SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Když jsem před mnoha lety ladil tlumivku pro řízený usměrňovač s tyristory (3f) Tak si vzpomínám mi dalo dost práce nastavit velikost mezery a počet závitů, abych dostal potřebnou indukčnost a zajistil nepřesycení jádra. Sekundár byl ve hvězdě se 3 tyrisory. šlo mi o to, aby měl usměrňovač dobré vlastnosti i při malých proudech. Přesně se nepamatuji, ale myslím si, že nakonec jsem došel k necelým 2mH.
Offline
Tak tu sedím a hltám vaše vzácné informace a pomalu mi asi svítá v hlavě tak že to moje trafo dodělám-přepínač odboček soft start a zakryju mu vnitřnosti ale hlavně asi budu muset udělat něco s tou tlumivkou bo se mi špatně zapaluje oblouk a občas to i zhasne doufám že se to aspoň trochu povede protože jak vidím tak to není zrovna sranda.Ještě se do obvodu zapojuje kondik zlepší to kvalitu oblouku?Nějaké kondenzátory mám a návodů a schemat je tu v tomto směru hodně.Co se CO2 týče tak mám zatím favorita Jasic při mých finančních možnostech a mých potřebách naprosto dostačující.Chobola má pobočku i v Olomouci a jestli zajišťuje i servis tak asi není co řešit.Děkuji Vám za vaše rady a vzácný čas kterého je tak málo
Offline
Běžně se do MMA svářečky s klasickou tlumivkou kondenzátor nedává, pouze pokud se použije tzv. „malá tlumivka“ anebo pokud se použije pomocný obvod pro zvýšení zapalovacího napětí.
Do klasické 50Hz MIG/MAG svářečky se dává, u invertoru je to složitější. Jedná se ale o specielní drahé průmyslové kondenzátory na velké proudy, případně pro menší zátěž lze nouzově použít velké množství kondů paralelně.
Offline
Příklad malé tlumivky pro MMA je http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007080201
Zde je proud kondenzátory dost omezený velkým množstvím tenkých závitů, proto je použit levnější kondenzátor než zde pro MAG/MIG http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 55&p=7 příspěvek #162 - je to kond RIFA.
Offline
Ano na obrázku je klasická tlumivka, jen mně připadá, že mezera je na 180A malá, nebo je mezera i na druhé straně?
Offline
Mě se to zdá také. Já jsem nastavil celkovou mezeru skoro 1cm.
Offline
Je možné urobiť tlmivku aj na jadre EI s tým, že sa použijú iba plechy E. Vyjde síce o niečo väčšia tlmivka, ale sa nepresýti. Mne sa najviac osvedčila trafo-tlmivka, kde tenšie vinutie ø 1,6 mm je zapojené do cesty nabíjania kondenzátora z pomocných diód a hlavné vinutie je pripojené na výstup hlavného mostíka z výkonových diód. Ešte som na hlavnom vinutí urobil odbočku, takže pre zemniace kliešte mám 2 výstupy.
Offline
Ty 4 mm mezera možná stačí, chtělo by to asi přepočítat, ale zas tak dramaticky přesné to být nemusí.
Propojení vinutí na sloupcích není jednoznačné, záleží i na směru vinutí, nejenom na začátcích a koncích. Kdyby ale zapojení bylo špatně, indukčnost by byla teoreticky nulová a zřejmě by nešlo vůbec svářet, ani zapálit oblouk.
Kdyby indukčnost byla velká, lepší, než jednu cívku, by bylo zapojit obě paralelně pro snížení ztrát činným odporem = menší tepelné ztráty.
Každopádně optimální by bylo sehnat někoho, kdo má měřič indukčnosti a bylo by hned jasno. Indukčnost má být 1 - 4 mH, ta moje má 2,3 mH a jede to perfektně.
Já jsem dal hned za diody kondenzátor, myslím 470uF/160V, subjektivně se trochu zlepšilo zapalování oblouku, ale jede to i bez něho.
Edit.: byl jsem se podívat, tu mezeru mám asi 5mm, čili reálná výpočtová je 10 mm. Počítáno to bylo do 130A, na 3,2 elektrodu.
Editoval Zdenek11 (19-08-2017 16:15:04)
Offline
Je jednoduché pravidlo, magnetické siločáry obou cívek nesmí jí proti sobě, ale kroužit jedním směrem. Na vinutí se dá pravá ruka tak aby prsty ukazovaly směr proudu (dle obrázku: od "+ svářecí proud" - "k elektrodě") v závitech, palec ukazuje směr siločar a to samé se provede s druhou cívkou. Bralo se to v 9. třídě. Takže jestli jsou ty cívky motané jedním směrem, tak je to dobře.
Čím větší se zařadí mezera do magnetického obvodu, tím menší je pak výsledná indukčnost naprázdno, ale s větší mezerou je indukčnost stabilnější až do vyšších proudů. Takže pokud by byla moc velká indukčnost, je lepší zvětšit mezeru, při extrému (zde nepředpokládám) úplně odebrat vršek jak psal senior, vinutí bych nezdvojoval, vypadá to, že vinutí má slušný průřez.
Je lepší vinout na oba sloupky, tak jak to je, protože pro stejný počet závitů je potřeba méně mědi, tedy i menší váha, menší ztráty, lepší chlazení.
Offline
Jesli je vinutí na obou sloupcích správně zapojené? Já si vždy představím že to jádro narovnám a musí to být navinuto ve stejném směru.
Offline
No ba moje hlava šedivá si už vzpomínám braly jsme to na učňáku.Teď když jste mi tak nastartovali paměť tak se vrhnu do samostudia nějakou literaturu doma mám ale tím jsem asi měl začít.Indukci nebude problém změřit a pak už si budu muset zkusit laborovat v dílně u svářečky a třeba doladit mezeru dokud nebudu s tím obloukem spokojený.No a ještě bych chtěl poprosit pana Zdenka 11 protože vím že zná skoro každou svařovací mašinku jestli by nebyl tak hodný a nepomohl mi v rozhodnutí při koupi migu mezi těmito favority:Jasic 160_N219(J35) a Pegas 200MIG MAN PFC (160 man PFC).Jasic nemá PFC což bych doma dořešil jističem ale venku by mohl byt problém. Druhý je na výměnu kladky (prý caa 1000Kč)
Vím že takových dotazů je tu strašně moc ale po hodinách čtení jsem dospěl k těmto dvěma a jsem v koncích.Jinak si asi hodím korunou.Deď jsem se asi dozvěděl už všechno co jsem potřeboval a po dovolené se pustím do úprav.Ještě jednou všem děkuji.
Offline
Jestli jste myslel mně, tak s těmi svařovacími mašinkami zkušenosti nemám, to jsou tady jiní odborníci. Určitě vám někdo poradí.
Offline
Nějaký človíček tady na fóru se jménem Zdenek hodnotil různé stroje asi pracoval v servise ale asi měl za jménem jiné čísilko já se po něm poohlédnu
dík.
Offline
Oba stroje jsou poměrně slušné a velice dobře svařují. Jasic je trochu robusnější konstrukce a při dodržení určitých banálních zásad, jako je pečlivě dotažený eurokonektor hořáku a bajonetů u kabelů je to svářečka na velice dlouhou dobu, i do těch nejhorších podmínek. S PFC mám poněkud špatné zkušenosti, je to zdroj častých poruch. Dobře svařující svářečka se obejde i bez této vychytávky obejde.
Offline
Když už tu byla diskuse o tlumivkách, nám k nabídnutí 2ks tlumivky jmenovitých parametrů 35A, 8mH. navinuto Cu5x3, Možnost podstatného zvýšení max. proudu a zároveň snížení indukčnosti zvětšením mezery.
Offline
Chtěl jsem se po vás pane Zdenál poohlédnout a vy jste si mě našel dřív.Děkuji vám za odpověď a ještě bych toho zneužil a na něco se vás zeptal tak že Když vezmu v úvahu že u Pegase je PFC na prd a jsou problémy s kladkou tak asi bude Jasik výtěz.A jestli jsem dobře četl tak srarší typ J35 by měl být solidnější ale pokud ho neseženu tak neprohloupím ani s N219? A jestli by se něco pokazilo tak prý servis zajišťuje Chobola nebo víte ještě o někom v republice kdo by tohoto krasavce spravil?
Offline
Ještě se dá koupit u Choboly. Starší typy strojů byly opravdu robustnější než ty nové.
Offline