SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
https://youtu.be/RTnqMucroek
Toto ste už videli? :-D
Offline
GudeBoy napsal(a):
https://youtu.be/RTnqMucroek
Toto ste už videli? :-D
To nie je nič nové.
Offline
Pre mňa je ... Napíšte o tom niečo?? To je spôsob zvarania ? Dá sa tak aj niečo zvariť?
Offline
To je spíše jen na podívání.
Offline
Zdravim vsechny. Pres rok tady procitam forum a vybiram, co si do zacatku poridit.
Vybrano uz mam. Jen bych potreboval poradit, zda to nebude nejaky preslap.
Je to na veci kolem baraku. A vybral jsem si Jasic Arc 140. Zatezovatel je na 100%-108A.
Coz je dostacujici hodnota pro normalni svareni. Ale jestli udavana hodnota U na prazdno 67V neni malo?
Byl bych rad kdyby nekdo napsal. Jsem pro tento stroj rozhodnuty, jen bych chtel ujistit, zda to neni nejaka problemova masinka. Diky Mirek
Offline
GudeBoy napsal(a):
Pre mňa je ... Napíšte o tom niečo?? To je spôsob zvarania ? Dá sa tak aj niečo zvariť?
stačí to tu pročíst, aby nebyl člověk udiven vším, co jde kolem http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008033101
Offline
JelMir napsal(a):
Zdravim vsechny. Pres rok tady procitam forum a vybiram, co si do zacatku poridit.
Vybrano uz mam. Jen bych potreboval poradit, zda to nebude nejaky preslap.
Je to na veci kolem baraku. A vybral jsem si Jasic Arc 140. Zatezovatel je na 100%-108A.
Coz je dostacujici hodnota pro normalni svareni. Ale jestli udavana hodnota U na prazdno 67V neni malo?
Byl bych rad kdyby nekdo napsal. Jsem pro tento stroj rozhodnuty, jen bych chtel ujistit, zda to neni nejaka problemova masinka. Diky Mirek
U invertorů (na rozdíl od klasických usměrňovačů) hodnota napětí naprázdno nevypovídá nic o kvalitě startů, zapálení oblouku je řízeno elektronicky. Některé invertory mají i nižší napětí, než těch 67V, dokonce třeba jen 12V. Napětí naprázdno bývá sníženo schválně, kvůli vyšší bezpečnosti. Na start oblouku má vliv spíše celková koncepce zapojení - dobře vyřešená dynamická charakteristika.
http://www.mamtechnika.cz/svareci-inver … g-mma-igbt
Offline
Dekuji za odpoved. Kdyby jeste nekdo chtel napsat nejakou zkusenost budu rad.
Offline
Ji teď pitval jistý český invertor a proháněl jej simulátorem... V podstatě to byl obyčený proudový zdroj, mající dvě funkce.. první při zmenšení napětí pod 10V přidala jeden ostrý kladný impulz do regulační smyčky - neinvertujícího vstupu operáku až do 100% výše referenčního napětí - podle vývojařů prý pro "upálení elektrody" při příliš nízkém napětí tj krátkém oblouku a druhá, kdy při poklesu napětí pod 35V přidá zhruba 50% - dáno velikostí sériového kondezátoru v signálové cestě, to zase jako hotstart, když napětí začne klesat dolů - při zapalování oblouku..
Obecně to fungovalo tak, že na feedback vstup řídícího švábu bylo přivedeno paralelně s regulační smyčkou - operákem napětí z proudového trafa, tj dokud na výstupu proudového trafa nebylo maximální napětí odpovídající maximálnímu proudu jelo pwm naplno. Regulační smyčka pak plnila funci proudového zdroje tím, že porovnávala napětí z procesoru/potenciometru - nastavovacího prvku a porovnávala s proudovým trafem, v případě potřeby pak zasáhla na dalším vstupu řídícího švábu, který měl vnitřní pullup na referenci a s nižším napětím pak omezoval střídu.
Omezení maximálního napětí na výstupu pak bylo řešené na úrovni generátoru obdelníku v pwm švábu, kdy při překročení napětí nad 90V vynechalo jeden cyklus, při zvýšení tuším na 105V obvod cyklus restartval a začínalo se znova i se soft startem obvodu, tj postupným náběhem pwm.
Co sem onehdá obkresloval Gamu, tak ta měla "funkci" akorát jednu a to antistick, který fungoval obdobně, nicméně při napětí pod 10V přes tranzistor a sériovou diodu stáhnul výstup regulační smyčky k zemi a tím omezil střídu respektive její poměr k poměru napětí reference a úbytku na diodě. Napětí bylo omezované tuším jenom párem zenerek čítajícím výstupní napětí a přes diodovou logiku také stahované nějakým standardním tranďákem k zemi..
Ještě bych si rád zdokumentoval PFC obvod Gamy, nicméně se mi nechce vypájet všecky SMD kondíky, které jsou bez popisu, abych pak přepočítal časovací záležitosti.. Dostupné je akorát schéma PFC z AlfaInu, ale bez hodnot.. takže taky k prdu
Editoval hrnous (06-03-2017 10:36:55)
Offline
styles napsal(a):
...Pokud se jedná o Jasic 140-tak na doma je to celkem dobrá volba... Navíc tam jsou používány levnější a běžně nahraditelné tranzistory MOS, ....
Podíval jsem se jen tak ze zvědavosti přímo na stránky výrobce Jasic a u všech výkonových variant (vč. 140) uvádí technologii IGBT. Tak stylesi nevím, to tak často střílíte od boku? Nebo se možná spletl výrobce....
Offline
Zdenek11: Nestřílíte od boku spíše vy? To co jste psal o tom napětí je nesmysl. U mé nové gamy je to taky, ta funkce v.r.d jak psal pan styles, ale to je prý kvůli pokopání apod.
Zkuste někdy více typů invertorů, jeden s napětím kolem 50V a druhý s napětím kolem 80-90V. Pak napište výsledky při svařování
Offline
Varoku, ty dražší a poměrně kvalitní a výkonné invertory vždycky nemají těch tvých 90V - no asi jsou to jen hračky. Je jich spousta, stačí sem tam kouknout na net.
Zase (jako obvykle) něco zbrkle napíšeš, i když v podstatě vůbec nevíš, o co jde.
https://shop.boukal.cz/dilenske-vybaven … oud-300-a/
Edit.: viděl jsem někdy na podzim na netu nějaký invertor Xieng Power (nebo tak nějak), měl udáno Uo=105V, stál myslím kolem 70 USD. Podle tvých dedukcí tedy špička v sortimentu.
Editoval Zdenek11 (06-03-2017 19:59:35)
Offline
Varoku. Hodně jsem se navařil s KS250, která má napětí naprázdno 55V. Mám Froniuse TP1500, který má cca 90V. Svářečka, kterou jsem kdysi dávno udělal (řízený usměrňovač 3f) má napětí naprázdno 72V, mohl jsem to natáhnout až na cca 80V, ale bylo to zbytečné. Nedávno jsem pořídil JLT TIG Partner 200. který má 63V. Se všemi se dá svařovat bazickými elektrodami. To napětí naprázdno se projeví pouze při zapalování při ne úplně čistém materiálu. Co ale týká dynamických vlastností, tedy, jak je citlivá na vedení elektrody a ovládání svarové lázně v polohách, tak na to mají vliv jiné parametry, než napětí naprázdno.
Online
Měl jsem možnost vyzkoušet stařičkýho Fronika MW3000 s napětím naprázdno 56V,bez soft startu a podobných start ptákovin,dynamiku oblouku staženou na 10% a přesto zapaloval oblouk daleko líp než Kitin s 88V a startovacíma vymoženostma.Čím to?
Editoval Ládes (06-03-2017 22:19:57)
Offline
Bo u Froniusu to řešili aby to fungovalo A že tam nepíšou supertechnologie jako "Hotstart,Arcforce,Antistick" neznamená že tam něco není .
Holt prostě neco funguje a něco se jen tak tváří.
Offline
Co jsem svařoval s levnými trafy, které nemají na malý proud napětí ani těch 45V, to byla tragedie. Wtu-315 úplně super zapalování oblouku, nevím jaké mají napětí. U invertorů neznačkových co mají napětí něco málo přes 50V se oblouk špatně zapaloval, lepení elektrody. U dražších s napětím řekněme přes 80V nádherné zapalování oblouku. Čím to?
Offline
Trochu mimo vašej témy otázka...mám kabel asi 15M ..CMFM 4x2,5. ..ako najlepšie z toho vykúzliť vhodnú predlžovačku k inventoru? Čo by bolo najlepšie z toho vyhotoviť? Či to mám vymeniť niekomu za trojžilu a spraviť z toho ? :-)
Offline
vykouzli z toho 2krát 5mm, já mám takto 100metrový prodlužovák k invertoru a OK.
Co se týče té diskuze o napětí naprázdno tak já mám Kitina a ten má funkci Hotstart - u mne příčina potíží při zapálení oblouku (jeden z důvodů proč "Modrý zázrak") funkce chodí / nechodí tak jsem ji vypnul a zapaluju bez této "podpory". Někdy to obnáší ťukání ala Datel ale jak to chytí již nemám problém oblouk udržet jak potřebuju.
Offline
Ako to myslis 2x5mm? Ze spojiť 2 žily? A spravit dvojlinku? Ako konkrétne to zapojit ?
Offline
ano, dvojlinka, musíš sehnat pořádné koncovky aby se 2 žíly vešly do kontaktů. 100m prodlužovák mám na dřevěné cívce takže mne občas nějaký bezpečák vyžene ze stavby. Budu na něj muset dát kousek plechu s nějakými čísly, pak si bezpečák bude myslet že je to revize...
pro klid duše: ten prodlužovák nesmíš nikdy, NIKDY na nic jiného použít - může to někoho zabít.
No mazat to už nebudu ale doporučuji ti ten 2,5 čtyřžíl (to je dostatečný průřez) použít jako trojlinku - jednu žílu úplně vynech prostě ji nezapojuj. Na tu dvojlinku zapomeň, je to nebezpečný.
Editoval bourač (07-03-2017 00:14:11)
Offline
Jestli je to čtyřžíla jakože jedna žlutozelená zem a tři fázové, ta ten žlutozelený použít, fázi zapojit na jeden z fázových. Ten buď černý nebo hnědý. Potom jeden opatřit modrou bužírkou na obou stranách, nejlépe smršťovací a použít jako nulák. Zbývající žílu nezapojovat.
Offline
Tak pokud jsem z toho vseho spravne pochopil. Tak pokud budu mit zakladni material spravne pripraveny a ocisteny, tak by nemel byt problem zapalit ani baziku. Volal jsem do toho obchodu a bylo mi receno, ze pokud zacinam, tak at zacnu s rutilkou. Az udelam pekny svar rutilkou, tak muzu prejit na baziku. Pan z obchodu rikal, ze s fronikem se zapaluje podstatne lepe, ale to je mimo muj rozpocet. Samotnou masinu chci do nejakych 5 tis. Jde mi o to, abych si nekoupil neco s cim pak budu jenom klofat a lepit.
Offline
Já osobně bych se koupě nebál, Jasic je přece jenom už trochu známá firma. Co se týká toho pořád omílaného napětí naprázdno, v manuálu se dočtete, že tato řada Jasicu je vybavena funkcí VRD, to znamená snížením napětí naprázdno z důvodu vyšší bezpečnosti - opět a znova píšu, že tato funkce by neměla mít vliv na start oblouku, má to dnes už spousta výrobků. Fronius je samozřejmě jiná liga, má asi dokonale vymazlenou dynamickou charakteristiku - to si samozřejmě taky zaplatíte.
http://www.jasicthailand.com/media/Arc%20Series.pdf
Offline
varok napsal(a):
Jestli je to čtyřžíla jakože jedna žlutozelená zem a tři fázové, ta ten žlutozelený použít, fázi zapojit na jeden z fázových. Ten buď černý nebo hnědý. Potom jeden opatřit modrou bužírkou na obou stranách, nejlépe smršťovací a použít jako nulák. Zbývající žílu nezapojovat.
Pokud si budete dělat prodlužku sám, velice často a pravidelně se zapomíná na jedno ustanovení norem - "při připojování pohyblivým přívodem musí být provedena taková opatření, aby se ochranný vodič pohyblivého přívodu v případě poruchy odlehčovací spony přerušil jako poslední". Prakticky to znamená, že zžl žíla ochranného vodiče na kolík se ponechá delší, než fáze a nula, a to tak, že k vytržení ochranného vodiče dojde až tehdy, když už jsou odpojeny oba ostatní vodiče. Na koncích všech žil by měly být nalisovány dutinky.
Offline