SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ano,
řešení to je a elegantní.
Díky.
Akorát potřebuji trochu postrčit ,jak tedy zabezpečit zdroj 12V AC, který pracuje jako zdroj napětí a tím pádem při malé změně nepěti na jeho svorkách dochází k přebíjení akumulátoru. jak na to, abych odstranil to přebíjení?
Editoval JaroslavPavel (11-11-2017 16:15:23)
Offline
Pane Radime, moc děkuji za Váš podnět směřující k získání zpětnovazebního signálu použitím přiměřeně tvrdého děliče .
Tato Vaše myšlenka mě nakonec vedla k předřazení transilu nebo dvou zenerových diod do přívodu vinutí, které má vyšší napětí, než pro zpětnou vazbu potřebuji.
Tímto řešením jedinou součástkou o hodnotě 20V upravím vstupní rozsah AVR , tak , že bude použitelný typ AVR , který původně nebyl pro tento stroj určen.
A protože do mě neustále někdo vrtal , ať si to nasimuluji, tak jsem to skutečně provedl a musím říci, že je to vynikající řešení a navíc nemusím řešit chlazení součástek , protože regulátor AVR má vstupní odpor cca 1k5. Takže si vezme cca 13-15 mA a při tomto proudu je na transilu 266 mW tepelná ztráta .
Se simulací už raději otravovat nebudu mnozí to kritizují .
Pane moc děkuji za Váš nápad .
Problém je , že se mi pak bude přebíjet akumulátor , to ještě nedopadlo .
Editoval JaroslavPavel (11-11-2017 20:35:57)
Offline
Pár nápadů jak omezit proud jste dostal. Já nevím, jak je tam řešeno zapalování, jak je velký akumulátor. Jestli je aku jen na startování a zapalování je řešeno jako v benzínové sekačce, tak to moc dobíjet nepotřebuje. Pokud použijete řešení s UC3906, nastavíte proud a napětí a baterka se přebíjet nebude. Stačilo by to udělat na univerzálním tišťáku a v zadu to prodrátovat, zas tak složitý to není.
Další možnost jak to vyřešit je změřit proud startérem a potřebný čas, např 150A a 3s. Takže energie na nastartování 150*3=450As=450/60=7,5Amin
Pokud budu nabíjet jen 0,5A, tak budu nabíjet 7,5/0,5=15min přidám rezervu 5 min, takže je potřeba nabíjet 20min, a pak jen udržovací proud např. 0,05A.
takže stačí spočítat10W odpor pro 0,5A, k němu přidat do série 2W odpor a ten přemostit časovým relé se zpožděným přítahem (spínací kontakty).
Nebo se dá použít za usměrňovačem vyhlazovací C pak LM317 (max 1,5A) s chladičem, za ním dva odpory, dají se spočítat ze vztahu: I= 1,25/R a po 20 min. Paralelně k většímu odporu kontakty s relé (rozpínací kontakty).
Jde to řešit i úsporněji s budičem, nebo i s 555 a výk. tranzistorem a tlumivkou, třeba ze zdroje PC a po potřebném čase snížit střídu.
Hlavně nezapomeňte, že pokud nebude stroj pracovat, bude napájení z druhé strany, z aku, takže bude pro některé zapojení potřeba dát oddělovací diodu mezi regulátor a aku.
Offline
No, já jsem myslel spíš obyčejné výkonové odpory. Zenerky ovlivňují zpětnou vazbu, sice zvyšují její citlivost, ale tím pádem snižují použitelný rozsah regulace. Může se stát, že v mezních stavech regulace přestane fungovat. Skoro naprázdno tam pak může být příliš vysoké napětí nebo při větším zatížení naopak příliš nízké napětí. A ještě fungují pouze v prostředí stejnosměrného proudu.
Stejně bude nutné i tak po opravě proměřit napětí při různých zatíženích, od téměř nulového po maximální a pro jistotu i při skokové změně zátěže.
Co se týká olověného akumulátoru, pokud tam má být zapojený pořád, musí se kvůli nepřebíjení poněkud obětovat kapacita. Buďto je baterka nabitá externí nabíječkou a pak je trvale zapojená na udržovací nabíječku ze sítě, tam je odhadem nabíjecí proud 20 - 50 mA a baterka je tak kvůli životnosti udržována na zhruba na 2/3 - 3/4 kapacity.
Nebo se dobíjí jen občasným spuštěním dieselagregátu, potom hodně záleží na režimu, jak se dieselagregát používá. Obecně by se měla nabít v běžném nabíjecím režimu, ale spíše co nejdříve, aby se nabila i při kratším spuštění agregátu. Dobíjení by mělo skončit zase na těch 2/3 - 3/4 kapacity, rozhodně kvůli životnosti do prvního náznaku plynování. Pak záleží, jestli agregát po spuštění jede nepřetržitě spíš dny nebo spíš hodiny. Pokud jede spíš dny, tak by tam zase mělo být udržovací nabíjení těmi pár desítkami miliampér. Pokud spíš hodiny, tak by mělo stačit po nabití na stanovenou úroveň nabíjení vypnout. Aby se zamezilo "kmitání" nabíječky po dobití baterky mezi stavem "ještě nabíjení" a "už vypnuto" , je tam třeba zavézt hysterezi, řekněme tak půl voltu napětí akumulátoru. A pokud se agregát používá velmi málo, i tak je třeba občas baterku dobít externí nabíječkou.
Dodatečně doplňuji: To platí za předpokladu, že se baterka používá jen na startování. Pokud se používá i na zapalování, potom by po nabití baterky mělo "nabíjení" pokrýt potřebu proudu pro to zapalování plus ten udržovací proud.
Obecně to je stejný problém jako byl u regulátorů alternátorů aut v době, kdy se ty věci musely sledovat, protože regulace nebyla přesná. Buďto byl příliš vysoký proud regulátoru, potom baterka byla neustále na plynovacím napětí cca 14.4 V, musela se dolívat voda a byla nízká životnost baterky. Nebo byl malý proud, potom regulátor nestíhal dobít, napětí baterky klesalo k 10 nebo i 8 voltům, blbě to startovalo a míň svítily reflektory a baterka se musela dobíjet v garáži nabíječkou. Nebo to bylo pro příslušný režim jízdy nastaveno optimálně, potom bylo na baterce cca 12 V, všechno fungovalo optimálně a baterka měla dobrou životnost.
Editoval Radim (12-11-2017 10:51:32)
Offline
Zde je prováděna úprava AVR regulátoru centrály 5,5kW , anásleduje pak hotový upravený regulátor AVR , bez viditelného zásahu do dílu .A naposled je pohled do generátoru , jiný typ
;;
jinak moc děkuji za pomoc , zařízení bylo právě přezkoušeno a dávalo sdružené napětí 390V , takže budu provádět už jenom seřízení a pak tu nabíječku .
Ten generátor s buzením tvořeným přídavným generátorem na hřídeli má budící napětí 8,5 V = pro jmenovité napětí na výstupu 230 V . Tedy opět vyžaduje speciální regulátor pro nabuzení stroje .
Editoval JaroslavPavel (13-11-2017 15:29:27)
Offline
Komentář k regulátorům z předchozího obrázku:
rozsah regulátoru se posunul použitím transilu ve větvi zpětné vazby . Požil jsem transil 20V.
Generátor s dvojitým buzením měl po spuštění s vlastní regulací AVR 240V na výstupních svorkách. Snížení tohoto napětí bylo pracnější, obvody se chovaly nelineárně. Zpravil to několikanásobný zásah do děliče zpětné vazby AVR. Napětí na výstupu skončilo na 233 V AC .
Simulace na AVR tohoto regulátoru nebyla úspěšná s programem Multisim. Ještě bude kolega zpracovávat analýzu v MicoCapu .Uvidíme budou-li věrohodné výsledky z tohoto programu.
Taky mi tento generátor zničil koncový stupeň regulátoru napětí ve zdroji,který byl použit k cizímu buzení stroje a potom jsem zjistil, že i bez buzení stroj má na budících svorkách protinapětí 13V AC, což bylo ve své amplitudě vyšší, než potřebné budící ( 8,5 V DC) napětí a mohlo poškodit výkonový tranzistor stabilizovaného zdroje.
Oba stroje už pracují.
Editoval JaroslavPavel (16-11-2017 16:17:18)
Offline
Radim čekal problémy s tou nelinearitou při použití transilu. Koukám, že s těmi točícími cívkami je kopec srandy.
Editoval pt.kbely (16-11-2017 21:08:55)
Offline
Považoval jsem za zajímavé ukázat jaké problémy mohou být u zdrojů napětí.
To že se mi nepovedla simulace v Multisimu je taky zajímavé, a svědčí o tom ,že spínané obvody se chovají trochu jinak jak linearizované, které mi doposud chodily.Jo ale hlavně jem měl problém s tím,že tam nebyly knihovny od těch polovodičů, co jsou použity ve stroji. A já tam dal co mě napadlo a bylo v knihovně k použití funkční.
Protinapětí u těch rotujících cívek jsou záludné, nejsme na jejich přítomnost zvyklí.
Někde jsem četl,že je i simulační program pro spínané obvody,jsem na něj zvědav.
Teď se ještě věnuji Multisimu, koupil jsem si k tomu knihu a další texty a taky si něco přečtu o MicroCapu mám přístup na demo verzi .
Ještě musím udělat tu SMA 250 do Multisimu, uvidím jak to dopadne.
Editoval JaroslavPavel (17-11-2017 11:42:13)
Offline
pt.kbely napsal(a):
Radim čekal problémy s tou nelinearitou při použití transilu. Koukám, že s těmi točícími cívkami je kopec srandy.
Spíš jsem si ani nechtěl představovat, když už tam nějaká nelinearita je, co z toho vyleze, když se k tomu složí další nelinearita toho transilu. Proto jsem navrhoval odpory.
Ovšem když to funguje, tak moc nezáleží na tom, co je uvnitř.
Offline
Už se mi podařilo rozchodit i simulaci na ten regulátor .
Z průběhů se ukazuje, že se jedná o šířkově modulovaný regulátor a tím pádem tam nefunguje "lineární" přístup k děličům ve vstupu regulátoru .Toto jsem taky vlastně ověřil přímo na vzorku , kdy jsem se snažil snížit výstupní napětí generátoru změnou dělícího poměru děliče , ale následek byl přesně opačný a až po zásahu do parametrů v jiné části děliče se sice trochu dalo výstupní napětí zmenšit , ale reakce
stroje byla velmi neochotná . Ze simulace je pak jasné proč to tak bylo.
Nechci však posílat dlouhé výpisy přímo na stránky fóra z toho simulátoru ( jedná se o Multisim ) .
Editoval JaroslavPavel (19-11-2017 14:43:26)
Offline
Prosím , potřeboval bych získat vědomosti o: stroji MERKLE COMPACT MIG 280K , .
Je vybaven synergií a nevím o co jde.
Neměří proud ve svářecím okruhu a je tam použita sonda CH-0400-1201 ( Halova s operačním zesilovačem )
Mohu získat od Vás poučení o tom stroji a o tom co je to synergie , co v tý mašině mám hledat?
Díky za pomoc
snímač proudu
Editoval JaroslavPavel (19-11-2017 16:45:41)
Offline
Synergií je u MIG strojů myšleno to, že se zadají určité vstupní parametry (např druh plynu, materiál a průměr drátu, tl. materiálu) a stroj k tomu nastaví další parametry (napětí, indukčnost, rychlost podavače drátu. Dá to do souladu tak aby oblouk byl v pásmu stability, něco jako svářečka s určitým stupněm inteligence, parametry tak jdou ještě ručně doladit. Nic konkrétního o ní nevím.
Offline
Prosím Vás,
nenarazili jste někdo na schéma od stroje ENERGI @130 od Viva Elettronica.
Pokud ano , dejte prosím vědět .
Offline
Kdyby neměřila proud CH-0400-1201 nejspíš nebude vařit vůbec nebo nebude ukazovat proud protože je to odbočka.
Funguje jako každá jíná třeba ... http://docs-europe.electrocomponents.co … 5fdaac.pdf
Docela skok od Merkleho k Viva
Offline
Chtěl jsem na té mašině MERKLE změřit závislost výstupního proudu na výstupním napětí .A nechtělo se mi instalovat do měřícího okruhu svůj ampérmetr . Odpojil jsem tedy od výstupní EURO spojky přívod a to přímo na usměrňovači a připojil si tam vývod k zatěžovacímu odporu . Udělal jsem však zřejmě nějakou chybu, protože jsem výstupní drát z té + svorky usměrňovače vedl opačným směrem přes to proudové čidlo než byl zapojen ten původní drát k EURO spojce.
Po spuštění stroje jsem sice na odporu měl 18V ale netekl tam žádný proud aspoň tak to vykazovalo to měřidlo na mašině.
Tak jsem měření výstupních charakteristik vzdal a zapojil vše zpět jak bylo . Mašina mi svařuje , ale na měřidle není žádný údaj o proudu .Proto jsem se začal zajímat o ten převodník , abych se o něm něco dozvěděl . Mohl jsem v něm způsobit závadu nebo ne , akdyž ano jakou, a proč nejde jenom měření proudu ?
Otázek je hodně , ale na žádnou zatím nemám odpověď.
Jo a ta mašina má taky funkci synergie , tak jsem chtěl vědět co od té synergie mám očekávat .
Jo a ta energi @130 di Mario , tu jsem dostal na "vytěžení" ,no a tak mě zajímá , zda by nebylo lepší ji vrátit do života.
Děkuji za tip na ty čidla , ještě by bylo dobré vědět, co se stane na tom čidle při přepólování proudu v měřícím otvoru .
Editoval JaroslavPavel (22-11-2017 09:01:28)
Offline
Ta sonda může měřit jak DC tak AC, je určená na měření dost vysokých proudů. Poškodit se tedy může přes napájení nebo výstup.
Nominal current measuring range: 100 A ~800 A (AC) or 100 A ~ 800 A (DC).
Output voltage: 0 ~ +/-10V.
Or output current:0~20mA.
Je doporučeno nastavit výstup pomocí GIN na max 4V.
Offline
V příspěvku # 89 jsem se zmínil o energi @130.
No a protože čas běží, šel jsem schema zpracovat .Něco jsem našel u Maďarů a zbytek tedy sám.
jako jednu ze závad jsem našel nefunkční soft start ( docela přehřáté odpory soft startu ---změnily hodnotu až na 470 ohmů ), ale vada vedla na keramickou řídící desku .
příčinou závad bylo to , že stroj asi spadl nebo dostal ránu , kdy se pohla deska tak , že LED (zelená se dotkla jednou nožičkou kostry a na té nožičce bylo zrovna +Un , no a další závady následovaly )
Dopracoval jsem se k tomu , že je ve stoji použit jako šířkový regulátor keramická destička nazvaná LDC 1002.
No a na ní jsem našel zatím tyto závady:
Proražená dioda D4 sloužící k ochraně tranzistoru proti přepětí z cívky relé Fidler xxx V DC. Tranzistor jsem bohužel neměřil -opomněl jsem .
Dále jsem pak na té desce jen ze zvědavosti a našel průraz na IO LM324 a to +pól proti pin 2 . tedy celý operák je na výměnu .
Dál už jsem neměřil , protože nevím jak ten operák dostat z té desky a s tou diodou je to podobné .
Je to technologie , kterou jsem viděl, ale doposud ji nemusel spravovat .
Prosím, kdo s tím máte zkušenosti , poučte jak na takovou vadu .A asi nebudu mít správné vybavení na takovou práci , tak něco k tomu vybavení taky .
Níže posílám obrázky desky a pak detail té keramické destičky na které jsou napařované součástky a pak taky ty co jsem uvedl
;oddělit
Dobré by bylo vědět, kde takový hybridní obvod koupím.
Editoval JaroslavPavel (23-11-2017 19:41:36)
Offline
Dioda: nejlépe pájecí a odpájecí pinzetou (má dva samostatně vyhřívané hroty, jsou buď samostatně, nebo jako příslušenství odpájecích stanic.
LM324: horkovzdušnou odpájecí soupravou, na výstup nástavec na tento typ pouzdra (se dvěma výfuky se stejnou roztečí jako má ta LM324), nebo regulovanou horkovzdušnou pistolí s vhodným nástavcem.
Offline
Tak to budu muset hledat nějakého kolegu z televizáků , já nemám šanci .Ještě aby byl ochoten to udělat .
Otázka je co stojí takové vybavení ....mohu si je dovolit doplnit?
Jinak jsem nenašel žádného prodejce toho hybridu , ani ti Italové to nemají v náhradních dílech.
Offline
Možná někomu pomůže ruská odpáječka z autozapalovače: https://www.youtube.com/watch?v=KpkeJOzD2r0
Editoval baturs (23-11-2017 21:57:00)
Offline
Dá se sehnat v různých cenových relacích, jen pro představu jak to vypadá:
pinzeta např
https://www.conrad.cz/pajeci-stanice-er … lastviewed
https://www.tme.eu/cz/details/wel.wx202 … 053422699/
a horkovzdušné stanice, záleží na příslušenství, aby bylo co nejvíce nástavců a nemusely se dělat, je lepší, když se neohřívá součástka, ale jen její vývody, jsou např. https://www.gme.cz/odpajeci-stanice-kombinovane-stanice
https://www.tme.eu/cz/katalog/horkovzdu … 569%2C1572
TME vedou pinzety jako termokleště.
Offline
Čínské horkovzdušné páječky jsou cenově dostupné a dokonce i celkem dobře fungují. I příslušný nástavec pro SOIC pouzdra není nic drahého. Ale obávám se, že na tuto destičku by nemusela pouhá horkovzdušná páječka stačit, protože ta keramika bude asi mít podstatně vyšší tepelnou vodivost oproti klasické FR4 nebo nějakému impregnovanému papíru. Ale ta destička není nijak velká, tak to možná půjde a jen bude potřeba na to déle foukat, než se celá destička trochu zahřeje. U velkých desek s vysokým počtem vrstev a s napájecími vrstvami (vysoká tepelná vodivost, typicky např. základní desky dnešních počítačů) se to řeší tzv. spodním předehřevem, kdy se celá deska položí nad infrazářič. Hotové v obchodě je to docela drahá věc a není to nic jiného než ohřívací plotýnka v plechové skříňce, takže to lze "kreativně nahradit" např. položením destičky na (nad) žehličku nastavenou na cca 140-160°C. Jde jen o to, dostat do širší oblasti kolem pájeného místa další teplo, tak aby horkému vzduchu stačilo jen mírně zvýšit teplotu nad t. tavení pájky a aby okolí neodvádělo teplo pryč.
Ty horkovzdušky jsou dvou typů
- s membránovým dmychadlem ve skříňce a vedením studeného vzduchu do rukojeti, kde je jen topné těleso
- s vrtulovým/turbo dmychadlem v rukojeti
Mám zkušenost (dobrou) jen s prvním typem, ale údajně dobře fungují i ty s turbodmychadlem. Tak si myslím, že by k Vašemu účelu dobře posloužila i např. tato nejlevnější horkovzduška. Dobrý výběr mají např. v obchodě hotair.cz, to samé bohužel nelze říci o jejich cenách. Zejména nástavce doporučuji koupit jinde, třeba v tom deltamobile.cz, kde jsou kolem 150-180 Kč. U hotair.cz chtějí za jeden nástavec přes 600 Kč. Tento A1132 by měl fungovat pro pouzdro SOIC14, byť jsou trysky trochu delší, ale to si myslím, že u této destičky nevadí - není to osazené na husto a nehrozí, že byste odfoukl něco kolem. Správný nástavec na toto pouzdro by měl mít označení A1131, na deltamobile.cz není, ale pravděpodobně by ho mohli objednat za podobnou cenu jako ty, které tam mají. Doporučuji také ověřit dotazem, jestli tyto nástavce pasují na danou horkovzdušnou stanici/rukojeť. Na MELF diodu postačí obyčejný trubičkový nástavec dostatečného průměru - často je součástí balení páječky, ale i kdyby nebyl, tak ho mají v tom deltamobile.cz také za 150 Kč.
K očištění pájky z SMD pájecích plošek doporučuji koupit odsávací měděnou licnu, pokud už ji nepoužíváte k odsávání spojů. Nový obvod připájíte snadno klasickou hrotovou páječkou.
Editoval Aleš_ (24-11-2017 00:21:59)
Offline
pt.kbely: Ersa a Weller jsou určitě super mašinky - také jsem o nich uvažoval při nákupu hrotové páječky - ale pro odpájení jednoho SMD se mi zdá trochu overkill dát >20 tis. Kč za pájecí stanici. To samé termokleště - pro profíka v servisu úplně super, lepší než horkovzduch, především rychlejší, ale pořizovací náklady nesrovnatelné, zejména pokud půjde o značku. A pokud jde o ohřívání součastek / ohřívání vývodů, tak u velmi malých součástek, jako je ta MELF dioda, se stejně ohřátí součástky nevyhnete. Vysoká teplota pro součástku zas tak velký problém není, když vezmete v úvahu, že při pájení přetavením (reflow) se kompletně celá deska zahřeje na t. tavení pájky, byť samozřejmě teplotní profil je velmi přesně regulovaný atp., ale ty součástky jsou na teplotě >217°C cca 40-80 sekund. Problém mohou být rychlé změny teploty a nebo v případě IO a některých dalších pouzder vlhkost.
Edit: Pájecí stanice s termopinzetou čínské provenience za 2300 Kč s DPH: YIHUA 938D. IMHO ale stejnou službu odvede i trubičkový nástavec za 150 Kč na horkovzdušku, která tak jako tak bude potřeba na ten LM324.
Editoval Aleš_ (24-11-2017 00:18:16)
Offline
Jestli mohu trochu přispět k diskuzi. Na odpajení stačí jednoduchá páječka s hrotem. Chce to jen trochu zručnosti. Dioda: na konce diody přidat olovnatou pájku a pak páječkou rychle střídavě zahřivat oba konce. do 3-4s je dioda venku. U pouzdra SO14: na jednu stranu přidám olovnatou pájku aby se vytvořila souvislá vrstva. Páječkou pak jezdím tam a zpátky dokud není pajka zcela roztavená a současně pinzetou se snažím zvednout IC na jedné straně. Do 10s je jena strana volná. no a podobně i druhá strana. pak už stačí kdnotem odsát pájku z plošek, očistit isopropanolem a deska je připravená na připájení nových součástek. Takto to tady v práci běžně děláme. Standard IPC-7711B/7721B to zrovna nesplňuje ale žejeme s tím a z Německa jsme na to negativní ohlasy neměli.
Offline
Velice děkuji za rady ,
všechno je to velmi zajímavé.A musím to tedy taky vyřešit.
Když jsem viděl jak šikovně si umí mnozí poradit s pájením a odpájením , tak mám takový dotaz:
Před časem jsem koupil teplovzdušnou pistoli na svařování plastů no myslel jsem si že zvládnu v polních podmínkách s touto pistolí a centrálou svařovat potrubí na závlahy . Dopadlo to zle .
žádný materiál mi na svárech nedržel--nespojily se a pod tlakem to opět teklo .
Takže teplovzdušně to svařit nejde , ale je zajímavé, že když to provedu pistolovou pájkou, tok to svařit jde.
Taky to šlo tavit , když jsem použil pistoli na propan butan , no ale pozor moc to po mě neopakujte ...to jsem chytil plamenem i s rourami . Naštěstí to byl pokus , ale málem jsem to měl na zavolání hasičů .
To když chytí, to nejde zahasit .
Takže ta teplovzdušná pistole mi zůstala a je s regulací jak teploty tak rychlosti vzduchu --no levný to nebylo , ale byl jsem bez šance s tím svařovat plastové potrubí ( 2" a tlak 300 kPa.)
Nešla by to pistole použít k tomuto . Neudělal to někdo z Vás .
No budu tedy dokupovat vybavení.Napřed se podívám na Vaše doporučení abych si vybral .
Díky .
Offline