SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim vsetkych.
Skusal niekto galvanicky ocistit material od zinku ? Ci uz galvanicky naneseneho alebo ziaroveho ?
Napriklad niekedy je problem zohnat konretne typy skrutiek a matic z ciernej ocele - v pozinku maju takmer vsetko a vsade... Tak pred zvaranim treba vsetko obrusit co je pri mensich skrutkach/maticiach takmer nemozne... A potom to ani nezvarite poriadne.
A kedze s chemiou sa nikto nechce babrat, to glavanicke ODzinkovanie sa mi javi ako rychla a bezpecna cesta.
Ak by mal niekto ja prakticke skusenosti co sa tyka roztoku a zdroju napatia velmi by som to uvital.
SMRRRRT ZINKU !!!
Offline
Zinok spoľahlivo odstráni kyselina, akurát to potom treba zneutralizovať zbytky, prípadne je možné aj pasivovať. Galvanický proces je tiež chemicky, teda elektrochemicky a je náročnejší na výbavu.
Offline
Obcas sundavam zinek moridlem na nerez.
Offline
ideal HCl kyslina chlorovodíkova, niekedy označovana ako kyselina solna
Offline
prave ze som sa chcel vyhnut kyselinam... neviem ako silne pouzivat, ako to bude reagovat, co sa pri tom vytvara, co s odpadom... cele zle tie kyseliny...
takze radsej niekto s galvanickym riesenim prosim...
SMRRRRT ZINKU !!!
Offline
Ak použiješ HCL, tak vznika chlorid zinočnatý, ktorý môžeš použiť ako spájkovaciu vodičku. Pri galvanickom procese budeš mať tiež odpad, nejaký elektrolyt + výlučok na katóde.
Offline
Offline
OCOT
Offline
V kyselině solné v pohodě, ale hlídej to, když sežere zinek, začne žrát ocel. A celá reakce je exotermická, takže když naleješ do plastovýho kelímku kyselinu a nasypeš to plný šroubů, může se ti stát, že se to teplem zdeformuje. Ani ten plyn není dvakrát zdravej na dýchání.
Offline
Otázka je, proč chceš pozink ze šroublů odstraňovat, když to obvykle bývá galvaniocký zinek, kde je ta vrstva zinku jen pár mikronů. Pro svařování by to neměl být žádný problém.
Něco jiného je žárový zinek, ten se ale na spojovací materiál z technologických důvodů nepoužívá.
Offline
Šetrnější než HCl je kyselina fosforečná (odrezovač). Galvanickej zinek ze šroubů sežere spolehlivě a bez nepříjemných chlorovodíkových zážitků (kromě smradu rezatý vše v okruhu 10m).
Offline
Môže to byť aj HCL (dostupnejšia) a potom po oplachu neutralizovať zostatky (zbytky) riedeným luhom napr. NaOH. potom po oplachu naolejovať. Prípadný zostatok luhu olej zneutralizuje (zmydelní). Oplachy je vhodné robiť vo vriacej vode, čo zároveň zarúči, že šrouby nezostanú mokré.
Offline
Zinek sežere prakticky jakákoliv kyselina, klidně třeba i ocet. A tu tenkou vrstvu galvanického zinku zvlášť. Pokud těch šroubů není moc, protože v octu je jen cca 8 % kyseliny. A šrouby nejsou zamaštěné.
Zinek se taky rozpouští v roztoku louhu,třeba odhadem 5 - 10 % roztok třeba louhu sodného, i toho technického na čištění odpadů, při teplotě takových 40 - 60 st C. Tam by byla výhoda taky v tom, že louh nenapadá ocel, respektive železo, takže by tam ty šrouby mohly být dlouho. A že na rozdíl od moření v kyselině není povrch kovu mořením tolik aktivován, takže během sušení tak rychle nerezne jako po moření kyselinou. A taky že louh, na rozdíl od kyseliny, překoná i slabší zamaštění a měl by taky překonat, pokud je galvanický zinek opatřen z galvanovny ještě dodatkovou vrstvou průhledného laku uzavírajícího póry v zinku a zvyšujícího odolnost pozinkování ve venkovním prostředí.
Offline
Proto jsem psal, očividně marně, že na tohle bezvadně funguje fosforečnej odrezovač. Nesmrdí, nic kolem nerezne, použitá lázeň se dá dlouhodobě skladovat a používat furt pryč a povrch se navíc jako bonus nafosfátuje, nemusí se nic neutralizovat a ještě to nerezne tak snadno jako po jiných lázních. Ale kdo chce kam...
Offline
Áno, to je tiež riešenie. Je to H3PO4. Tých riešení je hodne.
Offline
Fosforečný odrezovač má v návodu napsáno, že se natírá štětcem. Možná taky stříká. Potom to funguje jako odrezovač a stabilizátor rzi, s těmi přídavnými látkami, tuším taninem dokonce jako bezoplachový. Protože tím nanesením je tam na kovu minimální množství kyseliny, která všechna zreaguje s nadbytkem kovu na povrchu a deaktivuje rez, tam, kde rez není, zreaguje na inertní fosfát Zn3(PO4)2 nebo obdobný železnatý nebo dokonce železitý FePo4.
Když se ale ty dílce do odrezovače ponoří, je tam k dispozicic nadbytek kyseliny a funguje to jako prosté odrezování v kyselině fosforečné, vzniká tam velmi dobře rozpustný dihydrogenfosforečnan zinečnatý Zn(H2PO4)2 nebo obdobný železnatý, který zůstane v tom odrezovači.
Ale to jsou jen víceméně formální věci. Jako že je jedno, jestli se na to moření použije namíchaný odrezovač nebo se sežene rovnou kyselina fosforečná.
Editoval Radim (28-01-2018 10:20:32)
Offline
Pokud si už bude tazatel provádět chemické odzinkování, měl by do lázně dávat zásadně vždy jen jeden druh šroubů, ty povrchy spojovacích materiálů jsou totiž upravené galvanickým i žárovým zinkováním a galvanický zinek je ještě pak dokončen lakováním nebo fosfátováním. Každý povrch bude reagovat různě, rozdíly v časech odleptání mohou být podstatné.
Editoval Zdenek11 (28-01-2018 10:37:18)
Offline