SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý den , dostal jsem RTB-3 a byl se upozorněn že by mohla vyhazovat slabší jistič , po přivezení domů sem jí zapnul nejdřív na 230V a v pohodě přepnout až na maximálních 70 ampér na 230 a při přepínání zpět vyhodila jistič který je v chodbě a je na 16A potom sem zkusil na 400V a při zapnutí to vyhodilo okamžitě ale už ten hlavní a ten máme na 25A potom jsem to zkoušel po chvilce znova a už se nechala přepnout až na před poslední hodnotu při které opět vyhodila jak chodbový tak i hlavní jistič , není to pravidelný a vyhazuje si který jističe chce , otevřel sem jí a na pohled sem žadný poškození neviděl , takže si moc nevím rady , na štítku svářečky je napsáno že na 230 potřebuje 16A a na 400 23A jističe , díky za rady
Offline
Některé jističe jsou dost citlivé a rychle reagují, budete muset udělat softstart. Není to velký problém, na svarfóru je řada návodů. Takhle jsem ho musel udělat i na svou JS90F, a od té doby je pokoj. To nepravidelné vybavení jističů je podle toho, v které části periody ji zapnete.
Offline
Stavbu softstartu i se zapojením pro obé napětí i "výrobu" přepínače jsem popsal i s obrázky . Najdi si to . Na rozdíl od žvejkalů , kteří zde zbytečně svými výlevy zasírají vlákna , já pomáhám . A někteří přežili i svou smrt !
Offline
Důvody padání jističů bývají různé. Mnohdy je na vině sám jistič, je zestárlý a změnil své parametry, nebo má nízkou proudovou hodnotu a rychlou charakteristiku (B) nevhodnou pro provoz svářečky.
Dalšími příčinami problémů bývají nečistoty ve vinutí transformátorů a vyběhané přepínače rozsahů.
Všechny tyto typy svářeček jsou z výroby vybaveny krátkými výstupními kabely a při sváření a následném čištění a broušení svárů se tak velice často dostávají nečistoty větracími otvory k transformátoru a vinutí, protože na to obsluha nedává pozor. Takových svářeček se mi dostalo do rukou více a ve většině případů pomohlo důkladné vyčistění. Obvykle nedojde ke vzniku mezizávitových zkratů, na to je vinutí "připraveno" od výroby patřičnou izolací a impregnací, ale feromagnetické materiály v podobě pilin a okují způsobí změny chování rozptylového trafa. Vyčistit trafo je nejlepší kombinací mechanického očištění štětečkem a rýžákem s měkkými silonovými vlákny a následujícím vyfoukáním proudem vzduchu. Je třeba vyčistit pečlivě nejen vinutí, ale i jádro trafa.
Nejzrádnější závadou jsou poruchy přepínačů. Ve všech případech jsou použity vačkové spínače, jejichž mechanika je z plastů, které se časem opotřebují a při přepínání jednotlivých rozsahů dochází k nepřesnostem chodu, které způsobují padání jističe. Dost často se to dá poznat z nepřesného, rozvolněného chodu jednotlivých poloh přepínače a úplně přesně to lze vyzkoušet elektricky. Stačí navolit příslušný rozsah proudu na svářečce vypnuté ze sítě a teprve poté jí připojit do zásuvky (RTB) nebo zapnout hl. vypínač-jistič (JS). Pokud tímto způsobem zapnutá svářečka jističe nevyhazuje, je to problém přepínače. Na tyto potíže nejvíce trpí právě RTB 3, protože má jeden přepínač se všemi rozsahy jak pro 230V tak pro 400V , čímž jsou polohy blízko u sebe, kontakty mají krátký čas na sepnutí a rozepnutí a jakákoliv nepřesnost se projeví. Tomu by také odpovídaly potíže u svářečky Valfrena, kde rozsahy pro 230V nezlobí, protože bývají daleko méně opotřebené, ve většině případů se sváření na 230V používá jen vyjímečně.
Z osobní zkušenosti s vlastními svářečkami: JS 90-2 a JS 90F(N) - Obě jsem měl kdysi jako úplně nové a nikdy s nimi nebyly žádné zásadní potíže, ovšem používal jsem je s prodlouženými kabely a chránil je před vlhkostí a nečistotami, JS 90-2 jsem později prodal, JS 90F(N) mám dodnes, čili asi 30 let. RTB -2 je nejstarší, přes 40 let a přesto se dá říci, že je nejlepší, má sice nejvyšší svařovací proud 120A, ovšem díky vyššímu napětí naprázdno nejlépe zapaluje oblouk, získal jsem ji před časem jako docela ošklivý kousek, ale dal jsem ji dohromady právě pro tyto její dobré vlastnosti. A RTB-3 která se ke mně dostala též jako starší, zlobí nejvíce. Ta měla zřejmě hodně nepořádné majitele, protože je sice nejmladší (r.v. 1990), ale byla plná nečistot všech druhu, nejen ze zámečnické dílny a zlobí u ní právě výše zmíněným způsobem přepínač. Ten se sice dá nechat vyrobit v družstvu Obzor Zlín na zakázku, ovšem jeho cena je asi 1500,-, což převyšuje reálnou hodnotu svářečky a protože ji nepotřebuji, nechávám ji jako zálohu, kterou lze používat s jistými omezeními.
Offline
Jak to správně píšeš , přepínač je vertikálně a to by v tom byl čert , aby bordel do vaček nenapadal . Ale to vyhazování je dané jen tou dobou připnutí a ani sebelepší mechanický spínač to bez softstartu neřeší .
Offline
Zajdi k někomu,kdo má jištění 25M (nebo C ; v nouzi 25B) a zkus svářečku u něj.Pokud OK,tak řeš jistič,softstart ap.
Jistič 16B bude asi i tak málo.
Offline
16ka se softem stačí .
Offline
Při typicky přerušované zátěži (svařování) jističe normálně udrží 1,5 násobek jmenovité hodnoty, tedy jistič 16A by měl běžně snést až 24A. Nicméně pro standardní charakteristiky jističů v bytových rozvodech (B) bude softstart nezbytný, zvlášť ještě po zvýšení napětí sítě z 380 na 400V.
Offline
Opravoval jsem sousedovi JS90 (tuším, že verse 2)- byl vadný přepínač. Toto trafo mě nikdy na 400V jistič B16 nevyhodilo. Soused toto trafo používá ve vesnici na různých el rozvodech ( ale o jejich jištění sice pochybujuji) problémy s vyhazováním jističe nemá. TRB3 jsem měl kdysi půjčený a také nebyl problém. Obě trafa jsou si hodně podobná.
Offline
U těch starých svářeček to bude tak na hraně. Mám letitou JS90F a dokud bylo v síti 380/220V, jistič 16/B nevyhazovala. Po změně na 400/230 se při stejném jištění prakticky nedala přepínat, aby nevypadl jistič. Po zabudování softstartu je bez problému. Odolnější také byly staré bakelitové jističe typu IJV, ITV.
Offline
Ono se bude jednat taky o kvalitě rozvodů. Kde jsou starší rozvody, tam budou taky vyšší přechodové odpory mezi kontakty než u nových rozvodů v mědi a tak bude vyšší proud automaticky omezován. Takže se to navýšení proudu třeba ještě "vejde" do charakteristiky jističe, zatímco u nového rozvodu se to nevejde a jistič vyhazuje. Například já mám staré rozvody a na světle původně žárovek, dnes úsporek docela snadno registruji každou větší zapojenou zátěž poklesem svítivosti.
Nouzově by možná šlo omezit to vyhazování jističe vřazením nějaké prodlužky.
Pokud to bude vyhazovat pořád, jako docela častá porucha mně připadá, že buďto je vyběhaný přepínač nebo jsou v něm kovové piliny a potom při přepínání dochází ke krátkodobým zkratům. Které možná i jistič se zpožděnou charakteritikou by samy o sobě ustál, ale v kombinaci se zapojeným svařovacím trafem už ne.
Offline
To valfren. Tu na svarfore je už všeobecne prezentovaný názor, že keď zváračka pri prepínaní vyhadzuje istič, tak jednoznačne potrebuje softstart. Možno je to pravda, nechcem to jednoznačne spochybňovať, len nie som si istý, či u odbočkových zváracích transformátorov je prvotný prúdový impulz spôsobený tzv. prechodovým javom - prvotnou magnetizáciou príčinou vyhadzovania ističa. Vychádzam z toho, že
1. Zvar. trafo je do značnej miery rozptylové
2. prepína sa nezaťažené
3. nepotrebuje nabíjať kondenzátory ako jednosmerné zdroje
Odporúčal by som toto moje podozrenie overiť síce nepohodlným a zdĺhavým spôsobom, a to tak, že by si nejakú dobu prepínal výkon pri trafe odpojenom od siete. Keby to nevyhadzovalo istič, tak problém bude inde.
Offline
ked je odpojene od siete tak ako moze vyhadzovat istic ?
Offline
Nerob zo seba hlupáka
Offline
neni si rodina s varokom ?
Offline
Senior šláp do exkrementu ! Poznámka není od věci . Už se zde jen tluče prázdná sláma . Se softem jde dvojkama svářet i na 6ce motoráku . Osobně vyzkoušeno . Přijeďte se podívat .
Offline
bobobo, u teba som predpokladal, že budeš vedieť o čom hovorím. Ide o to, či istič reaguje na impulz spojený s magnetizáciou jadra transformátora, alebo tam dochádza pri prepínaní ku krátkemu skratu medzi odbočkami.
1. Ten prepínač už môže mať opotrebené vačky
2. Napätie v sieti je vyššie ako bolo pre danú zváračku projektované.
Preto sa môže stávať, ja som netvrdil, že to tak naozaj je, že pri prepínaní v okamžiku maxima prúdu dôjde na kontaktoch prepínača pre odpájanú odbočku k oblúku, ktorý nezhasne skôr, ako je pripojená ďalšia odbočka. Nemusím ti predsa vysvetľovať, ako reaguje nabudená, v tomto prípade pomerne veľká indukčnosť, pri odpájaní. Nakoniec táto vlastnosť indukčnosti je využívaná na stabilizáciu oblúka vo zváračkách.
Offline
senior napsal(a):
bobobo, u teba som predpokladal, že budeš vedieť o čom hovorím. Ide o to, či istič reaguje na impulz spojený s magnetizáciou jadra transformátora, alebo tam dochádza pri prepínaní ku krátkemu skratu medzi odbočkami.
1. Ten prepínač už môže mať opotrebené vačky
2. Napätie v sieti je vyššie ako bolo pre danú zváračku projektované.
Preto sa môže stávať, ja som netvrdil, že to tak naozaj je, že pri prepínaní v okamžiku maxima prúdu dôjde na kontaktoch prepínača pre odpájanú odbočku k oblúku, ktorý nezhasne skôr, ako je pripojená ďalšia odbočka. Nemusím ti predsa vysvetľovať, ako reaguje nabudená, v tomto prípade pomerne veľká indukčnosť, pri odpájaní. Nakoniec táto vlastnosť indukčnosti je využívaná na stabilizáciu oblúka vo zváračkách.
Jsem v teto veci dost nevzdelany, ale cistou logikou jsem Vas pochopil jiz z originalniho prispevku a naprosto souhlasim. Osobne bych na exkrementy nereagoval, myslim ze tim jen plytvate svou energii a casem.
Offline
valfren napsal(a):
Dobrý den , dostal jsem RTB-3 a byl se upozorněn že by mohla vyhazovat slabší jistič , po přivezení domů sem jí zapnul nejdřív na 230V a v pohodě přepnout až na maximálních 70 ampér na 230 a při přepínání zpět vyhodila jistič který je v chodbě a je na 16A potom sem zkusil na 400V a při zapnutí to vyhodilo okamžitě ale už ten hlavní a ten máme na 25A potom jsem to zkoušel po chvilce znova a už se nechala přepnout až na před poslední hodnotu při které opět vyhodila jak chodbový tak i hlavní jistič , není to pravidelný a vyhazuje si který jističe chce , otevřel sem jí a na pohled sem žadný poškození neviděl , takže si moc nevím rady , na štítku svářečky je napsáno že na 230 potřebuje 16A a na 400 23A jističe , díky za rady
Odpovídat by měl podle mně ten, kdo si pořádně přečte úvodní dotaz a aspoň trochu problematice rozumí, jinak bude celý fórum zaplevelený a nepřehledný (to už ostatně od hodně příspěvků je).
Offline
Ale ja viem o čom píšem , keby bol vadný prepínač-aj so ich zopár opravoval , niešlo by trafo spustiť nijako , takto musí byť dobrý a potom nemože dojsť ku zmiňovanému skratu .
Offline
Dobrý den . Vím že můj dotaz sem asi moc nepatří,ale potřebuji poradit ohledně svářečky RTB-3 . Dostal jsem tuto svářečku od známého . Svářečka je funkční , jen bohužel nemám k ní svařovací kabely . Může mi prosím někdo poradit kde bych je mohl sehnat ? MP
Offline
Snad v každý (trošku dobrý) prodejně se svařovacími potřebami vyrobí kabely na míru dle požadavků zákazníka.
Offline
Na svařovacích kabelech nic zvláštního není. Akorát pro amatérské použití jou možná zbytečně drahé, protože mají zbytečně masívní obal, dělaný na to, aby při soustavné práci byl odolný proti jiskrám.
I když doba, kdy se jako svařovací používal síťový třífázový kabel 3x4mm2 mědi s propojenými žilami je už dávno pryč.
Před nějakým rokem jsem takové lanko zakoupil v prodejně pro elektrikáře v centru Ostravy, dneska bych jako nejvýhodnější nákup viděl nákup po internetu.
U svářečky je připojení svařovacího kabelu přirozeně podle svářečky, jestli tam je napevno přišroubováno, nebo jestli tam jsou nějaké konektory, na které je třeba mít protikus....
Na druhé straně kabelu zemnicí kabel klidně může být bez jakékoliv koncovky, jenom přitlačovaný nějakou svorkou, třeba malou truhlářskou k svařovanému předmětu. Akorát vlastní svařovací kabel má na konci kleště na elektrody a ty musí být příslušným způsobem, já to tam mám myslím šroubem, připevněny ke kabelu.
Takže pro amatérské použití úplně stačí zakoupit 2 kusy kabelu příslušné délky, svařovací kleště plus možná ještě nějaké doplňky a doma to dát dohromady.
Kabel ani nemusí být pro amatérské použití svařovací, musí jen mít potřebný průřez, 16 nebo 32 mm2 mědi. Délka, já mám 1,4 m zemnicí a 1,6 metru svařovací, ale tady radí delší, několikametrový. Pokud má trafo rezervy v svařovacím napětí, tak klidně.
Offline
Stránky: 1 2