SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
zdravím , potřebuju poradit jakou si pořídit mikropájku , nepájím nějak často , potřebuju to například na kabeláž na motorce občas připájet nějaky led diody a chtěl bych začít s výrobou plošných spoju který příjdou na zapalování do motorky , vyhlídl jsem si v krámu pájecí pero přímo do zásuvky s výkonem 20W a maj druhé s 30W a maj ještě pero taky do zásuvky ale s regulací přímo na něm http://www.hotair.cz/images/produkty_do … jici_1.jpg , nebo poradíte ještě něco jiného , moc investovat nechci
Offline
Děs a drahej krám.
když se dá pořídit v číne za 1600kč +dph
http://www.aliexpress.com/item/hot-Free … 22155.html
tak snad za 20min hledání na cz eshopech bude taky něco .
Pájecí pero přimo do zásuvky je děs .... tudle stím někdo vypaloval maluvky do dřeva na to je to asi ok
Offline
Mikropájky napájené přímo ze sítě jsou nevhodné na pájení integrovaných obvodů (CMOS) a procesorů.
Když už investovat, tak na práci s DPS doporučuji koupit něco pořádného, s výkonem alespoň 50W a kvalitní regulací a nejlépe i s měřením teploty hrotu.
Na pájení vodičů v autoelektrice je nejlepší stará dobrá pistolová páječka už jenom proto, že je po chvilce smyčka studená a nic s ní nepopálíte a nezapálíte!
Nakonec malá poznámka k pájení v autoelektrice. Dnes již víme, že pájený spoj vodičů v zařízení, které se chvěje je nespolehlivý, na přechodu z propájeného místa na původní materiál dochází často k lomu materiálu (cín difunduje do mědi a změní její vlastnosti, při použití dnešního bezolovnatého cínu je to ještě horší, ten je lámavý sám o sobě), lisované spoje (na které je většina spojovacích prvků v autoelektrice uzpůsobena) je daleko spolehlivější.
Offline
Jenomže v domácích podmínkách vytvořit lisovaný spoj nejde , neb tlaky při této technologii dosahují řádu tun . Takže není problém vytvořit spoj pájený a mechanicky ošetřit přechod z koncovky na vodič .
Offline
Vašek asi myslel lisované ve smyslu "krimpované". Zejména fastony. S dobrými kleštěmi jdou tyhle spoje rychle od ruky a jsou kvalitní.
K těm páječkám. Já osobně již řadu let používám Solomon SL-976 (http://www.gme.cz/pajeci-stanice-solomo … 6-p730-217) a maximální spokojenost. Jsou k tomu dostupné náhradní díly a celá řada hrotů. Mám ji asi 10 let a fakt jsem spokojen. Ale pracuju jen s vývodovými součástkami, na SMD možná nebude úplně ideální.
Na větší věci pochopitelně pistolovku - tuzemskou Lidokov 75W (smyčky si dělám sám z elektrikářského drátu) a na opravdu těžkou "kovařinu" (oka na svařovací kabely a pod) pak páječku 190/380W, též tuzemské výroby.
Offline
doma mam tuto http://nastroje-naradi.hyperinzerce.cz/ … 0-nabidka/ mam ju cez 15 rokov,doteraz som menil len hroty co sa tyka lisovanych spojov v aute ak neratam spoje na kabloch alternator/akumulator/starter/"zem" na ktore treba hydraulicke lisovacie tak ostatne sa da v pohode porobyt krympovackamy
Offline
To bobobo: pochopitelně, že jsem myslel lisování slabších vodičů do řádově průřezu 6 - 10 qmm, lisování velkých průřezů v energetice je trochu jiná záležitost.
Pájky Solomon jsou na svoji cenu velice slušné a povedené, jejich výbava a vlastnosti se blíží daleko dražším přístrojům např. Weller, též doporučuji.
Pistolovou páječku bych zvolil spíš 100W (starší provedení od Mechaniky Praha nebo nové též od Lidokovu).
Editoval VašekP (18-08-2015 15:48:10)
Offline
Mám tuhle: http://www.hadex.cz/p151-pajeci-stanice-ct-932-230v23w/ Opravuji s ní i plováky do karburátoru motorek.Jedinou nevýhodou je,že u ní není houbička na očištění. Jinak pájím i SMD šváby.
Offline
za 600czk mozes mat toto ale treba skocit do GME GES a kupit si hroty na solomona original hrot je dost uzky a mala teplotna kapacita.
Treba dokupit aspon 2-3 hroty a ides. Hrot je duty cize vyhrievanie je pomocou keramickeho telieska. Pero je klasika 9xx
Offline
ja koupil http://www.aliexpress.com/item/New-SAIK … 55839.html
pájka ok a horkovzduch taky dobrý + pár věcí k tomu . Na PCB/konektory/ohřátí větších věcí vzduchem v pohodě ...za 2500+clo+dph
Offline
Včer jsem s něčím podobným svařoval plast. Na nic v elektrotechnice se nehodí, předražená a jedná se o vyhozené peníze.
Offline
na vypalování do dřeva dobrý
Offline
cez bazos som ich kupil nove zabalene komunisticke po 2,80 eur bral som hned 3ks,su to vykonne pajkovacky vhodne napriklad na pajkovanie akumulatorov do akunaradia na jemnu pracu su absolutne nevhodne ale na to nikdy neboli urcene
Offline
HonzaDr: Páječek* je spousta druhů. Napiš na co konkrétně to potřebuješ a dostaneš mnohem lepší doporučení než tímto dotazováním "co tuhle, nebo tuhle".
* páječka je přístroj, pájka je slitina, kterou se pájí
Offline
Podle mne pro pořádnou práci je třeba mít těch páječek několik.
Nejjemnější na pájení jemných SMD, případně s horkovzduchem. Hrubší, pistolovou páječku na pájení běžných vývodových součástek NE Mosfetů a ještě na pájení tenčích vodičů , lanko do 2,5 mm , drát do 0.6 - 1 mm průřezu. Ale i na pistolovou páječku je dobré mít různě silné hroty, tenké poželezené až silné z měděného drátu kolem průměru 1 mm. Potom páječku podobně silnou jako je pistolová na pájení vývodových Mosfet součástek.
Potom dvakrát, čtyřikrát silnější páječku než pistolová, pro pájení výkonových součástek, a pocínovávání plošných spojů a vytváření malých krabiček z jemných plechů. A nakonec silnou páječku 100 - 200 watt na silné pocínovávání, pájení silných vodičů, plechových krabic a podobně.
Podobně to platí pro tavidla pro určitý cín. Je vhodné mít minimálně dva druhy tavidla. Jedno málo agresívní, ideálně bezoplachové, pro nové PCB, nezkorodované kvalitní kontakty, vývody a drátky a pro opravy citlivých a čistých PCB. A druhé hodně agresívní, s vysokou pájitelnou schopností, pro špinavější hrubší desky PCB a podobné opravy a pro pájení trochu zkorodovaných drátků a podobně.
Málo agresívní je podle mých záznamů kategorie SW32 a konkrétní tavidlo například MTL401, MTL461
Agresívnější tavidlo je kategorie SW26 a konkrétní tavidla třeba F1, MTL408, MTL458, MTL468
Editoval Radim (27-12-2017 19:16:27)
Offline
Radime, máš úplnou pravdu. Právě proto je potřeba, aby nám HonzaDr napsal, co s tím vlastně chce dělat, protože je velmi pravděpodobné, že spoustu toho, co jsi vyjmenoval, nebude potřebovat.
Já bych ještě zmínil páječky plynové, které mohou do určité míry nahradit několik elektrických. Mám Portasol SuperPro, se silným hrotem typu plochý šroubovák má dostatečný výkon pro pájení stínících plechových krabiček a zároveň jde výkon stáhnout na minimum a pájet např. vodiče v autě (ano, není to ideální, krimpování je určitě lepší, ale myslím, že když se to udělá dobře, může to mít životnost jako zbytek auta). V nouzi lze s opatrností použít i pro elektroniku, ale samozřejmě absence regulace je v tomto případě problém. Výhodou je, že nepotřebuje elektrickou zásuvku ani autobaterii a je rychle k použití. Možná už se to změnilo, ale co jsem se naposledy koukal, tak dobrá a výkonná mikropájka, řekněme 120 - 130 W a více, není vůbec běžná ani levná. Nakonec mi zůstaly ve výběru Weller a Ersa s cenami minimálně přes 10 tis. a protože jsem upgrade nepotřeboval tak nutně, nechal jsem si svoji 80-wattovou SP-80D. Není špatná, ale je znát, že to je čínská kopie (hroty kompatibilní s Hakko). Například musel jsem koupit novou tu kovovou trubičku se závitem na kterou se šroubuje matice držící hrot. Byl úplně zparchantělý závit a celá ta přední část ručky i s hrotem spadávala - ta radost, když se ti po stole kutálí hrot s teplotou přes 200 °C :-)
Jako super agresivní tavidlo používám MTV 125R (na mechaniku, ne na elektroniku). Dostane pájku skoro na všechno, ale je nutný oplach. Ale vzhledem k tomu, že je vodou ředitelné, to není takový problém. Pro lakované vodiče je velmi šikovná tato věc: pájecí kapalina na tenké vodiče (Desmaltol) (také známá jako kapalina na vf-lanka nebo kapalina na smaltované vodiče). Někdy to ale nejde moc dobře (asi podle typu použitého laku), musí se nastavit trochu vyšší teplota páječky a aplikaci několikrát opakovat. Hrozně to kouří a smrdí.
Editoval Aleš_ (28-12-2017 00:39:38)
Offline
Juggernault napsal(a):
na vypalování do dřeva dobrý
Ten ohrievac analu na 220V som ani nechcel komentovat aby som nebol na kazdeho zly
Ales_ a Radim dik za maly zoznam chemie ja obcas pouzivam kvapalinu na NEREZ ale dost to nici hroty dymi ako lokomotiva
nutny oplach. Tak ako uz pisali chlapik sa opyta 5slov a vy to tu rozoberiete do srobika ale nikto nevie na co to chcel.
Tiez som si kupil na radu pavol.sk taky solomon 80W na pajkovanie baterri velky vykon hrot velka kapacita na ine sa nehodi
mozno male opravy okapu na dazdovu vodu. PLynove pajky su super hlavne aute a tam kde kde trafo nestiha.
Ja sa Vas opytam cim davate dolu tie obrovske plochy cinu co drzia rozne chladice a podobne okrem teplovzdusnej pistole?
odsavaci pasik je skoda a niekedy treba zachovat aj plosak/alebo suciastky v okoli tak plamenometom na to nejdem
Offline
Já mám už několik let tuhle:
https://www.gme.cz/pajeci-stanice-solomon-sl-20
Jsem s ní spokojený. V GM ji tehdy prodávali jako nefunkční za 50kč. Koupil jsme nový hrot a jede do dnes..
Offline
V Liptovském Hrádku se léta letoucí vyráběla ERS 50. Za směšný peníz jsem ji koupil a šlape 30 let. Žil jsem v iluzích, že už je to celé passé, ale pan Šagát tohoto nezmara nejen udržuje při životě, ale posunul to na mnohem vyšší level.
http://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=ers_50
Na ERS 50 se dá sehnat v podstatě vše co potřebujete a navíc můžete komunikovat rovnou s konstruktérem i výrobcem. Pokud nechcete nic speciálního, tak toto je dobré víc než dost.
Offline
Welda napsal(a):
... a šlape 30 let.
Mohu jen potvrdit! Ta moje jede už přes 40.
edit: Tak jsem kecal. 30 bude mít až příští rok:
Editoval davor (28-12-2017 18:06:38)
Offline
No jen se připravte na to ze p.Sagat ma gumove terminy a komunikaci .
Jinak OK
ERS je to nejlepší co se da za ty peníze koupit.
Offline
Mám několikerou zkušenost s p.Šagátem a mohu ho pochválit. Pokud někdo drží při životě takovouto legendu, má mé sympatie, a rád si počkám. Ono to stojí za to.
Offline
V jiném vlákně jsem uvedl problém s připájením mikrospínače na desce zvonkového tlačítka.
Potřebuji pájet mikrospoj cca 1krát za deset let.
Vzal jsem 10cm Cu drátu (0.5) namotal jej na očko trafopájky tak že vzniklo další očko - asi dva cm před velkým hrotem.
Opravit "studený" spoj se podařilo ihned a bez problému. Děkuji za inspiraci p. Zdenek11
Offline
V současnosti nejlepší volba pro kutily jsou mikropáječky s čínskými kopiemi japonských hrotů Hakko s označením T12. Lepší už jsou pouze originály od renomovaných výrobců (Hakko, JBC, Weller atd.), ale tam začínáme někde kolem 10 tisíc za nejlevnější stanici. Tyhle čínské kopie jdou koupit buďto jako stavebnici za cca 300 - 350 Kč, nebo jako hotovou věc připravenou k zapnutí za cca 1100 Kč. K té stavebnici budete také potřebovat napájecí zdroj nejlépe 24V 3A, ale funguje to už od 12V , samozřejmě výkon je podstatně menší a musí se s tím počítat. Celkem slušně to ale funguje na notebookové 19V adaptéry, které nebývá problém sehnat velmi levně. Hroty se pohybují kolem 80 Kč při nákupu jednotlivě, nebo kolem 60 Kč při nákupu v sadě. Kdo chce ještě víc ušetřit, může zkusit ebay, obvykle je trochu levnější než banggood.
(Doufám, že to nebude vyhodnoceno jako reklama. Odkazy jsou na čísnký eshop s kterým nemám nic společného kromě toho, že tam občas nakupuji.)
Editoval Aleš_ (04-11-2018 19:40:06)
Offline
Já mám doma několik kousků ERS50 a samozřejmě je to to nejlepší, co kdy Tesla vyrobila. Žádný spínaný zdroj, žádný procesor. Je tam bytelné trafo a OZ 1458. K tomu pár dalších součástek. Když ji koupíš dobře, tak ji máš za 400Kč.
Ale jak tu mnozí píšou, je trochu problém s dodacími termíny náhradních dílů (povětšinou hrotů, zbytek tak často neodchází, ale náhradní tělísko je třeba mít).
Petr
Offline