SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-01-2016 13:58:37

vitjakes
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 19

Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Zdravím, podařilo se mi zdědit autogenní soupravu - redukční ventil na kyslík, acetylen, hadice a zřejmě základní hořák. Mám v plánu se naučit ohýbat nerezové trubky zasypané pískem. Kyslík jsem schopný si sehnat a místo acetylenu bych rád používal propan butan. K tomu mě zajímá informace, zda si musím sehat jiný redukční ventil na PB a vyměnit hadici, nebo jestli existuje nějaká možnost redukce. Rozumím, že při této kombinaci se při nejmenším zdvojnásobí spotřeba kyslíku, ale i tak by to mělo být podstatně výhodnější. Je mi někdo schopný orientačně říct, kolik tepla a plynu je třeba vynaložit pro nahřátí 40mm trubky se stěnou tloušťky 1,5 mm tak, aby s pákou šla pozvolně ohýbat? Kolik zhruba l/min kyslíku musí k takovému žáru proudit? Případně by mě zajímaly i nějaké odhady z vlastních zkušeností - jak dlouho a při jak časté práci vám například vydrží 10 či 20litrová lahev kyslíku. Pro představu: po pár hodinách praxe bych chtěl provádět něco jako tenhle chlapík. https://www.youtube.com/watch?v=v8mMQbEkr8wd

Díky moc!

Editoval vitjakes (13-01-2016 14:00:02)

Offline

 

#2 13-01-2016 14:52:18

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Než začnete utrácet zkuste si tady v rubrice HLEDAT vaše téma prostudovat. Je tam hodně příspěvků skoro přesně na váš problém.

Offline

 

#3 13-01-2016 18:53:37

vitjakes
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 19

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Nemyslete si, že jsem poctivě nehledal. Klíčový slova: autogen, spotřeba, ohýbání, nerez, pb, ohřívání, nahřívání, trubky, atd. Nenašel jsem nic. Proto jsem taky napsal tak obsáhlý post. Prosím prosím?

Offline

 

#4 13-01-2016 21:20:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Nebudu to hledat, je to čistě praktická záležitost. Při ohýbání trubek 48 x 1,5 mm nenapískovaných stačí cca 900 l O2 a cca 300 l PB. To znamená, že plná 40 l láhev O2 natlakovaná na 200 barů s obsahem 8 000 l O2 vystačí na cca 10 hodin práce. Z jednoho kg kapalného PB se uvolní cca 550 l plynu.
Ten člověk na odkazu - podle toho, že pracuje s otevřeným plamenem v prostředí plném papíru a hadrů - si docela troufá, ale je vidět, že to umí. Přesto musím upozornit, že trubka je prázdná, jen je na jednom konci zaslepená, aby neproudil vzduch. Při napískování je spotřeba tepla ještě větší. A ještě upozornění - případné nerezové trubky se velmi snadno místně přehřívají.

Offline

 

#5 13-01-2016 23:12:26

hubi
Člen
Registrovaný: 09-03-2011
Příspěvky: 93

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

RV na acetylen by měl jít snadno upravit na PB.  Jen vyměnit matici, na soustruhu zkrátit hrdlo vstupní trubky, případně nechat kousek jako osazení pro těsnění.  Jsou to oboje uhlovodíky, tlaky podobné a hadice může zůstat tam kde je, stejně jako hořáky na AC.  Redukce by taky šla vyrobit.

Offline

 

#6 18-02-2016 23:11:39

vitjakes
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 19

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Jen pro update, jak dopadl úplně první pokus. Paráda!
Z 20l lahve kyslíku ubyla sotva desetina, propan na tohle použití bude věčný. Nahříváno hořákem 9-14. Neměl by ještě někdo bližší tipy ke správnému nahřívání?
https://www.dropbox.com/s/ruw2adqskcvh6 … 2.jpg?dl=0

Offline

 

#7 20-02-2016 22:57:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

vitjakes napsal(a):

bližší tipy ke správnému nahřívání?

jestli je to opravdu tvůj první pokus s ohřevem a ohýbáním nerezi - pak klobouk dolů.
Nedavno jsem si dělal zábradlí k točitému schodišti a tak pěkné to nemám, teda mám ale bylo hodně leštění, trubka se nesmí moc ohřát, červený žár jako u nelegované oceli je už pozdě, povrch se poničí.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 21-02-2016 13:36:58

vitjakes
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 19

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Díky, to mám radost! Místy, když se podívám zblízka, jsou na vnitřní straně vidět menší náznaky borcení, nebo spíš jako kdyby hrbolky. Nějak jsme se domnívali, že je zapotřebí nahřívat jenom vnější, vrchní a spodní stranu trubky - ty, které chceme, aby se při ohýbání mohly roztáhnout. Myslím si, že by to sneslo ještě trochu víc tepla. Trubky se krásně vyleštily zpátky do původního stavu. Trubka měla dva metry a ještě jsme na ní měli páku, takže práce ve dvou lidech a celkem i dost síly. Když vidím toho Japonce, určitě to musí mít ohřáté víc, když to zvládá pěkně pasem ohýbat.

Offline

 

#9 21-02-2016 19:19:28

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

ten japonec je borec, určitě se tím zabývá dlouhodobě, je vidět že to má prostě v ruce a přesně ví co dělá.
Proto si může klidně dovolit mít okolo sebe ten hořlavej bordel - co zmiňuje moderátor smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 23-09-2016 11:50:26

vitjakes
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 19

Re: Přibližná spotřeba kyslíku a propan butanu při nahřívání

Posílám update, jak jsme tomu přišli na kloub. :-)
https://drive.google.com/file/d/0BwkO63 … sp=sharing

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče