SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim,
chcem sa popytat na skusenosti pri zvarani ocelovych rur metodou TIG - hlavne co sa tyka pripravy materialu (jeho brusenie a pod).
Pri zvarani rury o ruru mam dobre skusenosti, material staci obrusit a zvar sa mi podari na prvy pokus bez vacsich problemov. Problemy, resp. zly pocit mam pri navarani rur na kolena. Zvar sice drzi (neprepusta vodu pri testovacom tlaku 2 bar) avsak mam pocit, ze tieto kusy su pokryte nejakou ochrannou vrstvou proti skorodovaniu, ktorej sa brusenim neviem dokladne zbavit. Po ich pretreti mi ostane na prstoch jemny cierny film prachu.
Obluk tak zacne pri zvarani niekedy menit farby (na zeleno, modro), pripadne mi zacne zvar bublinkovat az to bublinkovanie prepali cast okraja kolena a vytvori do neho dieru (ako kebyze naraz zvysim prud o 30 amp).
Pri zvarani rury o ruru som bezne pouzival aj 2.4 mm horak pri 70-80 amp - bez tychto problemov..
1" kolena cca 2-3 mm hrube (neviem presne, ale jedna sa o standardnu hrubku) musim zvarat na cca 50-60 amp 1.6mm elektrodou (argon cistota 4.8, prietok cca 7-8 lit/min), tvarovky brusim zvonku na kotucovej bruske (kamen), zvnutra rucnou okruhlou drotenou kefou.
Tipujem, ze problem je v nedostatocom opracovani materialu (kolien a t-kusov) a naslednych chemickych reakciach.
Dakujem za Vase skusenosti
Offline
Plamen na zelenomodro barví zinek.
Offline
Zeby boli kontaminovane zinkom? Jedna sa o cierne kolena - maju aj nejake oznacenie, cez vikend ho pozriem lepsie.
Ale pripajam aj jednu video-ukazku: https://www.youtube.com/watch?v=YSzGj-XWpns
Zvar zacne pocas zvarania bublinkovat a vyhadzovat iskry az do stavu, pokym sa elektroda nesprava tak, ako kebyze ma vela prudu a vypali do zvaru dieru. Este som to skusal zachranit, ale vacsina takyto pokusov dopadla tak, ze sa diera len zvacsovala. Navyse som si nie isty, ci pokusy o opravu nevnesu do zvaru oxidy, ktore mozu casom povolit a zvar zacne prepustat vodu. Vacsinou ho prebrusim a pokracujem nanovo.
Pri tomto konkretnom pokuse uz neviem, ci mi zmenilo aj farbu obluku, je mozne, ze ta sa zmeni az po znecisteni elektrody prskajucim kovom, ale nie som si tym isty. Koleno je obrusene 1-2 cm od okraja, rura aj 3 cm. Zvaraci drot by mal byt v poriadku - mavam ho ulozeny v povodnom plastovom puzdre a novy vyberam az tesne pred pouzitim. Elektrody pouzivam zlate (WL15) alebo sede (WL20).
Este mi napada zly sklon horaka - pri rurach mi elektroda trci max. 1 mm z keramickej hubice, pretoze som zvyknuty sa spodkom keramickej hubice dotykat zvaraneho materialu, aby som si drzal stabilnu vysku nad zvarom, a teda uhol zvarania je nad miestom zvarania cca 45 stupnov.
Offline
Ja to vidím na hnusný material, občas TIGom zváram aj železo, ale najlepšie výsledky sú ked je material opracovaný do čista = ofrézovaný, žiadne okuje a podobne.
Zvolil si skrátka menej vhodný druh zvárania
Editoval ivko (02-11-2016 23:05:53)
Offline
ta varná kolena jsou lisovaná ne? Tipnul bych si že matrice lisu je mazaná nějakým mastným svinstvem (kvůli opotřebení raznice) to svinstvo zůstane na hotovém koleni - hlavně uvnitř takže obroušení zvenku moc nepomůže. Občas vařím také nějaká kolena - MMA, popisované problémy ale nemám, možná jak od kterého výrobce kolena jsou.
edit: podíval jsem se na to video, ta poloha ve které to vaříš odpovídá mojí domněnce - koleno se ohřeje, z pórů oceli se uvolní to svinstvo a stéká ti do sváru.
Editoval bourač (03-11-2016 02:01:56)
Offline
Příprava pro sváření TIG spočívá v dokonalém očištění, t.j. obrousit okraje jak zvenčí, tak zevnitř a odmastit. Zvenku to máš obroušené, zevnitř to je potřeba obrousit také, nejlépe fortunkou. Pak se mi zdá, že máš moc velký proud( k postupové rychlosti a svarovou lázeň prehříváš. V jednom okamžiku je vidět okraj oblouku- zabarvený, něco se při sváření odpařuje. Nevhodný materiál kolena je také možný. Při opravě je potřeba tu část sváru úplně vybrousit.
Offline
Pečlivě jsem si všechny příspěvky pročetl, podíval se na video, kde není nic moc vidět a dovolím si trochu poradit.
1, Zapoměňte na naprosto nesprávné vedení hořáku. Pro správné hoření oblouku je potřeba vysunout elektrodu aspoň 3 - 4 mm z hubice a držet vzdálenost skoro kolmo postavené elektrody tak 3 mm od základního materiálu. Tím dokonale využijete statickou charakteristiku svářečky, která je při metodě TIG hodně strmá a umožňuje přibližování a vzdalování špičky elektrody podle momentální potřeby natavení kořene nebo hran.
2, Zřejmě používáte příliš vysoký svařovací proud a ještě máte tendenci vytahovat drát z ochranné atmosféry, případně naopak se dotýkáte drátem natvrdo lázně. Pak se drát neohřívá jen teplem oblouku, ale i hořením oblouku na drát a tím dochází k přehřívání přidávaných velkých kapek.
3, O potřebě dokonalého očištení při svařování metodou TIG už bylo řečeno vše potřebné.
4, Při ne zcela shodných základních materiálech ve sváru - to je u kolen obvyklé - je dobré omezit otupení v kořenu na max. 1 mm a ještě nedělat moc velkou kořenovou mezeru. A u tlouštěk stěny nad 3 mm jet na dvě vrstvy. Svar pak bude dobře provařený, kvalitní a díky druhé vrstvě i s dobrým vzhledem.
Offline
Souhlas s Famater a Jirkati - jen doplním: je tam na tom videu jasně vidět, že je to přehřáté. Jakmile se začne tvořit porosita (bublinky) ve sváru a odskakovat množství jisker z tavné lázně je to první znak přehřátí materiálu.
Offline
Zdravím , já mám elektrodu venku 13mm. Tak že to je také špatně?
Offline
Záleží jakou máš keramiku, jaký průtok a jesli není průvan ap.
Offline
keramika 6 průtok 9 l. Ale mám pocit ,že když fouká tak je TIG stejně v háji
Offline
Pokud to je obyčejná keramika, tak vysunutí 13mm je stašně moc. To by bylo možné v nějakém nepřístupném koutě, který se naplní argonem. Takže těch 3-4mm. 9l/min je ale také asi zbytečně moc. Při menším vysunutí elektrody tak asi 6l/min, dá se zkusit i méně-5-6l.
Offline
No zkusit se dá cokoliv,zrovna dneska jsem dovařil flašku a nějak jsem si všiml až tam bylo 1-2.To byla moje nezodpovědnost,ted vařím nějaké stoly tak je to vcelku jedno,ale pořád to vařilo.Někde jsem ale četl že nadstavení je 10-12.Ale jak jsem psal dá se vařit všelijak.
Offline
10 - 12 l/min je nastavení ochranných plynů pro metodu MAG, při drátu 1 až 1,2 mm. Pro TIG je to 6 - 8 l/min.
Offline
Zdravim, dakujem za rady, az prednedavnom som ich mal moznost aj vyskusat. Takze zahada vyriesena, problemov bolo viac:
1, hlavny problem bol prilis vysoky zvaraci prud. Iskrenie tomu nasvedcovalo, no zo zaciatku sa mi to zdalo najmenej pravdepodobne, nakolko prudom 60-70A som zvaral ruru o ruru bez problemov, neskor som si vsak rury a kolena premeral a zistil, ze koleno ma hrubku steny len 2,65 mm, a rura 3,00 mm. Po ubrani prudu na 50A uz prehrievanie a nasledne iskrenie prestalo.
2, Druhy problem mohol byt a asi aj bol nedostatocne ocisteny material. Vsade sa to pise, kazdy to pozna, no pokial si to sami neskusite, tak termin "dobre ocistenie" je dost abstraktny pojem. Na ocistenie zvonku som zvykol pouzivat uhlovu brusku, na ocistenie zvnutra len rucnu kefu a nebolo to dost. Pomohla az kupa rotacnej kefy do vrtacky na vnutornu stranu a doslovnom vylesteni vonkajsej strany a hran kotucom na lestenie (taky s ponalepovanymi kuskami smirgloveho papiera po obvode). ...a akekolvek farbickovanie zvaru a obluku prestalo.
3, Tretia vec ktora sa mi tiez stavala bolo vznikanie jemnych chrasticiek a supiniek na povrchu zvaru (velmi jemnej zoxidovanej vrchnej vrstvy zvaru - o hrubke cca pod 1/10 mm - tazko odhadnut). Po prelesteni rotacnou kefou tento nedostatok sice zmizol, no aj tak som nevedel, preco sa mi to tak niekedy sprava a na videach ktore som videl su vsetky zvary po dozvarani ciste. Na tento problem mi pomohlo vysunut elektrodu cca 6-8 mm von z hubice a pri zvarani ju drzat takmer kolmo na zvar a hlavne sa on neopierat, aby ho mohol argon obtekat po vsetkych smeroch aj par sekund po presunuti horaka o par mm dalej a nedochadzalo k rychelmu kontaktu akurat dozvarenej casti zvaru so vzduchom.
Takze este raz dakujem za rady - hlavne za tu s vysunutim elektrody a spravnym drzanim horaka.
Offline