SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
jsem trochu laik a potřeboval bych radu ohledně hadic k technickým plynům.
Je nějaký předpis, který určuje povinnost aby hadice na plyny (kyslík, acetylen) byly k sobě svázány po určité délce?
Je určena maximálí délka hadic od tlak. lahve k hořáku?
Je povinnost mít ventil proti zpětnému šlehnutí?
Děkuji za rady...
Offline
Nahlédnutím do normy pro svařování kyslíkoacetylénovým plamenem zjistíme:
a, Je vhodné hadice na oba plyny k sobě svázat, protože je pak menší nebezpečí zachytávání smyček hadic za překážky.
b, Minimální délka hadic je stanovena normou na 5 m, protože minimální povolená vzdálenost při svařování je 3 m od lahví.
c, Ve vzdálenosti max. 1 m od svařovací pistole musí být na hadicích osazeny ventily proti zpětnému šlehnutí, pokud nejsou přímo součástí svařovací pistole.
Offline
Ano min.délka je stanovena na 5 m kvůli vzdálenosti plamene od lahví(ta je 3 m + nějaká rezerva),ale taky se píše,že vzdálenost otevřeného ohně od lahví může být menší,když mezi lahvemi a plamenem bude zástěna,která je vzdálena od lahve 0,25 m a vyšší než láhev o 200 mm-tak jak je to teda myšleno?
A Ogres se ptal na MAX. délku hadic-běžně se doporučuje nastavovat pro kyslík 0,4 mpa,a pro acetylen 50-60 kpa-čím jsou hadice delší,tím je potřeba nastavovat větší tlaky na redukčních ventilech.Můžete přidávat tak dlouho,dokud ručička na acetylenovém RV,nedosáhne 150 kpa-je u toho červená čárka na pracovním manometru,když nastavujete tlak(což je povolený pracovní tlak u acetylenu-při 200 kpa by se mohl samovolně vznítit).Kolik ta délka vychází přesně nevím,ale zjistím.
Ventil proti zš.-s tím neváhejte v zájmu bezpečí,bez toho se do práce radši nepouštějte-nedává se to tam jenom tak,má to své důvody-jestli se teda má člověk aspoň trochu rád.Ventil proti zš se vyrábí ve formě jako zároveň i spoj mezi hadicí a rukojetí,takže 1 m od hořáku už se dávat nemusí-ale to záleží na vás. A další věc je dát suchou předlohu na RV.
Tak nějak by to mělo být,jestli je někde chyba tak klidně napište.
Editoval Staňa (30-06-2009 19:27:35)
Offline
Děkuji mnohokrát za cenné rady.
Offline
nejlepší je dát suchou předlohu na redukčák a na rukojeť hořáku použít rychlospojky. Předloha je nejlepší s tlakovým uzávěrem. Po zpětném šlehnutí se dá znovu nahodit. Jinak když šlehne zpátky u předlohy bez tlakového uzávěru, tak jí můžete rovnou zahodit.
Takže suchou předlohu určitě ano. Taky je dobrý si ji nechat občas přezkoušet.
Offline
Tak jsem se ptal na tu délku a jak už jsem naznačoval-max.pracovní tlak je 150 kpa,hadice mohou být tak dlouhé,dokud se tlak plynu dostane k hořáku-kolik to vychází přesně mě neřekl,ale v praxi se používá v pohodě i přes 50 m.Takže asi tak tolik pro hrubou představu.
Offline
Jen bych se chtěl zeptat. Předlohy a ventyl proti zpětnému šlehnutí se osazují jen u acetylénu? Mám malou soupravičku kyslík a PB. Je to origo a nic takového tam není.
Offline
Soptík napsal(a):
Jen bych se chtěl zeptat. Předlohy a ventyl proti zpětnému šlehnutí se osazují jen u acetylénu? Mám malou soupravičku kyslík a PB. Je to origo a nic takového tam není.
To je OK. Je to nutné pouze u acetylénu, protože je ve stlačeném stavu velmi nestabilní. Více si přečtěte zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ethyn
Offline
Jasný myslel jsem si to. Ale za zeptání člověk nic nedá a je lepší když mě to potvrdí profík.
Offline