SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Je to možný (a lidský). Ale u toho druhýho typu knoflíku má Omicron vysloveně uvedený, že je na kleštiny. Je taky dražší - asi 50Kč.
Offline
Zdenku11 mýlíš se v pafikovi1605 on není 1506 jak píšeš
promiň
jinak samozřejmě kdo by rádloval osičku do poťáku když potřebuje cenu 1juan. Možná je to trochu kleplý na lise...
Offline
Ahá! No, už nejsem tak bystrý, jak jsem býval v 60.
Editoval Zdenek11 (10-03-2017 22:19:01)
Offline
bourač napsal(a):
Zdenku11 mýlíš se v pafikovi1605 on není 1506 jak píšeš
Jo 1506, bejvávalo ....
Jsem zvědavej, jak ten knoflík nakonec bude chycenej. Je pravda, že na tisícihran by byl levnější, než na kleštinu, zase potenciometr s tisícihranou osou je dražší, než s hladkou....
Editoval pafik1605 (11-03-2017 09:23:55)
Offline
Pafiku, zase ti musím oponovat, ty drážkované osky bývají naopak jedny z nejlevnějších http://www.ges.cz/cz/pc1621n-10k0-GES05313175.html . Kupodivu i přes nízkou cenu bývají kvalitní, dělal jsem s podobnými spoustu stmívačů a regulátorů otáček, některé jedou bez problému už řadu let. Problém je tady spíš nevyrovnaná kvalita - některé jsou vadné už nové, a ani se nevyplatí je reklamovat, ta cesta s nimi vyjde dráž, než pak koupit zase pár nových - a špatně se to i prokazuje. Hádat se v prodejně, že dráha má linearitu někde úplně mimo, nebo že občas ztrácí kontakt s běžcem, je únavné, zbytečné a většinou to nikam nevede.
Editoval Zdenek11 (11-03-2017 11:22:10)
Offline
Hádám, pokud to má být levné, že tam bude hřídelka v podstatě libovolná - hladká nebo drážkovaná. A že číňan vzal knoflík z trochu správného plastu a kapičku trochu správného lepidla a nasunul a nechal zaschnout. Trochu správného proto, aby to tím lepidlem trochu dostatečně během záruční doby drželo.
Knoflík klidně může být nízký, ale potom tam může být otvor v krytu bazmeku o výrazně větším průměru než je hřídelka potenciometru a užší dřík knoflíku nasunutý na hřídelcě poťáku může jít cm, dva cm i víc dovnitř bazmeku.
Dokonce je to vedle toho, že nízký knoflík vypadá vzhledně, i mechanicky mnohem víc odolné, protože knoflík se potom opírá o kryt bazmeku (svářečky) a případná nežádoucí síla na knoflík tak nedělá nežádoucí mechanické napětí v potenciometru nebo dokonce na plošném spoji, ale působí jen na krytování svářečky. Přirozeně jen pokud je umístění hřídelky potenciometru slícováno s otvorem v krytu.
Editoval Radim (11-03-2017 12:00:18)
Offline
Já bych to nekomplikoval. Pro výrobu je nejjednodušší, nastavit potencimetr na doraz, natočit knoflík a natlačit ho na hřídelku. Byly také doby, že se dělaly na hřídelkách plošky a v knoflíku byla drážka s plochým perkem, které třením sdrželo knoflík. Protože ale i to je komplokace, tak jsem přesvědčený, že je knoflík jen naražený. Ze zkušenosti vím, že často jde dost těžko sundat, zejména pokud není o co opřít plochý širší šroubovák. Také si nemyslím, že je na knoflíku krytka. Protože ta by jistě nebyla do kraje, dala by se rukou shodit. Lepidlo by bylo použito jen při opravě, pokud by při výstupní kontrole náhodou knoflík upadl.
Offline
Ďalšia z mojich priblblých otazok......Môže dosť k poškodeniu invertora pokia prsknem inou elektordou (ako na železo) na železo...preto sa pýtam, lebo keď som skúšal zvárať ten hliník, tak keď som v strede zvárania nevedel chytiť oblúk (obal na elektróde bol dlhší obal ako jadro) klepol som o železnú nákovu aby sa odlúpil kiloniec a podarilo sa sem tam až tak, že aj prsklo :-/
Offline
Invertoru je to uplně fuk, stejně tak trafu čím o co prskáš. Jediný podstatnější rozdíl je v tom, že invertor s jeho elektronickýma ochranama není určený pro provoz do zkratu jako starší transformátorové strojky - tj není určený k rozmrazování potrubí a jiné týrání. Stejně tak jde použít po vypnutí hotstartu pro nabíjení autobaterek - jako nabíječ charakteristiky I tj proudový zdroj. Tohoto jevu používají třeba invertory pokračovatele MEZu Brumov TT142, kdy se akorát zablokuje Hotstart a procesor si vytvoří sedmisekundový cyklus kde 0-6s nabíjí proudem nastaveným na svářečce a jednu sekundu po tom vypne měnič a měří.. postupně ten šestisekundový cyklus zkracuje, nicméně pořád nabíjí v režimu proudového zdroje - nesejde pak ani na napětí akumulátoru - jediný rozdíl je v měření a "čekání" na dvojnásobnou hodnotu napětí na akumulátoru. Kdo si chce pohrát, tak k invertoru připojí ke komparátoru regulační smyčky trošku balastu a s dalším poťákem může regulovat i napětí a napájet tím cokoli si zmyslí..
Offline
Ne, nestane se nic. Je to stejné, jako když zapaluješ "správnou" elektrodu ťuknutím. Pečlivkové mají na svářecím místě betonovou destičku s hrubším povrchem, o kterou si očistí konec elektrody před zapálením na místě, kde je to potřeba napoprve.
Offline
Tak super...aj som myslel, že obvodom bude jedno cez čo sa dostane do skratu a nasledne ho vypne, ale pre pokoj v duši som sa opýtal radšej skúsenejších :-) ...Ďakujem páni...
Editoval GudeBoy (11-03-2017 19:14:45)
Offline
Ma nekdo zkusenost, jak vari Kitin 165 na 20m prodluzovaku o prurezu 2,5? Diky.
Offline
já mám Kitin TigLa 150, myslím že je to stejný "Modrý Zázrak" jako máš ty, mě to i na slabším (a delším) prodlužováku vaří dobře. Proud nastavuju "vodvokově" dle zadaného vaření, možná že musím dát proudu víc (+5A) proti vaření hned u zásuvky. Vařím tímhle aparátem max 2,5 elektrodami.
Offline
GudeBoy napsal(a):
Ďalšia z mojich priblblých otazok......Môže dosť k poškodeniu invertora pokia prsknem inou elektordou (ako na železo) na železo...preto sa pýtam, lebo keď som skúšal zvárať ten hliník, tak keď som v strede zvárania nevedel chytiť oblúk (obal na elektróde bol dlhší obal ako jadro) klepol som o železnú nákovu aby sa odlúpil kiloniec a podarilo sa sem tam až tak, že aj prsklo :-/
Teoreticky by mohlo. Pokud budou svařovací kabely dlouhé třebas jen půl metru a budou to průřezy třeba 32 mm nebo ještě silnější. A elektroda bude silná a bude jí třebas jen malý kousek. Odpor svařovacích kabelů, elektrody a odpor dalších součástek v sekundárním obvodu měniče v invertoru totiž určuje zkratový proud, který první tisícinu nebo desetitisícinu sekundy invertor dává, než zareaguje jeho regulace nebo ochrana.
Podobně pokud by byla izolace svařovacích kabelů porušená a kabely se zkratly hned u svorek invertoru.
Offline
Radim..ale v tom prípade by bolo asi jedno z akého kovu je elektroda....
Offline
Potom by zareagoval antistick.
Offline
Jenomže na ty tisíciny sec tam jsou indukčnosti. Já bych se tímto nezabýval.
Offline
Jaképak tisícinky ? On ten invertor vůbec neřeší nějaký minimální nebo maximální proud - pokud budeme brát v úvahu běžný invertor, tak je v něm regulační smyčka s operákem a dokud se nedotkneme elektrodou plechu, tak jede na maximální střídu tj na "plné pecky" a v tom momentě, kdy napětí z měřícího proudového trafa překročí o rozpoznatelnou mez nastavenou poťákem, tak operák dá vědět švábu, že už ho má zaříznout. Takže v momentě kdy svařuješ operák s pwm švábem jedou pořád me smyče "řítíme se nahoru, nastavený strop, letíme dolů než spadneme pod nastavenou mez, letíme nahoru" Některé invertory, které mají vyvedeny dva vstupy pro zpětnou vazbu, mají připojenu přímo i proudovou pojistku maxima, tj napětí z měřícího trafa proudu na primáru jde přímo do pwm švábu a v momentě, kdy překročí mez danou výrobcem dokonce ani nezačne "další obdelník" na výstupu.. v jiné konfiguraci zase umí při "menším" překročení omezit střídu, případně vynechat cyklus a při "větším" začít pomalým náběhem pwm švábu od nuly, tak si tu rychlost rozpočítej při 50-100kHz.
Člověk by se až divil, co umí prehistorické šváby z roku 82 a co se využívá v dnešních "gamách"
Editoval hrnous (12-03-2017 19:38:54)
Offline
Hrnousi to je jasný, já jsem regoval na Radima.
Offline
Famater napsal(a):
Jenomže na ty tisíciny sec tam jsou indukčnosti. Já bych se tímto nezabýval.
Prdlajs indukčnosti.
Bavíme se o havarijní ochraně a tam je reakční doba na vybavení ochrany při určitém jednočinném zapojení zhruba jeden půlcyklus pracovního kmitočtu a při jiném běžnějším dvojčinném až několik celých cyklů pracovního kmitočtu.
Minimálně po tuto dobu musí invertor - výkonové součástky vydržet zkrat na výstupu, několika až cca stonásobné přetížení proti běžnému výkonu invertoru.
Offline
Radime, co to máš za matroš? Součástky by měly vydržet nárazově asi 400kW? Skoro 1/2 megawattu? Invertor, který se i při tvrdém zkratu (a prakticky nulovém odporu zátěže) na svorkách poškodí, je hračka pro děti a nemá co dělat v obchodech.
Offline
Spínací prvky by měly být navrženy, aby při možných přechodových jevech v provozu nebyla překročena destrukční práce použitých součástek i2t. To že bych se tímto nezabýval jsem myslel i invertoru koupeného.
Offline
Při zkratu může nastat více režimů. Každý výrobce to bude mít nastaveno jinak.
Při zkratu klesne napětí na výstupu a invertor se pokusí odpálit zkrat, to bude1/4 až 1/2s, dá se předpokládat, že bude i dost velký brum na filtračních kondech.
Uvažuji invertor celomost na 60kHz, převodový poměr trafa 6:1 (zapalovací napětí řešeno např zdvojovačem), výstupní tlumivku 16uH, zkratový proud 200A, úbytek při 200A cca 8V(odpor celé smyčky 0,04 ohm).
Pak při napětí na filtračních kondech 185V budou zhruba takovéto průběhy.
Full Bridge Push-Pull Converter
Vin_min = 250.0V Vin_max = 320.0V Vin = 285.0V
Vout = 8.0V Iout = 200.0A f = 60.0kHz
L = 16.0uH ΔILfor Vin_max = 4.03A N1/N2 = 6.0
Potom se aktivuje pojistka proti přilepení elektrody a proud klesne, dejme tomu na 30A, pak úbytek napětí může být cca1,2V, při tom bude brum na filtračních kondech malý.
Pak při napětí na filtračních kondech 320V budou zhruba takovéto průběhy.
Full Bridge Push-Pull Converter
Vin_min = 250.0V Vin_max = 325.0V Vin = 320.0V
Vout = 1.2V Iout = 30.0A f = 60.0kHz
L = 16.0uH ΔILfor Vin_max = 1.29A N1/N2 = 6.0
Editoval pt.kbely (15-03-2017 13:37:02)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Radime, co to máš za matroš? Součástky by měly vydržet nárazově asi 400kW? Skoro 1/2 megawattu? Invertor, který se i při tvrdém zkratu (a prakticky nulovém odporu zátěže) na svorkách poškodí, je hračka pro děti a nemá co dělat v obchodech.
Třeba Datasheet IRFP460, Mosfet s maximálním napětím 500V a maximálním proudem kontinuálně 20 A (13 A při 100 st C) a impulzně 80A s maximálním ztrátovým výkonem při 25 st C 280 watt
zde: https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.213-095.6.pdf
Třeba graf Maximum Safe Operating Area v datasheetu uvádí pro mezní hranici povolené provozní oblasti pro jeden impulz, což charakterem odpovídá zátěži při zareagování havarijní ochrany, kdy se následně invertor vypne nebo přepne na režim minimálního výkonu:
Trvale je maximální limit zatížení jednoto tranzistoru 280 watt
pro impulz 10 milisekund zatížení 50A při cca 16 voltech až 1,6A při 500 V neboli limit 800 watt
pro impulz 1 milisekundu zatížení 80A při cca 26 V až 40A při 500 V neboli cca 2000 watt
pro impulz 100 mikrosekund zatížení 80A při 90 V až 18A při 500 V neboli cca 9 000 watt
Pro impulz 10 mikrosekund zatížení 80A při cca 300V až cca 50A při 500 V neboli limitní zatížení je cca 25 000 watt
A ještě podívej se v datasheetu na údaj vypínacího času Td(off), u tohoto trandu 110 nanosekund. Podobné zpoždění mají drivery mosfetů, řídicí obvody mají ještě vyšší. Třeba SG3525 má uváděné zpoždění signálu maximálně až 1,5 milisekundy. Pokud jsou havarijní ochranné obvody přes všechny tyto stupně, tak v případě zkratu pracuje invertor s tímto obvodem i těch 1,5 milisekundy do toho zkratu s předchozím nastavením, než se něco vůbec začne měnit - uzavírat koncové trandy.
Editoval Radim (16-03-2017 06:54:18)
Offline
Pre impulz 1 ms máš o jednú nulu viac.
Offline