SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den
Jsem zodpovědný za výrobu, ve které se mimo jiné často spojují k sobě dva plechy, které jsou pozinkované (DX51+Z200-Z275), Spojení je v 80% provedeno bodovým svarem, ve 20% se svařuje po celé délce.
Každý svářeč si materiál v místě svařování obrušuje od pozinkované vrstva, tak mě napadlo kontaktovat dodavatele svářecí techniky, kterému jsem popsal problém. Velmi mnoho času chlapi tráví rozkreslováním, kde bude budoucí svařený bod a následně obrušováním pozinkované vrstvy. Když to neudělá, prská to a spoj není úplně správný.
Dodavatel nám prodal pulsní svářecí stroj, který stál 160 000,00 Kč a měl by umět svařovat bez obrušování a prskání, ale to se neděje. Od doby, kdy jsem nastoupil do funkce, jsem měl již pracovníky dodavatele na dílně 2x a ani jednou se jim stroj nepovedlo nastavit tak, aby byla nějak viditelná změna, oproti klasickým svářečkám CO2.
Proto se zeptám na zkušenosti:
Je nějaká cesta, jak zrušit obrušování a svařovat dva pozinkované plechy? Třeba jiný drýt, jiný plyn, jiná technologie? Uvažuji o svařování bronzem, ale jestli si ze školy ještě pamatuji, je tam trochu nižší teplota tavení a vyrábíme protipožární prvky, kde je teplota ve zkušebně o malinko vyšší, tak ať se to nerozpadne. Budu rád za každý tip.
Offline
Dodavatel je obchodník ,udělal dobrý kšeft :-) nevím jak se mu to povedlo vás přesvědčit že pulsní svařování odstraní prskání a porování a že nebude potřeba zinek odstraňovat,měl vám to předvést. Mám Fronius 4000 TransPuls Synergic a brousím taky pokud nemohu použít tvrdou pájku. Jinak se zinkem pracuju denně a používám drát cusi3 a argon.
Editoval Jaryn (13-02-2017 18:48:13)
Offline
Dodavatel přesvědčoval mého předchůdce. Já se jen pokusil dojednat, aby nám náklad ospravedlnili a předvedli, jak to má vypadat, což se nepovedlo.
Zase zastávám názor: Líná huba, holé neštěstí. Třeba lze nějak řešit, tak se ptám
Offline
Drát cusi3 by vám problém vyřešil ,ale nevím jaké máte nároky na pevnost.
Zkuste pročíst tento článek
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007101201
Offline
vařit pozink nejde, možná MIGpájet jak píše Jaryn - to měl možná na mysli ten prodejce.
Pozink brousím pro svár tak abych si kotoučem neházel na již obroušený materiál - nalepí se to znovu.
Z osobně vyzkoušené činnosti opravdu varuju před výpary zinku, snesu ledacos ale tyhle výpary ne.
Co úplně jinak - výroba z černého a pozink až následně...
Offline
Koukám, že svářečská terminologie dostává na zádel.
Bodování bylo, je, a asi stále bude odporové svařování vytvářením bodových odporových svárů, zpravidla kruhového tvaru.
Spojování pomocí krátkých svárů se nazývá stehování.
Spojování dílů pomocí roztavení kovů se nazývá svařování, ne sváření. To je zmršená slovenština "zváranie". Kovy se svařují, mléko se svaří.
Odporové svařování pozinkovaných plechů se dá za určitých okolností zvládnout, běžně to provádí automobilový průmysl.
Tavné svařování pozinkovaných plechů je technologický zmetek. Automobilový průmysl proto používá MIG pájení nebo svařování laserem.
Jak píše bourač - správný postup je pozinkování až po tavném svařování.
Editoval jirkati (13-02-2017 20:53:08)
Offline
jirkati napsal(a):
se dá za určitých okolností zvládnout, běžně to provádí automobilový průmysl.
.
něco jsem viděl v svařovně v MB když jsem tamtudy táhnul hadice
moderátore pusť chlup - jak zbodovat - myslím bodovačkou dva pozink plechy - aby to drželo?
Offline
Kdybych tak hodinu hledal, tak bych asi našel vlákno, kde jsem se na dané téma rozepsal.
Při odporovém svařování pracujeme se třemi svařovacími parametry - svařovacím proudem (A), přítlakem (MPa) a časem (s přes počet period, 1 per je 20 milisec.). Navíc si musíme uvědomit, že můžeme svařovat ve tvrdém nebo v měkkém svařovacím režimu.
Tvrdý svařovací režim - vysoký svařovací proud, velký přítlak, krátký svařovací čas.
Měkký svařovací režim - nízký přítlak, nižší svařovací proud, dlouhý svařovací čas.
Platí, že vnesený tepelný výkon Q = 0,24 . R . I² . t, a zároveň čím vyšší přítlak, tím menší elektrický odpor.
Teplota varu Zn je cca 907 °C, teplota tání oceli je cca 1540 °C.
Ze všeho uvedeného se dá pro svařování pozinkovaných plechů určit pravidlo - zinek musí mít dostatek času pro vytečení z místa dotyku pod elektrodami. To znamená použít měkký svařovací režim, tedy nízký svařovací proud, přiměřeně velký přítlak a dost dlouhý čas.
Při robotizovaném svařování se dokonce použije zpočátku menší přítlak, aby zinek vytekl z místa bodu a pak se přítlak zvedne i se svařovacím proudem. Ještě výhodnější je použít středofrekvenční systém s kmitočtem až 1000 Hz, kde je možnost mnohem jemnější průběžné regulace všech parametrů.
Samozřejmě eletrody z materiálu minimálně CuCrZr s častou kvalitní úpravou jejich tvaru - nejlépe mechanizovaným "ořezávátkem". Nikdy pilník, nebo šmirgl!
Offline
kdyby tady byl smajlík se smekacím kloboukem - dal bych ho.
Zase se ukazuje že nelze kloudně poradit když se neví o co jde. 80% bodových svárů - to mohl projektant myslet jako bodování (ne vaření drátem nějaký steh) a těch 20% podélných svárů - asi zvolit jiný spoj (když teda pozink)
Offline
Ale je
Offline
Drobné doplnění - při odporovém bodování je lepší využít pulzní režim. Na jeden pracovní cyklus několikrát / nejméně dvakrát / se sepne a vypne svařovací proud.
Offline
myslis nieco take ako je pri bodovackach kontaktov baterii tam su zvycajne 2 pulzy jeden natavenie/ocistenie
vyssi tlak v danom mieste a dalsi pulz ktory to cele dorazi ? Uz vcera som sa na to chcel opytat ked jirkati pisal vzorcek.
Offline
Ano, tak je to správně. Na první pulz se vypálí zinek, další svařují.
Offline
Taky by to chtělo rozlišovat pozinkování žárové a galvanické, vzhledem k zásadním rozdílůn v tloušťcě zinku i korozní odolnosti.
A hlavně když se mají dva černé plechy sbodovat a teprve potom ten svařenec pozinkovat, je opravdu možné to kvalitně pozinkovat? Žárový zinek vytvoří v místě přeložení plechů vzhledovou vadu a galvanický zinek se dovnitř vůbec nenanese a ještě vytvoří místo s rychlou korozí, protože mezi přeloženými plechy určitě zůstanou chemikálie z galvanické lázně.
Offline