SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den všem,
můj kamarád se rozhodl stát se svářečem. Čtení technických výkresů mu celkem jde, němčina taky a jednou by chtěl pracovat v Rakousku - ale to až za pár let.
Úřad práce mu nabídl několik kurzů svařování, slečna byla moc milá, ale o tom, který kurz je k čemu užitečný v praxi moc (nic) nevěděla.
Ostatní příspěvky s podobnou tématikou pročetl (všechny). Potřebuje se rozhodnout rychle, protože ta rekvalifikace začíná tuším za týden. Já mu s tím moc nepomůžu, neboť jsem vzdělání humanitního (:-).
Tady jsou všechny kurzy, které mu úřad práce nabídl:
http://www.rajce.net/f1137917853
Prosím jen věcně - který kurz doporučujete, případně proč.
Děkuju.
Offline
Hmm, věcně, EN9606 metoda 141 a135 ZK jsou pro další angažovanost do budoucna zbytečný,platí jen v ČR, na nenáročný sváry.Ale když to stát platí.........
Offline
Takže brát první nebo druhý kurs svařování obalenou elektrodou nebo ten čtvrtý MIG metoda 131 pro materiál 21 až 23 nebo kyslíkovo acetylenové svařování?
Offline
Zřejmě jste nečetl příspěvek Evity.
Je potřeba se domluvit ve firmě, kde bude svářeč pracovat, jakou metodu a úroveň zkoušky tam vyžadují. Neexistují univerzální zkoušky! Jen málo firem vyžaduje zkoušky na metodu MMA nebo na plamenové svařování, více se používá TIG a MIG/MAG. Ale jen daná firma ví, zda se tam svařuje ocel uhlíková, ocel nerezová, či Al a jeho slitiny. A na každou metodu ještě existují varianty zkoušek. Samotné Základní kurzy jsou perspektivně k ničemu.
Offline
No, takhle, UP nabízí základní kurzy protože je má nasmlouvaný v domluvených jako vysoutěžených školách.I když nejsou k ničemu a platí jen jako národní zkouška v ČR, jen na nenáročné a nenosné svar. spoje.Protože UP dává na jednoho 50 litrů příspěvek tak škola tam k tomu dodává jako doplněk i zkoušku dle EN9606 aby se ty love vyčerpaly.Nechtěla bych žádný základní kurs ale více certifikátů dle EN 9606 metodou 135 a 141.,plamen 311 a elda111 se moc nepoužívá.
Offline
Ne že bych Evity příspěvěk nečetl, jen jsem mu nerozuměl. Je to tedy tak, že všechny kurzy, které jsou v nabídce jsou základní (to jsou ty označené "základní kurz svařování něco podle ČSN něco"?), tedy z hlediska perspektivy k ničemu. A jen jako doplněk k tomu jsou ty, které z hlediska budoucnosti k něčemu jsou a ty jsou označeny "EN 9606".
A vy doporučujete pokusit se s úřadem práce dohodnout na tom, že těch 50 tisíc, které na to ÚP dává, chcete využít na certifikáty EN9606, metody 135 a 141, což byste si zase domluvili ve svářecích školách.
Prosím o potvrzení, jestli tomuto prvnímu bodu rozumím správně.
Druhá věc, netuším, jestli se to bude dát s ÚP domluvit, rozhodně to zkusí.
Kdyby na to ÚP neslyšel a odpovídal v duchu "ber nebo nech ležet", brát tedy ty, které mají alespoň jako doplněk zkoušku dle EN9606 metody 135 a 141, což jsou:
- ten třetí (doplněk=ČSN EN ISO 9606-1 v metodě 135 pro materiál 1.1, 1.2, 1.4 v rozsahu maxim)
- ten pátý (doplněk=ČSN EN ISO 9606-1 v metodě 141 pro materiál 8 v rozsahu maximálně 3 certifikátů)
nebo
- ten šestý (doplněk=ČSN EN ISO 9606-2 v metodě 141 pro materiál 21 až 23 v rozsahu maximálně 3 certifikátů).
Kdyby tedy platila druhá variant a s ÚP se dohodnout nedalo, který z těchto tří kurzů byste vybrali?
Pokládejme za dané, že do počátku kurzů se nestihne domluvit s nějakou firmou, kde bude v budoucnu pracovat, co by oni potřebovali (škoda! ale to je realita), ani se sám nezvládne rozhodnout, co se mu víc líbí (na to bohužel asi přijde až časem a praxí). Tedy, kdybyste museli jeden z nich, za takto nejistých okolností doporučit, po kterém byste sáhli?
Děkuji za trpělivost a děkuji za zkušenosti.
Offline
No,ano, chtějte EN 9606 metoda 141 Tig materiál FM5 nerez a hliník trubka, a 135 Mig mag FW kouťák FM 1 a 5 a 21, černej, nerez , hliník, vše upřesní svářečská škola, tohle je zhruba.Ptejte se zda je svar . škola daná nebo může jinam, a dohodněte se přímo ve škole na daném přesném označení kursu,alá síla materiálu, průměr trubek , poloha, na žádosti to musí mít přesně.Ten základ je z hlediska použití k ničemu, jen získá určitou praxi,nebrat...zdravím
Offline
Děkuju!
Offline
Evita napsal(a):
No,ano, chtějte EN 9606 metoda 141 Tig materiál FM5 nerez a hliník trubka, a 135 Mig mag FW kouťák FM 1 a 5 a 21, černej, nerez , hliník,
tohle všechno se dá pořídit za těch zmiňovaných 50tis? Asi je nutné se předem domluvit opravdu v té svařečské škole. UP bude asi jedno (do jisté míry) za co ty peníze utratí.
Offline
já mám tu zkušenost že i když by dotyčný měl pouze základní kurz tak v nějakých firmách když o něj budou mít zájem a budou požadovat Evropskou normu tak ho to nechají na svoje náklady udělat pod podmínkou že u nich pak bude pracovat, proto ÚP nabízí pouze základní kurzy
Offline
Valfren - zdá se, že ÚP, o kterém píše a od kterého přihodil nabídku kurzů Jan Smíšek je už trochu "v obraze" a nabízí i zkoušku podle EN 9606. Pro malou firmu může být cena doplňující zkoušky podle EN 9606 finančně nepříjemná, zvlášť když má investovat do nováčka, který může kdykoliv odejít.
Offline
Stránky: 1