SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
prosím o názor nebo radu jak postupovat dál.Svařujeme tupý spoj na podložku a při kontrole makro-mikrostruktury svaru se pravidelně objevují trhliny šířící se z kořenové oblasti svaru.Materiál poz.1 je tyč EN AW 5083 H111 o průměru 32mm , materiál pozice č.2 je trubka EN AW 6063 T66 o rozměrech D32x5,5mm. Detail sestavení viz foto v příloze.Metoda svařování 141, přídavný materiál Esab OK Tigrod 5087 o průměru 2-2,4mm, Svařeno s předehřevem min. 150°C a max. interpass - 200°C. I=145A,Domnívám se,že negativní vliv by mohlo mít právě netypické sestavení svarového spoje,kdy na tyči je vytvořeno nízké osazení 0,5mm a o délce 2mm, o které se opře druhá pozice. Vše je vidět z obrázku v příloze. Svařeno s několika nastaveními, ale bez výsledku.
Editoval antipepek (12-08-2016 10:03:50)
Offline
Skoro se mi chce napsat, že svařovací technik nedával v kurzu pozor, protože nepozná trhlinu z přechlazení.
Ale teď vážně. Problém je v nízké teplotě vsazeného čepu a v rychlém odvodu tepla do tlustého materiálu vedením. Nestačí ohřát čep v místě sváru, je potřeba zajistit jeho teplotu po celou dobu svařování. Navíc je při takovéto kombinaci dílů ve sváru dobré nechat mezeru v kořenu aspoň 2, ale klidně i 4 mm. A samozřejmě svařovat na dvě vrstvy s dodržením intepass teploty 150 - 200 °C. A pro klid duše bych ještě zajistil pomalé chladnutí aspoň přikrytím kusem izolační tkaniny, vlny apod. Při svařování Al slitin je to vždy o teple.
Offline
díky za odpověď.Jedná se o malé vzorky cca. 150mm dlouhé . Předehřáté jsou oba materiály v celé délce na teplotu min.150°C. Další vzorky zkusíme bez toho osazení na čepu s mezerou v kořeni 2 - 3mm s výškou otupení cca.0,5mm a ještě pečlivěji budeme hlídat teplotu. Pomalé chladnutí v zábalu jsme nezkoušeli,ale můžeme přidat.Sice pro nás nejsou nejdůležitější mechanické vlastnosti svarového spoje,ale nerad bych je ještě více negativně ovlinil zvýšením teploty předehřevu.
Offline
To může také praskat právě z nadměrného tepla. Trhliny za tepla, které se tvoří během pomalého tuhnutí z tekuté fáze svarového kovu. Hliník má v porovnání s ocelí 2x vyšší tepelnou roztažnost, proto tuhnoucí svarová lázeň vyvolává velká napětí. Tyto solidifikační trhliny se obvykle šíří od osy svaru, tedy z místa, které tuhne jako poslední. Proto se doporučuje svařovat s malým tepelným příkonem do svaru, s co nejmenším počtem housenek a nevytvářet velkou tavnou lázeň. Těžko posoudit takto na dálku bez praktických zkoušek.
Offline
Stránky: 1