SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, prosím zkušenější o radu. Pořídil jsem si jako začátečník mašinku 1900l HF myslíte že jsem zvolil dobře? Dále bych poprosil nějakého odborníka o jednoduché vysvětlení funkcí jako VRD 2t 4t bilevel hot- soft start. Vim že si můžu přečíst navod - to jsem samozřejmě udělal 😊 jde mi spíše o vysvětlení těchto funkcí v praxi.
Budu moc rád když mi někdo pomůže.
P.s.: opravdu potřebuju mít 25 jistic???
Offline
V první řadě je otázkou CO s tím chceš vařit, tj jakou metodou. Tady si momentálně v sekci MMA tj svařování klasickou obalenou elektrodou. To znamená, že by se tě funkce 2T 4T bilevel netýkaly - ty jsou pro TIG svařování pod Argonem s wolframovou elektrodou. VRD je funkce k tomu, aby Tě svářečka svým normálním napětím na prázdno nepokopala / většinou ne toto napětí v rozsahu 70-90V a funkce VRD jej do dotyku elektrody o svařovaný předmět sníží na "bezpečných" 15V/. Výhodné je to například, když budeš chtít zavařit díru ve vaně při koupání a nebudeš chtít vypouštět vodu Na funkci samotného svařování to vliv nemá. Co do jističe - ne nepotřebuješ, ale budeš omezený maximálním proudem, který bude svářečka do vybavené jističe dodávat. Pokud chceš svařovat klasickou elektrodou, tak bych si dovolil tvrdit, že si se rozhodnul špatně. Hodila by se ti varianta beh HF - tj vysokonapěťového zapalování u metody TIG a naopak S obvodem PFC, tj dovoluje svařovat na prodlužkách a také jistiš vybaví později, proč, to asi nemá smysl pro začátek technicky popisovat. Pokud by si chtěl opravdu svařovat klasickou elektrodou, tak vyměním za svou zánovní 1700L PFC Já zase svařuju jenom stacionárně a jenom TIG..
Editoval hrnous (18-03-2017 10:38:19)
Offline
Díky moc za nabídku 😊 ale zatím si ji asi nechám. Volil jsem právě proto že chci tig využívat a zato mě přišla po přečtení mnoha značek a recenzi celkem v pohodě . Takže pro tigovy vaření si mám založit otázku jinde?
Offline
Jojo pro tigovku těsně vedle v sekci TIG.. jinak z mojí strany - mám celkově asi 3 "žluté krabice" a všechny fungují bez problému..někto ti je bude hanit a vymlouvat, někdo zase chválit.. Pokud chceš TIG na jakési úrovni tak se bez HF neobejdeš.. pokud MMA tak je zase výhodou PFC.. u žlutých krabic kombinace HF a TIGu neexistuje, obecně by se to do té piksly moc nevlezlo.. obvodová část PFC prodlužuje pikslu o dobrých 5cm na délku a z boku je ještě PFC tlumivka na místě, kde je u tvojí HF část.. a ono je to skoro logické... Buďto to ssebou taháš na prodlužkách venku s elektródou a Tig Tě netrápí, nebo to máš doma v teploučku na krátkém šlauchu do zdi a zase nepotřebuješ PFC..
Ony ty Gamy nejsou žádný zázrak techniky, obvodově je to dost jednoduchá hračka, jak už to pár lidí včetně mě prohánělo do umělé zátěže, tak to vydrží přesně to co má, i když bez nějakách výrazných rezerv - pokud bereme v úvahu maximální zatížení na plné pecky.. Narozdíl od ťongů to tedy vydrží co má a když se o to budeš starat, tak a nebudeš mít nároky jako na profi strojek, tak to bude sloužit..
Editoval hrnous (18-03-2017 11:13:44)
Offline
Pokud můžu soudit podle Gamastaru od Omicronu, silnější jistič byl potřeba hlavně při zapnutí (má předepsaný 20A a vyhazoval nám 16A) a pak také např. při bodování nebo krátkých častých svárech někde u max výkonu, jinak ne. Takže pro jistotu bych silnější jistič dal, pokud to jde, to vypadávání nebude stroji dělat dobře a ten náš už také po asi roce přestal fungovat a musel do servisu
Offline
Tak je to hobby mašinka, i když výrobce píše pro profesionální použití. Nějaké extra dlouhé prodlužky bych neřešil, na nějaké krátké, řekněme do 20m mu to i tak pojede. PFC funkce je podle mě spíše pro někoho, kdo potřebuje opravdu dlouhé prodloužení, třeba 50m. Mašinka má předepsaný krátkodobý proud až 190A, ale kdyby někdo chtěl z mašiny tahat takový proud delší dobu, asi by sáhnul po něčem výkonnějším, ne? To už ale podle mě na 230V bude trošku problém.
Online
PFC by už mělo být u všech, protože Brusel.
Hranice, kde není třeba PFC by měla být u elektronických spotřebičů tuším okolo 150 wat.
Otázka je akorát jak to PFC bude kvalitní či co za obvod výrobce zkuchtí a nazve PFC, aby dostál předpisům.
Offline
Všichni čeští výrobci používají v PFC prakticky stejné zapojení s L4982, kdo chce nechť koumá datasheety.. otázkou je kdo to od koho první okopíroval
Offline
Dobrý večer objevil se mi problém. Dnes jsem v podstatě poprvé vyzkoušel svoji masinku a lepení a lepení a trápení a nnechytani oblouku. Kdyz uz náhodou chytil tak zahynul za vteřinu nebo pět jak kdy. Bazicka elektroda průměr 2 , síla materiálu cca 3-5 mm nastavení cca 60A. Muze byt nějaká závada na přístroji?
Offline
zle nastavená mašina , nemáš to na tig prepnuté ? svieti stredná kontrolka ... na elektrodu musí horná svietiť ... dolná je tig HF ... prečítaj si už ten manuál , ako sem niečo napíšeš ...
Offline
Nemám to na tig prepnute. Bliká dioda u mma což by mělo indikovat akorát aktivní VRD pokud se nemýlím. Navod jsem samozřejmě četl. Myslel jsem že je fórum od slova diskutovat 😉. Nikdo vás nenutil odpovídat, ale každopádně za to děkuji jsem vděčný za každou připomínku nebo radu
Offline
MMA mám vyzkoušeno a mě to svařuje moc pěkně. Ano, to blikání znamená aktivní V.R.D a po šktrnutí nebo klepnutí elektrodou se vypne a svářečka jede jak má.
Buď máte něco šparně nastaveno, nebo je něco špatně v mašině.
Online
Možná je tento příspěvek bezcenný, ale nevím, jakou máte praxi ve svařování. Zeťovi, když začínal, také zhasínal oblouk a bylo to tím, že jej příliš natahoval. Elektroda, zvláště bazická, potřebuje oblouk krátký - konec obalu se při svařování prakticky jemně dotýká svařence.
Offline
Děkuji žádný příspěvek není bezcenny.
To Varok: kolik nastavujete na 2 nebo 2,5 elektrodu?
Offline
Tisíckrát opakovaná otázka - kolik nastavit svařovacího proudu.
Na tuto otázku nejde seriózně odpovědět. Chytré knihy, stejně jako desítky zdejších příspěvků, říkají, že záleží na svářečce, na druhu elektrod, na schopnostech svářeče, na průměru elektrody, na tloušťce svařovaného materiálu, na svařovací poloze, na druhu svařovaného materiálu apod.
Pro úplný začátek stačí si nastavit na svářečce proud o velikosti 35 - 40 x průměr elektrody. Ostatně, na každé krabici elektrod je nějaké základní nastavení proudu napsáno.
Offline
I když mě nikdo nenutí, tak k tomu něco málo musím napsat. Na sváření jsou potřeba dva. Svářečka a svářeč (ne jen jeho ruce, ale i hlava, uči oči). U začátečníka svářeče bývá mnohem pravděpodobnější chyba na té druhé straně- svářeče. Přesto se často, viz mnoho příspěvků na tomto fóru, hledá chyba na té první straně- svářečce. Pokud potřebuješ pomoci s rozhodnutím, na které straně je chyba, pak je vhodné buď vzít za ruku někoho kdo má praxi a přivést ho ke svářečce, nebo obráceně svářečku vzít a přenést ke zkušenějšímu. Další možnost je říct si, neumím to, co asi dělám špatně a zkoušet a zkoušet. Ve většině případů se to nakonec podaří. Konkretně k tvému problému. Začínat s bazikou pr.2 a proudu 60A je dost obtížné, chce to již více citu (podvědomé reakce na sdělení všech výše uvedených smyslů). Přidej si proud a pokus se po zapálení držet vzdálenost elektrody cca průměru elektrody, tj cca 2mm. Pokud budeš schopen udržet tuto (i o trochu menší) vzdálenost konstantní i když ti ubývá elektroda, měl by oblouk hořet. Pak budeš moci pokročit dál.
Offline
Ještě jsem si uvědomil, že jsem zapomněl napsat: Do toho procesu vstupuje i volba průměru elektrody a proudu ke tloušťce svařence. Železo 5-6mm silně chladí a při 2mm eldě a 60A bude udržení oblouku o to obtížnější. Zkus železo cca 3mm, pro bazckou 2 je myslím doporučený rozsah 60-80A a nastav 75A. Tím se ti ten začátek hodně ulehčí.
Offline
Děkuji moc za radu. Je mi celkem jasné že je chyba na mé straně. Jen jsem chtěl vyloučit to mizivé procento , že by to bylo masinou. Určitě vaše rady dneska po sichte vyzkouším a uvidím.
Offline
Já jen pro upřesnění: všeobecně se píše, že délka oblouku u běžných elektrod by měla být cca stejná, jako průměr jádra elektrody. Vodivé jádro elektrody je ale při svařování utopeno v kráteru, u 2mm elektrody je to asi 1 mm (je to vidět i na koncích už použitých elektrod). Čili skutečná viditelná vzdálenost 2mm elektrody od materiálu by měla být do 1 mm.
Editoval Zdenek11 (06-04-2017 13:57:56)
Offline
Fin: I když nejsem profi svářeč, potvrdím co psal Famater. Jestli nemáte moc zkušeností, 2ka elektroda není zrovna nejlepší. Co trošku svařuji v garáži svoji Gamou 1900 nebo semtam něco v práci, tak právě elektrody 2mm jsou náročnější na přesné vedení, alespoň mě se zdá.
Co se týká proudu, tak musíte vyzkoušet, každému vyhovuje něco jiného. Já dávám na 2mm elektrodu kolem 65-68A, na elektrodu 2,5mm kolem 80-85A a na 3,2 elektrodu kolem 120 A.
Nastavte si větší HOT START, třeba na maximum, bude se vám lépe zapalovat oblouk. To zhasínání oblouku mi někdy v práci dělají i navlhlé elektrody a kostra na rezavém materiálu.
Online
Fin napsal(a):
Děkuji žádný příspěvek není bezcenny.
kolik nastavujete na 2 nebo 2,5 elektrodu?
Pro začátek proud předepsaný na krabici s elektrodami nebo v technické dokumentaci elektrody. protože ten proud se trochu liší podle druhu elektrody.
Potom jedu po cca 5 ampérech na jednu stranu, dokud proud podle zvuku, vzhledu svaru a projevu při svařování není evidentně příliš silný a na druhou stranu totéž, dokud není evidentně příliš slabý. Pak kouknu na svary a vyberu proud, který dělá optimální svar.
Pro začátečníka doporučuji proud spíš vyšší, oblouk méně zhasíná.
Nebo trochu jinak, když zhasíná oblouk, přidej 5 ampér. Dělej to tak dlouho, dokud oblouk nezhasíná.
Pokud se projevuje něco z toho: oblouk silně prská, kov se z podstatné části rozstřikuje, zvuk oblouku je tvrdý, elektroda se při svařování rozžhavuje, je moc silný proud. Uber 5 ampér. Pokud ani tehdy neudržíš oblouk, je chyba buď v rukách nebo stroji.
Jinak častá chyba začátečníka jsou z vlastní zkušenosti špatné kontakty. Přitáhni a očisti všechny spoje, přes které prochází svařovací proud, místo uzemnění, kleště, elektrodu ....
Offline
nemám pedagogické vlohy, když vidím že někomu něco nejde, vyhodím ho od toho a udělám to sám
to nastavení ampér co ti doporučuje pan Mistr Famatér, bych já osobně udělal menší. Elektroda by se ti neměla přilepit ani při cca 50A. Zkus jí normálně zapíchnout do materiálu, silou větší než bys použil při psaní tužkou. Pokud oblouk prská a rozstřikují se okuje je ampér moc, pokud nic extra neprská a kolem elektrody se vytváří "sopka" - oblouk ani není vidět, rozsvítí se ti i samostmívačka = pak jsou ampéry akorát, nebo 2-5 přidat.
Offline
Pane Bourači, mě šlo o nastavení pro první seznámení s obloukem, aby ho udržel. Ne jako optimální nastavení. To proto, že se pokoušel učit na železe 5-6mm elektrodou o2 a proudem 60A a možná ještě vlhkou elektrodou. Udržet oblouk je při těchto podmínkách obtížné.
Offline