SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím , pořídil jsem si Jasic TIG 200P AC/DC . Pomohl by mi někdo , atˇ už třeba fotkou , nebo radou s nastavením těch potenciometrů ? Chci zatím svařovat obyč. ocel , později i nerez a hliník . Návod od svářečky je v podstatě k ničemu . Zkoušel jsem to i sám , na plechu 3mm a byl jsem s výsledkem docela spokojen . Nejsem si ale jistý , jestli jsem někde nepřidal zbytečně moc , nebo málo ... Nastavení proudu vzhledem k síle materiálu zvládnu , ale jde mi o ty ostatní veličiny . Děkuji za pochopení a případné rady.
pkwelding
Offline
to je tazko povedat, kazdy stroj je individualny. musis s tym experimentovat. normalne zvaraj a budes vidiet, ako sa to prejavuje so zmenami parametrov. Casom si nenajdes nastavenie, kedy sa ti bude najviac pacit vysledok. Nic zvlastne tam nemas - nejake zakladne rampy, timery a pulzy na hlinik.
Offline
Návod slouží k tomu, jak se potřebné parametry na konkretním stroji nastavují a uvede také rozsahy těchto parametrů, co ten konkretní stroj dokáže. To, jaké parametry pro konkretní aplikaci je věcí kvalifikace (nemyslím papírovou, ale znalosti a zkušenosti). Proto od návodu nečekej více. Podklady pro nastavení proudu jsou dostupné. Další parametry, předfuk nastavit tak, aby v době zapálení oblouku bylo místo zapálení dobře kryté plynem, náběh, u malých proudů nemá smysl, u větších si to vyzkoušej, co ti bude vyhovovat, pokles proudu na konci zase podle toho, jak se ti podaří vyplnit kráter na konci. dofuk zpravidla 0.5-1sec na 10A svař. proudu, tak, aby se stačila ochladit elektroda(nesmí být modrá) a svár. S pulzem je so složitější tam je potřeba více experimentovat. Začít na př. 30% délky pusu a 30% malý proud a měnit svařovací proud a sledovat co to dělá. Z počátku bych se tím pulzem moc netrápil.
Offline
Famater : Díky asponˇza ten dofuk . Nejsem co se týká TIGu profík , v práci občas používám Migatronic a Fronius , kde nastavím jen proud a všechno ostatní si svářečka nastaví sama . Takže tedˇ s tím dost zápasím.
Všem ostatním , kteří by tuhle svářečku měli a chtěli případně přispět radou : díky.
Offline
U TIGu je celá ředa parametrů. Je nutné si v tom neudělat guláš a do ověření vlivu jednotlivých parametrů vložit systém. Na internetu je dost podkladů a videí.
Offline
Na čele stroje je graficky znázorněna svařovací křivka. Vodorovně ubíhá čas a svisle ampery. K jednotlivým úsekům jsou přiděleny ovládací točítka a tím se svářečka nastavuje.
Offline
Po téhle radě už je mi všechno jasné , díky moc !!!
Offline
Teď jsem viděl nabídku na tenhle stroj za 15tis.vcetne DPH.. Přijde mi to jako super nabídka.
Offline
Mám tento stroj. Jsem naprostý amatér... Svařoval sem ocelové jekly (obyčejný akční čínský bahno), 40x20 x 2, tupý svár. Oba svařované konce odmaštěné a odrbané na čisté železo. Elektrodu s Lanthanem, 1,6mm, Argon cca 6,5 l/min. Průměr keramiky už nevím. Proud SS, 65A, drát 1,5mm, předfuk cca 0,5s, dofuk sem měl 4s. Base current control sem měl cca 35-40% tuším. šlo to dobře, housenka se mi líbila. Železo bylo háklivé na čistotu a oxidy.. Pokud sem zkoušel neodmašťovat a neobrousit povrchovou rez (v rámci lenosti) různě to bublalo a tvořily se kráterky. Prskalo železo na elektrodu. Když sem se držel čistoty, bylo vše v pořádku. Svařovací hlavici mám nějakou lepší 200A z EBAY.COM. S tou základní dodávanou se mi blbě svářelo. Fotky svárů už nemám. Nic méně se to blížilo tomu co je vidět na netu běžně.
Nerez byl trošku větší problém. tam sem měl kamarádovi zavařit nerezovou přírubu na trubku a nebylo to úplně ono. Povrch dobrý, ale uvnitř krápníčky lehce. Chyběla pochopitelně vnitřní plynová ochrana.
Tuhle sem chtěl začít s Al. Začátek špatně. 1mm plech..nedopadlo to nejlépe... Musím vzít silnější matroš a hrát si.
Mám teda taky dotaz. Když dám volbu u téhle mašinky AC a pulz, skutečně funguje pulz i u AC? U DC je to krásně vidět. U AC pulzování moc není poznat. Nevím, zda to není chyba mé mašiny..
Offline
Zdarec tu ve spolek, mám dotaz ohledně této svařečky. Jelikož jsem zakoupil KIT-IN 1900HF a při svařování metodou TIG ji uštvu, netušil jsem, že se přehřeje dřív, jak KIT-IN 1700LA, se kterou jsem to smažil na 160A bez problémů, ...a kurevsky jsem se do toho zamotal... Takže jinak, potřebuji svařečku na svařování jak nerezi, tak hliníku ale teď momentálně svařujeme černé potrubí průměr 300mm, síla stěny 8mm a musí to být na 100% zavařené, má někdo zkušenost, jestli se tento aparát stíhá chladit...? 100% zatížitel je tam 154A, to znamená, že stroj by měl vydržet makat ...celý den...? Jedná se tedy o metodu TIG. Poohlížím se i po té silnější, ale ta je již na 3x400V a ne na každé stavbě je k mání... A ještě jeden dotaz, jak stíhá 16A jistič, když se tomu trošku vytne...?
Díky za jakékoliv ohlasy, rady, připomínky...
Offline
Zdravím, jsem začátečník ve svařování TIGem. pořídil jsme si Jasic TIG 200P AC/DC a nedaří se mi svařovat hliník 6061 (AC). Železo s ním svařuji bez problému (DC). Elektroda 2,4mm (zlatá, šedá), hubice č.7, argon 6l/min, 110A, Balance 70% (snad EN), 100Hz. Tohle jsou hodnoty z netu, abych se od něčeho odrazil. Vůbec nechce chytnout. HF prská, sem tam to na chvilku chytne, udělá se pucek na elektrodě a to je vše. Zkoušel jsem různé nastavení startovacího proudu a jiných parametrů, ale nepomohlo. To se mě dařilo lépe s Tusonem v DC režimu Díky za pomoc
Offline
Pro AC je potřeba predfuk a prutok tak aspoň na 10l/min. A ještě blbá otázka: ten argon je čistý? není to Corgon? Ptám se možná blbě, ale jeden známý měl podobný "problém".
Offline
Předfuk a hlavně balance asi to je 70%EP. Zkus to nastavit na 30%. Průtok nemusí být tak velký. Těch 6-7l by mělo stačit. Dobře očistit, dobře připojit svorku. Ještě jsi nenapsal na čem to zkoušíš, jak to je tlusté a jak brousíš elektrodu. Špičku musíš dost hodně ubrousit. Na zkoušení to přepni na 2T, nebude tě mást poč. a koncový proud. Jít to musí, svářečka stála prachy.
Offline
Lahev měním prázdnou za plnou u prodejce svářečky. Výměna 8L lahve 900kč. Prej je to čistý argon, ale nemohu tomu věřit. Do hlavy druhých nevidím.
Bohužel v papírech od svářečky se nepíše jestli to je EP nebo EN Balance. Zkoušel jsem 20,30,50,75% a pořád to samé. Předfuk tam mám 0,5s.
Zkoušel jsem to na 3mm trubce 6061. Vyčistil nerez kartáčem + odmastil. Zkoušel jsem materiál nahřát hořákem. Prej by se to u 6061 mělo dělat?
Elektrodu brousím do špičky proti směru elektrody, ale zkusil jsem i ten komolý kužel s 0,8-1mm ploškou. Když jsem to brousil po směru, tak se mi na špičce dělal kráterek. Brousím to na flexe s obyč kotoučem, než pořídím něco lepšího. Zatím jsem to zkoušel na 2T. Svářečka stála 23t a docela by nasralo, kdybych to nerozchodil
Offline
Držíš elektrodu od materiálu konstantně cca. 2-3 mm?
Offline
Asi by to chělo sehnat někoho, kdo hliník sváří, ať to vyzkouší.
Offline
Přesně tento Jasic jsem koupil před měsícem. Zkušenosti mám mizerné. Obyč jakl a nerez jsem svařoval v pohodě, ale hliník 6061 mě nejde. Veliké problémy s chytnutím. HF jen prská. Aby to chytlo, tak se musím dotknout materiálu a elektroda nesmí být dál jak 1mm od materiálu. Hlavně věda s nastavením Balance. Čím nižší hodnota tím více svařuje, opak čistí. Při nastavení již 60% čistění se taví elektroda. Při 25% se vytváří oxid. vrstva a propaluje se. Ale ten oblouk je problém. S elektrodou jsem nezkoušel. Koupil jsem ji bez kabelu na elektrodu. Elektrodou budu svařovat starým DC invertorem.
Pokud nebudeš svařovat hliník, tak bych koupil DC za polovic.
Offline
Ještě dotaz k plynu. Jak poznám, že mám v lahvi místo čistého argonu corgon?
Offline
Hadraplan napsal(a):
Ještě dotaz k plynu. Jak poznám, že mám v lahvi místo čistého argonu corgon?
Spôsobov je veľa .
Ak je fľaša originál plnená v plničke , určíš to podľa farebného značenia fľaše (pokiaľ nedošlo k zámene) .
http://www.linde-gas.sk/internet.lg.lg. … .pdf?v=2.0
Navyše je to aj vyrazené priamo na fľaši + napísané na nálepke .
Druhý spôsob ktorý som ale neskúšal : pričuchni si k plynu , či cítiš CO2 (ako zo sódovky).
Argón je bez zápachu.
Tretí spôsob: napoj ho na co-čko a uvidíš či ma alebo nemá rozstrek .
Čistý argón len hučí oblúk a nelietajú žiadne guličky .
Offline
Dalsi zo sposobov je, ze pri zvarani tigom, pri dofukovani argonu ked ti chladne wolframova elektroda, tak ta ti nesmie scernat. Pokial mas dofuk nastaveny na 10 sekund, tak elektroda musi zostat pekne stieborna. A pokial by si mal corgon a zvaral by si s tigom, uz je jedno ci AC alebo DC tak elektroda ti bude pri zvarani silne oxidovat. Spozorujes to najlepsie asi tak, ze ti od nej odletuju malinke iskricky. A samozrejme spicka wolf. elekrody ostane cierna.
Editoval vyrobca (21-11-2016 09:14:27)
Offline
Zdravím vospolok.
Kúpil som si nedávno Jasic tig 200 ac/dc pre vlastnú potrebu, bola výhodná cena za použitý komplet, tak som neváhal. Všetko funguje ako má, pri prvých skúškach varenia hliníkovej pásoviny a ladení zváračky vzniká problém. Počas zvaru a pri konci heftu sa otupí špic elektródy a tým sa znemožní ďalšie zváranie bez nabrúsenia.
Je tam nastavený pred/dofuk v dostatočnom čase, ampére aj frekvenciu som prispôsobil hrúbke materiálu a zvaru. Varil som na tupo skúšobne. Nejaké rady? Niesom zvárač a nerobím s tým denne. Priebežne mám čosi načítane z tém...
Offline
Otupení ve tvaru kuličky je u Al normální. Jmenuje se kalota a nebrání dalšímu svařování.
Já raději,než broušení,měním průměr elektrody. Při správném nastavení se kalota nemění a pak
stačí jen vysunout ellektrodu.
Offline
U hliníku se ze špičky vytvoří kulička. Pak jde teprv dobře hliník svařovat... U nerezu by to naopak nešlo...
Offline