SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím,
Jsem začátečník tak jestli byste mohli zhodnotit svár a poradit,jak lépe na to.
Gama 166
PROTECO elektroda rutilová 2,5/300mm
cca 75 amps
Zapálení a držení oblouku"podle mě"velmi snadné.
Offline
Už sem viděl aj lepší..
Offline
Já taky,spíš jsem myslel že je to hrůza
Offline
Tak strašné to není. To jste zapálil oblouk a alektrodou jenom jel rovně, nebo nějaké pohyby do stran apod? Na 2,5 mm elektrodu můžete i přidat. Já svařuji i okolo 85A a pěkné. Zkuste zapálit oblouk, elektrodu naklonit asi 30' doprava, jestli jste pravák a pomalinku tahejte z leva do prava.
Offline
Znažil jsem se jet rovně ,
úhel a tahání asi tak
Jaká vzdálenost eldy od kovu
Editoval Peskora (15-02-2017 19:21:27)
Offline
Aha, já myslel 30° od úhlu 90°, tedy asi 60° podle vašeho nákresu. Asi jsem to špatně napsal. Omlouvám se. Ten váš sklon je zbytečně velký.
Jaou vzdálenost elektrody od kovu? To vám musí odpovědět spíše profíci, já se snažím dodržovat vzdálenost odhadem 2mm.
Editoval varok (15-02-2017 20:17:16)
Offline
Tu vzdálenost bude asi dobré"co jsem tak koukal"vychytat podle hoření oblouku.Ten úhel jsem tak nějak měl těch 60°,hold musím vařit co se do mě vejde.
Jinak,rychlostí posunu elektrody se reguluje hlubší provaření ?
Offline
Hlubší provaření spíše velikostí proudu. Posunem elektrody taky trošku, ale tím i šířka a výška housenky.
Editoval varok (15-02-2017 20:18:41)
Offline
Takže více A na tlustší materiál.
Potřeboval bych svařit něco z nerezu,je tam jiný postup,elektrody mám OK 61,30 1,6 mm.
Jedná se o cca 3 mm drát a navařit na 5 mm plát.
Offline
Jedná se o cca 3 mm drát a navařit na 5 mm plát. TIGom nieje problem. Rutilky zahod a kup bazicke pojde ti to lepsie.
Offline
Peskora - zapomeň na chvíli na varokovy rady a pokud nemáš v úmyslu se za dva dny pobytu ve Svářečské škole se naučit doopravdy trochu svařovat i s dokladem o Zaškolení tak postupuj asi takto:
1, Při svařování rutilovou elektrodou (lepší by byla pro začátek Ø 2mm) je dobré mít kabel s kleštěmi na - pólu a zemnící na + pólu.
2, Úhel vůči základnímu materiálu zvolit přibližně jako je v příspěvku č.6, ale směr svařování ve směru špičky elektrody.
3, Pro začátek si si svařenec podlož a svařuj trochu "do kopce", nebude se ti struska zalévat do sváru.
Trochu lepší a jednodušší je začínat s bazickými elektrodami, které nejsou tak citlivé na úplně přesné vedení elektrody, která bude samozřejmě na + pólu. Se svařováním nerezu počkej, až to budeš doopravdy umět, přece jen jsou ty elektrody docela drahé. Potřebnou polaritu pro dané elektrody, případně i s doporučenými proudy, najdeš na krabičce.
Editoval jirkati (15-02-2017 21:01:29)
Offline
1, 2.0 mám-příště použiji ,- pól jsem měl .Některé lze dát na + pól.
2, úhel chápu , směr snad taky(z leva do prava-úhel 60° na pravou stranu)
3, Podložím , jak poznám zalitou strusku - barva sváru ?
Bázický elektrody mám taky (J 506 2,0 x 300 mm)jestli budou stačit mohu zkusit.
Editoval Peskora (15-02-2017 21:31:29)
Offline
jirkati: Teď slušně bez urážky. Tazateli píšete, že má zapomenout na mé rady a hned v další větě ho odkážete na můj příspěvek s obrázkem?
Zase se musím zasmát. Psal jsem že nejsem profi svářeč, ale nějaké základy mám.
Offline
Peskora napsal(a):
jak poznám zalitou strusku - barva sváru ?
no varoku - ukaž se
Offline
Peskora napsal(a):
poradit,jak lépe na to.
.
zapal oblouk a vař oběma rukama - levou rukou drž pravou ruku s elektrodou, účelem je aby se ti ruka neklepala (takto vaří většina profesionálů)
Offline
Varoku, když už máš potřebu se vyjadřovat ke každé blbosti tak buď tak laskav a přečti si, co jsem napsal. Měl bys být rád, že jsem doporučil tvůj obrázek jako správný úhel, ale měl bys vědět, že se elektroda netahá pod úhlem za sebou, ale že musí - MUSÍ - postupovat vpřed, jinak si tam zaleješ strusku i u bazické elektrody.
Peskora, svařuješ-li pravou rukou tak musíš postupovat se svárem doleva, levák svařuje obráceně. Najdi si na internetu nějaké video, je jich tam mraky.
Editoval jirkati (15-02-2017 22:21:09)
Offline
moderátore asi ti někdo hacknul nick ne?
Offline
Miller má na svém webu výborné příručky pro všechny možné metody: https://www.millerwelds.com/resources/welding-resources samozřejmě english only. A doporučují buďto elektrodu kolmo a nebo mírně nakloněnou "koncem dozadu", tak jak to varok popsal a Peskora nakreslil (kromě úhlu). V angličtině je na to taková pomůcka: "If it has slag, then you must drag." v překladu už se to bohužel nerýmuje: "když je tam struska, musíš táhnout."
Editoval Aleš_ (15-02-2017 23:11:45)
Offline
jirkati napsal(a):
Peskora, svařuješ-li pravou rukou tak musíš postupovat se svárem doleva, levák svařuje obráceně. Najdi si na internetu nějaké video, je jich tam mraky.
Na videa jsem koukal,ale tam právě všichni praváci svařujou z leva do prava.
viz třeba : https://www.youtube.com/watch?v=zWdgEaXWDxQ
bourač napsal(a):
Peskora napsal(a):
jak poznám zalitou strusku - barva sváru ?
no varoku - ukaž se
A jak tedy poznám zalitou strusku ?
Editoval Peskora (16-02-2017 05:03:27)
Offline
jirkati napsal(a):
Peskora, svařuješ-li pravou rukou tak musíš postupovat se svárem doleva, levák svařuje obráceně. Najdi si na internetu nějaké video, je jich tam mraky.
Zajímavé je, že všichni svařují tak jak jsem psal, tedy sklon elektrody jako mám na obrázku a pohyb z leva doprava.
To je jedno, ať si každý svařuje jak chce.
Offline
Napr. Učebnice pro kurz svařování metodou 111 (ruční obloukové svařování obalenou elektrodou) od Jaroslava Batoša má na obrázkoch smer zvárania zľava do prava..
PS: Pred viac ako 20 rokmi ma v z. škole učili to isté, avšak starí majstri z praxe vždy hovorili, že "pravák vždy zvára dopredu" ... Hm a čo taká PF, či PG :-)
Editoval jarinox (16-02-2017 07:45:39)
Offline
Zalitá struska ve svaru je třeba na fotce v příspěvku #22 a myslím, že i někde v předchozích (#1).
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=5783
Edit.: podle vašich obrázků to vypadá, že jste elektrodu táhl příliš rychle a navíc nerovnoměrně, a oblouk byl ještě k tomu moc dlouhý. Pro první zkoušky doporučuji bazickou elektrodu a při svařování se koncem obalu velice lehce dotýkat svařence. Není to úplně optimální, ale naděláte míň škody, než s příliš dlouhým obloukem. Rychlost tažení elektrody si už musíte optimalizovat sám, závisí to na více věcech - tloušťka svařence, poloha, velikost proudu, druh elektrody. Housenka by měla tvořit pravidelnou elipsu a na okrajích plynule přecházet do svařovaného materiálu.
Edit2: ještě mi to nedá - pokud jste si prohlédl zavařenou strusku z příspěvku 22, byl to koutový svar provedený rutilovou elektrodou. Můžete se ještě podívat na příspěvek č. 46, kde je koutový svar provedený elektrodou bazickou - od stejného uživatele a přibližně ve stejnou dobu (takže nějakou větší praxi nezískal). Nejenom podle mně - pokud chcete koutové svary na první dobrou, zejména u kutilů, zapomeňte na rutilové elektrody. Dá se to, ale s opravdu velkými zkušenostmi. Řeší se to třeba náklonem svařovaného koutu, ne vždy je to ale proveditelné.
Editoval Zdenek11 (16-02-2017 11:37:52)
Offline
U rutilových a kyselých elektrod je správně svařovat zleva do prava. V tomto bodě se moderátor asi překlepl nebo si spletl s metodou MIG / MAG, TIG nebo autogenem, kde to lze bez následků oběma směry. Při svařování obalovanou elektrodou dynamika oblouku právě svoji silou napomáhá udržet struzku za svarovou lázní a zabraňuje jejímu předběhnutí a zavaření do svaru. Udržení struzky v potřebné vzdálenosti za svarem se pak dosahuje právě sklonem elektrody. Struzka má dostatečně chránit svarovou lázeň před přistupem vzduchu, avšak nesmí svarovou lázeň předběhnout. U bazických elektrod je struzka lehčí a tudíž její zavaření do svaru není tak aktuální a proto u bazických elektrod může být sklon elektrody až nulový, což zlepšuje průvar. Nakláněním elektrody se v tomto případě eliminuje foukání oblouku nebo svařování v polohách. Jole.
Offline
Koukám, že po desáté večer už píšu blbosti. Radši už nebudu psát vůbec.
Varoku omlouvám se.
Ať si každý tahá a tlačí elektrodu jak chce.
Offline
Nastává zmatek tím, že se začalo používat zleva doprava, zprava doleva. Ale jedná se ve skutečnosti o dopředu, nebo dozadu. Mělo by být samožřejmé, že každý svářeč (ať levák, nebo pravák) by měl umět svářet z obou stran. Rozhodující je ale jestli elektrodu "tlačí", nebo "táhne" S elektrodou se "táhne", někdy více či méně skloněná. Při stoupačce se drží nejčastěji kolmo a někdy až obráceně ( skoro "tlačí")
Offline
Stránky: 1 2