SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Až budeš elektrikář a budeš schopen posoudit vedení , tak to dělej . Zatím o elektrice nepiš , protože o ní víš , že jen kope , seď a šoupej nohama .
Offline
All + Bobobo: poslední výstraha. Přestaňte se takhle napadat, jinak udělím ban (trvalý). Nadávejte si klidně v mailech... Nebaví mě číst ani ty vaše příspěvky ani stížnosti, které na vás v poslední době dostávám.
Offline
Tak už som konečne urobil opatrenie, aby som v prípade skratu neodpálil "drahú" nožovú poistku. Medzi istič a zásuvku som zapojil obyčajnú poistkovú "schránku" (neviem ako sa to správne volá)
Dal som tam 16 A poistkovú patronu. Umyselne som urobil skrat a vyhorela 16 A poistka v garáži a nie nožová poistka.
Offline
Dobrý den, mám podobný problém, máme doma v dílně novou elektroinstalaci a novou co2 svářečku, dnes když jsem svářel podotýkám bez rukavic tak sem jednou rukou držel hořák za tu přední kovovou část a při sváření mě to docela citelně probilo a to několikrát se to stalo pak mě probila i konstrukce kterou jsem svařoval, několik dní před mě probil plech uvnitř svářečky ale velmi slabě ,tohle bylo o dost silnější, čím to může být ? četl jsem tu něco o oděvu a statické elektřině , měl jsme na sobě silnou zimní bundu z umělotiny to možná taky mohlo zpusobit statiku ?
Offline
tak mas tu elektriku spravenu zle,v dielni maju byt vsetky okruhy cez prudovy chranic ktory tam urcite nemas lebo ak by tam bol taketo daco by bolo nemozne
Offline
Také by mě zajímalo, jak se na probíjení podílí nepřítomnost proudového chrániče? Ten řeší až následek problému tím, že odpojí sít a nikoho to nezabije.
Doporučuji vzít do ruky zkoušečku, takzvanou vadasku s doutnavkou a podívat se zda není v zásuvce prohozená fáze s nulou. Pak doporučuji proměřit jak dobře je uzemněný nulovací kolík a zda na něm není napětí. Stačí, aby byl nulák špatně připojený a problém je na světě. Mnohé napoví, vadaskou zjistit zda není napětí na bedně svářečky.
Elektrostatickou elektřinou to není, spíš zapojením elektroinstalace nebo svářečky. To že je elektroinstalace nová nic neznamená. Už jsem viděl v zelenožlutém drátu fázi a v černém nulu, prodávaly se rozbočovací vidlice, kde byla prohozená fáze a nula a o nesprávném zapojení zásuvky ani nebudu mluvit.
Někdy dělají výrobci i řemeslníci chyby a pak to může zabíjet.
Offline
Pro všechny co se hrabou v elektrice:
www.bqz.sk/download/_info/oez_prirucka_ … re_web.pdf
Proč to dělá nepřítomnost chrániče, Protože kdyby tam byl tak by to odpojil. Kdo by chtěl svářet by musel nejdříve závadu odstranit.
Offline
Na svářečce (svářecím drátu) by mělo být napětí do 50V a to nekope (napětí bezpečné). Většinou 18 -30V. Jedná se o invertor nebo trafo, jedno nebo třífáz? Měřil jste při zapnuté svářečce i sváření? Pro začátek bez oblouku, třeba na prodlužovačce zda není na nulovacím kolíku fáze.
Je vadaska s doutnavkou nebo je to ta s ledkou?
Probijí to i na jiné zásuvce?
Uzemění bez měřáku asi nelze změřit. Aspoň ohmetr by to chtělo.
Testy které jsou na hraně sem psát nebudu a musí se dělat se znalostí věci. Nedávno jsem opravoval nefunkční třífáz u sebe v dílně, všechny fáze svítili jen jedna málo. Povolený šroubek a napětí se do drátu indukovalo z dalších drátů.
V dílně nemusí být zásuvky přes proudový chránič. Musí být jen v případě, že by se dalo předpokládat použití pro napájení přenosných ručních zařízení venku. Ale souhlasím s tím, že je to určitě lepší.
Je dobře, že situaci nepodcenujete, kopat to nesmí!
Editoval Charon (31-10-2017 21:25:27)
Offline
famater ma predbehol...toto je typicka vec ktora sa da na mieste zistit za par minut alebo preberat na fore tyzdne,rad by som ti napisal odskrutkuj prvu skrutku ktoru na stroji najdes a vymen ju za 5mm dlhsiu a je po zavade...jednoducho povedane laik by nemal davat dole kryty elektrickeho zariadenia
Offline
Je to invertor 1f a meril jsem jen pri zapnute svsrecce ,zapojeno bez prodluzovaku, a v jine zasuvce nevim v te co sem to mel i driv tak to nedelalo , asi si na to pozvu elektrikare co mi tam delal tu elektroinstalaci
Offline
1. Již delší dobu musí být všechny zásuvky přes proudový chránič, ať jsou kdekoliv. Je jen pár výjimek, ale dílna mezi ně určitě nepatří.
2. Absence nebo přítomnost proudového chrániče nemá vliv na "kopání", pocitově je vnímán již proud kolem 1mA, to je hluboko pod vypínacím proudem chráničů.
3. Nějaké amatérské zjišťování stavu ochrany (měření impedance smyčky, odporu uzemnění, apod.) je věc ošemetná a v žádném případě ji nedoporučuji.
Bylo by dobré nechat si zkontrolovat uzemnění elektroinstalace + funkčnost uzemnění v samotné svářečce. S největší pravděpodobností se jedná o naindukované měkké napětí, ale při správném uzemnění instalace a přístroje by se mělo svést do země.
Je samozřejmě možná i ta statická elektřina z bundy, někdy se to těžko rozlišuje.
Editoval Zdenek11 (01-11-2017 10:19:30)
Offline
Zdenku to je pravda. Já jsem pod vlivem nedávné mé zkušenosti. Soused (na SK) si stěžoval, že ho tluče svářečka a nedává výkon. Jednalo se o domácí výrobu trafa možná 40let starou. Protože trafo bylo profesionálně navinuté a hodně dobře dimenzované, tak jsem si to nechal přivést, že to zkontroluji. Závada byla: Původně někdo využil jako PE vodič šedé barvy a zelenožl použil na fázi. Někdo později potřeboval na připojení čerpadla zástrčku, kterou odmontoval ze svářečky. Pak ji ale namontoval správně zelžl na PE a průšvih byl namístě. Pán bůh k nim byl mimořádně milostivý, že zachoval jejich životy.
Offline
Už dost let mají být všechny zásuvky pro laickou obsluhu v obvodu s proudovým chráničem, jsou i vyjímky, ale dílna to není, takže je otázka, proč tam proudový chránič s rozdílovým proudem 30 mA není. Ten ovšem nezabrání brnění, jeho reakce musí být v intervalu 15 až 30 mA, většina kvalitních výrobců má 20 až 24mA, to je také důležité, protože při vyšší citlivosti by mnoho spotřebičů nešlo ani zapnout. Ovšem rána v tomto rozsahu proudů je již slušný kopanec, který nelze nazvat brnění.
Já osobně bych spíš viděl problém uvnitř stroje. Protože výstupní svářecí kabely nejsou a ani nesmí být spojeny s ochranným vodičem sítě (aby nemohl procházet svářecí proud přes ochranný vodič sítě, který na to není dimensován a snadno by mohl uhořet), může se na ně něco dostat v podobě svodů. Doporučuji svářečku rozebrat a důkladně vyčistit pomocí štětce s dlouhým vlasem a vyfoukáním. Okuje a prach z broušení umí udělat svoje hlavně v případě, že je svářečka s nuceným chlazením.
Ještě ke statické elektřině - ta nebrní, v okamžiku výboje je cítit pouze krátké štípnutí, někdy i dost citelné, jedná se o stejnosměrný proud, takže brnění, které je projevem střídavého proudu nemůžete cítit. A silonové oblečení na sváření nepoužívejte, bude samá díra a může na vás vzplanout. Kůže, plátno a na košile a spodní prádlo bavlna - to jsou správné materiály.
Offline
Vstupní popis dojmu byl podle #79 "... a při sváření mě to docela citelně probilo..", nebylo psáno o brnění - z toho jsem usoudil, že ani statický výboj není vyloučený.
Offline
50 voltů už může kopat. Pokud je člověk opocený nebo ve vlhkém prostředí. Já jsem dostával rány při výměně elektrody, když jsem trafem svařoval konstrukci položenou na zemi a klečel jsem holými koleny na zemi. Trafo mi dává 42 - 48 V naprázdno. A probíjením fáze přes trafo to určitě nebylo.
Offline
Možná by to spíš patřilo do černé kroniky, než sem, ale beru to jako důrazné doporučení proudových chráničů kdekoliv.
Nedávno jsem se hrabal ve svém udělátku, kde jsem se (naprosto výjimečně) vykašlal na bužírky na připájených drátech se síťovým napětím (zásuvka, vypínač). A zapomněl jsem předtím vytáhnout ze sítě přívodní kabel. Prošlo mi to mezi pravou a levou rukou, cuknul jsem a říkal jsem si jsem dobrej, nic mi to neudělalo (nebyla to první rána, co jsem dostal, nikdy žádný následky). Pak jsem zjistil, že jsem nebyl dobrej já, ale proudovej chránič, kterej zabral. Ještě že tam byl.
Offline
To co pisal Famater uz v kronike je len som to tam pridal potichu. Zvaracka tam bola aj nebezpecie
a este ktomu v taky pekny sviatok
Editoval ihlan (01-11-2017 12:45:15)
Offline
Ještě k tomu koúpání. Kdysi u nás Stavební stroje Zličín vyráběly potápěčskou baterku. Byla na 6 velkých mono, tedy 9V. Zapínala se dotažením šroubu s rádlovanou hlavou, která přemostila mezeru a uzavřela okruh. Při zapínání tedy v jedé ruce se drželo tělo baterky a druhou se dotáhl ten šroubek. Nevěřili byste, jak to s těma rozmočenýma rukama nepříjemně brnělo. Jen 9V! Co se týká statické elektřiny. V MIG 15 (a nejen v nich) byl odpovídací přístroj, který při pádu letadla bylo nutné zničit, aby se odpovídací kódy nedostaly do rukou nepřítele. K tomu sloužily dvě rozbušky. Při demontáži se musely spojit vývody, aby to nemohlo bouchnout. Přesto se stalo, že technik si dal ty rozbušky do kapsy u pláště (silonového), a nespojil dráty. Když pro ně sáhl, tak došlo k výbuchu iniciovaného statickou elektřinou. Kdyby se to nestalo, tak bych nevěřil, že je to statickou el. možné. Pak že statická elektřina člověka nepraští.
Offline
Jo jo, 50V už je někdy opravdu znát. Někdo je na to choulostivý víc, někdo míň - záleží hlavně, jaký je okamžitý odpor kůže v místě dotyku. Kope tam ta maximální hodnota AC napětí, tj. u 50V prakticky něco přes 70V. Ale normálně by to zdravému člověku ublížit nemělo, je to teoreticky pod hranicí proudu, kdy se ještě může pustit.
Editoval Zdenek11 (01-11-2017 16:40:29)
Offline
Aby nebylo znát 50V~ ! Ono je třeba si uvědomit, že střídavý proud je zrádný dvakrát.
Uváděné (a také běžnými měřícími přístroji změřené) napětí 50V~ je napětí efektivní, což je vlastně technická definice, která říká, že efektivní napětí střídavého proudu má stejné účinky (např. v případě žárovky nebo odporové zátěže) jako stejnosměrné napětí stejné hodnoty.
Ovšem v průběhu periody střídavého proudu dochází k dosažení maximální hodnoty a ta je rovna Umax = druhá odmocnina ze 2 (číselně 1,414) x Ueff, což je oněch zmíněných 70V. To je první zrada, druhá zrada je, že v rámci jedné periody střídavého proudu (pro síťové rozvody 50 Hz to znamená každých 20 milisekund) dojde vždy k nárůstu na tuto hodnotu dvakrát, jednou v kladné úrovni, podruhé v záponé, takže mezivrcholové napětí (také nazývané napětí špička-špička) je až 140V. S ohledem na vlastnosti lidské tkáně a rychlost s jakou dochází ke změnám z kladné na zápornou špičku, naše tělo reaguje spíš na tuto hodnotu.
Offline
Ublížit by 50V~ nemělo, to je pravda. Ale je to pořádně nepříjemné a když to kope, nedá se přesně pracovat.
A jinak si myslím, že kdo to má "načaté" , je třeba před infarktem, tak silnější pokopání třeba i jenom těmi 50 V může něco takového vyvolat dříve a tak to urychlit.
Offline
To tu nie je žiadny elektrikár, aby namiesto siahodlhej neplodnej debaty uviedol podstatné. Nebezpečné dotýkové napätie sa do noriem dostalo nejakým spôsobom na základe jednoduchého výpočtu podľa ohmovho zákona a vychádzalo z predpokladaného odporu tela a predpokladaného nebezpečného prúdu prechádzajúceho oblasťou srdca 10 mA. Odpo rtela je však veľmi nestály, nakoľko najväčší podiel má odpor pokožky. Preto boli odstupňované nebezpečné napätia podľa prostredia, lebo napr. osoba stojaca vo vode má dotykovú plochu XXXL krát väčšiu ako pri dotyku s drôtom suchým prstom a tým aj LXXX krát nižší odpor. Tak ako vyššie píše Famater, že 9V vo vode je cítiť, tak toto je dôsledkom zníženého odporu tela. Toľko na vysvetlenie principu. Inakšie norma stanovuje bezpečné dotykové napätie pre suché prostredie ~ 50V a pre hovieni si vo vani s vodou ~ 12 V.
Ďalej, každý elektrický spotrebič ktorý nie je označený dvojitým štvorcom deklarujúcim dvojitú izoláciu, musí byť chránený proti nebezpečnému dotyku nulovamím, prípadne zemnením. Ešte je aj možnosť polohou, čo však u zváračky neprichádza do úvahy. Teda suma - sumarum, ak nejaký spotrebič v normalnom prostredí pri dotyku kope, brní či len štípe pri nejakom škrabanci, je neodkladne nutné takýto spotrbič vytrhnúť zo zásuvky a nechať preveriť odborníkovi. Ak pocítime uvedené príznaky pri vkladaní elektródy pri práci vo vodivom prostredí, tak je nutné vodivosť prostredia znížiť, alebo ak sa jedná o vodivosť vplyvom vlhkosti, tak sa napr. transformátor nesmie na zváranie vôbec použiť. Tak asi toľko.
Editoval senior (05-11-2017 19:17:51)
Offline