SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zkoušeli jste někdo kamencem leptat ocel zaseklou v hliníku/mosazi?
Kamenec (anglicky alum, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenec ) je ta věc co se používá na zastavení krvácení po holení (potassium aluminum sulfate), nebo se prodava v dm jako "deokrystal" proti poceni (ammonium aluminum sulfate). Taky se to údajně používá při nakládání okurek, masa a dalších potravin. Druhů existuje dokonce ještě víc. (viz. https://en.wikipedia.org/wiki/Alum#Types )
Když zlomíte šroub/vrták/závitník v hliníku nebo mosazi, tak se prej dá rozleptat během několika hodin až dní (dle velikosti a teploty předehřevu) pomocí kamence rozpuštěnýho ve vodě (nasycenýho vodního roztoku). Otázka teď je, jestli to jde se všema druhama kamence, nebo musí bejt nějakej konkrétní. kterej kamenec je na to nejvhodnější, nejlevnější a nejlíp sehnatelnej. A kde ho sehnat v čr/praze? A jakej je vlastně mechanismus fungování týhle věci, proč to rozežírá ocel, ale hliník a mosaz ne?
Na youtube je minimálně asi 10 videí, kde to různý lidi s úspěchem používaj:
https://www.youtube.com/watch?v=fqZYgReuywM
https://www.youtube.com/watch?v=7pN-fnUeA3o
(Budu teď dělat hodně malejch závitů do hliníku, tak si připravuju ústupovou cestu :-)
BTW taky si řikám, jestli to neni trik prodejců žiletek, že k nim prodávaj rovnou kamenec, takže se žiletky dřív ztupí, když jsou s nim v jedný tašce :-D
Editoval harvie (20-03-2017 10:45:52)
Offline
hele kolego, vynálezče tady se podívej na diskuzi k tématu - http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto … p;start=15
Offline
bourač napsal(a):
hele kolego, vynálezče tady se podívej na diskuzi k tématu - http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto … p;start=15
Tam o kamenci není ani slovo. Že existuji agresivnejsi kyseliny vim, ale na to jsem se neptal... Kamenec by měl být narozdíl od nich extrémně šetrný k tomu hliníku.
Offline
Běžný kamenec hlinitý neleptá nic, protože v něm není nic, co by mohlo s kovem reagovat.
Kamence chromité zřejmě taky ne.
Reagovat mohou kamence železité Me+Fe3+((SO4)2-)2 a sice úplně stejně jako třeba chlorid železitý při leptání plošných spojů. Kde se železitý iont Fe3+ zredukuje na železnatý iont Fe2+ a výměnou se zoxiduje příslušný kov Me na Mex+ , kde x bývá obvykle 2 - vznikne dvojmocný iont.
Fe + 2x Me+Fe3+((SO4)2-)2 = 2x Fe2+ + Me2SO4 + (SO4)2- V prostředí okyseleném kyselinou vznikne železnatá sůl té kyseliny, jinak vznikne hydroxid železnatý Fe(OH-)2 coby sraženina.
Youtube bych moc nevěřil, tam si každý může dávat, co ho napadne.
V praxi bude třeba dodržet koncentraci, teplotu, případně i čistotu leptací chemikálie či přesné složení přidávané příměsi, aby bylo zaručeno, že to vyleptá zalomený ocelový nástroj a okolního materiálu se nedotkne.
A po vyleptání bude velmi vhodné celý dílec důkladně ppromýt a pasivovat proti dalšímu působení žíraviny, jinak stopová množství žíraviny mohou dál iniciovat korozi okolního materiálu.
Editoval Radim (20-03-2017 19:06:58)
Offline
Co ti brání nakapat na pár Al plíšků a na dva staré závitníky různé kamence a po týdnu je pod lupou zkontrolovat? A budeš moci na dané téma odborně diskutovat na youtube.
Editoval jirkati (21-03-2017 09:40:51)
Online
Mělo by se jednat o síran hlinito-draselný KAl(SO4)2·12(H2O), E522, koupit se dá leckde, třeba https://www.vmd-drogerie.cz/via-rek-kam … icky-70-g/
Editoval Zdenek11 (21-03-2017 07:44:17)
Offline
Tam ale chemicky nemá co leptat.
Kamenec hlinitodraselný je defakto sloučenina síranu draselného a síranu hlinitého a tyto látky už samy o sobě jsou neleptající.
Jedině že by kombinace hlinitého a draselného iontu nějakým způsobem likvidovala přirozenou oxidovou vrstvu na oceli, potom by ocel dost rychle korodovala obyčejným působením vody za přítomnosti vzdušného kyslíku za vzniku hydroxidů železnatých a železitých - černozelené nebo rezavé sraženiny.
Offline
Radime, zase vedle! Přímo na Wikipedii píšou, že kamenec se může použít k odleptání železných částí, umístěných v hliníku.
Offline
Pro Zdenek11 - nevím, jestli to víš, ale Wikipedia není zcela důvěryhodný zdroj informací, protože tam může bez jakékoliv kontroly a verifikace psát doslova každý. Můžeš si to i zkusit. Sice věřím, že tam nikdo úplné blbosti schválně nepíše, ale o tom, že by to byl o moc serióznější zdroj informací než třeba Youtube bych si dovolil úspěšně pochybovat. Než dám někde odkaz na wikipedii tak si z několika jiných zdrojů ověřím, jestli tam není úplný nesmysl. Takže bez ověření postupu leptání výstružníku v Al plechu je to jen neověřená informace.
Každý si může přečíst o wikipedii podrobnosti a udělat si svůj obrázek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_Wikipedie
Online
Tak jedině že by to nebylo chemické leptání, ale elektrochemické.
Okolí zalomeného vrtáku je katoda, vlastní vrták "obětovaná" anoda a roztok kamence hlinitodraselného elektrolyt. Tím, že je zalomením vrták vodivě propojený s okolním materiálem tam vzniknou poměrně vysoké proudy a ten vrták potom skutečně může být během hodiny vyleptaný.
Kamenec hlinitodraselný by potom mohl mít i tu funkci, že by pasivoval povrch hliníku a tím z něho vytvářel katodu, protořže normálně je hliník elektronegativnější, rozpouštěl by se hliník a ocel zůstávala.Podobně by se rozpouštěl zinek v mosazi proti ocelovému vrtáku.
Potom by mělo jít naměřit mezi okolním materiálem a zalomeným nástrojem napětí odhadem kolem 0,3 voltů.
To by fungovat mohlo.
Dodatečná oprava: Napsal jsem, že vrták může být během hodiny vyleptaný, ale měl jsem na mysli během hodin vyleptaný.
Editoval Radim (22-03-2017 10:18:52)
Offline
Samozřejmě, že o struktuře Wikipedie vím, ale našel jsem včera ještě jiné stránky, kde se o tomto píše, ale už se mi je nechce znovu hledat. Podle autora příspěvku reakce nastává až za vyšších teplot (blízko bodu varu, za běžné pokojové teploty se neděje nic), proces trvá relativně dlouho a není potřeba nechat rozpustit celý závitník, asi po 12 hodinách se mu jej podařilo, částečně rozpuštěný, vytočit.
Nepředpokládám, že by všechny zprávy o tomto způsobu byly podvrh.
Edit.: našel jsem ještě další článek, zde autor upozorňuje, že metoda funguje pouze v přítomnosti jiných kovů (mosaz, bronz, hliník) - vypadá to opravdu na elektrochemickou reakci. http://www.tap-die.com/contents/en-uk/d … ie_Co.html
Editoval Zdenek11 (22-03-2017 09:47:04)
Offline
Ha, tak intuice nelhala a skutečně jsem jeden závitník zlomil. Čínskej šmejd se spirálovym tvarem, údajně z HSS. To je sice nemilý, ale aspoň to celý můžu vyzkoušet. Zítra jedu pro síran hlinito-draselný. Takže se celá záhada definitivně rozřeší :-) Jen mi poraďte jednu věc:
Jak to pak zneutralizovat? Do tý díry pak přijdou ocelový šrouby a nechci aby mi je to pak taky žralo :-D Stačí propláchnout vodou s jedlou sodou? Nebo musím použít něco rafinovanějšího?
Offline
Spiralovy zavitnik jde dokonce dost slušne rozbit i v diře, Dělal jsem to jak klasickym dulčíkem tak obroušenym zavitnikem ze ktereho mam vyroben dulčík prave spiralovy zavitnik je křechky stací trosku aby se kousnul a je zalomeny neco jsem se jich na vytahoval...
Offline
Síran hlinito-draselný je dobře rozpustný ve vodě, podle mně by stačil vícenásobný důkladný oplach horkou vodou, případně s použitím nějakého saponátu. Pokud se při řezání závitů použil nějaký olej, nejdříve jeho zbytky odstranit ředidlem - já používám nejčastěji C6000, bývá doma vždycky po ruce.
Editoval Zdenek11 (10-04-2017 08:43:04)
Offline
alll napsal(a):
Spiralovy zavitnik jde dokonce dost slušne rozbit i v diře, Dělal jsem to jak klasickym dulčíkem tak obroušenym zavitnikem ze ktereho mam vyroben dulčík prave spiralovy zavitnik je křechky stací trosku aby se kousnul a je zalomeny neco jsem se jich na vytahoval...
A ty spiralovy zavitniky jsou krehci nez normalni? To je mozna duvod proc se mi zlomil... Ja se nekde docetl ze mi to s nim pude lip, ale vydrzel 4 zavity nez se zlomil. Zbytek sem pak bez problemu udelal normalnim rovnym.
Offline
Ano křechčí jsou nez normalní taky se víc používají do slepych děr lepe odvadejí pri řezaní zavitu špony a obyčejný zavitník stim se musí na několikrát do slepé díry a nejlépe ješte když je broušený
Offline
Zdenek11 - Přesně tak. Ten kamenec se rozpouští ve vodě, sám o sobě. Navíc zastudena ten proces nefunguje. Bude stačit důkladný oplach teplou vodou.
To Harvie - Ten pokus s rozpuštěním závitníku v horkým kamenci (v kombinaci barevný kov/ocel) by mně osobně velice zajímal. Takže bych byl vděčen, pokud by ses podělil o výsledky. Případných korozivních účinků kamence po akci se není třeba nikterak obávat.
Editoval Pruduch (10-04-2017 13:26:08)
Offline
Kolikátku závitník jsi zalomil? M2? Běžně řezám závity M3 do duralových slitin, tl. 2-12mm a používám na to akuvrtačku, kde mám nastavený utahovací moment na první stupeň, což zabraňuje zalomení a funguje mi to dobře už po několik let. Praxí jsem ale zjistil, že jsou závitníky a závitníky, prostě kvalitní závitník něco stojí, ale odvede kvalitnější práci a u hliníku je to opravdu potřeba je takový matlavější. Ale hlavně musíš mazat :-)
Offline
Pruduch napsal(a):
Takže bych byl vděčen, pokud by ses podělil o výsledky
Prubezne delam video. Zatim se mi zda, ze to jde hrozne pomalu :-D
Slick7 napsal(a):
Kolikátku závitník jsi zalomil?
M5 :-D :-D Pritom jsem za nej nak extremne nezabiral. Samozrejme v tu chvili sem malinko vic zabral... Ale porad jen rukou a ne nejak ze bych se u toho zapotil Navic jeste se to stalo kdyz sem se ho pokousel vytocit ven... Proste cinskej smejd... Usetril sem no :-D Jinej nespiralovej cinskej dost podobny zachazeni prezil. I kdyz tam uz sem byl opatrnejsi a kdyz nesel ven, tak sem jeste o malinkej kousek otocil dopredu a ono to pak slo lip ven.
Konkretne tenhle M5 sem zlomil:
https://www.aliexpress.com/item/5pcs-Co … 34820.html
Editoval harvie (11-04-2017 20:55:19)
Offline
JJ.
S Duralem se pracuje krásně. Hliník, spíš slitiny Hliníku (takové ty "odstup sílo nečistá!") jsou už pro obrábění taková "lepivá plastelína". Jak už zde bylo napsáno, spirálové závitníky motají šponu ven (tj.pro slepé díry), maticové apod. rovné ji tlačí před sebou (tzn.pro průchozí díry). Sadové ručně lámat třísku, ale zaručený výsledek (ostrý závitník + cit v rukou, popř. záv.přípravek). Jen ty malé průměry, v násobku 10tek ks...jsou někdy problém.
Není to tak dávno, co jsem vyjiskřoval M4 zalomený závitník (sadový, samozřejmě 3.) z čela nerez plech 6mm. Když se nedaří, tak se nedaří.
Pro upřesnění: ne doma v garáži. Ta vyjiskřovačka se upíná přímo místo trnu do vřetena frézky + přívod chladící kapaliny + volba správného průměru měděné trubičky apod...
Offline
davor napsal(a):
Ta vyjiskřovačka se upíná přímo místo trnu do vřetena frézky + přívod chladící kapaliny + volba správného průměru měděné trubičky apod...
Co mas za vyjiskrovacku? Chtel bych si nakou zkusit postavit... Zalozil sem tady o tom druhej thread, tak tam klidně pls napiš konkretni zkušenosti
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110287
Offline
harvie napsal(a):
davor napsal(a):
Ta vyjiskřovačka se upíná přímo místo trnu do vřetena frézky + přívod chladící kapaliny + volba správného průměru měděné trubičky apod...
Co mas za vyjiskrovacku? Chtel bych si nakou zkusit postavit... Zalozil sem tady o tom druhej thread, tak tam klidně pls napiš konkretni zkušenosti
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110287
Vždyť jsem psal: ne doma...
Vyjiskřovačku mají v práci.
Offline
harvie napsal(a):
Prubezne delam video. Zatim se mi zda, ze to jde hrozne pomalu :-D
I za horka to běží hrozně pomalu? Musí se to ohřát (někde psali tuším nad 80°- zastudena to nemá smysl).
Offline
Pruduch napsal(a):
Takže bych byl vděčen, pokud by ses podělil o výsledky.
Tady je slíbené video: https://www.youtube.com/watch?v=mZb9uCQhxDU
Offline
Stránky: 1 2