SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den. Jsem naprostý začátečník bez jakýchkoliv zkušeností se svářením. Potřeboval bych provést koutový svar (žádné pájení), velmi tenkých ocelových plechů pod 0,8 mm, i pozinkovaných, případně i z hliníku nebo z barevných kovů. Mám invertor Gama 166, který umožňuje svářet metodami MMA a TIG. Svářecí hořák na TIG ani žádný plyn ještě nemám. Nejde mi o rychlost práce, ale o kvalitu dosažitelnou co nejlevnějším způsobem v domácí dílně.
Prosím o radu, jaké elektrody použít a jak nastavit svářečku, případně jaký plyn a hořák dokoupit.
Nebylo by ekonomičtější pořídit místo vybavení pro TIG nějaký miniautogen a Gamu nechat jen pro MMA na hrubší práce?
Děkuji za pomoc.
Offline
Pajanie plechu 0,8 bud tig-drahe alebo autogen to by som nechcel ja kedze nebezpecne a problem s plnenim.
Mosadz s Tigom problem.
Na hlinik treba AC tig takze gama nie. Navyse s hlinikom treba vediet.
Nevybral sisi lahke veci AlA farebne kovy a tenke plechy.
Offline
Sváření tak tenkých plechů je kapitola sama pro sebe. Nejtěžší je právě koutový svár. Natupo jde svařit i plech 0,4mm (pulsem), ale o koutový svár jsem se ani nepokoušel. U tak tenkých materiálů převést kde se to dá na lemové sváry, nebo pájet. Tady už jsme u technologičnosti konstrukce.
Offline
No tak tenke plechy jsem cvičně zkoušel - když se to vzadu podloží kusem hliníkového nebo měděného bloku tak to jde. Ale ne s GAMA 166 :-) (teda aspoň já na to nemám ruky).
Offline
Svařování tenkých plechů je vysokou školou svařování obecně. Začátečník, říkám to nerad, nemá ani naději, natož šanci. Je-li to z technologických důvodů nezbytné, je nutné použít specielní velmi drahé svařovací zařízení s tzv. mikroobloukem.
V našich amatérských svařovacích pokusech se občas někomu povede tenké materiály spojit, ale je to zpravidla děsivá řada pokusů a omylů. Koutový svár na tenkém plechu si vymyslí jen konstruktér nešika. Mnohem schůdnější je použít lemové sváry, v nejhorším případě vnější hranové (ale dovnitř se pak raději nedívejte).
Když v práci dostanu k posouzení vyrobitelnosti takový konstruktérský paskvil, tak rovnou navrhuji odmítnutí poptávky. Už jsem zažil zahraničního zákazníka, pro kterého běžně vyrábíme, že poslal s odmítnutou poptávkou konstruktéra a na místě jsme si vyříkali problémy se svařováním tenkých nerezových plechů. A po jeho návštěvě se všechny takové konstrukce změnily tak, aby se taková nepříjemná místa mohla bodovat. Dřív to odmítali.
Offline
Jirkati: Nikdy neříkej, že něco nejde, protože vždycky se najde nějaký blbec, který neví, že to nejde a udělá to. Je to výzva, večer si půjdu hrát.
Offline
Peprník - to máš pravdu, ale fyzikální zákony se velmi špatně očurávají. Když jsem pracoval v AUTOMOTIVE tak jsme pro opravy lisovacích nástrojů pořídili mikroplazmovou svářečku. Moc jsem si s ní vyhrál, jsou to velice chytré (a drahé) přístroje. S tou jsem dokázal dělat regulérní kouťáčky na nerezovém plechu 0,4 mm a na Al 0,3 mm. Měl jsem totiž povinnost, po zprovoznění mašinky dodavatelem a mém zaškolení, naučit hochy navařování lisovacích forem. Na to samozřejmě pouhé zaškolení nestačí, to se musí dostat do ruky. A abych mohl někoho učit tak jsem to musel napřed zvládnout sám.
Offline
Kútový (nielen) zvar z ocelových plechov 0,8mm ide celkom slušne GMAW-om, či už za použita drôtu 0,6 alebo 0,8mm a musí to ísť aj GTAW-om, ale s MMA bude problémčok... ...a tie farebné kovy sú trochu iná káva.
Takže skôr ako elektródou by to išlo s tou tvojou druhou možnosťou teda plameňom a to sa stále bavíme iba o "čiernej" oceli. ...alebo skúsiť ten "TIG", ale ak si začiatočník, tak ním budeš s tenkými plechmi ešte dlho...
Editoval FF (07-12-2016 22:58:20)
Offline
Plamen ale vnáší do okolí masívní zokujení a tím dost urychlenou korozi. Viděl jsem to u černé oceli a u jiných materiálů to nejspíš bude podobné.
Offline