SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Máte s ní někdo zkušenost? Mám možnost ji za 1400,- kč koupit. Chci se svářením začít, jen tak okolo chalupy, ale nic o tom nevím, až na to, co jsem se dozvěděl tady ve fóru.
Mám elektrocentrálu s výkonem max 2,3 KW. Můžu ji na tuto svařečku použít? Dá se s ní i vypálit otvor, a v jak silném materiálu a jakou elektrodou?
Jaké elektrody byste mi pro začátek, k naučení udržení oblouku a vytvoření housenky, doporučili?
Offline
Nesetrit a koupit inventor jina rada není
Offline
No pro začátečníka nevím , ale to už se tady řešilo mockrát jestli líp vaři rutilka nebo basic. Jinak ten Einhel je do 140 A což ti u baráku stačí , protože je střidavej tak elektrody použít RUTILKY . S tou centrálou to bude asi problém viděl bych min. 3KW
Offline
U centrály je problém proměnný odběr. Jak se začne svařovat, tak centrála zabere, ale jak se ukončí svařování, tak se zátěž odlehčí, zvýší se otáčky a na krátkou dobu se zvýší napětí. Zvláště pokud se jedná o levnou centrálu. Když je známý výrobce centrály, je na místě dotaz u něho, některé značkovější centrály by měly mít takovou regulaci, která takovému odběru vyhovuje. Obecně se doporučuje zhruba dvakrát větší výkon centrály než je výkon takového spotřebiče, takže pro svářečku tak 6 KW. Nebo polovodiči spínanou pomocnou zátěž, která na pár vteřin po ukončení svařování převezme část výkonu svářečky a tak mžikový pokles odebíraného výkonu přemění na několasekundový postupný, na který už regulace centrály stačí.
Offline
Přesně tak. Na to bacha. Ale právě tomu trafu ten skokový nárůst napětí po odlehčení tolik neškodí. Myslím, že by pepanek s tím Einhellem mohl na té své centrále svařovat elektrodami 2,0 mm celkem bez problémů. Pro invertor by taková centrála byla smrtící...
Offline
Trafu ten skok napětí myslím neuškodí vůbec. Co se týče svařovacích invertorů, existují i takové, které mají automatický rozsah vstupního napětí, třeba od 190V - 400V. Myslím, že takovému invertoru by to chvilkové přepětí neuškodilo. Já mám např. televizor, DVD recorder ap. zařízení, které funguje od 90V až po 240. Bez přepínání. Protože jsem z Evropy a zde v USA jsou jiné normy pro TV signál i DVD a dokonce se zde používá v běžné síti v domácnostech 110V 60Hz, abych mohl sledovat nahrávky z celého světa, musel jsem si zde pořídit multisystem TV, region free DVD atd.. A ty jsou právě vyráběny tak, aby šly použít kdekoliv na světě, to jest připojit na napětí používané v té které zemi světa. Na vstupu je invertor, který funguje od 90-240V 50 - 60Hz, prostým vsunutím přív. kabelu do zástrčky, bez jakéhokoliv přepínání. Ale to je jen poznámka. Většina běžných svař. invertorů tuto možnost nemá.
Offline
Ja poznám invertor, ktorý rozpozná 230 a 400V a "toť vsjo"
Off topic:
Frank ako je to stými napatiami v USA? Niektoré štáty majú odlišné napatia ?
Offline
arno napsal(a):
Ja poznám invertor, ktorý rozpozná 230 a 400V a "toť vsjo"
Off topic:
Frank ako je to stými napatiami v USA? Niektoré štáty majú odlišné napatia ?
Tady je link k tomu invertoru, který pracuje od 185 do 635V. Něco podobného máme ve firmě, ale je to drahý stroj.
http://xedf.com/itw/about/news_releases … 35.php.htm
Arno, v USA je pro všechny domácnosti rozvod elektřiny v běžných zásuvkách 110V. Potom je zde pro výkonné domácí spotřebiče rozvod 230V. To je maximum, co je možné zde doma, např. v garáži mít. Je to vlastně jednofázový a dvoufázový rozvod. Tady v domácnostech třífázový rozvod neexistuje. Kmitočet sítě zde je 60Hz. V továrnách je rozvod jak 110V, tak 230V, ale i třífázový 400V a pro velmi výkonné stroje 600V. Pokud mi je známo, je to ve všech státech USA stejné, zrovna tak v Kanadě.
Offline
Chlapi, díky za rady. Čekal jsem jich víc, ale mezi tím než jste mi odpověděli , jsem ještě pátral ve FÓRU a přes rozporuplná tvrzení lidí , kteří se v elektrice asi vyznají, jsem dospěl k názoru, že lepší než oddělat centrálu, budu nadále s prkotinami otravovat zámečníka. Jak to ale vyřeším se zavařením pantů u brány to tedy, babo raď !
A na to, jak jsem se chtěl na stará kolena se svářením trochu potrápit i pobavit, holt musím asi zapomenout..... a nebo investovat do el. přípojky k chatě?
Safra, ale jak to dělají na jiných zahrádkách, když to podle vás nejde????
Offline
pepanek napsal(a):
Safra, ale jak to dělají na jiných zahrádkách, když to podle vás nejde????
Ale tou elektrocentrálou a svař. trafem by to jít mělo. Na běžné sváření by měl transformátor stačit. Dnes máte spousty elektrod na střídavý proud (i nerezových) a pokud nesvařujete profesionálně tak na drobné opravy kolem chaty by to postačovalo. Vidím jediný problém a to výkon té vaší centrály. Jak už tady někdo zmínil, těch 2,3 KW je asi málo...
Offline
admin napsal(a):
Myslím, že by pepanek s tím Einhellem mohl na té své centrále svařovat elektrodami 2,0 mm celkem bez problémů.
Nebo zkusit http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009020701
Offline
Pokud je centrála trochu značkovější a má někde v ČR nebo blízko servis nebo zastoupení, bude asi nejlepší tam prostě zavolat a zeptat se. Některé centrály, co jsem zjišťoval před časem zase kvůli něčemu jinému, mají rychlou polovodičovou regulaci a jsou stavěny na to zvládnout téměř stoprocentní kolísání odběru bez nějakého znatelného přepětí. Ty nejlevnější ale určitě ne. U transformátorové svářečky bude její vlastní příkon při svařování zhruba 24 V+ nějaké drobné krát svařovací proud v ampérech + ztráty v zatížené svářečce, ty bych odhadoval na takových 400 - 600 wattů. při větších svařovacích proudech to je celkem takové 3 - 4 kilowatty. Mimo svařování bude její příkon cca 200 - 300 wattů. Jestli jsem tam něco napsal špatně, tak ať mne odborníci opraví.
Co se týká spotřebiče přizpůsobeného na široký rozsah napětí, je to svým způsobem vždy plýtvání. Například na stejný výkon při 120 voltech musí být výkonové polovodiče takového spotřebiče dimenzovány na čtyřnásobně větší proud než na stejný výkon při 230 voltech anebo spotřebič odevzdává znatelně menší výkon. Zase když se vezme 230 voltů a 400 voltů, tak na spínání usměrněného napětí 230 voltů jsou používány polovodiče se závěrným napětím 600 - 800 volt. Na spínání usměrněných 400 voltů musí být spotřebiče se závěrným napětím 1000 - 1200 volt. Například běžné IGBT tranzistory se dělají v řadách pro napětí 600 voltů a 1200 voltů. Šestset voltová řada má pro stejný proud znatelně menší saturační napětí, menší parazitní kapacity a vůbec lepší parametry než dvanáctsetvoltová řada. Výsledek je ten, že když se vezme spotřebič stavěný jenom pro jedno napájecí napětí, třeba 230 volt tak má oproti spotřebiči, který bez přepínání zpracuje třeba napětí od 120 do 400 volt znatelně vyšší účinnost a je znatelně výrobně levnější.
Offline
Radime, dal jsem na Vaši radu a zavolal výrobci elektrocentrály. Tam mě před zapojením svářečky na ni varovali, s tím, že by určitě došlo k poškození generátoru. Štve mě to!
Offline
Stránky: 1