SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj,
máme nový produkt,trubka průměr 60mm,tloušťka 1,5mm.
Máme robotem navařovat 3 body,výška sváru nesm být víc jak 0,5mm.šářka 5mm.
Zkoušel jsem drátem 1mm,ale výška byla 1,5mm.
Poradáte,jak mám svár udělat víc plochy?
Offline
Sakra, věšteckou kouli mám zrovna v servisu. Vždyť jste nenapsal vůbec žádné technické údaje, podle kterých by bylo možné aspoň začít uvažovat o řešení. Takhle se technické zadání pro robotizované pracoviště neřeší!
1, definovat zadání přesným výkresem
2, stanovit podmínky pro konkrétní robotizované pracoviště, které je určitě víceosé
3, stanovit ekonomické ukazatele pro daný svařovaný díl - čas, cena, náklady atd.
4, podle základního materiálu stanovit materiál přídavný
5, podle tloušťky a tvaru základního materiálu stanovit průměr přídavného materiálu
6, vytvořit program pro robota pro daný svařenec a odladit jej
7, na několika zkušebních kusech seřídit svařovací parametry, trajektorii hořáku
8, kontrolou svárů (nejlépe řezem, vyleštěním a naleptáním) zjistit zda je správný závar do materiálu a správný tvar sváru
Zní to poměrně složitě, ale nasazení robotizovaného svařování není jen přímá náhrada svářeče, ale řada nutných technických opatření. Nejobtížnější je pak najít dobrého seřizovače pro daný typ robotů a svářeček, který by dokázal takové pracoviště provozně udržet v trvalém kvalitním a přesném chodu.
Offline
Rusna: Většinou pomůže jemně ubrat na posuvu drátu, popř. trošku přidat na napětí. Na to co píšete je ale podle mě 1mm drát moc. Dal bych 0,8mm.
Offline
Varoku, ty jsi odborník na robotizované svařování? Ty víš, v jaké poloze jsou navrhované "body" prováděny? Nebo snad dokonce máš k dispozici podmínky pro přejímací protokol pro zákazníka? Tak to taky asi víš, o jakých bodech rusna uvažuje. Ale třeba těmi body nic na trubku nepřivařuje, třeba jen dělá přesně definované výstupky na povrchu. Ach jo.
Offline
Trubka bude v přápravku na stojato.
Jak píšeš,jedná se o 3 výstupky,120 stupňů od sebe,ve stejné rovině,výkres nemám u sebe,jde o polotovar,trubka se pak naráží do plastu.
Ty výstupky musí být podle výkresu 0,5mm vysoké,takže téměř zádný svár.
Offline
Takže je to tam víceméně jen na to aby to drželo v tom plastu. Pro širší svár je nutné přidat trochu napětí. Nicméně půlmilimetrový bod na výšku bude těžké pomocí céočka vytvořit... Možná tak 0,6drát a dát mu víc těch voltíků. Nepíšeš jestli bude případný vnitřní průvar vadit nebo ne, tak těžko radit...
Offline
Jirkati: To co jste psal nepotřebuji vědět k tomu, abych usoudil, že nižší bod znamená více rozlít svar(bod). Ať už se k trubce něco přivařuje, nebo se dělají body naprázdno.
Offline
Na vnitřní prúvar se zeptám,ten by tam podle me vadit nemusel,o výrobku vím od pátku,vyskoušel sem pár bodů,
Offline
Kdyby tu bylo od začátku známé zadání, tak nemusela vzniknout zcela zbytečná diskuze. Daný výtvor není vhodný pro robotizované svařování. Robotizovaně jedině v poloze PA, to znamená otáčení ve vodorovné rovině, tedy sedmou osu. Pokud se nejedná o několikatisícovou serii bude nejrychlejší a nejpřesnější navařování "výstupků" metodou TIG ručně. Ani tak bych nevolil polohu PC.
Pokud nebude existovat jiné rozumné řešení než původní varianta se svislou trubkou, tak bych doporučil místo "bodů" dělat krátké (8 - 10 mm) sváry v poloze PG drátem 0,8 mm. Slabší dráty (0,6 mm) se mi na žádném robotizovaném svařovacím pracovišti nepovedlo stabilně použít.
Offline
varok napsal(a):
více rozlít svar(bod).
pak ale nestvoříš bod nýbrž blob, a zřejmě sis nevšiml zadání tloušťky stěny (jen 1,5mm)
Offline
Bourač: všiml, a co je na tom? Když dělám karosařinu a potřebuji kolikrát svařit plechy i méně než 0,8mm tak musím. A taky to jde. Vše je jen o nastavení svářečky, v tomto případě automatu. Ale uznávám, někdy se domluvit s automaty je dost složité. Zkušenost z práce.
Offline