SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
Potřebuji poradit jak předělat svoje Cočko aby umělo i svařit hliník. Mám http://www.chobola.cz/svareci-stroje/mi … g-200y-j03 . Výrobce píše že výborně svařuje Al. Co všechno potřebuji nakoupit a předělat, abych mohl amatersky svařit slitiny Al?
Moc tomu nerozumím, ale domnívám se že potřebuji: lahev a ventil na Ar, kabely a hořák s teflonem?a Al cívku.
Chci svařovat malé hlinikové součástky ve větší reliéf - nejde mi tudíž až tak o ,,pevnost´´sváru, větší roli tu bude hrát estetika.
díky za rady
Offline
Argon a budik na 180-200atm drat ALnieco podla toho aky je material vyrobku
a prave MIG nieje o estetike ked potrebujete male a pekne zvary tak TIG AC
ak nemate zasraty horak tak staci aj to co mate ist to pojde casom mozno dokupite teflon a kladku na makky al drat
Offline
mam starý kabel a hořák binzel -je důležité mít vevnitř teflon?dá se nějak předělat můj starý hořák?kladku na makky al drát myslíte ta co je za posuvem drátu?
Offline
Teflon je ve vedení drátu pro výrazné snížení tření drátu ou délce v hadici a hořáku.
Kladky pro Al dráty mají jemné vroubkování, aby se na nich nemusel nastavovat tak velký přítlak, který drát zdeformuje.
Svařiövání MIG - Al, nerezy - vyžaduje mnohem přesnější vedení hořáku než MAG, prostě se to musí umět.
Offline
jde starý kabel a hořák upravit nebo musím koupit vše nové?
Offline
jednou jsem si nabodoval magem dva silnější AL kusy k sobě a potom vařil AC tigem. to nabodování mi přišlo jako takzvaný nějaký studený spoj, zkrátka průvar nic moc spíš nic, ale nato aby to chvíli drželo pohromadě to tak nějak stačilo. jestli to je klasická vlastnost této metody nebo jsem měl málo proudu nevím, mašina nato byla.
Offline
nellospeed napsal(a):
jestli to je klasická vlastnost této metody nebo jsem měl málo proudu nevím, mašina nato byla.
Je to vlasnost ne metody, ale materiálu. Protože hliník je dobrým vodičem tepla, vznikne na počátku svaru studený svar než se materiál postupně prohřeje. Proto se hliníkový svařenec předehřívá, aby se tomuto studenému začátku zabránilo. Jole.
Offline
sikjak, ten teflonovy bowden nie je zivotna podmienka. Moze byt kludne aj ocelovy, ale mal by byt v prvej rade cisty a jeho vnutorny priemer by nemal byt o vela vacsi ako drot s ktorym zvaras, aby nedochadzalo k jeho zvlneniu v bowdene. Osobne som dlhe roky zvaral s CO-ckou hlavne hlinik a mal som tam prave ocelovy bowden. Mne sa skor stalo, ze ked som ten ocelak vymenil za teflon, tak sa mi ten teflon zapchal hlinikovymi supinkami a hlinikovym prachom.. kedze sa stal neprechodnym, siel prec.. dalsia vec, na ktoru je dobre sa zamerat je kolienko na horaku. Je dobre ked je co najrovnejsie. Nemusi byt zase priamo rovne ale aby tam nebol velky ohyb. Ja som si jedno kolienko prave kvoli hliniku vyrovnaval aby som tam mal mensi ohyb. Aj tam som pouzival ocelovy bowden. Pritlak na kladkach - co najmensi. Dlhe roky pouzivam klasicke kladky ktore sa pouzivaju na ocel. Tie V drazky. Dlzka horaku do troch metrov, a pri zvarani s nim nevytvarat ziadne slucky ale mat ho co najpriamejsi. Medzi kladkami a bowdenom co najmensi priestor, aby aby sa drot medzi nimi pri vyssom odpore v bowdene nekrkval, a nezamotaval.. Spicky samozrejme na hlinik. Su masivnejsie ako tie obycajne a diera ma trochu vacsiu volu. No a pre zaciatok zacinat s drotom AlMg5 1mm. Nastavenie stroja je dalsia kapitola. Na klasicke parametre ktore nastavujes na zvaranie ocele rovno zabudni. Posuv tam budes mat 2 - 3 x vyssi ako obycajne. Ked sa dostanes az sem v praxi a nieco ti nepojde, kludne sa ozvi.
Editoval vyrobca (23-12-2017 20:53:49)
Offline
Řeknu to asi tak:
1/ potřebuješ čistý argon
2/ kladky pro hliník
3/ ideálně teflon do vedení hořáku
4/ hliníkový svařovací drát
Tímto můžeš svařovat větší kusy hliníku a ne moc esteticky. Na malé věci rovnou zapomeň. Jednou jsem zkoušel přivařit na pásovinu kostky 10x10x10mm a byl to naprostý propadák. Jde hlavně o to, že začátek sváru je totálně studený. Pokud zase dáš proudu moc, tak se to propálí... Tady máš pár ukázek jak to vypadá v praxi http://rellik.rajce.idnes.cz/Alfin_Pega … 173036.jpg + pár fotek předtím...
Pokud tedy chceš svařovat esteticky malé kousky, pořiď TIG
Offline
Já to zase řeknu takhle . V Brně na veletrhu jsem byl na stánku froniusu . Pro ukázku vařili dva plechy k sobě na T ve stoupačce v držáku . Nerozeznal bys to od TIGu . Ač jsem pochopitelně nebyl zákazník , ale jen čumil , tak mi to předvedli . Když někdo chtěl , tak mu to půjčili do ruky . To jsem se neodvážil .
Offline
Jo, to je sice možné ale nemůžeš srovnávat svářečku od froniusu za desítky tisíc se svářečkou za deset tisíc...
Offline
Froniusky majú ešte jeden podávač v rukoväti horáku .
Zvára sa pulzom .
Offline
Já jen píši , že dnes skoro vše jde . Dnes bych se zdžel déle a vyzvídal podmínky a vyzkoušel si to .
Offline
Jako bych nechtěl svařovat velkoobjemovou vanu tigem ,tak by asi byl problém vařit drobné a malé věci MIGem
Offline