SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Potřebuji poradit s odstraněním vzduchu z argonové lahve po výměně ventilu.Lahev je vlastní, jen přepouštím.Teoreticky by neměl po přepuštění a tlaku 100 barů vadit, neboť by se měl stlačit ke dnu u 30 l lahve do objemu 0,3 l. To mám vyzkoušené.Mám rovněž vyzkoušeno,že u lahve od corgonu to neplatí, protože z ventilu vede ke dnu trubka a bere to právě tu směs vzduch+Ar, svar póruje. Kdybych ale chtěl vzduch úplně odstranit, pomohlo by lehké natlakování argonem, otočení ventilem k zemi a upuštění s ponecháním lehkého přetlaku ???? Zkoušel to někdo????
Offline
Michal71, kde si prisiel na to, ze po napusteni argonu do argonovej flase kontaminovanej okolitym vzduchom sa tento vzduch bude nachadzat na dne flase? Ono je to tak, ze natlakovany argon bude kontaminovany vzduchom a zvarat sa s tym v podstate neda.. No a ked chces odstranit vzduch z flase, treba ju dat vakuovat.. nejake otacanie natlakovanej flase kde mas kontaminovany argon so vzduchom nepomaha..
Editoval vyrobca (18-09-2017 23:21:09)
Offline
Vycházel jsem z toho, že vzduch je těžší než Ar a bude se držet u dna, neboť lahev bez trubky ke dnu funguje. Ale pod tlakem to bude asi něco jiného, jinak by se směsné plyny nikdy nepromíchali. Zřejmě to funguje, ale Ar je doopravdy lehce kontaminován vzduchem a má nižší čistotu než 4.6. Sice to funguje jak na nerezu tak uhlíkových materiálech bez jakýchkoliv vad, ale nebude to úplně OK, tak jak to má být. Proto se ptám, protože to chci dostat do správného původního stavu. Dám to vakuovat.
Offline
Jak jsi přišel na to, že vzduch je těžší než Ar? Google říká, že Ar má 1,759 a vzduch přitom má 1,29 kg na kubík.
Nepleteš si to s heliem?
Kromě toho aby na dně byla nějaká složením od ostatního výrazně odlišná vrstva plynu, musel by ten těžší plyn být napuštěn trubkou sahající až ke dnu velmi pomalu, aby se plyn nerozvířil a nepromíchal.
Jak se plyny promíchají, tak už se prakticky znova nerozdělují, pokud jejich hustota není extrémně rozdílná, v mnohonásobcích. A i tak by se znova rozdělily až po nějaké velmi extrémní době nebo snad i vůbec, to nevím.
Souvisí to s fyzikální veličinou zvanou entropie, která říká, že je preferován neuspořádaný stav soustavy. Neboli různé druhy plynů promíchané mezi sebou nad uspořádaným stavem, kdy jsou jednotlivé druhy plynu uspořádány ve vrstvách nad sebou podle své měrné hmotnosti.
Jestli by nestačilo pouštět argon co nejtenčí trubičkou u dna otevřené flašky co nejpomaleji, aby ode dna postupně flašku zaplnil a vytlačil tak vzduch a potom trubičku vytáhnout a zašroubovat ten ventil?
A pokud možno to dělat v nějaké místnosti bez pohybu vzduchu.
Pokud tam už máš natlakován argon, tak tam máš při tlaku 100 barů v podstatě rovnoměrně vytvořenou směs vzduchu a argonu v poměru cca 1: 99.
Pokud tu směs vypotřebuješ nebo vypustíš, zbyde ti v láhvi cca setina předchozího množství vzduchu. A když tu láhev zase natlakuješ argonem na 100 barů, budeš tam mít směs vzduchu a argonu v poměru cca 1:9900. Neboli, předpokládám , pro svařování defakto čistý argon. I bez vakuování.
Editoval Radim (19-09-2017 09:59:16)
Offline
Aký problém je odsať vzduch nejakou vývevou? Hoci aj kompresorom z vyradenej staršej chladničky.
Offline
Nieje problém odsať vzduch , ale problém tam bude potom ten argon dostať.
Na prázdnej fľaši sa potom nebude dať otvoriť ventil bez toho aby si znova nenasal vzduch .
Tlak argónu ho zablokuje.
Preto sa fľaše musia vracať so zbytkovým pretlakom .
Offline
Myslím, že s tým si budeš vedieť poradiť. Samozrejme musíš najsť také riešenie, aby si z ventili neutobil spätný ventil. To kick for you: Prepúšťaj pomaly.
Offline
Pro naplnění Ar po vyvakuování není potřeba plnit velkým tlakem. Tak bych udělal něco jako přepouštění, ale s odbočkou uzavíratelnou pro vývěvu. Napojit třeba z důvodu bezpečnosti přes red. ventil na lahev Ar. Čili vakuovanou lahev otevřít, po vysátí uzavřít ventil k vývěvě a pustit Ar z lahve stačí jen trochu do 10Bar. Pak doplnit přes řádné přepouštění.
Offline
Díky všem za rady. Myslím že Radimovi rady mají hlavu a patu. Takto by to určitě šlo. Mám již od rána domluveno vakuování, lahve mám již v autě, tak už to udělám takto. Poté propojím vakuovanou láhev s plnou lahví přepouštěcí trubkou,ale nechám na plněné lahvy lehce povolenou maticí, lehce otevřu ventil na plné lahvy, vytlačím z trubky vzduch a zároveň dotahnu matici, poté otevřu ventil na plněné lahvi kde bude slabý podtlak a půjde do lahve rovnou Ar bez jakéhokoliv vzduchu. Myslím že by to mělo být OK.
Offline
Čemá mě něco podobného, respektive mám 2l flašku v které byl vzduch a chci jí použít na Argon. Možností jak lahev vyčistit je několik.
1. vzit ledničkový kompresor a z lahve plyn odsát jde se tím dostat na tlak pod 1Pa .
Co když kompresor nebo vhodne příruby nemáme:
2. Pokud na lahvi nemáte ventil jde použít skutečnosti, že Agron je těší než vzduch čli stačí do dna lahve zavest trubicku a přes rekukčík lahev naplnit argonem lehčí vzduch by se měl vytlačit těžším argonem. Agron má 1,759kg/m3 a suchý vzduch 1,275 kg/m3 jasně všichni tam máme ventil čli opět nic použitelného.
Nezbývá než se tedy spolehnout na matematickou statistiku a znalosti ohledně chování plynu. Lahev v které je vzduch o tlaku 1Atm naplnime přes redukčák argonem na tak na 3Atm. Necháme několik hodin ideálně přes noc stat a pak obsah vypustíme. Vysledkem této operace bude z lahve v které bylo 30L vzduchu máme lahev v které zbude argon znečištěny vzduchem. Pokud operaci 3x zopakujeme a pak již lahev naplnime na plny tlak argonem bude vysledkem tlaková lagev s argonem o čisotě?
Pokud plníme 4,8 tj tuším 20ppm TJ 0,002 % nečistot neměli bychom mít plyn horší než 35ppm tj 0,0035% nečistot což by na běžné sváření mělo stačit snad kromě titanu,ale ten by se měl tak jako tak vařit 5.0 agronem tj. 10ppm 0,001 % .
Osobně hodlam popužít kompresor v kombinci s jedním proplachem agronem.
Offline
Webr - to chceš vážně svařovat s lahví 2 l? Jaký tlak má ta láhev povolený? Při deseti barech by taková láhev vydržela možná i dvě minuty provozu.
Offline
Lahev je jednak na 300 baru, ale jasně přepuštěním do ni vice než zdrojových 200 nedostanu. To podstatné je něco jiného nechci to ke svářečce klasických rozměrů, ale spíš takové mikro velikosti. Viděl jsme svářečku, která dokázala vařit od 100mA s krokem po 100mA, tam je 0,5mm elektroda a zcela jiné objemy proudícího Agronu. nevím jak dalece a kam to dotáhnu, ale zatím mě to hraní baví no a protože si potřebuji hrát v laborce kde je nepraktické skladovat velké lahve tam mám právě své 2l.
Mám takto udělaný pidi autogen jak propan + kyslík tak vodík + kyslík tím se dá já vařit i 0,2mm dráty, na přepouštění acetylenu jsem srab , ten nepřepouštím :-).
Je to malé hezké a do laborky se to tak nějak víc hodí.
Jinak řečeno min zpočátku nechci vařit nic spíš si ověřit jaký problém je udržet oblouk s malými proudy to znamená upnu 0,5mm modrou elektrodu a budou zkoušet za jakých podmínek jak to hoří nebo nehoří no a to bez agonu nejde.
Offline
No to bude troska problem v presnom vedeni horaku. Aj keby si mal HF, tak namocis elektrodu do zvaru. Cize obluk ti nezhasne ked to vzdialis ale zvarat sa stym neda v ruke. Dalsia vec je ze nedychaj, lebo odfuknes vydychom argon od elektrody.
Offline
Stránky: 1