SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím byl jsem nucen vyměnit stávající hlávní jistič M24,8A za B 25A a tím nastal problém se spouštěním triodinky Praga 160A přesto že má přepínač hvězda -Trojúhelník tak hlavní vypadne vždy splehlivě již při hvězdě štítek motoru je bohužel nečitelný . nezná někdo nějaký trik jak omezit rozběhový proud soft start pro motory za 8000Kč je přepich kt´érý se nevrátí a šrotace z nostalgických důvodů není řešení díky
Online
skus toto:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006020401
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006051601
je to odskusane a funkcne...
Offline
nalimko napsal(a):
skus toto:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006020401
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006051601
je to odskusane a funkcne...
Tudy cesta nevede Oba softstarty mají krátký čas během kterého proud teče přes odpory, rozhodně to nestačí pro rozběh asynchronního motoru. Ten má při rozběhu odběr zhruba 5-10ti násobek jmenovité hodnoty. Použitím delšího času pro rozběh se proudová špička sice zmenší, ale prodlouží se čas rozběhu během kterého motor odebírá zvýšený proud. S velkou pravděpodobností jistič B vypadne, C by měl vydržet. Navíc bude potřeba použít odpory pro velké výkonové zatížení.
Lepší varianta je tzv. tlumivkový spouštěč, je zapojen jako klasický softstart, místo odporů jsou použity tlumivky, čas přemostění tlumivek řádově 10-20 sekund.
A co nechat triodinku odpočívat jako muzejní kousek (někde na čestném místě) a pořídit si moderního nástupce
Editoval alofok (31-08-2009 19:47:49)
Offline
Souhlasím jsem pro mám UTA 200 i invektor ale již z principu hledám způsob spouštení nebot vše co mám chci mít provozní . sofstart pro uta jsem vyřešil že se zapne i na B 16A a původně padala B 25A . výše zmíněné softstarty fungují jen na trafech. tlumivky jsem zkoušel z výbojek a efekt nula po zapnutí výpadek zvažuji ještě kondenzátory až najdu nějaké stejné rozběhové cca 8mF
Online
to Růža: tlumivky z výbojek mají příliš velkou indukčnost, pro rozběh motoru bych experimentoval s indukčností 5-10 mH. (odhadem)
Rozběhový kondenzátor 8mF (není to překlep?) budeš hledat dlouho, takovej kondenzátor by byl obrovskej a drahej. Navíc rozběh s kondenzátory se nepoužívá (u 3fáz. motorů, u 1fáz. se přes kondenzátor napájí pomocná fáze), kondenzátor sám udělá v síti při zapnutí obrovskej proudovej náraz, takže si nepomůžeš.
Editoval alofok (31-08-2009 22:37:35)
Offline
A čo tak použiť starý dobrý spôsob aky využívaju púťove atrakcie?
Do nádoby z vodou su ponorené kovové dosky.
Čím viac su dosky ponorené,tym viac tečie medzy nimi prúd.
Niečo ako vodný odpor
Len pozor na to,je to životu nebezpečné v prípade ,že človek príde do priamého kontaktu z vodou alebo doskami.Je to galvanický spojené zo sieťou.
Offline
Ja osobne bych se nebranil odporum pro snizeni rozbehoveho proudu. Precijenom kondenzator ani civka ukol lepe nesplni. A ta chvilka po kterou jsou zvysene ztraty se da take unest.
A konecne jaky ze levny a odolny odpor? Ja preferuji sitove halogenove zarovky v patici R7s. Stoji par korun a delaji se od vykonu cca 100W az po 2000W.
Na vysokou teplotu jsou zarovky konstruovane a neni tedy problem s chlazenim a odvodem tepla. Neni tak problem ani s delsim casem "rozbehu" a vyhovi i rucni prepinac (premosteni). Dalsi vyhodnou vlastnosti je mensi odpor vlakna za studena a "indikace" velikosti proudu. Navic levneji to snad ani nejde... Jen pozor na znecisteni povrchu banky, ikdyz v teto aplikaci to neni tak "horke".
Např.
3x 300W za 60,-
http://www.alza.cz/xavax-zarovka-500w-h … 111427.htm
nebo 500W za 14,-/ks (pol. K618).
http://www.hadex.cz/svetelne-zdroje--zarovky-12v-a-230v
Ale mozna najdete i levnejsi v blizke trznici ci obchodech.
Editoval pkod (01-09-2009 08:23:26)
Offline
Také se naskytuje možnost sehnat rozběhový kondenzátor pro silné motory. Ale asi to nebude jednoduché sehnat asi spíš někde na šrotišti. Máme doma motor 15 kW a na 16 A jističi jej rozběhneme v pohodě. Jedná se o bedýnku o rozměrech cca 150x200x400 mm a je zapojena do serie s motorem.
Offline
Jen pro srovnání; aby kondenzátorem protekl stejný proud jako 500W odporem, musí mít kapacitu vetsi nez cca 30uF. To uz je docela macek. Pokud zohlednim teplotni zavislost odporu vlakna zarovky, mel by srovnatelny kondenzator kapacitu velice zhruba 5x az 10x vetsi. A kondik s kapacitou 200uF uz bezny neni. Proto jsem zastance tech zarovek. Indukcnosti (civky) jsou zase moc drahe a velke (tezke).
Editoval pkod (01-09-2009 10:01:25)
Offline
Růža > problém ve výměně jističe.Původní jistič je charakteristiky "C" ,který byl nahrazen charakteristikou "B" ("B" není určena pro motory).Je tedy potřeba vrátit se k charakteristice jističe "C" ,nebo zkusit pro rozběh triodiny přez frekvenční měnič (cenově to bude nářez) a nastavit rozběh s omezením proudu po delší čas (třeba 1 min).Levnější ,ale nebezpečný řešení by bylo ta trojitá nádoba s vodou,jak tu někdo psal (mívaly to kolotočáři v dávnejch dobách).
Offline
Staré asynchronní motory s vinutou kotvou měly rozběhové odpory v olejové lázni. Kdesi ještě "vzadu" bych měl takový 4 kW motor mít. Byla tam nádoba nějak 20 x 20 průřez a nějak 30 cm vysoká, v ní byly odpory vinuté cca 2 mm silným odporovým drátem plus třípólový spínač a to všechno bylo ponořené v olejové lázni. Dávali jsme tam běžný olej do převodovek, co vím. Motor se zapínal přes odpory a jak se roztočil, odpory se vypnuly. Kdyby se nechaly zapnuté, tak při nezatíženém motoru by olej začal vařit po několika minutách - bylo neúmyslně vyzkoušeno. Takže buď sehnat tlustý odporový drát a navinout z něho tři odhadem kilové odpory s hodnotou několik ohmů, které po několik minut snesou rozběhový proud triodyny nebo udělat výrazně subtilnější a levnější odpory a ponořit je do olejové lázně.
Offline
kolotoče používali kroužkové motory tzn s vinutou kotvou . 15 Kw motor na 16A jistič ano ale na prázdno . Hlavní jistič 25A s charakteristikou C se již nepovoluje a za 40 se platí zbytečně moc. problém nastává vetšinou u soustrojí která nelze pro rozběh odlehčit právě triodiny na jedné hřídely, větší kompresory a čerpadla . u pil většinou tento problém není . s těmi žárovkami je to zajímavé cca 10A při 2000W by již mohl vzniknout slušný moment na roztočení . ale jak to řešit s hvězdou a trojúhelníkem . rozbíhat přes halogenky přímo do trojúhelníka nebo hvězda pak vyzkratovat , znova připnout a přepnout do trojúhelníka . při pokusu ničeho se mi občas podaří zapnout do hvězdy ale před uplným roztočením vypadne po zapnutí běží ale nevaří při každem pokusu o trojúhelník vždy vypadne . tak to vidím na čestnou sochu .
Online
Je otazka, jestli je motor v poradku. Prepinani hvezda/trojuhelnik omezuje pouze rozbehovy proud. Otacky motoru jsou stejne. Takze pri prepnuti roztoceneho motoru by uz nemel nastat problem.
Nedokazu odhadnout prikon svarecky bez zatizeni, ale ja bych ji asi spoustel pres ty zarovky rovnou na trojuhelnik a po roztoceni bych zarovky premostil. Sveho casu jsem mel neco jako "rozbehovou" prodluzovacku. Pouzival jsem ji na bezpecnostni oddelovaci trafo, svarecku a pri pokusech se spinanymi zdroji. S motory jsem ji nezkousel.
Editoval pkod (02-09-2009 07:15:06)
Offline
Aký je vlastne výkon motoru?
Ešte ma napadlo či je v poriadku prepínač D/Y a či nejde motor na dve fázy.Alternatývou by možno bolo roztočiť hriadel menším motorom a až potom zapnúť triodynku.
Offline
Není už problém vyřešený, abych si zbytečně nehonil triko?
Offline
částečně předřadil jsem prodlužovák 4x2,5 stočený do průměru cca 25cm kruh o délce 40m a jistič vypadne jen občas a to po delším odstavení stroje kdy zdřejmě zmizí zbytkový magnetismus motoru
Online
Dle mého názoru jsou tu dvě věci ovlivňující zapínací proud. Jedna věc je ta, že se stojící motor chová jako trafo ve zkratu-odtud z principu velký proud. (pomohl by rozběh např. autobaterkou přez dynamo které tam už máš (to co ti tam vaří-nemám zkušenost, pozor na přepólování /inspirace admin/) Po rozběhu už jen jako normálně zatížené. Druhá věc je ten magnetizmus. Spíš bych řekl, že záleží na tom, jak se trefíš do sinusovky a ješte do toho zbytkového magnetizmu (toto může zlobit i při přepínání hvězda-trjúhelník. Měli o tom poradu i páni eletrikáři na nějakém elektrovebu, ale toto nevzaly v úvahu. To že je to po delší době hůře spustitelné přisuzuji spíš vychladnutí vinutí, (zatuhnutí ložisek). Toliko plané tlachání. Jestli se trochu vyznáš v elektrice, doporučil bych udelat rozběhovy mezikus. Žárovky jsou blbost (nebojím se to napsat, sám je požívám, ale na omezení trvalého proudu, sami o sobě mají desetinásobnou špičku!) Mezi koncovky zapojíš do série tři zásuvky, do každé fáze jednu, ochranné kolíky na žlutozelený, modrého (nulák-jestli ho tam máš) si nevšimneš(v koncovkách samozřejmě ano). Do zásuvek strčíš např. 2000W rychlovarnou konvici (se studenou vodou, aby nevypla!), dvouplotýnkový vařič nastavený na dvě kilovaty-musí mít přepínače-ne termostaty! teď se voda leje do hrnců, do třetí topný ventilátor o stejném příkonu (teď se voda nikam neleje!) Zásuvky přemostíš třífázovým vypínačem. Můžeš spouštět do hvězdy i trojúhelníka. Jestli se to rozbíhá pomalu, dej rozdvojky a vynádob dvěma. Ta voda je tam pro amíky, kdyby si to překládaly-vzpoměl jsem si na jednu pani,co tam sušila kočku v mikrovlnce a ještě vyhrála soud. Češi snad ještě myslí P.S. už máš pásek plechu?
Editoval KMU1 (11-11-2009 21:21:00)
Offline
pásek mám ale ted bojuji s časem .nabiju baterky a pak udělám pokus .
na omezení rozběhového proudu bych chtěl něco poloautomatického a přijatelně velkého vařič,etavira a varná konvice jsou již sami o sobě velké a do dílny kde se brousí a sváří si myslím dvakrát nepatří. geniální je sofstart pro trafo UTA 200 rozběh spřes sériově zapojené topné tělísko z horkovzdušky vykrácené stykačem po dosažení napětí 220V na vinutí pro chladící ventilátor .ten funguje ok i na 16 A jistič v B do 160 A na sekundéru při vyšším proudu občas spadne.
soft start originál stojí cca od 8000Kč . zmíněný mě vyšel na 300 Kč a hodinu času.bral bych i náhradu přepínače Y/D trojpolohovým rozběh ,Y,D ale jde o to jak omezit velmi krátkou dobu trvání proudové špičky . mám totiž obdobný problém u kamoše s rozběhem kompresoru orlík 7,5 kVA motor Y/D stykačema ačasovérelé impuls od tlakového spínače používaného v automatickém provozu hlavní jistič 32A a jsou dny kdy se na ni nerozeběhne a jindy běhá celé odpoledne takže závislost na momentálním napětí sítě je jasná .
Online
Stránky: 1