SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím, chtěl bych se začít věnovat úpravám počítačových skříni. Nejsou vyrobeny z nějak extra silných plechů, tak by me zajímalo, jestli existuje nějaká mikrosvarečka, která ten plech nepropálí a da se s ní svařovat i tento material a zvládne svařit i menší T profily apod.
Případně kdyby někdo uměl poradit i nějakou malou ohýbačku plechů můžete také přispět:-)
Offline
Záleží konkrétně jaké úpravy to mají být.
Potřebné technologické vybavení může být velice složité a drahé, pokud se bude jednat o stavbu nějak designově originálních skříní, kde bude prodávat vzhled.
Anebo úplně jednoduché, pokud se bude jednat o nějaké vnitřní přizpůsobení stávajících skříní pro levné PC.
Ale co koukám na stávající skříně, pro jejich stavbu je potřeba docela dost vybavení, přesné ohýbačky, lisy, děrovačky, bodovací svářečky.. plus vyřešení nějaké základní povrchové kvality, aby to nezrezlo, pokud někdo v místnosti s počítačem vylije kýbl s vodou...
Offline
Dobrý konstruktér ví, že na tenké plechy se nic tavně nepřivařuje, ale zásadně boduje. A existují řady postupů, jak takové svařování ošetřit.
Offline
Zatím mi šlo o upravu stávajících skrini. Nebo vyuziti jen kostry bez bocnic a plast cely vyrobit sam. Osem k te kostre je třeba to nějak připevnit. Nejsem konstruktér :-) proto se tu ptám, jake postupy a vybaveni zvolit. Povrchová uprava bude kus od kusu, ale chtelbych vyuzit airbrusch, takže antikorozní zakad + vrchní lak, možná autolak.
Offline
Úprava stávajících skříní může být docela problém, protože pro jakékoli svařování je potřeba dokonale oboustranně odstranit lak v místě svárů - bodů. Vy se zabýváte až tou poslední věcí - povrchovou úpravou. Pokud budete z existujících skříní kompletně odstraňovat stávající povrchovku tak se vám to může docela prodražit, protože se často používají zapečené práškové barvy. A to bych se ještě mohl zmínit o tmelení a broušení nerovností před vámi zmiňovaným antikorozním základem a po něm.
Offline
Myslíte, ze to nepůjde opálit horkovzdušnou pistoli v miste svaru?
Offline
No vnějšek je lakovaný. Pokud je lakovaný práškovou barvou, tak to tak snadno obyčejnou horkovzdušnou pistolí opálit nepůjde. To bude asi jedna z věcí, kde je potom levnější to celé udělaz znova. Co se týká vnitřku skříní - koster, tak ty často bývají jen z neošetřovaného pozinku nebo alusinu. Tam by za určitých podmínek mělo jít bodování. Některé by ale měly být ošetřeny nějakou tenkovrstvou forézní nebo jinou barvou a tam to bude podobné jako u toho vnějšího lakování.
Ono je otázka, jestli to chcete pro sebe jako nějaké bastlení nebo pro kšeft.
Jestli to chcete jako bastlení a můžete si s tím hrát a nehledět na čas a cenu, tak vidím jako hlavní nástroj lepší malou vysokootáčkovou brusku - tak 30 tisíc otáček, se všelijakým nástavci. řezacími, brousicími, lešticími kotouči...
příklad:https://www.euronics.cz/dremel-3000-f0133000jc-dref0133000jc/p325432/?gclid=CMGml7ekpc4CFQ8TGwoddVkMBQ#popis
Jako hlavní technologii spojování pájení, pro běžné pevnostní požadavky měkkou pájku, pro vysoké tvrdou pájku. Pak vrtačku a pár dalších běžných klempířských či zámečnických nástrojů.
Pokud to chcete na kšeft, kde jsou podstatné výrobní náklady včetně výrobního času, tak budete muset jít do profesionální plechařské technologie. Stříhání, prosekávání, lisování, ohýbání, bodování, závitování, lakování, připasovávání plastových doplňků......Ideálně spojit se s jedním nebo více lidmi, co tyhle věci aspoň studovali nebo rovnou provozovali a nechat si od nich tu technologii udělat.
Nebo rovnou nechat vyrobit na základě dokumentace z nějakého 3D programu.
Editoval Radim (03-08-2016 14:54:15)
Offline
Chtěl bych to na kšeft. Aktuálně stavím a prodavam počítače a rad bych nabídnul trosku jine věci, nez jsou bezne k dostani. Ok, tak na odstraneni v miste svaru bud bruska jak říkáte. Nebo mala flexa s brusným kotoučem. Ze začátku začnu s mensimi zprávami, napr vyříznutím otvoru, překřtím plexi, jiným lakem apod. Pripadne výměnou plaste na starou kostru. Umel byste doporučit nějakou měkkou a tvrdou pájku za rozumný peníz aby něco vydržela?
Offline
Podle mně by pevností na téměř všechny úpravy kolem vnitřku PC skříní měla stačit běžná měkká pájka. Spoje na plocho, ne takzvaně Na tupo.
Měla by stačit ta nejlevnější klempířská olovnatá pájka - v prutech Sn60Pb40. případně pokud by olovo byl problém, tak běžná bezolovnatá Sn97Cu3 (cín s obsahem 2 - 4 procenta mědi) Tato pájka má vyšší teplotu tání, hůř se s ní pájí, na druhé straně je o něco tvrdší a pevnější než klasická olovnatá pájka
Tavidlo k tomu nějaké středně až méně agresívní, vzhledem k tomu, že se asi bude pájet uvnitř v místnosti a pájená krabice se nebude oplachovat a stabilizovat. Na pozinkovaný plech, na Alusin jakožto pohliníkovaný plech by to bylo horší.
Pájka, na tenký plech krabice by měla stačit nějaká velká elektrická pájka , tak 250 - 350 watt.
Co se týká tvrdého pájení, odkážu na příslušnou koloku třeba tady v diskuzi, nemám s tím praktické zkušenosti.
Ale jako problém vidím dovednosti. Na kšeft musíte ty práce umět tak dobře, abyste je udělal na "první dobrou ". Jednak když jako podnikatel budete třeba půl hodiny laborovat, tak už si musíte do ceny započítat čas, o pár stoveček navíc, což to prodraží a zdánlivě za nic. A potom když budete ten kus plechu ohýbat a pájet na několikrát, ono to na tom kusu bude vidět a bude to takové fušerské. Sice dovnitř krabice se málokdy někdo podívá, ale není to vyloučeno a potom to dělá špatný dojem.
Nějaké drobnosti se dají po pár kouscích zkažených plechů naučit poměrně rychle, ale velká přestavba nebo kompletní výroba originální PC krabice je něco jiného.
Tam bych radil oslovit nějakého šikovného řemeslníka, klempíře nebo zámečníka a potom lakýrníka.
Offline
Dnes jsem si cvičně zkusil na staré PC skříni uvnitř oškrábat barvu a jen kousek pocínovat. Pájka 100 W, olovnatý trubičkový "cin". Musel jsem odbrousit i vrstvičku Zn, protože na ní byla ještě nějaká pasivace před lakem. Povedlo se, ale musel jsem použít pájecí kapalinu, kalafuna nestačila. Navíc - protože jsem to musel dlouho ohřívat, je to na venkovní straně vidět jako odlišná barevná skvrna. Bohužel to nemůžu vyfotit, foťák si užívá dovolenou v Chorvatsku.
Offline
Já bych to lepil lepidlem na karoserie (neplést s polyesterovým tmelem).
Minule jsem plech roztrhl a spoj držel.
Offline
Pokiaľ je spájkovačka dostatočne výkonná , mala by postačiť aj kalafúna.
Ja som na plechy používal 250W spájkovačku a šlo to nádherne.
Pomalé nahrievanie trafopájkou sa mi neosvedčilo.
Dostatočne nahriatá 250W spájkovačka spájku rozleje behom pár sekúnd.
Samozrejme to najlepšie chytá na ošmirgľovaný plech.
Offline
Pravda, když se pájka evidentně přehřeje, tak stačí i ta kalafuna. Případně pájka smáčí bez problému i zinek. Jenže když se pájka přehřeje, o to rychleji jednak oxiduje jednak se vlastní měď tělesa pájky rychleji do pájky rozpouští.
V praxi asi bude třeba kompromis. Ne klempířskou pájecí vodu, protože je agresívní, ale taky ne příliš vysokou teplotu pájky.
Co se týká oné barvy na vnějšku krabice porušené pájením, já jsem se zatím setkal jen s takovými PC krabicemi, kde vnější plech je nenosný a jen krycí a veškerá konstrukce je uvnit krabice a samostaná.
Offline
Dekuji za rady. Ano, vnější plechy nejsou na 90% skrini nosne a dají se sundat. Co si myslíte o tom lepeni?
Offline
No, a co na něco použít svorníkové sváření? Jen tam to stejně musíte obrousit z jedné strany barvu na šroubek a zemák, když se s tím přistřelujou i konektory a stejně víc jak 4 závit tam nepoužijete........zdravím
Offline
DeNNI85 napsal(a):
Co si myslíte o tom lepeni?
Že se ti to nezkroutí a nebudeš muset blbnout kolem lakování a trávit mládí čištěním opálené barvy a následnou přípravou pod lak.
Offline
DeNNI85 napsal(a):
Dekuji za rady. Ano, vnější plechy nejsou na 90% skrini nosne a dají se sundat. Co si myslíte o tom lepeni?
že je lepení a lepení. Je jedna věc to levně a rychle přilepit a druhá věc to přilepit tak, aby to časem kvůli různým pnutím třeba při kolísání teplot nepovolilo.
Offline
To je v každé činnosti stejné ,není sváření a ,,sváření" ,není lakování a ,,lakování" atd .Pokud chce uspět musí se tomu věnovat ,poptat dodavatele ,technologii .Prostě pokud chce podnikat musí si své místo vydobýt.
K tomu lepení má výhodu že mu nevznikaj boule a důlky což je slušný přínos .Lepidla na plechy držej neuvěřitelně dobře ,stačí se zeptat autoklempířů. Navíc se v karosárnách dozví s čím mají kluci zkušenosti ,ono to lepení není tak složité při dodržení základních pravidel.
Offline
I já si myslím, že dnešní lepidla jsou už velice kvalitní a pro váš účel použitelná. Udávaná pevnost spoje v tahu je až 350 kg/cm2. Jako jeden příklad: http://proprumysl.cz/loctite-317-50-ml/ … 0wod22wMBA
Jenom tak OT pro zajímavost: co všechno se dá slepit, jsem se přesvědčil před pár lety u nás v Tescu, kde u stánku nabízeli produkty Loctite. Prodejce přeřízl klínový řemen a následně řez slepil. Po asi 3 minutách ten, kdo jej ve spoji roztrhne, dostane zdarma lahvičku lepidla. No, samozřejmě jsem odešel bez lepidla ( a jak jsem se snažil...!)
Editoval Zdenek11 (08-08-2016 13:08:36)
Offline
Tohleto dělal už před více než 20 lety firma Univerzum, specializovaná na prodej lepidel na výstavách. Nejdřív prodávali pouze vteřinové lepidlo, ovšem o dost kvalitnější než to, které bylo běžně k dostání za pár korun a později mnohem větší sortiment.
Ale právě nejde o to, aby to drželo těch pár minut, během kterých se to u stánku zákazník snaží přetrhnout, ale aby to drželo roky.
A potom jsou profi lepidla, kde kubický centimetr lepidla vyjde na pár stovek až tisícovek, vyžadují při aplikaci přesnou teplotu a další náročné podmínky a potom drží téměř lépe než svařovaný spoj a na druhé straně za těch pár stovek pořídíte dvoukilovou plechovku Chemoprénu. Stejně jako v jiném případě udělá dobrou službu třeba kus oboustranné lepicí fólie nebo troška obyčejného tavného lepidla.
Těch variant - různých lepidel a variant lepení a předúpravy povrchu pod lepidlo, co se dají dnes sehnat už jenom od monitoru počítače na internetu, jsou doslova tisícovky. A zase se v tom vyzná jen odborník.
V praxi je podle mně třeba to trošku zjednodušit, nejdřív určit přesný spoj, jak má vypadat a potom na něho hledat vhodné lepidlo. Pevnostně, i cenou. A pokud se bude jednat o občasnou výrobu, tak i životností, protože koupit drahé profilepidlo, využít z něho trošku a po měsíci zjistit, že zbytek je k ničemu by jaksi nebylo obo.
Offline
Jj, máte pravdu, asi šlo skutečně o firmu Univerzum - to Loctite jsem si dal zřejmě do špatné souvislosti.
Offline
Dobře ,nerad dělám reklamu ,ale takhle ten kluk nic nenajde .
Tady máš odkaz ,tohle funguje tak jak má http://www.a-c.cz/index.php?/dinitrol/l … e.tpl.html
Pozor potřebuješ ještě DINITROL 520 CLEANER-ACTIVATOR
je to uvedeno i v technickým listu.
Editoval fmodel (08-08-2016 19:11:39)
Offline
Stránky: 1