SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
předem podotýkám, nejsem svářec,ale věnuji se vyvoji elektorniky pro velké proudy a kamarad mě požadal o úpravu jeho DC TIG svářečky, no a ja bych si potřeboval ujasnit nějaké pojmy, které uplně nechápu respektive nevim jak přesně funguji.
Začnu tím nejjednoduším AC TIG
Jaký je průběh napětí (proudu) na výstupu svářečky při tomto modu, je vystupem harmonický sínus nebo jen pulsní tj. přehazuji se výstupní svorky? Jaká je frekvence?
Co to je DC Pulse? jaky vypada vystupní naspetí, střís pulsu, cop se tam nastavuje?
Co je 2T/4T? Opět zajím mě to po technické stránce
Předem děkuji uvítal bych ideálně odkaz na nějaký stroj kde to je popsané
Předem děkuji
Offline
No asi by to měl objasnit kamarád/svářeč, jinak je toho tady plné forum, převážně "hliník a jeho slitiny". Google a Youtube pak doplní i to co se tady nenajde, stačí zadat acdc svářečka a číst a číst. Mj. vzhledem ke složitosti a k cenám tohoto sortimentu z čínské provenience se domnívám, že nemá smysl se tím ani zabývat, ale to jen jen subjektivní názor, taky dělám spoustu věcí, které nemají cenu, ale prostě mě baví...
Možná máte pocit, že jsem Vás odbyl, ale na Vaše jednoduché otázky není vůbec jednoduchá odpověď, střídání proudu u TIGu není totéž jako MMA trafo bez usměrnění, je částečně nebo plně nastavitelné uživatelem, puls střídá vyšší a nižší proud ve frekvenci, intervalech a hodnotách jaké si nastavíte (AC i DC), 2T - zmáčknu=vařím, pustím=nevařím, 4T zmáčknu/pustím=vařím, zmáčknu/pustím=nevařím. Ale jak jsem psal, bylo by to na dlouhé psaní toho, co tady, nebo na netu, už je.
To jen abych neměl výčitky, že prdím na bližní
Editoval A.I.F (02-01-2017 13:26:40)
Offline
k dotazu musím nejprve sdělit, že regulace svářečky TIG je na proud, nikoli napětí. Napětí se ustálí podle nastaveného proudu a poměrech na oblouku (např. délka oblouku)
K AC. Střídavý proud na výstupu je vytvořen střídačem zařazeným za usměrňovač. Proud na výstupu svářečky je řízen tak, aby měl požadovaný průběh. V nejjednodušší formě se jedná o obdélník. Na elektrodě se tedy střídá kladné (EP) a záporné napětí (EN). Protože při EP je silně zatěžována elektroda tak je řízení proudu prováděno tak, že je možné měnit poměr EP a EN během jedné periody. Výstupní frekvence AC bývá nastavitelná v rozmezí 20-250Hz. Průběh výstupního proudu bývá u moderních svářeček modifikován (obdélník, lichobežník, trojúhelník, sinusovka, oříznutá sinusovka).
Tady již skončím a doporučím si najít na netu manuál nejaké dobré svářečky a prostudovat si ho. V dobrém návodu je popis všech funkcí, jak základních tak pokročilých. Po prostudování nějakého návodu bude prostor pro odpovědi na konkrétní jednoduché dotazy. Pro začátek ti pošlu majlem jeden takový návod.
Offline
2T stlacis ovladacie tlacitko a zvaracka zvara, uvolnis tlacitko, zvaracka prestane zvarat
4T stlacis ovladacie tlacitko, zvaracka zacne na nejakom startovacom prude (napr. 20-30%), ked uvolnis tlacidlo, pocas nastaveneho casu zvaraci prud prejde na 100% a zvarac zvara. Ked opat stlacis tlacidlo, pocas nastaveneho casu klesne zvaraci prud na uroven koncoveho prudu (10-20%) a ked tlacidlo uvolnis obluk zhasne.
Hodnoty ako startovaci prud, koncovy prud, cas stupaniam, cas klesania, nominalny zvaraci prud sa nastavuju na panely zvaracky.
obcas to este najaky vyrobca skomplikuje "druhym" prudom (napr. 80%), ktore si prepinas pocas zvarania.
priebeh moze byt rozny - lepsie masiny umoznuju nastavit sinus, trojuholnik, lichobeznik - pri kazdom sa lazen sprava trosku inak
DC puls - si predstav, ze si ten priebeh posunies len do jednej polarity - prud lieta niekde medzi 100% a napr. 30% - vrchny prud, spodny prud, frekvencia, doba vrchneho prudu, doba spodneho prudu sa daju opat nastavit na panely zvaracky
AC - ten priebeh uz "lieta" cez obe polarity, parametrom balance si menis pomer sirky kladnej a zapornej polperiody - spravanie lazne je opat rozne, pri roznom nastaveni balance
potom pride opat nejaky "aktivny vyrobca" a umozni skombinovat pulz a AC priebeh.
mozno by stalo za uvahu zobrat zvukovu kartu z pocitaca (alebo len nejaky zvukovy cip), hodnotami z ovladacieho panelu v nom generovat pozadovany priebeh (tvar priebehu, frekvenciu, posunutie vzhladom k nule, sirku polperiod, atd. ), a ten "len" potom zosilnit .........
nakoniec aj zvaracky pri AC celkom pekne "spievaju"
Editoval rcp (02-01-2017 14:17:02)
Offline
No mám pocit že mnohem lepší a levnější je svářečku prodat a AC koupit. Ten cenový rozdíl v dnešní době konkurence a informací je velký pro to ,že technologie je jiná. Není to o tom ,že koupíš levnou DC a za pár korun uděláš AC. Možná něco vyrobíš a pak to vyhodíš. Ale jak se psalo jestli to máš jako výzvu ,hurá do do toho, já to vidím ale na balík peněz.
Offline
Kukacka napsal(a):
Začnu tím nejjednoduším AC TIG
Jaký je průběh napětí (proudu) na výstupu svářečky při tomto modu, je vystupem harmonický sínus nebo jen pulsní tj. přehazuji se výstupní svorky? Jaká je frekvence?
Co to je DC Pulse? jaky vypada vystupní naspetí, střís pulsu, cop se tam nastavuje?
Co je 2T/4T?
AC TIG je veľmi zložitý stroj a prerábať DC zváračku na AC nemá zmysel.
Výstupné svorky sa neprehadzujú ,len sa prepne prepínač na ovládacom panely zváračky do polohy AC.
Taka najpoužívanejšia frekvencia pri zváraní hliníku je kolo 100 Hz.
2T - zvára len pri zapnutom tlačítku horáku .Po uvoľnení tlačítka oblúk zhasne.
4T- prvým stiskom tlačítka sa zapáli oblúk a druhým stiskom tlačítka sa oblúk vypne.
Slúži to na to , aby zvárač nemusel po celú dobu zvárania držať stlačené tlačítko.
Offline
No, zdravím, nechtělo by to pro Vás a kamaráda menší exkursi nebo přímo zaškolení ve svářečské škole?Nespletli jste si novej rok s aprílem?Víte, napřed bych si hupsla tu hlínu k ňákýmu šmatovi zkusit a pak vymejšlet vymyšlený a dnes už levně sehnatelný AC-DC strojek, nebo jak píše pan Styles něco opravit.Opravdu není sranda funkčním strojkem bez minimální praxe hliník svářet, dříve se to svářelo plamenem a taky by mě to na sporáku nešlo, hi
Offline
Zdravim vsechny,
zaujal me dotaz od Kukacky a resim podobny problem, koupil jsem na doporuceni invertor Kühtreiber KITin 150, (100% pri 125A) chtel bych zkusit na TIG a az posleze zjistil ze existuje verze ...LA s pokrocilejsimi funkcemi TIG PULS, DOWN SLOPE..
Mate nekdo zkusenosti, v cem je TIG PULSE (pulsni regulace proudu 0-500Hz) lepsi na svareni TIGem??
diky za odpovedi a nazory,
s pozdravem Michal
Offline
Myslím si, že tě puls nemusí nijak trápit. U verse LA, se na pulsu dá nastavit jen frekvence. Délka pulsu a malý proud jsou pevně nastaveny na 50%. Jistou výhodou je ale downslope, který umožní zakončení sváru bez vzniku kráteru. U LA se svár ukončuje krátkým odálením a opětovným přiblížením hořáku. Chce to ale dokonale nacvičit. Pokud se to nepodaří, pak při sváření tenkých plechů nastane problém. K pulsu. Využití pulsu sleduje tři hlavní možné cíle. 1. snížení vneseného tepla při stabilitě oblouku, která odpovídá většímu proudu pulsu. Ale v tom nemá KitIn LA možnost žádného nastavení.( takové základní nastavení je považováno 30%/30%/30Hz.) 2. Soustředěnost oblouku a větší průvar (vhodné na př. na koutové sváry). Efekt je poznatelný od min.250Hz. 3. Hezčí kresba při použití pomalého pulsu. Je potřeba ale dodat, že správné nastavení parametrů pulsu vyžaduje zkušenost a mnohdy trpělivost. Většina svárů je ale stejně prováděna bez pulsu.
Offline