SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Zdenek11: No on je radiální ventilátor v podstatě odstředivý ventilátor. Já jsem si jen neuvědomil, že se takhle ve vzduchařině neoznačuje.
Diagonální ventilátor je potom, dá se říct zmršenina, používá se spíš jako výustka potrubí tam, kde je potřeba, aby přiváděný vzduch nevytvářel nějaký soustředěný proud, který třeba vířil prach nebo obecně vytvářel nežádoucí soustředěné proudy vzduchu než na odsávání v potrubí.
Offline
Ložiska myslím ne, ty má velice dobře chráněný. My máme Mixvent na odsávání nad sporákem (je na půdě, s tlumičem) a za 18 let jsem ho jen jednou rozdělal a vyčistil. A to odsává bez filtru.
Edit.: diagonální ventilátor není zmršenina, je to jeden z nejsložitějších typů (axiálně-radiální) a opravdu dobré umí udělat jen pár výrobců. Je to speciálně a výhradně potrubní typ.
Typickým představitelem je třeba Mixvent. Plus další nepovedené napodobeniny z číny.
Editoval Zdenek11 (13-01-2018 15:05:20)
Offline
Zdenek11 To máš na mysli defakto axiální potrubní ventilátory doplněné o diagonální část, která optimalizuje průtok vzduchu za lopatkami a zvyšuje účinnost, takže zvyšuje tlak, který ventilátor dosáhne, při jen mírném nebo žádném poklesu průtoku. Tam ten průtok vzduchu uvnitř v závislosti na tvaru je opravdu složitý a ty tvary bývají počítány počítači. I tady tento níže uvedený potrubní ventilátor je nejspíš takhle diagonální. Zatímco třeba tyto ventilátory jsou čistě axiální. https://www.vzduchotechnika-ventilace.c … -m3-h.html
Jinak ale diagonální ventilátory se používaly dávno předtím, ale to skutečně k tomu, co jsem napsal dříve. například jako koncová část potrubí, výustka přívodu vzduchu třeba nízko nad podlahou, kde ten ventilátor na výstupu vyfukoval vzduch po obvodu šikmo do stran a tak nevytvářel soustředěné vzdušní proudy. Nebo například v Praze na Barandově ve filmových ateliérech jsou takhle udělány výustky přívodu vzduchu z axiálních ventilátorů umístěných jako diagonální pod stropem ateliérů. Aby byl v ateliéru čerstvý vzduch, ale aby současně shora nefoukal hercům vítr na vlasy. Jinak jako diagonální se chová každý axiální ventilátor nezabudovaný v potrubí. Třeba i obyčejný větrák na chlazení elektroniky, pokud nemá na výstupu kousek potrubí, fouká vzduch a chladí nejvíc v úhlu takových 30 - 50 st od osy větráku, zatímco před větrákem v ose chladí málo.
Jinak třeba u https://www.ventilatory-prodej.cz/potru … -150-quiet
to vidím tak, že přiložené obrázky
https://www.ventilatory-prodej.cz/image … chy_05.jpg
https://www.ventilatory-prodej.cz/image … chy_04.jpg
jsou vlastně velice zjednodušeným doporučením, jak dlouhé a kolik členů - kolen a podobně, které taky zvyšují odpor proudění, má zhruba asi optimální odsávací potrubí s tímto ventilátorem vypadat.
Potom podle charakteristiky ventilátoru
https://www.ventilatory-prodej.cz/potru … -150-quiet
se dá zhruba říct, že výsledná charakteristika takové soustavy bude zhruba ve středu grafu. V maximu bude ventilátor dávat tlak zhruba 160 Pa a přitom bude potrubím protlačovat cca 360 - 370 kubíků vzduchu za hodinu, v minimu to bude 110 Pa a průtok vzduchu bude cca 260 m3 za hodinu.
Ovšem dostatečná kapacita pro odsávání škodlivin ze svařování se mnohem lépe představuje, když se uvádí výkon za sekundu. 370 kubíků za hodinu je 102 litrů za sekundu, 260 kubíků je 72 litrů za sekundu.
Jinak je tento ventilátor určen pro odsávání vzduchu z "běžného" prostředí, , to znamená jen s malým množstvím prachu a škodlivin. Pokud se jím budou odsávat koncentrované svářečské dýmy, abrazicní nebo chemicky agresivní, bude mít určitě mnohem nižší životnost než je tady uváděná, 40 tisíc hodin. Je otázka jakou.
Jinak bych ještě zvážil, jestli nebude možné ušetřit tím, že se použije ventilátor jen s jednou rychlostí a třeba do dílny i neodhlučněný.
Editoval Radim (13-01-2018 20:10:49)
Offline
Takže jaký ventilátor by jste mi na moje učely doporučili?
Offline
Někdy je velice prospěšné i pro amatéra porovnat své představy s profi provedením pro obdobný účel.
Např. pro odsávání při svařování https://www.kemper.eu/cs/produkty/odsav … ter_p10049
Offline
stepakek napsal(a):
Takže jaký ventilátor by jste mi na moje učely doporučili?
První a zásadní otázka je, jak často se bude využívat. Jestli jednou týdně hodinu, nebo třeba pravidelně každodenně 5 hodin.
Druhá otázka je, jak důležitý je požadavek na hlučnost odsávání v místě pracoviště, ev. i na venkovní hlučnost u výstupu.
Offline
Po zvážení jsem dospěl k názoru ze raději 4x za hodinu provětrám garáž. Odsávání by jsem používal tak 50h v roce, možná ani to ne.
Offline
Kdyby jste si to časem rozmyslel, pro takové účely vám stačí zavěsit i obyčejnou kuchyňskou digestoř do 1000 Kč. Tu hodinu týdně v pohodě ustojí. Odvod pak pružnou hadicí ven.
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Kdyby jste si to časem rozmyslel, pro takové účely vám stačí zavěsit i obyčejnou kuchyňskou digestoř do 1000 Kč. Tu hodinu týdně v pohodě ustojí. Odvod pak pružnou hadicí ven.
V krajním případě i stačí koupit jen ventilátor, roury a ostatní podle digestoře udělat.
Ale musí tam být jen krátká roura, protože ventilátor v digestoři je obvykle jednoduchý plastový axiální, který poskytuje velmi malý tlak. A nesmí to pracovat proti větru.
Ovšem pro svařování hodinu týdně nebo denně by digestoř odsála většinu škodlivin stoupajících vzhůru, zbytek potom vyvětrat a taky by to mělo jít.
To odsávání dle jirkati od Kempera je určeno pro cirkulaci vzduchu v rámci pracoviště, proto tam má ty vícestupňové filtry, protože do haly se musí vracet vzduch zbavený i velmi jemného prachu. Zase se v hale nemusí tolik topit, dokonce topí i ten 1,1 kW motor v odsávání. Kvůli tlakovým ztrátám na filtrech je tam odstředivý ventilátor (radiální) , určitě minimálně středotlaký nebo možná i vysokotlaký. Proto takový velký výkon motoru na tak malé odsávané množství vzduchu.
Pokud se bude vzduch odsávat ven, jsou požadavky na cirkulaci mírnější, u neprofesionální dílny nemusí být žádné, tudíž tlaková ztráta, kterou bude muset ventilátor překonávat, bude výrazně menší.
Offline
Kuchyňské odsavače par mají výhradně už jen radiální ventilátory. Je to kvůli předepsanému tukovému filtru, axiál by toto nezvládl.
Offline
prosím o doporučení ventilátoru k rouře cca 6-10m dlouhé (bez kolen, rovná). Mělo by to být schopno makat denně 8 hod (i když nejspíš nebude). Dílna 150m3, 1 svářeč.
díky
Offline
A jaký průměr té trubky? Jestli něco menšího, tak by možná stačil i klasický co se dával do digestoří ten kovový axiální typ od MEZ Náchod.
Offline
Určitě radiální typ, výměna vzduchu prostorová asi 4x za hodinu (to už tady ostatně psal jirkati), ale horší to bude s filtrem, doporučuji trochu nastudovat na netu - je tam o tom spousta článků. Pozor - ta 4násobná výměna se počítá až po zahrnutí ztrát v potrubí, výústku a filtru. Požadovaný průměr potrubí vyjde z výpočtu.
Edit.: teprve teď mě napadlo - samozřejmě pro prostorové větrání je potřeba uvažovat v zimě i s ohřevem přiváděného vzduchu.
Editoval Zdenek11 (20-01-2018 21:04:37)
Offline
Sauber napsal(a):
prosím o doporučení ventilátoru k rouře cca 6-10m dlouhé (bez kolen, rovná). Mělo by to být schopno makat denně 8 hod (i když nejspíš nebude). Dílna 150m3, 1 svářeč.
díky
Pro profi použití 8 hodin denně doporučuji taky profi řešení. To znamená odborné posouzení nějakým projektantem vzduchotechniky a odborný návrh řešení odsávací a přívodní vzduchotechniky nebo aspoň nákup profi odsávacího řešení od kvalitního prodejce.
Amatérským návrhem nelze řešit nebo jen velmi draze, respektive úřadům doložit třeba emise do venkovního prostředí, doložení, že pracoviště splńuje hygienické normy nebo třeba problémy, pokud nějaký pracovník bude intoxikován a bude muset vyhledat zdravotnickou pomoc nebo peripetie, pokud pracovník dostane nemoc z povolání nebo z něčeho kolem tohoto nějaké trvalé následky.
Pokud bude stačit, připadá mně jako docela relativně levné zařízení od Jirkatiho v příspěvku 30.
Editoval Radim (21-01-2018 09:35:41)
Offline
Ano, přesně, jak píše Radim. Sice jsem VZT asi 12 let projektoval, ale jenom čistou (a ještě z donucení), lakovny a svařovny jsme si nechávali externě. Tam je to přece jenom složitější, a zvláště teď, kdy jsou zpřísněné podmínky pro exhalaci škodlivin. To zařízení od jirkatiho se mi líbí taky.
Offline
Podobné řešení jako "jirkati" nabízí i www.ekosimko.cz
Offline