SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
prosím o radu nebo názor jaký úkos by byl ideální (vhodný) pro typ konstrukce(viz níže).Jedná se o velké tloušťky s částečně omezeným přístupem pro svařování.Metodu svařování bych volil 135. Kunstruktér počítá s neprůvarem.
Jde mi o zabezpečení přístupu do kořene a proveditelnost svaru. Ještě jsem zvažoval úkos W(lomené V). Pokud by měl někdo zkušenost s tak velkými tloušťkami,tak budu rád za rady. Ještě podotknu,že konstrukci zřejmě nebudeme svařovat,ale nakupovat a jedná se o část zkušebního přípravku. materiál S355J2+N. V normě 9692-1 sice nějaké úkosy jsou,ale např. U svar není zrovna standardní a výroba takových úkosů není běžná.
metodu 121 jsem vyloučil kvůli omezenému přístupu. Zvažoval jsem ještě kombinaci 111+135?
Děkuji
Offline
Tento svařenec je extrémně špatně zkonstruovaný z hlediska svařování a deformací. Takhle velké tloušťky materiálů se svařují do tzv. úzkého úkosu, to ale kvůli mizernému přístupu k naprosto všem vnitřním svárům prakticky není možné. Jediným řešením by asi bylo robotizované svařování zároveň s dokonalým polohováním svařence. Stejně se ale obě plochy s výztuhami (zřejmě i výztuhy) významně zdeformují a bude nutné jejich dodatečné rovnání teplem, možná i s celkovým žíháním a třískovým obráběním.
Offline
díky za reakci,je to samozřejmě první návrh, počítá se s tepelným zpracováním po svaření a následným obráběním.To že je to nevhodná konstrukce z hlediska svařování souhlasím,ale zatím nemáme alternativu. Původně to měl být odlitek,ale...
Offline
Zkuste ještě spočítat, zda by nebylo možné přesunout výztuhy blíž k okrajům desek. Deformace by se výrazně mohly zmenšit a přístup ke svárům zlepšit.
Offline
Nelze ty vystuhy navařit tak ze bocnice by mely předpalene podélné diry a přivařily vy se zvenku a zevnitř by zbyl jen max kouťák??
Offline
Jistě by to šlo, jen konstruktér by musel mít hlavu a znalosti.To co je na výkresu se náramně moc podobá odlitku,( viz text výše) ještě že rádiusy nejsou tak r30...Nechci dělat chytrého, ale jako svařenec by možná stačil materiál v menší tloušťce, mnohdy byla síla stěny větší kvůli lepšímu lití. Litina tlumí vibrace, válcovaná ocel moc ne. K čemu to vlastně má být?
Offline
Myslím,že nemáme špatné konstruktéry,jen hold existují okrajové podmínky,které musí respektovat.Výpočet jsem konzultoval a protože výpočtům nerozumím,tak musím věřit ikdyž se mi mi to někdy zdá přehnané.Stojiny nejdou posunout ke krajům,protože následně by vadily funkci.Nevím přesně jak se počítá namáhání svařence nebo odlitku,ale vím,že i nejlepší svary mají koeficient menší než 1a po dosazení do výpočtu vychází hůř než základní materiál,ikdyž na druhou stranu g20mn5 má horší vlastnosti než s355,tak by ten svařenec mohl z tohoto pohledu vycházet lépe.Jedná se o součást přípravku namáhaného na tlak tah.No, jako výchozí jsme navrhli oboustranný strmý pul V s konstrukčním neprůvarem s tím,že úkos se dá upravit dodatečně na základě použité technologie.
Offline
Udělal bych tam jak navrhuje Honza007,díry(zámky) do bočnic,výztuhy na obou stranách osazené tak aby zapadly do zámků,zavařil z vnější strany a uvnitř jen ten kouťák(deformační síly by se tak částečně vyrovnaly).Místa tam sice moc není,ale co už.Leda by se udělala jedna strana nahotovo a druhá bočnice se nasadila zámky na osazení až jako další v pořadí(takové lego)
Offline
Nevidím v tom problém. Úkosy 1/2 V udělat jen zvenku úplně do špičky. Úhel 50 stupňů. Bude zajištěn dokonce plný průvar, vyvařit úkosy 35x 50 není zase až takový problém. Žebra mezi sebou provázat pomocí nastehovaných vzpěr, které se poté obrousí. Předepsanýb ohřev ve výkresu je O.K. Plech 120 se trošku prohne,ale předpokládám že to jde poté na opracování. Předtím určitě žíhat . Pokud se bude vyrábět více kusů, nastehujte dva svařence dlouhými deskami k sobě, po vychladnutí pod 60 stupňů možno rozbrousit. Deformace desky bude minimální.
Offline
No prve 3 pripravky skoncia v kosi mazno 4 bude pouzitelni. Som zvedavi ci sa dozvieme vysledok.
Offline
Stránky: 1