SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Mam dotaz k sváření AL a podobných obtížně stažitelných slitin. Respektive spíše se chci zeptat těch z vás, kteří máte přístup k drahým TIG mašinkám ,které umí vše zda to funguje tak jak si představuji.
Domnívám se, že princip svaření hliníku TIGem spočívá v tom, že se mění polarita napětí na elektrodách tedy jednou je na wolframové elektrodě - a pak zase je na ní + přičemž v jednom směru se vaří a v druhém čistí oxidy na povrchu hliníku, přičemž HF běží stále. aby při změně polarity oblouk nepohasínal.
Je to tak nebo jsem úplně mimo?
Pokud ano tak předpokládám, že svářečka generuje v podstatě obdélníkový vystup s nastavitelnou frekvenci střídání řekněme běžně od 20 do 400Hz a s nastavitelnou střídou tedy poměrem jedné periody k druhé.
Je to tak?
Proč se ptám, pokud budu mít na výstupu svářečky plný můstek s tranzistory MOSFET, které budou uměl 600A při odporu celého můstku pod 1mOhm zvládající spínaní 0-1000Hz s libovolně střídou mohu to považovat za řešení které snese srovnání s skutečnými profi svářečkami a umožní ? Tím na výstupu myslím skutečně na výstupu čistě pro tvarování a ovládání výstupního proudu tzn. Na můstek by přicházel už svářecí DC proud, aby si to někdo nepletl s můstkem v spínaném zdroji pro výrobu DC svářecího proudu.
Offline
To HF běží pouze při startu. A ještě ta frekvence je trošku "nepravidelná" obecně se dáva na elektrodě - od 60-80% času. Elektroda na + je od 20-40% času podle znečištění hliníku. Dokonce jsem někde viděl, že na znečištěný hliník je lepší menší frekvence a na čistou práci berou frekvenci vyšší. Na tenké plechy i klidne 400Hz. Ono čím vyšší frekvence, tím je ten oblouk "užší" a stabilnější.
Offline
T svářeček AC to bývá tak, že je na výstupu DC svářečky osazen střídač, který udělá zase AC, ale regulované tak, že se rozdělí perioda v nastaveném poměru (balance), Pak je průběh proudu obdélníkový. Mění se frekvence. U dokonalejších svářeček je ještě možnost modulování výstupního proudu- možnosti lichoběžník, sinus, trojúhelník obdéník. Další možnost, kterou mají některé svářečky je nastavení poměru velikosti proudu při EP (elektroda positiv) a EN. K tomu ještě bývá možnost pulzu a to zase několik druhů. Tady by byl popis složitější. Pokud se týká HF, tak bývá zapnuto při zapalování oblouku a pak bývá opět spuštěno pokud se na elektrodě objeví vyšší napětí známka vynechání (zhasnutí) oblouku. Čas, kdy je na elektrodách nulové napětí je velmi krátký, takže ionizované prostředí po tu dobu setrvá. Asi tak.
Online
Online
Děkuji za info,
čili má úvaha o nutnosti mít na výstupu ideálně plný most pro velké proudy byla správná.
Zkusil jsme navrhnout jednoduchý a plně digitálně řízený Full H bridge pro velké proudy.
Jelikož jsem chtěl minimalizovat ztráty na tomto mostu tak jsem se sice dostal s odporem celého mostu pod 1mOhm a na teoretický max proud až 600A (2400A špičkově po dobu 10us), ale jak se dalo čekat je spínaní takové obludy docela pomalé.
Přepnutí tranzistoru na polomostu trvá řádově 700 - 800 ns . Jinak řešeno při přepínání polarity bude mezi středními hodnotami proudu zhruba 1us výpadek kdy nepoteč nikam nic .
Nedokážu posoudit zda to je z hledinska ionizace plynu tedy znovu zapálení oblouku rychle, dostatečné nebo zoufale pomalé.
Tušíte někdo jak rychle přepínají profi svářečky té vyšší kategorie ?
Náhodou schéma s hodnotami součastek zkteré by se podle budícího proudu a typu trnzistoru daly spínací časy vyčíst jste někde nezahlédli?
Offline
Určity death-time u meničov je nutnosť. Inakšie by dochádzalo k tvrdému skratu. Pre TIG metódu je však vhodné využívať HF.
Offline
Bez HF to tuším ani nemôže fungovať v AC režime.
Musím to vyskúšať v práci vypnúť počas zvárania , čo sa stane .
Offline
Ano jistý dead time je nutností a je dán fyzikální realitou. MOSFET který plánuji použít má jen diky vlastnímu odpor GATE cca 1,6Ohmu vypínací dead time kolem 85ns plus pak samotný přeběh při zavření, Ale on je rozdíl jestli na překlopení tranzistoru v polomostu potřebujete 200ns nebo 700ns. nevím zda je to rozdíl z pohledu sváření a zda má cenu se honit za rychlejšími časy.
Osobně si také myslím, že AC sváření z principu vyžaduje běžící HF zapalování, které ionizuje argon po čas přepínání polarity a mrtvého času, ale jak říkám nemám s tím zkušenosti a ani jsem nikdy neměl možnost vidět nějaký ten high tech svážecí stroj.
Proto třeba ani nevím jak pojmout vývoj samotného HF měniče,
jasně je to zdroj cca 6kV , který musí udržet oblouk na cca 3-5mm, co jsme tak viděl konstrukce na internetu, vesměs rezonanční měnič s HV trafem, ale viděl jsem i měniče přímo z 230V a snad i něco s relátkem jako přerušovačem. Obojí mi přišlo docela primitivní a říkám si že vývoj musel pokročit a říkám si,
Chce to měnič na vyšší frekvenci řádově 100kHz ,ale 1MHz musí přinést lepší parametry oblouku a jednoduší filtraci plus výrazně kratší časy pro spínání, hodila by se možnost regulace výstupního napětí a výkonu,
Ale jak jsme již říkal nevím zda nevymýšlím nesmysly.
To samé HF u AC nejspíš stačí při AC prostě HF nechat běžet po celou dobu kdy oblouk hoří přesto přemýšlím zda by nešel udělat měnič, který by dokázal zapalovat oblouk jen kolem překmitu atd.
Offline
Cina to ma tak, ze 320V z P0lneho mostu ktore ide do zvaracich transformatorov sa berie aj na trafko VN (odpada maenic ) a tym sa vyrobi vysoke napatie, nabija sa nasobic napatia na vystupe ktoreho je iskriste, a nasledne je oddelovacim trafom prud transformovany do zvarovacieho obvodu.
Offline
U AC jak jsem se dočetl (asi u Migatronic) HF funguje jen pro zapálení oblouku. Potom při stoupnutí napětí na oblouku nad 30V, (to svářečka vyhodnotí jako zhasnutí oblouku) opět zapne HF. Jinak AC funguje i nez HF. Teď jsem byl zkusit LA při AC a fungovalo to normálně tedy i bez HF. (45A, 80Hz, -25%).
Online
No tiez som si myslel ze pri AC je Hf v kuse zapnute... tak som si teraz v dielni pozrel na mojej Welder Fantasy ako to vlastne je. Pod prednym panelom je medzi mriezkami vidiet iskriste Hf zapalovania. Pri spusteni AC obluka sa HF zapalovanie vypina... doteraz som netusil ako som sa hlboko mylil...
Offline
Sínusový priebeh neudrží oblúk a HF musí ísť vkuse .
Striedače napríklad s dlžníkovým priebehom tým pravdepodobne netrpia.
Čas pre zatvorenie tranzistorov (dead time ) je pravdepodobne dosť krátky na to aby oblúk zhasol.
Druha polvlna nabieha hneť s maximálnou amplitúdou .
Niekto tu už staval takzvaný chopper a fungovalo mu to aj bez ionizátora.
Stačí prelistovať staré témy .
Editoval m.evil (29-10-2017 17:43:24)
Offline
Mě to drží oblouk bez HF i na sinusovém průběhu. Schválně zkusím i na 20Hz.
Online
Tak jsem zkusil sin us, 20Hz a v režimu LA (bez HF) to funguje, oblouk zapálí a sváří a to těch 20Hz bliká jako kdyby to byl puls. Problém bude asi v něčem jiném. Jsem přesvědčen, ža to ionizované prostředí vydrží déle než se na elektrodě objeví těch cca 10V. Navíc, když při LA stačí k zapálení oblouku jen ohřátí konce elektrody.
Online
Chcelo by to osciloskop .
Offline
Až budu mít trochu času, tak změřím průběhy proudu a napětí. Už se na to chystám ale cca 2roky.
Online
Tak som tiež vyskúšal vypnúť HF počas zvárania na našej zváračke v práci.
Po vypnutí vypínača HF oblúk okamžite zhasne .
Ako náhle zapnem vypínač HF , oblúk okamžite nabehne .
Pedál pritom držím stále stlačený .
Offline
Napiš co je to za svářečku. Já jsem to zkoušel na JLT 250. Včera večer jsem se s tím trochu bavil a v LA režimu jsem zkoušel nejen hliník, ale i CuAl8 na litinu a zapalovalo to spolehlivě. Já jsem předtím nikdy LA v AC nezkoušel, myslel jsem si že to bude zablokované. Bylo to pro mě také překvapení. Myslím si, že to bude souviset s regulací proudu. Průběh Ac proudu v půlvlně je vytvářen regulací proudu a budou asi vznikat při přechodu půlvlny přes nulu napěťové špičky.
Online
Je to rehm invertig 460 GW .
Nieje to invertor .
Vo vnútri to má 3 fázový transformátor , usmerňovač a striedač.
HF jednotka nemá iskrište , ale je riešená ako ten poľsky ionizátor z allegra.
HF sa indukuje do trafa s feritovým jadrom .
Zvláštne je na tom to , že to má 2 HF jednotky (asi zvlášť pre kladnú a zvlášť pre zápornú polvlnu ) .
Modul A a modul B , čo si tak pamätám .
Editoval m.evil (31-10-2017 13:48:05)
Offline
Takže je nad čím přemýšlet.
Online
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 83&p=2 príspevok #39 .
dolezelk napsal(a):
a jeste pozor na vhodne zvoleni dead time, me se osvedcilo 1.2uS, nizsi zpusoboval prilisne zahrivani IGBT, vyssi naopak zhasinani oblouku pri prechodu pres 0V.
Čo si pamätám , tak táto konštrukcia užívateľa dolezelk nemala ionizator.
Oblúk zapaľoval škrtnutím volframu o zváraný materiál .
A nezhaslo mu to !
Napájal to ale z invertora a nie z trafa .
Editoval m.evil (31-10-2017 14:51:54)
Offline
Tam v příspěvku 48 popisuje, že udělal modifikovaný sinus ( což je jistě i u JLT svářeček) a že mu to jde bez HF. Já jsem byl nyní 14 dnů pryč a musím toho hodně dohánět. Ale jistě se na ty průběhy podívám.
Online
Webr napsal(a):
Mam dotaz k sváření AL a podobných obtížně stažitelných slitin.
Ahoj
tu je celkom dobry clanok hadam potesi aj inych http://www.konstrukce.cz/clanek/hlinik- … svarovani/
Offline