SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím, pri zváraní MMA ale tiež aj MIG/MAG sa mi hlavne pri zapaľovaní stane že mi odprskne od zvaru a výprsky vo forme guličiek mi ostanú pevne prilepené na kove. Niekde som čítal že profesionálny zvárači si natierajú plochy vedľa zvaru nejakým olejom aby sa tie guličky tam nenalepili. Nemáte niekto s tým nejakú skúsenosť?
Výprsky sa samozrejme dajú odstrániť ale prečo to nerobiť jednoduchšie??
Offline
Kitin165 ma zabudovany teply start-zvysenie zapalovacieho prudu elektrody.Treba znizit prud na prislusnej elektrode alebo skusit mat prepnute na TIG,kde je hotstart vypnuty.Uz som to na dvoch strojoch odstranoval-pri 10 A istici sa nedala "zapalit" dvojka elektroda pri nastaveni na 70 A -vyhadzoval istic.S tym CO - aky stroj mate?
Offline
Výprsky?
To je dobrý, to jsem ještě neslyšel. Znám to jako rozstřik
Ale v pohodě. Existují na to speciální kapaliny, nebo spreje. Často se používá i běžný separační sprej pro MIG/MAG svařování, ale má nevýhodu, že je mastný a musí se to odmašťovat před povrchovou úpravou. Hlavně zinkovny tenhle sprej milují V nouzi se dá použít i silikonový olej, ale jeho výpary jsou prý karcinogenní. Sprej se jednoduše nastříká podél budoucího svaru.
Speciální sprej je třeba ANTIPERR 2000, který se nemusí odmašťovat a přímo se pojí se základní barvou. Opět se ten sprej jen nastříká vedle místa svaru a pak se kuličky zametou smetáčkem.
Pak jsou různé kapaliny a prášky, pro ředění vodou, kterými se místa předpokládaného dopadu "výprsků" natřou štětcem, nebo nastříkají rozprašovači. Jenže to se dodává jen ve velkých baleních.
Offline
O karcinogenních výparech silikonového oleje nic nevím. V podstatě každá organická sloučenina, jak se dostane do žáru kuliček nebo přímo elektrického oblouku, může potencionálně vytvářet karcinogenní sloučeniny.
Kdysi v minulosti se na potlačení kuliček kolem svarů používal běžně. Silikonový olej má ale zhoubný vliv na kvalitu následující povrchové úpravy. V některých případech je doslova nemožné nastříkat nebo natřít povrch znečištěný silikonovým olejem, z míst znečištěných silikonem se barva prostě stáhne dříve než zaschne a tyto místa zůstanou holá. Pokud se silikon z okolí svarů dostane do nějaké odmašťovací lázně atd, může ji zkontaminovat a potom všechno, co tou lázní projde, může být po nalakování kazové. Ve fabrice se silikonový olej na okolí svarů docela dost používal do 90 let, jak se s koncem socialismu podstatně zvýšily nároky na kvalitu lakovaných dílů a musely být párkrát kvůli tomu měněny lázně a čištěny lakovací linky, byl silikon dán na černou listinu. Dneska bych ho doporučil tak maximálně na materiál, který se svaří a už se potom dále neupravuje, třeba nerezové zábradlí atd.
Offline
Problém silikonového oleje je v tom, že to není organika, ale právě silikon. Karcinogenní sloučeniny tvořit klidně může(azbest také obsahuje křemík a pár neškodných věcí), ale podle mě méně než uhlovodíky. Problém je odmastění. Běžná odmašťovadla s tím opravdu nehnou (ty jsou na organické mastnoty). Nejlépe fungoval tetrachlormetan, čili neurupinový hasící přístroj, ale už se blbě někde najde.
Offline
admin napsal(a):
Výprsky?
Pak jsou různé kapaliny a prášky, pro ředění vodou, kterými se místa předpokládaného dopadu "výprsků" natřou štětcem, nebo nastříkají rozprašovači. Jenže to se dodává jen ve velkých baleních.
Nedal by sa niekto ten názov kvapalín a práškov dohľadať? na nete som nič nenašiel. Ďakujem.
Offline
Zkuste přečíst tohle vlákno a snad si pak dohledáte, co potřebujete.
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=2178
Offline
Silikonový olej se působením horka z kuliček od svařování atd zapeče a ta "zapečenina" na rozdíl od běžných olejů a jiných látek je v rozpouštědlech velice málo rozpustná. Pokud na kovu zůstane, je pro téměř všechny barvy extrémně nevlídná - barva na povrchu neulpí nebo dokonce kvůli špatnému povrchovému napětí se barva z povrchu stahuje. Pro běžné prostředky proti kuličkám potom platí, že ještě více než kvalita ochrany před ulpěním kuliček je důležitější kompatibilita s následnou povrchovou úpravou, aby prostředek šel sundat a neničil omašťovací a jiné lázně a případné neodstraněné zbytky byly přetíratelné bez ztráty kvality.
Pro amatérské použití na doma bych doporučil obyčejnou napouštěcí fermež. Po svařování, když se povrch otře hadrem, je zaručeně možné povrch hned bez problémů natřít štětcem běžnými syntetickými, olejovými a fermežovými barvami, pro stříkání nebo máčení těmito barvami a pro nanášení ostatními barvami obecně by bylo třeba několik dní nechat zbytky fermeže po otření zaschnout, přilnavost by měla být dostatečná.
Offline
ss2men napsal(a):
admin napsal(a):
Výprsky?
Pak jsou různé kapaliny a prášky, pro ředění vodou, kterými se místa předpokládaného dopadu "výprsků" natřou štětcem, nebo nastříkají rozprašovači. Jenže to se dodává jen ve velkých baleních.Nedal by sa niekto ten názov kvapalín a práškov dohľadať? na nete som nič nenašiel. Ďakujem.
ANTITEK, Separační sprej BINZEL
Offline
no ja tie gulicky jednoducho sbrusim flexou a je to
Offline
Ano separační sprej binzel funguje velice dobře...kuličky jdou pomalu i odfouknout a zůstavají jen tečky kudy se po materiálu kutálely
Offline
Starý 30 cm plochý pilník nabrusiť podobne ako dláto na drevo,ale pri brúsení neprehriať /nesmie zmeniť farbu/ a guličky idú preč i bez karbošky, rýchlo a pohodlne. /Dobre je ulomiť z pilníka špic na násadu a obrúsiť na hladko, lebo sa robia mozole!/
Offline