SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Ten druhý svár vypadá docela pěkně. Ten první, no......
Offline
ten prvý taka zvláštna technika druhý dosť dobrý....
Offline
Když budu hodně přísný, tak řeknu že:
Svár svařovaný na stoupačku -PF - je docela slušný, jen je vidět, že na posledních 30 mm už umdlévala ruka. To nevadí, je to jen rutina.
Kouťák v PB je trochu horší. Není zcela zvládnutá "spodní" strana sváru na desce. Při rozlomení by tam bylo hodně studeňáků. Prostě natavit se musí hlavně strana, která nejvíc odvádí teplo. Na tu svislou stěnu se pak tavenina musí trochu "natlačit". Hořák naklonit vůči oběma stěnám na 45 stupňů a drát neukazuje přesně na hranu svislého plechu, ale tak 1 mm od ní na plochu. Zlepší se tím rozdělení tepla, tím i závar ve hraně, i vzhled okrajů sváru. Ale po týdnu v kurzu je to docela pěkné.
Offline
Je to hodně odlišné, asi by jsi trojku plech také nedal sprchou. On to vařil jiným proudem. Jen tak mezi námi, je to jen o vedení hořáku. Náuka o materiálech potom dělá svářeče, čím a jak vařit. Přidavné materiály a tak dále.
Offline
Vitus napsal(a):
přijde mi, že mě až podezřele moc chválí,
zasloužíš si, když jsi to sem postnul - tak tě to baví, brzy z tebe bude mistr.
Offline
To máš pravdu že je to v sprche a3ka plech by mohol byť problém ale na 4ke plechu by to už šlo pri troche tréningu vpohode
Offline
jsou tam pravda nějaké drobné estetické chybičky ale jinak paráda, takto to já nezavařím a to už mám svářečák na CO 20let a zdá se mi že je to čím dál horší klepou se mě ruce až mám chuť s tím kolikrát mrdnout o zem s elektrodou je to paradoxně lepší asi proto že elektrodu si opřu o materiál obalem, možná ale je to tím že prostě svařuju velice málo asi tak jednou dvakrát do měsíce deset minut, někdy kdy se něco vyrábí je to doba delší ale to je zase jednou za dva tři roky
Offline
no mně jen zaráží že ve svářecí škole vaří nějaké trojky plechy. Já si pamatuji asi dvanáctky plotny s ukosem. Potom se lámaly . Na zkouškách to šlo na rozbor. Takové plíšky si nepamatuji ale asi je to dávno. Já dělal papíry ve Studénce vagonka a to byla slušná škola. Také jak psal Jirkati, zdá se mi to trochu málo proudu a nebo je tam toho moc matroše. trochu studený ale to možná bude jen sen. Hold začátky ale to bude v poho. Pro mně je svařováni třeba jak se tu psalo s Evitou co jak na titan a nebo jak na slitinu hliníku. Jinak je to jen držení hořáku. Ted mám vcelku zajímavý poznatek dostali jsme plyn crystal fronius jel v pohodě a alfín pruser, hodil jsem tam corgon a alfín jede nádhera. No odborníci z Linde nabízejí a jaksi neví. Sam jsem nechápal co se to děje.
Offline
Děkuji všem za příspěvky, obzvláště příspěvek pana Jirkatiho je velmi přínosný!
pat napsal(a):
no mně jen zaráží že ve svářecí škole vaří nějaké trojky plechy
Logika je taková, že začínáme na tenčím materiálu, abychom to trochu chytli do ruky, a pak dostaneme silnější materiál. Když vidím, co jsou někteří učni na praxi schopni vytvořit, tak tento postup naprosto chápu. Ale příští týden už začínám s kouťáky na 10 mm plechu.
Editoval Vitus (11-04-2017 16:06:26)
Offline
asi ano dneska je to vše trochu jinak
Offline
Spíše to bude tím, že některé sv. školy šetří kde se dá. Materiál přece enom není zadarmo a když tam přijde spousta svářečů, není zbytí.
Offline
Len ci ta pochvalia aj ked zvaris tu 10sinu. Ono po zlomeni to moze vyzerat tak ,ze zvaraas to pekne, len to nedrzi (jezdi to vyborne, len to neseje.)
Offline
Mít pěkný svár je jedna věc a kvalitní svar druhá věc.
Jenom jsem to trošku nepochopil. Při svařování tenkého plechu, řekněme 3-4mm se to chová úplně jinak než když se svařuje plocháč třeba 10mm. Né jenom napětí a proudy musí být jiné, ale i lázeň je jiná.
Offline
To ano první vyvaříš kořen a po přebroušení vyplníš kráter. Ale to asi určitě znáš.
Offline
Já to myslel jinak. Když se svařuje tenký materiál, tak se jede na malé proudy, lázeň je hustší a tak se lépe kontroluje. Svár je celkově menší a u tak tenkého plechu se podle mě ani nemusí dělat kořen plus vrch. Když bude kořen svařen malým proudem, na to vrch opět malým proudem, jinak by hrozilo propálení materiálu, tak je svár divně roztahaný jako na obrázku. U tlustších materiálu je potřeba velké proudy, lázeň je řidší a je ji mnohem více. To už je potřeba zase úplně jiný styl svařování, nehrozí propálení zákl. materiálu.
Více by ale asi měl popsat Rellík nebo někdo jiný.
Offline
Hrozi to ze koren nebude zvareny, ved uvidime ci sa tazatel este ozve aj potom.
Offline
atlan nějak nechápu ,jaký tazatel?
Offline
Vitus ci napise ako dopasli skusky jeho zvaru na lom.
Offline
Na to že to má v ruce týden, je ta stoupačka moc pěkná.Tady si stojím za to, že ten člověk má na svařování talent a když bude mít zájem a příležitost svařovat, tak se to naučí velmi dobře.Někdo ale na to vlohy nemá a nenaučí se svařovat ani kdyby to držel v ruce každý den 12 hodin.Až bude svařovat kouťák na plechu 10 mm, tak si v PB přidá aby byl svar provedený sprchovým obloukem, pokud mu to svářečka umožní.Důležité je ale trénovat i napojení.Udělat pěkný svar v kuse je prima, ale může to celé zkazit nezvládnuté napojení svaru.Přece jen se učí svařovat do praxe a tam se nevaří 200mm kousky co se dají udělat na jeden zátah
Offline
Zdravím,
mám za sebou další týden svařování a první zkoušky rozlomením, ale nejprve bych chtěl doplnit pár věcí k příspěvku #1, konkrétně ke kouťáku v poloze PB. Je to v podstatě příprava na zkoušku, kde bude stojna cca dvakrát větší než postava. Čísla 1,2,3 znázorňují úhel mezi hořákem a plochami u jednotlivých vrstev. Bylo nám řečeno, že třetí vrstvu máme provést s rozkyvem a svarovou lázeň držet déle na stojně.
Ale teď už ke stoupačkám na 10 mm a zkouškám.
Pokus 1:
větší rozlišení lomu: http://imgur.com/H8VwnQ0 *** http://imgur.com/e9AnC87
Pokus 2:
http://imgur.com/GTyFa0j
Prý by to prošlo, sem tam nějaký pór (v toleranci) a u druhého svaru je s odřenýma ušima začátek kořene (vpravo). Co na to říkáte?
@bourač, ŽOS: díky moc za podporu! Opravdu mě to baví a nad postelí mi visí svary Rellika a Unihera
Editoval Vitus (13-04-2017 21:25:26)
Offline