SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ano proud těmi kondenzátory je velký, běžné kondíky mají okolo 5A, ale to se dalo čekat, proto ten proud ostatní tlumili. Pokud by se to upravilo např. takto:
Takto by to už v občasném domácím provozu a v kombinaci s trafem s nízkým zatěžovatelem kondenzátory RIFA, na proud cca 13A viz http://www.tme.eu/cz/Document/f9e8bf9fa … 00_new.pdf
měly zvládnout. Je vidět jak klesl taky podstatně proud sekundárem trafa a svářecí proud zůstal dobře vyhlazen, klesl pouze o cca 2A. Je mi jasný, že na těch dvou odporech 1R3 bude pěkná ztráta a bylo by nutné je konstrukčně řešit jako topnice, nebo hodnotu odporu ještě zvýšit a více srazit proud, a tím srazit i ztráty na nich.
Offline
Takhle zřejmě ano, problémem by zůstala cena těchto kvalitních kapacit:
http://www.ebay.com/itm/6800UF-100V-KEM … xyhS9Tgy5h
Ty odpory by asi takový problém nebyl, šlo by na nějakou keramickou platformu navinout třeba něco takového:
http://www.ges.cz/cz/odl-1r28-GES06915862.html
Editoval Zdenek11 (18-02-2016 12:26:28)
Offline
Někde výše jsem psal, že je toto řešení dost náročné na kvalitu kondenzátorů a i dobrému kondenzátoru to zkrátí životnost. Proto je nutnost ten proud nějakým způsobem stáhnout, protože častá výměna takto drahých kondů se prodraží. No zkrátka za kvalitu se platí, nikoho nepřekvapí, že za kvalitní vercajk dá 10x více. Auto, které jede 3x rychleji než běžné, taky nebude je jen 3x dražší. S těma RIFAma je to stejné, zhruba 3x větší proud, je to vlastně takový závoďák mezi kondíky.
Jednoduchá řešení nemusí být nejlevnější, pokud je potřeba udělat něco podobného z levnějších součástek, vyžaduje to rafinovanější a komplikovanější ochrany, nebo vyjít z vyšší investice na začátku, kvalitnější trafo, kde není potřeba navýšit napětí, nebo kam se dá domotat pár závitů. Případně přidat paralelně jiný zdroj.
S tím odporem to tady už bylo, nechci to hledat, ale kolega namotal odporový drát na vybroušenou dlaždičku nebo obkládačku.
Offline
Taky by to tak šlo, výroba tlumivky je náročnější, ale má to výhodu, že se nezmaří tolik energie, no nic není zadarmo.
Offline
Ešte je možné navinúť dvojtlmivku ako trafo a ako tlmiace rezistory na zníženie Q využiť poddimenzované vinutie, ten ohrev by bol minimálny a tlmivka by to uchladila v pohode. Chcelo by to ale všetko dobré spočítať ale to je je už vec pre zanietených bastlírov. Takéto prevedenie tlmivky by nebolo veľmi rozmerné.
Offline
Pěknej simulátor, tady průběh klasickýho zapojení s malou tlumivkou a pomocným vinutím.
http://samb.rajce.idnes.cz/Usmernovac_k … 140_mH.jpg
Editoval samb (19-02-2016 12:34:50)
Offline
U toho Circuit programu chybí jedna pro svářečky podstatná věc, anebo jí neumím navolit. A sice že výkon svářecího trafa je daný především sycením magnetického obvodu. Tedy nelze zjistit kolik energie který usměrňovač dokáže z trafa vytáhnout, když je to dáno především vlastnostmi plechů a ne jen odporovou zátěží vinutí. Circuit pracuje myslím s ideálním zdrojem, absolutně tvrdým a ne s měkkým zdrojem svářecího transformátoru.
Offline
Preto tam pán pt.kbely zadefinoval odpor 0,1 ohmu ako náhradu za reaktancia. U MMA trafa je reaktancia riadená nastavením zvarovacieho prúdu dá sa s dostatočnou presnosťou stanoviť z U naprázdno a I skratu.
Offline
Ano je to tak, nechtěl jsem si s tím tak hrát, tak jsem místo trafa dal zdroj a jako ztráty a rozptylovou indukčnost jsem dal jen odpor, ale ten by se měl brát jako komplexní impedance.
Pokud se použije trafo, je potřeba ho nastavit tedy poměr závitů, indukčnost a hlavně coupling coefficient nastavit na nižší hodnotu než 0,99, pak se to nechová jako tvrdý trafo.
Offline
Ano chápu a taky mě nic lepšího nenapadlo. Když zařadím do sekundáru navíc indukčnost, je tam značný fázový posun proudu a napětí. Ale otázka jak velkou indukčnost. A další věcí bude přesycení plechů trafa. Skutečná zatěžovací charakteristika není odporová přímka, ale nejdřív drží napětí a následuje jeho strmý pokles po přesycení plechů. Tedy jen to že skutečnost se bude poněkud lišit od toho co jsme si krásně nasimulovali. Bohužel nic naplat, osciloskop nemám.
Offline
No nic nebude úplně dokonalý, takže ani tato simulace, navíc svářecí trafo je dost specifický, natož regulované magnetickým bočníkem. Pokud by byly známé podrobné parametry trafa, asi by šlo vyjít z náhradního schéma transformátoru, ale ty výpočty bych teda nedal, pak by se to nasimulovat dalo. Naměřit běžným osciloskopem něco na svářečce při sváření je problém, protože ty průběhy se neustále mění, jedině pokud by byla konstantní zátěž, např odporová umělá zátěž nebo ji nahradit elektrolytem, (stabilizovat jeho teplotu) a dostatečně velkou plochou elektrod.
Offline
https://www.youtube.com/watch?v=cyFjzgpKPhw
Parkside zváračka vs neskusený užívatel.
Offline
Tento sa ešte aj modlí aby zapáliloblúk https://www.youtube.com/watch?v=qYAvVn_5TPU
Offline