SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím. Při sváření hliníkových plechů (bez ohledu na slitinu) se mi na různých místech svár začne prasit. Zavařim dvacet centimetrů krásnym svárem a najednou mi začne oblouk divně vyšlehávat, opálí všechno okolo a v tom daném místě je už skoro nemožné vařit dál. Když vařit přestanu, tak na tom místě se udělá matná vrásčitá krusta a hůř se tam chytá i přídavný materiál. Začnu vařit o pár centimetrů dál a vaří to zas normálně. Děje se to bez ohledu na očištění svařovaného materiálu, množství argonu nebo přesahu elektrody.
Poradí někdo čim to je? Díky
Offline
Mi to dělá když se dotknu wolframem ale to by jsi viděl. Potom jedině nečistoty . Máš hliník okartáčovaný?
Offline
Bylo by asi potřeba dát fotku. Děje se to, jak píše pat, při kontaminaci elektrody. Na ní se začne Al vařit a odpařovat, výsledkem je šedé až černé okolí sváru. Také se ale stává při svařování ozavřených profilů, že ohřátím se roztahuje vzduch uvnitř a potom proudí zespodu do ochranného plynu a způsobuje oxydaci. Vznikne hnus, který je nutné celý vybrousit. Nedá se na to vařit. Je to vlastně silné znečištění ar.
Offline
Ještě je možné, že přetěžuješ elektrodu a ta ti „ukápne“. Dej fotku a napiš na kolik A to vaříš a s jakou elektrodou.
Offline
Tak to by snad viděl, že mu kousek schází. Když má vysoké čištění +5 tak opravdu stačí jen kapka a už to jede. Skoro ani dotek nemusí být. Hliník se vypařuje .Možná argon na 15 takový protifuk já mám na nerez asi 8 ale hlína. musíš přidat.
Offline
Díky za odpovědi. Jsem samouk, takže je u mne možný všechno :-D. Asi to bude tou kontminovanou elektrodou. Sice si nejsem vědomý, že by se mi to zrovna v tu chvíli stalo, ale je to možné. Zmátlo mě ale, že když jsem chtěl v tom sváru pokračovat i s nově nabroušenou elektrodou, tak to prostě nešlo. Bude to jak píše Famater. Po vybroušení toho sváru se to zlepšilo, sice to ještě trochu prskalo, protože ty nečistoty zústaly v pórech, ale po chvíli se to normálně chytlo. V odkazu je fotka sváru.
http://bocek007.rajce.idnes.cz/svar/#22 … 8121_o.jpg
Elektrodu používám 2,4mm na 120A a argon jsem zkoušel pouštět i fakt hodně a nemělo to na to vliv.
Jinak když už jsem se konečně rozhoupal a píšu sem, potřeboval bych poradit ještě s pár věcmi.
Mám takovou tu klasickou levnou mašinu do 200A co se před pár lety hojně prodávala s 9ti potenciometry viz foto v odkazu.
http://bocek007.rajce.idnes.cz/masina/# … 3441_l.jpg
http://www.globalmarket.com/product-inf … 31008.html
Netušim na co je prostřední kolečko v dolní řadě Stromverlagerung nebo nějak tak. Zdá se mi, že to ani na nic nereaguje. Možná se mi rychleji zaoblí elektroda, když to ohulim. Ale jistej si nejsem.
A ještě jeden dotaz ohledně sváru, tentokrát na černym materiálu. Zase neurčitě kde, se mi to železo začne jakoby vařit a tvoří se v něm bublinky, které vystupují na povrch a tvoří to viditelné dirky ve sváru, někdy kráter jako pra*e ( i víc jak milimetr). Vypadá to jako beďar. Myslel jsem si, že to dělá koroze, když vařim něco ne uplně čistého, ale teď se mi to stalo i na upně očištěném materiálu. Většinou třeba u zkorodované trubky, kterou nemůžu očistit zevnitř to řešim tak, že to vařim nerezovým drátem a takový bordel mi to nedělá, ale proč se to děje na čistém materiálu? U tohohle vim jistě, že elektrodu kontaminovanou nemám. Dělám s tim designový prvky, kde ten svár musí být dokonalej a když se mi to stane, tak to můžu vzít a vyhodit. To znamená vyhodit i několik hodin práce co jsem s tim svařovanym materiálem měl před tim, což mě fakt nebaví :-D. Fotku teď bohužel nemám..
Díky chlapi.
Offline
Se mi to také stalo a bylo to nevhodným přidavným matrošem .Jen jsem sléval hrany a nebylo to ono ,potom jsem vzal jiný přídavný drát a byl klid
Offline
Stromverlagerung, to co se v češtině nazývá Balance, nebo čištění (cleaning). Jak vypadala elektroda? Pokud se znečistAl, tak se naní vyvoří výše (ne nakonci) kapka. To jsi svářel jen plech? Na zadní staně mohl volně proudit vzduch? Mě se zdá, že máš málo proudu. V takovém případě tě to nutí zkracovat oblouk a pak se lehce stane, že se elektrody dotkneš. Co se týká těch bublin, tak ty vznikají, když je kořen sváru zokujený a provaříšto. Na př. u stehů. To nejde opravit jen roztavením. Musíš to vybrousit a převařit s přidáním drátu. Také se to může stát přehříváním sváru, malou postupovou rychlostí, dlouhým prohříváním na jednom místě bez přidání. Pokud se sváří malé a tenké věci, tak je důležitý správný "grif" ve správný čes a správné množství přidat. Tím se udrží správná teplota tavné lázně.
Offline