pájení vždycky nevolno...vyrábím pro jednu firmu tzv. podavače,jedná se o připájení plíšku o síle 1 a 2 mm k čtyřhranu 8x8 mm...ohřívám čtyřhran a po dosažení teploty přiložím obalenou pájku,potom to přihřeju,aby stříbro dobře zateklo a při tom se vyvíjí nějaký plyn,který mi nedělá dobře...dneska už při pájení používám masku s fitry s aktivním uhlím a je to lepší,ale ta maska,no nic moc ji mít 2 hodiny na tváři...


...kovář zdraví pány svářeče...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče